Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: tango » 12 sty 2018, o 20:19

Do Krzeszowic bardzo łatwo jest dostać się z Krakowa, gdyż mamy tu do dyspozycji busy, autobus aglomeracyjny linii "278" oraz linię kolejową. Najszybszym sposobem podróży są busy. Koszt przejazdu z Krakowa do Krzeszowic wynosi 5 PLN.

Obrazek
Budynek stacji kolejowej w Krzeszowicach. Zabytkowy. Odnowiony. W swojej części nadal służy podróżnym, ale w części przeważającej mają w nim swoje siedziby rozmaite inne instytucje.

Obrazek
Wycinek węzła szlaków w pobliżu stacji kolejowej. Ja będę udawał się generalnie żółtym szlakiem do Czernej, ale najpierw nieco zwiedzania samych Krzeszowic.

Obrazek
Pałac "Vauxhall" - jeden z najcenniejszych zabytków w Krzeszowicach.

Obrazek
Kościół pod wezwaniem św. Marcina z Tours.

Obrazek
Pałac Potockich. Został oddany spadkobiercom i majestatycznie popada w coraz większą ruinę.

Obrazek
Japoński mostek w przypałacowym parku. Drewno butwieje. Żelazo rdzewieje. Zapuszczony przypałacowy park promieniuje smutkiem, a przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu tętnił życiem...

Obrazek
Kopalnia wapienia "Czatkowice". W wyniku zmian administracyjnych znalazła się na terenie Krzeszowic. Ogromny zakład wydobywczo-przemysłowy!

Obrazek
To już Dolina Eliaszówki. W lewo w górę widać drogę prowadzącą do klasztoru w Czernej.

Obrazek
Wejście na teren klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej.

Obrazek
M.in. stara studnia.

Obrazek
Rzeźba św. Eliasza Proroka, który jak głoszą legendy żył w IX wieku przed Chrystusem.

Obrazek

Obrazek
Wnętrze kościoła św. Eliasza Proroka na terenie klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej.
Miałem to szczęście, że kiedy tam wszedłem to nie było tam żadnego innego człowieka.
Powiew wieków... Powiew Sacrum...

Widoczny czarny ołtarz główny został wykonany z tzw. marmurów dębnickich, które były ongiś wydobywane w pobliskim Dębniku.

Obrazek

Obrazek
Dobudowana współcześnie część klasztoru. Została jednak perfekcyjnie dopasowana architektonicznie do części zabytkowej, więc niczym nie razi i nie burzy charakteru tego miejsca.

Obrazek
Zwiedzając klasztor Karmelitów w Czernej pomyślałem sobie w pewnym momencie, że ludzie jeżdżą z Polski do Włoch, do Francji, a niekiedy i znacznie dalej, a tymczasem w Polsce są przecież miejsca, które mogą bez kompleksów konkurować z zagranicznymi słynnymi zabytkami. Myślę że jednym z takich miejsc jest właśnie klasztor w Czernej - miejsce klimatyczne i miejsce wyjątkowe, które naprawdę warto odwiedzić. I później do niego wracać!!!

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: gar » 13 sty 2018, o 16:43

tango pisze:
12 sty 2018, o 20:19

Zwiedzając klasztor Karmelitów w Czernej pomyślałem sobie w pewnym momencie, że ludzie jeżdżą z Polski do Włoch, do Francji, a niekiedy i znacznie dalej, a tymczasem w Polsce są przecież miejsca, które mogą bez kompleksów konkurować z zagranicznymi słynnymi zabytkami. Myślę że jednym z takich miejsc jest właśnie klasztor w Czernej - miejsce klimatyczne i miejsce wyjątkowe, które naprawdę warto odwiedzić. I później do niego wracać!!!
Zdecydowanie się z Tobą zgadzam - fantastyczne miejsce. Nie byłem od czasu gdy zbudowano tam nowy Dom Pielgrzyma, więc będę musiał się wybrać.
Most Diabelski i furtę po drugiej stronie Eliaszówki zdobyłeś ?

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: tango » 13 sty 2018, o 18:15

Most Diabelski jedynie fotografowałem z szosy.
Jakąś drugą furtę po drugiej stronie Eliaszówki widziałem, ale nie jestem pewny czy to ta sama, którą Ty miałeś na myśli!

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: gar » 13 sty 2018, o 18:41

Chodziło mi o furtę za Diabelskim Mostem

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: tango » 14 sty 2018, o 08:55

To jednak nadal zbyt ogólnie powiedziane!
Coś tam widziałem.
Taką zaniedbaną bramę w murze (??? Nie wiem czy to się nazywa brama, bo nie było tam drzwi...)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: Comen » 14 sty 2018, o 10:07

Prawdę mówiąc nie byłem jeszcze nigdy w samym klasztorze w Czernej, a widzę że wart jest wizyty. Oglądałeś te ekspozycje muzealne? Są jakieś opłaty? Warte zwiedzenia?
W okolicy o ile pamiętam stoi też krzyż milenijny. W każdym razie w nocy był dobrze widoczny na wzgórzu ponad kopalnią.
Powrót tą samą drogą czy innym wariantem np. przez wspomniany Dębnik?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: gar » 14 sty 2018, o 17:12

Lepiej Ci tego wytłumaczyć nie umiem :(

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Krzeszowice - Czatkowice - Czerna (9.01.2018)

Post autor: tango » 14 sty 2018, o 21:50

Comen pisze:
14 sty 2018, o 10:07
Prawdę mówiąc nie byłem jeszcze nigdy w samym klasztorze w Czernej, a widzę że wart jest wizyty. Oglądałeś te ekspozycje muzealne? Są jakieś opłaty? Warte zwiedzenia?
Jest przyklasztorne muzeum, ale mi już tego dnia brakło sił, by je zwiedzić. Nie wiem, czy wstęp jest płatny. Chyba tak.
Powrót tą samą drogą czy innym wariantem np. przez wspomniany Dębnik?
Chciałem wracać busem z Czernej, a tymczasem taki pan życzliwy mnie bezinteresownie podwiózł, bo "nie chciał jechać pusto", jak mi wyjaśnił.

ODPOWIEDZ