Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Zamek na Lipowcu

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: Comen » 28 sie 2015, o 21:31

Najdalej na południe wysunięte "orle gniazdo" znajduje się na zalesionym wzgórzu o wysokości 362 m npm wznoszącym się tuż nad doliną Wisły nad wsią Babice.
1 Zamek Lipowiec.jpg
Przez większość swojej historii był to zamek biskupi a długi czas także kościelny "zakład penitencjarny". Najbardziej znanym więźniem był włoski ksiądz Francesco Stancaro sympatyk reformacji. Przy udziale sprzyjającej mu szlachty uciekł z wiezienia ponoć spuszczając się w dół na linie z chusteczek i ukrył się w dobrach hrabiów Stadnickich w Dubiecku. Z tymi mrocznymi czasami ma też związek zamkowy duch biskup przyjeżdżający w nocy w czarnej karecie wraz ze swoją świtą oraz skazańcem, któremu następnie odcinają głowę.
Przy wejściu na wzgórze ciekawa tablica z ostrzeżeniem GOPR. Na pierwszy rzut oka kuriozalna, ale widać amatorów wspinaczy na mury "ciągnęło w dół" skoro nawet WOŚP musiała się tym zająć.
2 GOPR ostrzega.jpg
Na dawnym dolnym dziedzińcu była kiedyś karczma - dziś nieczynna. Na górę wchodzi się drewnianym pomostem. Wstęp jest płatny - bilet normalny 7 zł.
Przy wejściu tablica upamiętniająca pobyt Jana III Sobieskiego przed bitwą wiedeńską. Kilka dawnych pomieszczeń: kuchnia, jadalnia, skarbiec, powozownia.
3 Tablica Sobieski.jpg
4 Skarbiec.jpg
Na piętrze skromna ekspozycja dotycząca historii zamku. Jest też zaaranżowana komnata czy cela biskupia. Kilkakrotnie twierdzę dosięgły pożary, m.in. w 1629 za czasów biskupa Marcina Szyszkowskiego, a potem w czasie szwedzkiego potopu. Ostatecznie opuszczony w I poł. XIX w przetrwał do naszych czasów jako dobrze zachowana ruina.
5 Wystawa.jpg
6 Cela biskupa.jpg

Wyżej schody prowadzą na wieżę. To najstarsza część budowli wzniesiona przez biskupa Jana Muskatę w XIII w. Na dole były lochy a na wyższych kondygnacjach urządzono stanowiska ogniowe. Obecnie atrakcją jest panorama ze szczytu wieży. Podejrzewam, że przy dobrej przejrzystości powietrza z Lipowca widać Tatry. Dzisiaj tylko Dolinę Wisły, Pogórze i Beskidy. A na północy charakterystyczne skaliste zręby Bramy Krakowskiej.
8 Panorama na poludnie.jpg
7 Panorama na polnoc.jpg
9 Bukowica i Wygielzow.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: Adler » 28 sie 2015, o 23:02

Comen pisze:Z tymi mrocznymi czasami ma też związek zamkowy duch biskup przyjeżdżający w nocy w czarnej karecie wraz ze swoją świtą oraz skazańcem, któremu następnie odcinają głowę.
Już mi się tam podoba. :>
Kolejna propozycja do wątku z dreszczykiem.

Nie masz wrażenia, że zdjęcia w orientacji poziomej (700px) są trochę wąskie?
Ładne te panoramy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: Comen » 29 sie 2015, o 05:39

turysta pisze: Nie masz wrażenia, że zdjęcia w orientacji poziomej (700px) są trochę wąskie?
Muszę coś poprzestawiać w ustawieniach aparatu, bo faktycznie robi zdjęcia a la ekran smartfona
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: Comen » 30 sie 2015, o 23:06

Jeszcze taka obserwacja florystyczna. Nawłoć późna. Wysoka roślina. Charakterystyczne żółte kwiaty zebrane w wiechę. Edison kiedyś ponoć próbował produkować z niej sztuczny kauczuk. Strasznie ekspansywna. Kiedyś pojawiała się gdzieniegdzie, a teraz kilka kilometrów spaceru i pełno jej na łąkach i nieużytkach, Zawsze mi się kojarzyła z końcem wakacji, bo zakwita właśnie pod koniec sierpnia. Więc to taki zwiastun jesieni.
Nawłocie pole.jpg
Nawłoć.jpg
Nawłocie i kopiec.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: gar » 31 sie 2015, o 10:25

Może i ekspansywna, ale za to jest szansa, że miodu nawłociowego będzie więcej na rynku. A taki miód jest niczego sobie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: gar » 21 wrz 2023, o 11:27

Na zamku w Lipowcu spore zmiany. Kilka dni temu otwarto zamek do zwiedania po dokonanej inwestycji. Do muru na podzamczu przyklejono nowy budynek mieszczący kawiarenkę z około 30 - 35 miejscami miejscami pod dachem oraz na tarasie (ceny bardzo przyjemne - herbata - 6 zł, kawa - 7 zł, ciasto - 8 zł) oraz nowiutkimi toaletami.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: Comen » 21 wrz 2023, o 17:28

A jak wejście na górę. Na sam taras widokowy było wejście pamiętam takie dość niewygodne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Zamek na Lipowcu

Post autor: gar » 21 wrz 2023, o 20:45

I dalej takie pozostało.

ODPOWIEDZ