Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Rożnów

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: regon » 9 sty 2017, o 17:19

Rożnów to wieś letniskowa w Małopolsce nad Dunajcem w powiecie nowosądeckim. Od nazwy miejscowości wzięły też nazwę tutejsze jezioro Rożnowskie, a także cała okolica, która na mapach i w atlasach nazywana jest Pogórzem Rożnowskim. Przyjeżdżających turystów i wczasowiczów przyciągają tu plaże nad jeziorem, trasy spacerowe, ładne widoki rozciągające się z niewysokich wzniesień, a także znajdujące się w niedalekiej odległości ciekawe inne atrakcje jak między innymi zamek Tropsztyn i sanktuarium św. Andrzeja Świerada w Tropiu.

Sam Rożnów był niegdyś własnością rodu Gryfitów, a początki istnienia wsi datuje się na XIII wiek. W XIV wieku wybudowano tu gotycki zamek, który przez pewien czas był w posiadaniu słynnego rycerza Zawiszy Czarnego. Niestety w 1474 roku budowla ta popadła w ruinę. Dziś zostały po zamku już tylko bardzo niewielkie szczątki i gdyby nie tablica informacyjna nikt nie domyśliłby się, że kiedyś stało tu coś ważnego. Nieco więcej zachowało się z dawnej siedemnastowiecznej twierdzy Tarnowskich. Do naszych czasów szachowała się tak zwana beluarda, czyli bastion obronny z otworami strzelniczymi.

Spośród innych zabytków Rożnowa warto wspomnieć dziewiętnastowieczny dwór Stadnickich i siedemnastowieczny drewniany kościół św. Wojciecha. Ciekawostką krajobrazową jest też zapora wodna na Dunajcu, dzięki której powstało tutejsze jezioro.

Autor tekstu: Renata Gontarz
Autor zdjęć: Zbigniew Gontarz

przedruk ze strony: ...

Zdjęcia też na tej stronie zapraszam do oglądania

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: gar » 9 sty 2017, o 18:24

regon pisze: Nieco więcej zachowało się z dawnej siedemnastowiecznej twierdzy Tarnowskich.
Z tego co wiem pomysł budowy twierdzy i rozpoczęcie jej realizacji związane jest z Janem Amorem Tarnowskim. Ten zmarł w 1561 roku co oznaczało przerwanie nowatorskiej jak na tamte czasy budowy (do której już nie powrócono), więc beluard jest z XVI wieku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Rożnów

Post autor: Adler » 9 sty 2017, o 20:31

regon pisze:Zdjęcia też na tej stronie zapraszam do oglądania
A jakieś przykłady na forum?

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: regon » 9 sty 2017, o 21:21

Problem polega na tym, że tamten ktoś za te zdjęcia mi zapłacił i formalnie już nie należą do mnie

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Rożnów

Post autor: Adler » 9 sty 2017, o 21:23

regon pisze:Problem polega na tym, że tamten ktoś za te zdjęcia mi zapłacił i formalnie już nie należą do mnie
Dlatego też częste odsyłanie do "jego" strony jest w moim przekonaniu nieuczciwe. Tak po ludzku.
Poprzestańmy zatem na tekście bez zdjęć i bez wzmianek o wspomnianej stronie www.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: regon » 9 sty 2017, o 21:27

ok. Dobra

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: regon » 9 sty 2017, o 21:33

Tylko, że teksty też pochodzą stamtąd. One też są moje i też zapłacone. Więc jeśli cytuję też chcąc nie chcąc musze podać źródło. Nie chodziło mi o reklamę tamtego forum, chciałam się podzielić moja wiedzą turystyczną. Ale jeśli jest jakiś problem to ok. Przyjmuję do wiadomości.
:|

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Rożnów

Post autor: Adler » 9 sty 2017, o 21:34

Coś wymyślisz. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rożnów

Post autor: Comen » 9 sty 2017, o 21:35

Zawsze można swój tekst zmienić. W sumie jaki sens ma przeklejanie takich samych wpisów na 8 różnych stron internetowych.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: regon » 9 sty 2017, o 21:38

Ano taki, że nie po wszystkich forach ludzie czytają. A jak są ciekawe miejsca i się o nich wie, to czemu tą wiedzą się nie podzielić. Ok. Będę te tekst psełonacać (tak sie godo po śąsku)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: gar » 9 sty 2017, o 21:46

Mam nadzieję, że skorzystasz z podpowiedzi i poprawisz błędy, które się pojawiają i pojawiać się będą (bo tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi).

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Rożnów

Post autor: regon » 9 sty 2017, o 22:03

Jasne

ODPOWIEDZ