Strona 1 z 1

Relacja: podhalańskie zabytkowe drewniane kościoły (27.06.2016)

: 3 lip 2016, o 14:53
autor: tango
Z racji wyjątkowo pochmurnej i dżdżystej pogody zdecydowaliśmy się z kolegą pooglądać zabytkowe drewniane kościoły mieszczące się na wschód od Nowego Targu, z grubsza przy drodze Nowy Targ - Krościenko nad Dunajcem.

Jako pierwszy odwiedziliśmy kościółek w Łopusznej. Niestety okazał się zamknięty, więc musieliśmy zadowolić się obejrzeniem go z zewnątrz.
IMG_0006.JPG
IMG_0032.JPG
Przed kościółkiem można było przeczytać, że:
Kościół parafialny św. Trójcy w Łopusznej wzniesiony został w 2 poł. XV w.f konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich - ma prezbiterium zamknięte ścianą prostą, a od zewnątrz umieszczono na niej kapliczkę. Wewnątrz świątyni podziwiać można ornamentalną polichromię stropów z 1935 r., natomiast na parapecie chóru muzycznego widać pozostałości polichromii z 1500 r. Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii, umieszczony w ołtarzy głównym, oraz dwa barokowe ołtarze.
Znalazłem też informację na temat możliwości jego zwiedzenia od środka
i - choć sam z niej nie skorzystałem - to jednak ją przytaczam ku ewentualnemu pożytkowi innych osób:
KOSCIOŁ OTWARTY DLA ZWIEDZAJĄCYCH
od maja do końca września
CZWARTEK
PIĄTEK godz. 9:00 - 18:00 /przerwa 13:00-13:30/ SOBOTA
NIEDZIELA godz. 12:00-17:00
Zwiedzanie w inne dni: informacja na plebanii
lub kontakt z osobą oprowadzającą: 508 481 984, 12 265 38 02,
Potem pojechaliśmy dalej w stronę Krościenka - do Harklowej.
Oto tamtejszy zabytkowy kościół:
IMG_0112.JPG
...i informacje o nim zaczerpnięte ze znajdującej się w jego pobliżu tablicy informacyjnej:
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej
Stanowi typowy przykład drewnianej gotyckiej budowli w zrąb, pokrytej gontami z odrębną konstrukcyjnie wieżą słupową. Ściany świątyni otaczają podcienia zwane sobotami. Teren kościoła zamyka murowane ogrodzenie z dwoma kopułowymi bramami.
W kościele można podziwiać ołtarz główny z tryptykiem Świętej Rodziny oraz obraz barokowy przedstawiającym Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny. Ołtarze boczne pochodzą z XVII Iw. A lewej strony możemy podziwiać ołtarz Matki Boskiej wraz z obrazami św. Franciszka i św. Kingi. Po prawej stronic znajduje się barokowy ołtarz sw. Krzyża, wzbogacony obrazami św. eres>, ^św. Stanisława Kostki i św. Anny. Kościół w ostatnich latach został gruntownie odremontowany i odrestaurowany ze środków finansowych z Unii Europejskiej.
Niestety przed kościołem można było wyczytać z kolejnej tabliczki, że:
Od dnia 26 lipca 2005 roku do odwołania Kościół p.w. Narodzenia NPM w. Harklowej jest niedostępny dla zwiedzających z powodu prowadzenia prac remontowo-konserwatorskich.
Teraz chcieliśmy pojechać do Dębna, ale niestety zjazd w bok okazał się jakiś taki nieewidentny i umknął naszej wytężonej uwadze. Odkładając jego poszukiwanie na drogę powrotną pojechaliśmy oglądać kościółek w Grywałdzie.
IMG_0128.JPG
IMG_0140.JPG
IMG_0146.JPG
IMG_0147.JPG
Umieszczona w jego pobliżu kilku języczna tablica informowała że:
Kościół pomocniczy św. Marcina w Grywałdzie datowany jest na 2. poł. XV w. Kościół, reprezentuje starszy typ kościołów drewnianych w Małopolsce. Głównym akcentem budowli jest wieża, szeroko posadowiona, o ścianach silnie zwężających się ku górze, z wydatnie nadwieszoną izbicą. Malowniczość kościoła podkreślają oszalowane soboty. W prezbiterium i w nawie zachowała się polichromia z 1618 r. Do wyposażenia należą trzy ołtarze, w głównym umieszczono interesujący tryptyk późno-gotycki z pocz. XVI w. Obraz wv polu środkowym przedstawia św. Marcina, siedzącego na białym koniu, w momencie gdy część swego bogatego płaszcza odcina dla ułomnego I żebraka.
Na samym zaś kościele znajdowała się informacja z 2014 roku o otwarciu Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce:
Otwarty Szlak Architektury Drewnianej
Kościół pw. św. Marcina Biskupa w Grywałdzie
Godziny otwarcia w okresie od 15 maja do 30 września 2014 r.
czwartek: 9:00-18i00
piątek: 9:00-18:00
sobota: 9:00-18:00
niedziela: 12:00-17:00
/Przerwa w godz. 13:00-13:30, z wyjątkiem niedzieli/
W tych samych godzinach w okolicy na Trasie Orawa, Podhale, Spisz i Pieniny udostępnione są następujące obiekty drewniane:
• Dębno Podhalańskie, Kościół pw. św. Michała Archanioła (obiekt wpisany na Listę UNESCO); [...]
Po krótkim pobycie w Krościenku, gdzie tamtejszy zabytkowy kościół jest murowany, a więc poza w/w szlakiem, zawróciliśmy do Dębna Podhalańskiego. Oto kościół p.w. św. Michata Archanioła w Dębnie Podhalańskim - najbardziej znany ze wszystkich drewnianych kościółków podhalańskich. Ostał się od średniowiecza i znalazł się na liście zabytków klasy zerowej UNESCO!
IMG_0218.JPG
Można go zwiedzać jedynie grupowo:
http://www.debno.diecezja.pl/zwiedzanie.htm
Tym razem udało się nam dołączyć do grupy turystów i obejrzeć ten kościółek od środka. Niestety nie wolno w nim robić zdjęć fotograficznych, co - przyznam otwarcie - nie jest dla mnie do końca zrozumiałe. Zabytkowym polichromiom i malowidłom fotografowanie bez wykorzystania lampy błyskowej by przecież nie zaszkodziło! <mysli>

Po powrocie do domu zajrzałem do Netu na stronę:
http://www.drewniana.malopolska.pl/
i znalazłem tam wszystkie kościółki, które próbowałem oglądać (i wyżej opisałem).

I tak:
Kościół w Łopusznej: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=107
Kościół w Harklowej: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=57
Kościół w Dębnie Podhalańskim: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=38
Kościół w Grywałdzie: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=55

Mam nadzieję, że jak znowu będę w tamtych stronach to może uda mi się obejrzeć te kościoły też od środka, a nawet - co mi się bardzo nieśmiało marzy - wykonać kilkanaście zdjęć (oczywiście bez lampy błyskowej).

Relacja: podhalańskie zabytkowe drewniane kościoły (27.06.2016)

: 3 lip 2016, o 20:18
autor: Comen
Cenne informacje dotyczące godzin otwarcia tych wszystkich zabytków. Jakoś też nie udało mi się nigdy wejść do środka, nie tylko zresztą na Podhalu, ale w kilku innych miejscach, np. w Sękowej czy Lipnicy Murowanej. Widać że te kościoły są przynajmniej zewnątrz dość podobne - zwłaszcza wieże mają podobną konstrukcję.
Od dnia 26 lipca 2005 roku do odwołania Kościół p.w. Narodzenia NPM w. Harklowej jest niedostępny dla zwiedzających z powodu prowadzenia prac remontowo-konserwatorskich.
To nie pomyłka? Od 2005 czy od 2015? 11 lat by go remontowali?

Relacja: podhalańskie zabytkowe drewniane kościoły (27.06.2016)

: 3 lip 2016, o 20:39
autor: tango
Comen pisze:To nie pomyłka? Od 2005 czy od 2015? 11 lat by go remontowali?
Tak głosi tabliczka umieszczona nad wejściem na teren przykościelny:
IMG_0085.JPG
Comen pisze:Jakoś też nie udało mi się nigdy wejść do środka, nie tylko zresztą na Podhalu, ale w kilku innych miejscach, np. w Sękowej czy Lipnicy Murowanej.
Jak na moją intuicję to trzeba dzwonić do plebanii i jakoś prosić. W nadziei, że jakiś typ argumentacji okaże się skuteczny lub rozmówca będzie w wyjątkowo życzliwym nastroju. Tak przy okazji to mnie też NIE udało się wejść do drewnianego kościoła w Zawoi - dzwoniłem do drzwi plebanii, ale jedynie dowiedziałem się przez domofon, żebym sobie poczekał do mszy św., to wtedy kościół zostanie otworzony. A to w tym konkretnym przypadku oznaczało jakieś 6-7 godzin czekania.

Relacja: podhalańskie zabytkowe drewniane kościoły (27.06.2016)

: 3 lip 2016, o 20:44
autor: Comen
<mysli> No rzeczywiście. Sądziłem, że w dobie europejskich funduszy tego typu prace wykonuje się jednak znacznie szybciej już choćby ze względu na rozliczenia takich inwestycji. Wydaje mi się że w takim tempie to trzeba będzie już niedługo odnawiać to co było odnawiane <zalamka> .

Relacja: podhalańskie zabytkowe drewniane kościoły (27.06.2016)

: 3 lip 2016, o 20:50
autor: tango
Być może "prace remontowo-konserwatorskie" zostały już faktycznie zakończone, a tabliczka została z powodu niechęci miejscowego kapłana do pokazywania świątyni "profanom". To oczywiście tylko moja hipoteza...

Relacja: podhalańskie zabytkowe drewniane kościoły (27.06.2016)

: 4 lip 2016, o 10:04
autor: gar
Z wejściem do Dębna miałeś szczęście - przy deszczowych dniach kościół zazwyczaj jest zamknięty dla zwiedzających ze względu na zbyt wysoką wilgoć, która jest zabójcza dla tamtejszych malowideł.