Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Regio4trip

Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: Regio4trip » 31 lip 2012, o 21:56

Witam serdecznie! Zapraszam do przeczytania krótkiego tekstu o naszej rodzimej Saharze :)

Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Na obszarze malowniczej gminy Klucze, znajduje się największy w Polsce obszar lotnych piasków, o powierzchni 32 km2, który zwany jest Polską Saharą. Pustynia Błędowska mierzy prawie 10 km długości, a miejscami nawet 4 km szerokości. Z zachodu na wschód, przez naszą krajową Saharę przepływa rzeka Biała Przemsza, która bierze swój początek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Pustynia Błędowska jest atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych. Najpopularniejszym szlakiem jest żółty Szlak Pustynny, na trasie którego można spotkać wiele chronionych i endemicznych gatunków flory i fauny. Przez Polską Saharę przebiega również szlak jeździecki - „Transjurajski Szlak Konny”, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród miłośników jazdy konnej. Pustynia Błędowska wpisała się również do historii polskiej kinematografii – sceny pustynne w ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa, zostały nakręcone między innymi w scenerii Polskiej Sahary.

Surowy obszar pustynny, już na początku XX wieku służył jako poligon. Do dziś na terenie Pustyni Błędowskiej zachowały się trzy bunkry, a także sporo niewypałów. W związku z tym, ze względu na trwające prace saperskie, do końca 2013 roku, południowa część Polskiej Sahary jest zamknięta dla turystów.


[uwagiadm]admin: Na forum nie odsyłamy do innych serwisów.[/uwagiadm]

itkal

Re: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: itkal » 17 sie 2012, o 10:31

tam prawie nic nie ma tej pustyni , zarosła prawie cała , jak ktoś jest przejazdem niech wstąpi zobaczy , ale specjalnie nie opłaca się tam wybierać

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: Comen » 17 sie 2012, o 13:21

Na skraju pustyni we wsi Chechło stoi śmieszny pomnik wielbłąda. O tyle dziwne, że sądząc po dwóch garbach nie jest to saharyjski dromader, ale znany ze stepów środkowej Azji baktrian.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wczasy
User
Posty: 13
Rejestracja: 29 sie 2012, o 11:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: Wczasy » 29 sie 2012, o 11:25

Na pustyni byłem ostatnio z wykrywaczem i z kumplem łuski zbieraliśmy. Całkiem niezłe łupy udało nam się przywieźć do domu - a ile frajdy ;)

Czułem się jak poszukiwacz skarbów :evil:

tonka

Re: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: tonka » 18 wrz 2012, o 09:27

Widziałem materiał w tv że będą tą pustynię oczyszczać z zarośli, chcą jej przywrócić dawny kształt

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: Comen » 15 lut 2023, o 09:05

Duży obszar leśny na skraju Pustyni Błedowskiej jest aktualnie zamknięty ze względu na tworzące się spontanicznie wielkie zapadliska. To pozostałość po dawnych podolkuskich kopalniach. Terenem tym biegły trasy rowerowe prowadzące np. do tzw. Sztolni Ponikowskiej. Ostatnio to jakaś plaga. Podobne szkody pogórnicze trapią okolice Trzebinii.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: Adler » 15 lut 2023, o 09:18

Comen pisze:
15 lut 2023, o 09:05
Ostatnio to jakaś plaga. Podobne szkody pogórnicze trapią okolice Trzebini.
Nawet boisko miejscowego Górnika już się tam zapadło. :-0

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Post autor: gar » 15 lut 2023, o 14:13

Adler pisze:
15 lut 2023, o 09:18
Comen pisze:
15 lut 2023, o 09:05
Ostatnio to jakaś plaga. Podobne szkody pogórnicze trapią okolice Trzebini.
Nawet boisko miejscowego Górnika już się tam zapadło. :-0
Było o tym w mediach. Nie tyle boisko się zapadło co na jego środku zrobiła się spora dziura (lej). Nawet nie wiadomo czy warto to naprawiać, bo nie ma pewności, że sytuacja się ustabilizowała.

ODPOWIEDZ