Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Post autor: dinksiarz » 12 lut 2018, o 14:48

Jak w przypadku relacji z Kamieńca postanowiłem wrzucić tą relacje natchniony mapką Comena, aby wypełnić pewne luki na ów mapce ;)
Wycieczka miała miejsce latem 2016 roku.
Z Rzeszowa dojechałem do Wiśniowej prywatnym autobusem linii Rzeszów-Frysztak. Ceny niestety nie pamiętam.

Wiśniowa to niewielka miejscowość leżąca na trasie Strzyżów-Krosno. Pierwsza wzmianka o Wiśniowej pochodzi z 1338 roku i w owych czasach należała do Bogoriów. W następnych latach kilkakrotnie zmieniała właścicieli.
We wsi znajduje się zespół dworski. Pierwotnie dwór wybudowany był w 1536 roku lecz po wielkim pożarze w 1848 roku został przebudowany i mniej więcej tak wygląda do dziś.
_DSC0470.JPG
_DSC0477.JPG
_DSC0482.JPG
_DSC0496.JPG
Na zdjęciu dworu od strony parku widać na pierwszym planie Dąb Józef, który to w 2016 roku został wybrany w krajowym konkursie drzewem roku, a w 2017 zwyciężył w europejskiej edycji konkursu. Co ciekawe na rewersie banknotu 100-złotowego, symbolu II Rzeczypospolitej, emitowanego 2 czerwca 1932 r. oraz 9 listopada 1934 r., zaprojektowanego przez Józefa Mehoffera, znajduje się dąb z wiśniowieckiego parku – symbol długowieczności i trwałości.
100 złotych z 1934 r. -REWERS.jpg
Nieopodal dworu znajduje się kaplica grobowa, spoczywa w niej właściciel dworu Franciszek Mycielski oraz jego żona Waleria z Tarnowskich Mycielska. Franciszek Mycielski zmarł 2 marca 1901 w Wiśniowej i został pochowany na cmentarzu w Niewodnej, a po 10 latach jego szczątki zostały przeniesione do krypty w neoromańskiej kaplicy grobowej wybudowanej w parku, w połowie alei grabowej, według projektu Zygmunta Hendela. Inicjatorka budowy Waleria z Tarnowskich Mycielska, zmarła w 1914 roku na Węgrzech w Ujlaku i po sprowadzeniu zwłok przez syna Jana w 1915, też została pochowana w rodzinnym mauzoleum.
Kaplica wybudowana na planie krzyża greckiego około 1908 roku i jest repliką mauzoleum Liszta w Bayreuth w Niemczech autorstwa architekta Gabriela von Seidla!
Kaplica od lat 70tych XX wieku do roku 2003 pełniła rolę kościoła parafialnego.
_DSC0507.JPG
Z Wiśniowej biegnie niebieski szlak na Pasmo Jazowej leżącego w granicach Czarnożecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. W Paśmie niemal nad samą Wiśniową znajduje się rezerwat skalny HERBY.
Ja zamiast szlakiem niebieskim poszedłem inną drogą, czyli asfaltem do miejscowości Jazowa by zobaczyć tam cmentarz z I wojny światowej. Jednakże okazało się że teren cmentarza jest ogrodzony ale oprócz prowizorycznego krzyża nic innego tam nie ma (nawet nie robiłem tam zdjęć bo nie było sensu). Ale za to z polanki miałem widok na górę Chełm nad Stepiną:
_DSC0511.JPG
Dalej na przełaj przez las, jary i potoczki na szczyt tak zwanej Piaskowej Góry aż dotarłem do wspomnianego szlaku niebieskiego i nim już dotarłem do Rezerwatu Herby i kompleksu skałek.
_DSC0512.JPG
_DSC0514.JPG
_DSC0515.JPG
Z górki szlakiem do Wiśniowej przez wiszącą kładkę na Wisłoku i na pierwszy lepszy przystanek. Tak oto zakończyłem miłą wędrówkę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Post autor: gar » 12 lut 2018, o 15:02

Jak ze wstępami do pałacu i kaplicy ? Mało realne ?
Nie wiedziałem, że taki rezerwat istnieje. Jakiej wielkości są te skałki ? Po kilka metrów wysokości ?

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Post autor: dinksiarz » 12 lut 2018, o 15:15

na teren dworski wejść można ale zwiedzać niestety nie, w sam dwór to niestety popada w ruinę. Kaplica też zamknięta na 4 spusty. W sumie nie dziwię się w Wiśniowej i na górze byłem li i jedynie ja i mój aparat ani jednego turysty.
Skałek jest kilka ale są raczej do pół metra oprócz tej jednej ogromnej skały która ponad 2 metry wysokości chyba ma.
I nie iść do Jazowej na cmentarz wojenny!!!!!!

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Post autor: gar » 12 lut 2018, o 16:04

Może w kaplicy odbywa się jakaś msza raz na jakiś czas - wszak, jak piszesz, to były kościół parafialny.
Szkoda tego dworu ...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Post autor: Comen » 12 lut 2018, o 18:51

Dwór w sumie ze zdjęć nie wygląda tak źle. Ciekawa opowieść o tym dębie. Drzewo raczej mało rozreklamowane a jak się okazuje ma nawet swój wizerunek na starym banknocie. Cieszę się, że moja mapa zainspirowała Cię do przedstawienia kilku turystycznych miejsc. Będę myślał nad sposobem jej otwartej edycji.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Post autor: dinksiarz » 12 lut 2018, o 19:33

W sumie gdyby nie ta Twoja mapka to bym tych relacji nie zamieścił.

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Relacja: Wiśniowa - Rezerwat Herby

Post autor: Jan M. » 12 lut 2018, o 20:15

dinksiarz pisze:
12 lut 2018, o 15:15

I nie iść do Jazowej na cmentarz wojenny!!!!!!
Właśnie warto odwiedzić cmentarz z I WŚ.
Może nie jest taką perełką jak większość obiektów w sąsiednim Krakowskim Oddziale Grobów Wojennych w Galicji Zachodniej, ale JEST. Uratowany od zapomnienia dzięki sołtysowi Tadeuszowi Grochowskiemu. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza remontowi przeprowadzonemu w latach 2002-03 (ogrodzono cały obiekt, usunięto zakrzaczenie i kilkanaście grubszych samosiejek). W pobliżu można odwiedzić jeszcze kilka cm. z I WŚ (Wiśniowa, Frysztak czy Wielopole Skrzyńskie).

ODPOWIEDZ