Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Brzozów i ciekawa historia z herbem

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Brzozów i ciekawa historia z herbem

Post autor: Adler » 11 kwie 2015, o 17:37

Przejeżdżając ostatnio przez Brzozów (odcinek: Domaradz-Sanok) zwróciłem uwagę na dość nietypowy herb, który znajduje się przed wjazdem do miasta i w centrum tej miejscowości.

Na pierwszy rzut oka...w herbie głowa położona na tacy. :|
O co chodzi ?? <mysli>

Zainteresowany takim obrotem sprawy sięgam do źródeł, a konkretnie do strony www miasta i dowiaduję się, że to nowy herb, który obowiązuje od 2009r. Chodzi o wizerunek św. Jana Chrzciciela !!

Cytat:
Nowy herb gminy Brzozów przedstawia w polu błękitnym ściętą głowę św. Jana Chrzciciela na żółtej (złotej) misie. Wygląd głowy został odwzorowany zgodnie z realizmem uproszczonym według najstarszego w Brzozowie wizerunku świętego w wieku dojrzałym, tj. według twarzy rzeźby św. Jana Chrzciciela z pokrywy chrzcielnicy z przełomu XVII i XVIII w. w brzozowskiej kolegiacie. Wizerunek nawiązuje do szczególnego orędownictwa patrona Brzozowa.
Poniżej nowy i stary herb miasta/gminy:
Brzozów.jpg
Dlaczego taka nazwa miasta i co to ma wspólnego z herbem (w starszej jego wersji), o tym przeczytacie na wspomnianej stronie www, do czego zachęcam. Ciekawe. ;)

-> szczegóły tutaj.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Brzozów i ciekawa historia z herbem

Post autor: Comen » 6 wrz 2015, o 21:12

Ostatnio przejeżdżałem przez Brzozów. Bardzo ładne miasteczko na wzgórzu ze sporym odrestaurowanym rynkiem i ratuszem. Jak będzie okazja trzeba tam będzie stanąć na dłużej
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Brzozów i ciekawa historia z herbem

Post autor: Yoana » 14 lis 2017, o 21:39

20171114_113904_resized.jpg
Ratusz w Brzozowie dzisiaj.Byłam tam w sprawach służbowych. :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ