Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Słoneczny listopadowy Tarnów

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Słoneczny listopadowy Tarnów

Post autor: Comen » 15 lis 2015, o 10:34

Kilka godzin w drodze w Beskid Niski wykorzystałem na dłuższy spacer po Tarnowie. Byłem tutaj już kilka razy, ale zawsze jednak na bardzo krótko a tym razem mogłem miasto zwiedzić bardziej systematycznie. Z dworca autobusowego do centrum prowadzi ulica Krakowska. Przy niej kilka ciekawych miejsc. Zaraz na początku dwuwieżowy ceglany kościół Misjonarzy a przy nim makieta układu słonecznego.
Układ słoneczny.jpg
Potem oprócz ciekawych kamienic drewniany dworek w którym mieści się dział etnograficzny miejscowego muzeum a także kilka punktów charakterystycznych jak kolorowy słoń przed nowoczesną siedzibą banku oraz tramwaj-kawiarnia w stylu retro. Tramwaj to wyraz tęsknoty Tarnowa za tym środkiem transportu, który działał w mieście przed drugą wojną światową i zlikwidowali go Niemcy w 1942 roku.
Tramwaj.jpg
Jeśli chodzi o słonia to chyba znalazłem jego protoplastę na ścianie jednej z rynkowych kamienic.
Słoń.jpg
Protoplasta słonia.jpg
Z takich interesujących nowych zakątków warto jeszcze wymienić ławeczkę poetów przy ulicy Wałowej oraz prawie naprzeciwko placyk z pomnikiem Władysława Łokietka i widokiem na wysoko wzniesioną wieżę katedry. Mała starówka tarnowska jest bardzo urokliwa. Rynek z odrestaurowanymi kolorowymi kamieniczkami i renesansowym ratuszem ze szpiczastą wieżą.
Ratusz.jpg
Pasaż Tertila.jpg
Sielski, choć skłaniający do zadumy plac dawnej synagogi, gdzie stoi zachowana ceglana bima przykryta baldachimem a w tle kamieniczki z długimi balkonami w śródziemnomorskim kolorycie.
Bima.jpg
Sąsiedni zaułek przy ulicy Żydowskiej przypomina mi z kolei charakterem zakamarki starej Rygi.
Zaułek.jpg
No i ceglana katedra z ogromniastą wieżą a w jej wnętrzu olbrzymie największe w Polsce pomniki grobowe dawnych właścicieli miasta rodu Tarnowskich.
Nagrobek w katedrze.jpg
W listopadzie dodatkowo otwarta jest krypta w której pochowani są miejscowi biskupi. Znane z krakowskich zabytków nazwiska artystów renesansu: Bartłomiej Berrecci, Jan Maria Padovano, Santi Gucci... Podobna jak w Krakowie architektura, choćby portal jednego ze starych domów kolegiackich otaczających największy kościół w mieście, przypominający zdobione drzwi do komnat w zamku wawelskim.
Portal renesansowy.jpg
Kilka obiektów na północ od Starego Miasta. Przede wszystkim piękny Ogród Strzelecki pełniący funkcję tarnowskiego ogrodu botanicznego z opisami rozmaitych egzotycznych drzew: ligustrów, platanów, miłorzębów. W północnej części parku duży staw, ptasi raj z kaczkami i łabędziami. Na wysepce mauzoleum Józefa Bema urodzonego w Tarnowie generała i bojownika o wolność Polski oraz Węgier.
Mauzoleum Bema.jpg
To dlatego Tarnów kultywuje więzy z krajem naszych południowych bratanków. Przy ulicy Krakowskiej stoi pięknie rzeźbiona Brama Szeklerska ważny element siedmiogrodzkiej tradycji a na znajdującym się za nią placu jest kilka figur poświęconych węgierskim żołnierzom bohaterom Wiosny Ludów oraz pomnik poety Sandora Petofiego.
Brama Szeklerska.jpg
W pobliżu tego miejsca przy ulicy Chopina zwróciły uwagę dwa budynki jakby wyjęte z jakiejś baśni, niestety dziś najwyraźniej niedocenione przez włodarzy miasta, ale z pewnością warte odnowienia. Pierwszym jest niewielka "chatka Baby Jagi" w stanie dość opłakanym (według ogłoszenia można ją kupić, ciekawe jak okazyjna będzie cena). Przecznicę dalej fantazyjny ceglany pałac zwany Kocim Zamkiem dzieło architekta miejskiego Szczęsnego Zaremby też jakby opuszczony przez los.
Koci zamek.jpg
W kamienicy przy ulicy Chopina mieszkał wiele lat Jan Szczepanik trochę zapomniany polski wynalazca, właściciel kilkudziesięciu patentów m.in. kamizelki kuloodpornej, papieru światłoczułego, fotometru a nawet urządzenia służącego do przekazywania ruchomych obrazów na odległość czyli protoplasty dzisiejszej telewizji. Jest ruchliwy plac z pomnikiem "polskiego Edisona" a może na fali dzisiejszej mody przydałoby się jakieś nowoczesne muzeum techniki i wynalazczości upamiętniające działalność domorosłego konstruktora.
Szczepanik.jpg
Miastu można przyjrzeć się z wysoka wdrapując się na widoczną na południu Górę św. Marcina. Po drodze są malownicze schody z wizerunkiem lwa, ruchliwy miejski targ, bulwar nad niewielką rzeczułką Wątok, drewniany kościółek oraz stary cmentarz. Marcinka to ponoć to najdalej na północ wysunięty fragment Karpat. Zastanawiam się czy na dalszym równoleżniku nie leży aby próg Pogórza Strzyżowskiego pod Dębicą W każdym razie Góra św. Marcina to na pewno wzniesienie fliszowe o czym świadczą odsłaniające się tam gdzieniegdzie skały łupkowe. Nieco poniżej najwyższego punktu znajdują się ruiny zamku Tarnowskich spod których mamy doskonały widok na miasto i nieco mniej doskonały na południe na Pogórze.
Zamek na Górze św Marcina.jpg
Panorama Tarnowa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Słoneczny listopadowy Tarnów

Post autor: Adler » 15 lis 2015, o 16:27

Powiem tak,
tą relacją zawstydziłeś niejednego mieszkańca tego miasta. <skromny>
Świetna robota!

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Relacja: Słoneczny listopadowy Tarnów

Post autor: Yoana » 15 lis 2015, o 21:11

Comen, jestem pod wrażeniem Twojej relacji. <brawo> Przez jakiś czas mieszkałam w centrum i dość często spoglądałem na słonia, rynek odwiedzałam regularnie i nigdy nie zauważyłam sobowtóra słonia na wspomnianej przez Ciebie kamienicy. :) A co do tego zaułka przy ul. Żydowskiej, jest to piękne miejsce, zwłaszcza wieczorem, gdy oświetlają go specyficzne lampy z przytłumionym żółtym światłem. Wieczorem jest tam trochę niebezpieczne. :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Słoneczny listopadowy Tarnów

Post autor: gar » 15 lis 2015, o 21:37

W mojej opinii Tarnów to jedno z najładniejszych polskich miast i jednocześnie jedno z najbardziej niedocenianych (zdecydowanie niesłusznie). Może ta relacja przekona co najmniej kilka osób do wizyty w Tarnowie.

ODPOWIEDZ