Szopki krakowskie

Moderator: Comen

Awatar użytkownika
regon
Posty: 512
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Szopki krakowskie

Post autor: regon » 21 gru 2017, o 16:59

Chyba każdy widział przynajmniej na fotografiach, gdyby jednak ktoś chciał sobie trochę poczytać zapraszam jednocześnie życzę wesołych zbliżających się świąt.

Każdego roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przy Rynku Głównym od grudnia do lutego można oglądać wystawę Szopek Krakowskich, która przyciąga uwagę wielu turystów.
Tradycja budowania bożonarodzeniowych szopek sięga czasów świętego Franciszka z Asyżu. Od osiemnastego wieku (niektóre źródła podają nawet szesnastego) w Polsce w czasie bożonarodzeniowym pojawiali się na wsiach i ulicach miast kolędnicy przedstawiający sceny nie tylko biblijnego narodzenia Jezusa, ale połączone to było z ludowymi zwyczajami, włączano w inscenizacje postacie historyczne, a nawet legendarne. Jednym z atrybutów takich kolędników była właśnie niesiona przez nich szopka, która figurki Maryi, Józefa i Dzieciątka przedstawiała na tle współczesnej wtedy architektury.
Typowe szopki krakowskie pojawiły się w drugiej połowie XIX stulecia, a pierwszym mistrzem ich budowania był Michał Ezenekier. Sięgają one korzeniami do tych wcześniejszych, jednakże najbardziej istotną ich cechą jest wplatanie w konstrukcję charakterystycznych, znanych krakowskich budowli - murów obronnych, Barbakanu, Bramy Floriańskiej, a zwłaszcza kościołów z wysokimi wieżami (tych wież jest przeważnie 3, 5 lub 7), prócz tego liczne arkady, attyki, godła, chorągwie. Łączą elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Wśród postaci można zauważyć tradycyjnie Świętą Rodzinę, anioły, Trzech Króli, ale także Wawelskiego Smoka, Pana Twardowskiego, Lajkonika, postacie znane z polskiej historii, przedstawicieli grup etnicznych, Cyganów, Żydów, maszkary zwierzęce i przeróżne inne.
Szopki mogą być w bardzo różnych rozmiarach - od dużych kilkumetrowych po miniatury mieszczące się w małych pudełkach. Materiał do budowania też bywa różny - drewno, tektura, sklejka, prócz tego błyszczące blaszki, celofany, kolorowe szybki i tworzywa sztuczne. Niektóre są elektrycznie podświetlane z wmontowaną pozytywką.
W 1937 roku z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego pierwszy raz urządzono konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Druga edycja odbyła się w roku 1938, a kolejne z powodu wojny dopiero po roku 1945.
Krakowskie szopki zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

ps. Zdjęcia może nie są mistrzowskie, ale robiło je moje dziecko więc proszę o wyrozumiałość

Foto: Monika Gontarz

Awatar użytkownika
gar
Forumowicz Roku
Posty: 3765
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Szopki krakowskie

Post autor: gar » 21 gru 2017, o 17:04

Dodam, że bezpłatnie szopki oraz ich orszak (pochód) można podziwiać corocznie na Rynku w Krakowie każdego roku w pierwszy czwartek grudnia o godzinie 12.00. Szopki pojawiają się od godziny około 10 - 10.30, pochód do muzeum o 12.00.

Andy
Administrator
Posty: 8551
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: phpBB 3.2

Szopki krakowskie

Post autor: Andy » 21 gru 2017, o 21:19

Obszerniejsza relacja Comena sprzed roku: viewtopic.php?f=69&t=2907

Awatar użytkownika
Comen
Moderator
Posty: 5351
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Szopki krakowskie

Post autor: Comen » 21 gru 2017, o 22:06

Bodaj od dwóch lat szopki podziwiać można też w samym mieście w witrynach niektórych sklepów i banków przy Rynku Głównym oraz w oświetlonych gablotach w kilku punktach starówki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/