Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Comen » 10 gru 2017, o 23:41

Niedzielna prognoza dawała szansę na niezłą pogodę. Tatry widać było już z Małego Lubonia a ze stoków gorczańskich nad Nowym Targiem ukazało się wprost biało-złote zjawisko. Szkoda, że nie dało się zatrzymać autobusu :( A jednak popołudniu rozpętały się żywioły...
Rano:
Panorama Tatr i Podhala z Antałówki.
9 Giewont z Antalowki.jpg
12 Rów Zakopiański.jpg
14 Skocznie z Antałowki.jpg
Przy okazji dwie zabytkowe wille w stylu zakopiańskim
Witkiewiczówka:
5 Witkiewiczówka.jpg
Willa pod Jedlami:
18 Willa pod Jedlami.jpg
Obie to posesje prywatne, ale można wejść na podwórko drugiej z nich.
Potem Bulwar Słowackiego - najmniej zrewitalizowany fragment Zakopanego, ale ze sporym potencjałem.
28 Tabliczka i transformator.jpg
30 Dawny Bristol.jpg
Około południa dwa muzea zakopiańskie. Ciekawsza według mnie willa Koliba ze zbiorami góralskiego rzemiosła, wystrojem domów i kolekcją karykatur Kazimierza Sichulskiego z karczmy Na Przełęczy. Od Piłsudskiego po Makuszyńskiego - wszystkie miejscowe sławy.
Willa Koliba.jpg
Rzemioslo.jpg
Karykatury.jpg
Atma to dawna willa Karola Szymanowskiego. Muzyki jego tu można nieco posłuchać, ale daleko jeszcze temu muzeum do warszawskiej "świątyni" Chopina.
Atma.jpg
Wnetrze Atmy.jpg
Trochę czasu na Pęksowym Brzyzku. Jeden z oryginalniejszych cmentarzy polskich z wieloma sławnymi nazwiskami. Wstęp 2 zł (datek na renowację).
Tytus Chałubiński.jpg
Hasior.jpg
Popołudniu zimowe Strążyska. Od sielanki do śnieżnej burzy. Ochłodziło się znacznie. A wiatr chyba właśnie dotarł do Krakowa.
Pierwszy mostek.jpg
Kominy.jpg
Polana Strążyska.jpg
Siklawica.jpg
Snieżyca.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: evil » 11 gru 2017, o 08:15

Comen, niewykluczone, że ominęłam jakieś Twoje relacje , ale z tych wyjazdów, o których czytałam – ten był chyba najładniejszy pod względem pogodowym :) Fajne zdjęcia !!
Większość miejsc, które odwiedziłeś, znam. Jak zaczynałam moją przygodę z Tatrami najpierw zwiedziłam Zakopane, teraz omijam je szerokim łukiem, za dużo ludzi...
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Comen » 11 gru 2017, o 10:44

Pogoda faktycznie miała być dobra i dlatego skusiłem się na Zakopane, które raczej omijam szerokim łukiem. Bo w Tatrach co miałem zobaczyć to w sumie zobaczyłem a na wyższe góry serduszko niestety raczej nie pozwoli. Inna sprawa, że chyba nie byłem wcześniej pod Tatrami w zimie i to takiej ładnej zimie. Więc może warto tam jednak jeszcze się pojawić, ale w porach roku innych niż nudne lato.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: gar » 11 gru 2017, o 11:08

Pęksowy Brzyzek to chyba jedyny cmentarz w Polsce na który wejście jest płatne. Jeśli się mylę proszę mnie wyprowadzić z błędu i podać gdzie jeszcze stosują takie opłaty.
Siklawica jeszcze nie zamarznięta, czyli zima dopiero przed nami. Ludzi w Strążyskiej dużo czy nie bardzo ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Comen » 11 gru 2017, o 11:50

Z cmentarzy płatnych kojarzę tylko Łyczaków we Lwowie i Wyszehrad w Pradze. A w Polsce nie znam - no do jakiegoś stopnia "cmentarzem" jest krypta Zasłużonych na Skałce czy groby na Wawelu.
Ludzi w Strążyskiej niemało. Dużo dzieci z sankami. Potem się trochę pogoda załamała to i ludzi ubyło.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Adler » 11 gru 2017, o 14:32

Popołudniowe pogorszenie warunków też ma swój urok. Ostatnie zdjęcie najlepsze. (Y)
Zakopanego nie darzę sympatią. Delikatnie mówiąc.

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Wiolcia » 11 gru 2017, o 18:28

Bardzo ładna śnieżna zima! Wiatr był bardzo odczuwalny w dolinach?
Comen pisze:
11 gru 2017, o 11:50
Z cmentarzy płatnych kojarzę tylko Łyczaków we Lwowie i Wyszehrad w Pradze.
Ostatnio weszłam na cmentarz w Wyszehradzie za darmo. Płatny był wstęp do kościoła.
Z płatnych cmentarzy to jeszcze zdaje się Wesoły Cmentarz w Sapancie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Comen » 11 gru 2017, o 19:22

Halny schodził z gór popołudniu. Wpadał w doliny, zrzucał śnieg z drzew, więc robiła się zadymka, no i takie niewielkie zawirowania. Fajnie to było widać na odsłoniętym polu koło Drogi pod Reglami (na Spadowcu). W pewnym momencie pod Siklawicą zrobiło się na chwilę całkiem ciemno. Lawina to nie była, ale adrenalinę trochę podniosło. Wieczorem już wiatr nieźle narozrabiał w Zakopanem. Można sobie przeczytać na www Tygodnika Podhalańskiego. W ogóle jak dla mnie trochę dziwny ten halny, bo się przy nim z poczatku ochłodziło. Feny są zazwyczaj ciepłe, a tu temperatura odczuwalna na pewno spadła - musiałem założyć rękawiczki. Tylko tak sobie myślę, że na halny nałożył się zachód słońca, no i to że potem już cały czas szedłem w cieniu Tatr. Bo dziś np. w Krakowie jest 10 stopni a dwa dni temu było tylko pięć. Więc mamy jednak efekt fenowy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: tango » 11 gru 2017, o 21:34

Ładne zdjęcia! :)

PS. Ja Zakopane lubię i generalnie bardzo dobrze się w nim czuję. Komercjalizacja mi nie przeszkadza. Tłumy ludzkie akceptuję, choć niejako z konieczności. Lubię też górali! Każdy inny na ich miejscu mieszkając u stóp Tatr też by się skupił na dostarczaniu rozmaitych usług turystom.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: gar » 12 gru 2017, o 23:20

Tłumy w Tatrach mnie dobijają, ale muszę przyznać, że Zakopane coś w sobie ma i raz na jakiś czas lubię się w nim pojawić (a że praca mi to umożliwia, więc kasy na to nie wydaję).

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: tango » 13 gru 2017, o 12:48

Wydaje mi się że w dzisiejszych czasach cenną sztuką poruszania się po Tatrach (oczywiście po szlakach turyst.) jest taki wybór celów i czasu poruszania, aby te największe tłumy jednak omijać z daleka!

W szczególności ludzki tłum bardzo psuje zdjęcia foto, tj. o ile jeden czy dwoje - troje ludzi zdjęcia często urozmaica czy ozdabia, to jednak grupy kilkunastoosobowe czy większe zdjęcia krajobrazowe po prostu oszpecają.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Comen » 13 gru 2017, o 13:59

Można iść w góry w czasie deszczu, pewnikiem będzie wtedy mało turystów na szlakach - ale zdjęcia krajobrazowe raczej nie będą wtedy też najlepsze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: gar » 13 gru 2017, o 21:09

Zdjęć robię niewiele więc dla mnie to nie problem. Co jakiś czas się w Tatrach pojawiam i zazwyczaj tłumów nie spotykam (kwestia miejsca, pogody i czasu wyjścia na trasę).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Krótki dzień w Zakopanem 10 grudnia 2017

Post autor: Adler » 13 gru 2017, o 23:41

Do Zakopanego jadę tylko wtedy, kiedy muszę. W innym przypadku siłą musieliby mnie tam zaciągnąć...

ODPOWIEDZ