Strona 1 z 1

Małopolskie: Nowy Sącz i Stary Sącz 3.01.2018

: 4 sty 2018, o 19:32
autor: Comen
Tradycyjnie w okresie ponoworocznym wybrałem się na wycieczkę do miasta. Oczywiście nie tego w którym się urodziłem i mieszkam na co dzień, ale jakiegoś innego w bliższej lub dalszej okolicy. Tym razem padło na Nowy Sącz i położony w pobliżu Stary Sącz, który, gdyby nie bogata historia, traktować by można w sumie jako dalsze przedmieście tego pierwszego. Dzień krótki a program napięty - udało się zwiedzić trochę mniej niż zaplanowałem ze względu na remonty dróg w skansenie.
Po kolei jednak. Najpierw nowosądecka starówka w widłach Dunajca i Kamienicy. Położeniem przypomina Krosno, choć różni się oczywiście szczegółami.
1 Most na Lwowskiej.jpg
Od mostu na ulicy Lwowskiej w kierunku najstarszej świątyni miasta - kolegiaty św. Małgorzaty otoczonej szerokim placem ze zrekonstruowanym odcinkiem dawnych murów miejskich na krawędzi skarpy.
2 Kolegiata.jpg
3 Fragment murow miejskich.jpg
Po tej samej stronie starówki mamy też drugi kościół przynależny jezuitom pod wezwaniem św. Ducha. Oba były otwarte ponieważ trafiłem na moment przed mszą. Wewnątrz kolegiaty ciekawy obraz w głównym ołtarzu - "chusta Weroniki" z wizerunkiem Chrystusa.
4 Oltarz veraicon.jpg
Przez plac 3 Maja z pomnikiem Stanisława Małachowskiego dochodzę do dość oryginalnej synagogi tzw. dziewięciopolowej, trochę zaniedbanej. Mieści się tutaj podobno galeria sztuki. Możliwe, jeżeli wejście będzie od drugiej strony a tam już nie zachodziłem.
5 Synagoga.jpg
W parku obok niewielkie ruiny zamku w dwóch częściach.
6 Zamek.jpg
Miejsce oferuje widok na dolinę Dunajca, ale raczej też zaniedbane i opuszczone. W sumie z braku laku nie będę mówił do czego mi posłużyło (S)
Niedaleko na skarpie jest stacja meteo - jedna z dłużej działających w Małopolsce a kawałek dalej przy tej samej ulicy Pijarskiej dawny kościół Przemienienia Pańskiego - obecnie zbór ewangelicki.
7 Zbór ewangelicki.jpg
Wracam na rynek Nowego Sącza z wysokim eleganckim ratuszem tylko trochę przypominającym gmach polgarmajstra w Gyor. Zdecydowanie wyrasta on ponad otaczające plac domy.
8 Ratusz.jpg
9 Płyta rynku.jpg
Na rynku jest też ogródek jordanowski, sezonowe lodowisko, parking i duży pomnik Jana Pawła II "na wysięgniku". Z południowo-wschodniego narożnika placu wychodzi ulica Jagiellońska - główny deptak handlowy miasta. W tej jego części zachowało się kilka ładnych secesyjnych kamienic jak ta przy załomie ulicy zdobiona trzema muchomorkami.
10 Dom pod muchomorami.jpg
Przy końcu deptaka trochę z boku stoi kapliczka zwana szwedzką, ponieważ dokonano tu egzekucji szwedzkich żołnierzy, którzy próbowali zdobyć Nowy Sącz w 1655 roku.
11 Kaplica Szwedzka.jpg
Na pobliskim skrzyżowaniu ceglany kościół projektowany przez Teodora Talowskiego znanego z dość oryginalnych pomysłów architektonicznych. Tu akurat świątynia monumentalna, ale dość typowa dla neogotyku, choć na upartego mogłaby być także halą targową albo dworcem kolejowym. Obok jest także budynek Sokoła oraz nowoczesne Centrum Sztuki.
12 Sokoł i kosciol św Kazimierza.jpg
Miasteczko Galicyjskie leży jakieś 3 km od centrum miasta przy drodze do Grybowa.
13 Miasteczko galicyjskie ratusz.jpg
Nominalnie jest częścią skansenu, w praktyce jest tu oddzielna kasa a opłatę wnosi się za zwiedzanie wnętrz poszczególnych budynków. Oprócz małomiasteczkowej zabudowy typowej dla galicyjskich ośrodków takich jak Zakliczyn, Czchów czy Lanckorona mamy też niedoszły ratusz planowany do zbudowania w Starym Sączu.
14 Stare chałupy.jpg
A w środku ciekawe opowieści o dawnym świecie: CK poczcie, CK remizie, o drukarni, warsztacie garncarskim i szewskim czy dawnym sklepie kolonialnym.
15 U fotografa.jpg
16 Izba.jpg
Trochę ludowej rzeźby, działająca gospoda a w ratuszu nawet całkiem współczesny hotel. Szkoda że niektórych "gospodarzy domów" trzeba było ze świecą szukać, ale cóż to miasteczko galicyjskie, więc może akurat poszli na spacer "na kopiec" albo do rejenta, arcta albo na targ żydowski. Niestety przejście do skansenu też nie było tego dnia możliwe ze względu na roboty remontowe, trudno było więc zdążyć na ostatnią wycieczkę dnia o 12.00 (zresztą z przewodnikiem trwa ona prawie 3 godziny więc brakłoby czasu na Stary Sącz). Jedyna fotka pokazuje z daleka domy osadników józefińskich, czyli nowo przybyłych po I rozbiorze.
17 Osadnicy Józefińscy.jpg
Wracając w stronę stacji PKP mijam jeszcze nowoczesny kościół Niepokalanej, trochę przypominający zamek Żwirka i Muchomorka, biały klasztor oraz ceglany kościół kolejowy.
18 Kosciol MB Niepokalanej.jpg
19 Biały Klasztor.jpg
Z mostu nad Kamienicą widać lekko przyprószony Beskid Sądecki.
20 Rzut oka na Beskidy.jpg
Stary Sącz to ciekawe miasteczko pełne starych parterowych domków stojących wokół rynku oraz sąsiednich uliczek i zaułków. Na rogu rynku muzeum regionalne czynne dość okazyjnie i teraz już oczywiście zamknięte.
21 Starosadecki rynek.jpg
Głównym zabytkiem miasta jest klasztor św. Kingi z bijącym opodal źródełkiem księżnej.
22 Klasztor sw Kingi.jpg
Dobra klasztorne przez wiele lat stanowiły wdowie wiano dla polskich królowych. Obecnie mają charakter barokowy, choć zachowały się ślady wcześniejszych budowli.
24 Drzwi koscielne.jpg
Wnętrze kościoła zakratowane i ciemne. Zakaz fotografowania, chociaż po prawdzie przy tak marnym oświetleniu i tak niewiele widać. Ale klimat jest.
23 Brama Szeklerska.jpg
25 Baszta obronna.jpg
W Starym Sączu odwiedzam jeszcze dwa kościoły - parafialny św. Elżbiety z wysoką wieżą i niepozorny św. Rocha na cmentarzu miejskim.
26 Kościol św Rocha.jpg
Ten drugi też jest barokowy, choć wygląda na bardziej archaiczny. Zajmujące są rozmaite tablice i epitafia na jego zewnętrznych ścianach.
27 Jedno z epitafiów.jpg
Wracając do rynku mijam jeszcze dwa domy w których mieszkała Jadwiga Szayer bardziej znana jako Ada Sari.
28 Dwa domy Ady Sari.jpg

Relacja: Nowy Sącz i Stary Sącz 3.01.2018

: 4 sty 2018, o 20:50
autor: gar
Piękne miejsca i fajna wycieczka. Nowy Sącz wydaje mi się miastem niedocenianym turystycznie. Koleją, autobusem czy własnym autem ?

Relacja: Nowy Sącz i Stary Sącz 3.01.2018

: 4 sty 2018, o 21:32
autor: Comen
Autobusem. Połączenia są dość dogodne. Szwagropol i Voyager konkurują ze sobą.

Relacja: Nowy Sącz i Stary Sącz 3.01.2018

: 7 sty 2018, o 17:13
autor: Adler
Comen pisze:
4 sty 2018, o 19:32
Oprócz małomiasteczkowej zabudowy typowej dla galicyjskich ośrodków takich jak Zakliczyn, Czchów czy Lanckorona mamy też niedoszły ratusz planowany do zbudowania w Starym Sączu.
W tym kontekście trzeba też wspomnieć o Ciężkowicach.
Patrzę na to zdjęcie i czuję się tak, jakbym był właśnie tam na rynku.

Re: Relacja: Nowy Sącz i Stary Sącz 3.01.2018

: 19 kwie 2019, o 08:43
autor: namczynska
Przebywając w Sączu i zwiedzając warto zatrzymać się w ośrodku Ryterski Raj doskonała baza noclegowa i świetne miejsce do naładowania baterii.

Re: Relacja: Nowy Sącz i Stary Sącz 3.01.2018

: 19 kwie 2019, o 08:50
autor: Adler
bareka, to Ty? :-0

Re: Relacja: Nowy Sącz i Stary Sącz 3.01.2018

: 19 kwie 2019, o 15:44
autor: Comen
Baterie całkiem nieźle ładują się w nowych pociągach regionalnych relacji Kraków Ostrowiec Świętokrzyski ;)