Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: tango » 26 lut 2018, o 21:44

Ruszyłem spontanicznie zachęcony skrawkami błękitnego nieba za oknem. Herbata z cytryną do termosu, kijki trekkingowe w łapę i nieomal biegiem na autobus aglomeracyjny linii 278, którym miałem zamiar zajechać do wsi Kobylany.

Obrazek
Wysiadłem na przystanku na żądanie przy remizie strażackiej w Kobylanach.

Obrazek
Stara kużnia w Kobylanach. Bardzo lubię ją fotografować!

Obrazek
Pierwsze skałki w Dolinie Kobylańskiej.

Obrazek
Idąc kawałek dalej trzeba było kilka razy przekraczać strumyczek wijący się dnem doliny.

Obrazek
To już Będkowice. Remiza strażacka oraz mały sklepik spożywczy, gdzie udało mi się bezproblemowo uzyskać potwierdzenie do odznak turystycznych.

Obrazek
To już prawie dno Doliny Będkowskiej. Widok wstecz na Bramę Będkowską, a zarazem drogę którą tu przyszedłem z Będkowic.

Obrazek
Idąc w górę Doliny Będkowskiej wkrótce ukazuje się malownicza i chyba nawet monumentalna Sokolica.
To ta skała z prawej!!! ;)

Obrazek
Na Sokolicy znajdują się jedne z najdłuższych dróg wspinaczkowych na calej Jurze. Może nawet najdłuższe...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pod Sokolicą mieści się klimatyczna "Brandysówka" - miejsce gdzie można zjeść, wypić i się przespać (w obiekcie lub na polu namiotowym).

Obrazek

Obrazek
Kawałek dalej skałka o nazwie Iglica.

Obrazek
Jeszcze kawalek dalej kolejny węzeł szlaków. Ja konsekwentnie niebieskim w górę doliny.

Obrazek
Dalsza droga...

Obrazek
Źródło Będkówki (wywierzysko krasowe)

Obrazek
Dalsza droga...

Obrazek
Widok ogólny na skały w których znajduję się Jaskinia Łabajowa. Teren ten wprawdzie w ostatnich latach został zakupiony przez prywatnego właściciela, ale na szczęście nabywca wykazał ludzkie cechy i empatię dla skałkowców i turystów i dopuszcza wspinaczki skalne na swoim terenie, a nawet biwakowanie (po uzgodnieniu telefonicznym).

Obrazek
Otwór Jaskini Łabajowej z charakterystyczną wantą.

Obrazek
Lodowe nacieki w jaskini.

Obrazek
Lodowe nacieki w jaskini.

Obrazek
Skałki w rejonie otworu Jaskini Łabajowej.
Widoczna tablica na której są rozrysowane drogi wspinaczkowe.

Obrazek
Węzeł szlaków nieopodal Jaskini Łabajowej.

Obrazek
Rozdroże. Zwykle szedłem prosto w górę w kierunku Jaskini NIetoperzowej i dalej do szosy Kraków-Olkusz, ale tym razem skręcam w lewo bo radośnie postanowiłem odwiedzić Skałę 502.

Obrazek
Po kilku minutach marszu widać już górującą nad okolicą Skałę 502 (zwaną też Grodziskiem).

Obrazek

Obrazek
To właśnie tutaj należy skręcić w lewo, aby lekko pod górę zajść w kilka minut w bezpośrednie pobliże Wzgórza 502.

Obrazek

Obrazek
To już fragment widoku na Wzgórzu 502. Widać grupę skalną, którą zamieściłem na zdjęciu powyżej oraz szczyt Wzgórza 502 z betonowym słupem, który jest pozostałością wieży triangulacyjnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Widok w kierunku Doliny Będkowskiej, stamtąd właśnie przyszedłem.

Obrazek
Księżyc nad ośnieżonymi skałami.

Obrazek
Zachód Slońca, czyli astronomii ciąg dalszy...

Obrazek
Droga prowadząca do szosy Kraków-Olkusz

Obrazek
"Chochołowy Dwór" w Jerzamowicach. Całkiem luksusowa restauracja i chyba też zajazd.
Tu uzyskuję pieczątkę do moich odznak turystycznych i zarazem kończę wycieczkę,
tak ściślej to dopiero kilka minut marszu dalej - na przystanku autobusowym.

Za 6 godzin i 15 minut przeszedłem ponad 14 kilometrów,
choć w tym czasie około 1 godzinę zajęły mi jednak "prace fotograficzne".
Mega zadowolony, bo mogłem ten czas spędzić przed kompem czy tabletem
i to byłoby coś o wiele marniejszego...

Zima na Jurze jest piękna!
Nawet gdy jest -10 st. Celsjusza!!! (D)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: gar » 26 lut 2018, o 22:09

Dobrze, że Ci zima niestraszna. Jeśli nie wieje to całkiem fajna pogoda do spaceru. Tłumów tradycyjnie brak. Kiedy planujesz kolejne jurajskie spacery ?

Podobno Wzgórze 502 ma około 10 metrów więcej.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: tango » 26 lut 2018, o 22:28

Kolejną wycieczkę jurajską planuję jak tylko będzie sprzyjająca pogoda, a zarazem nie będę miał w planach nic istotniejszego.

Co do Wzgórza 502 to faktycznie wg nowszych pomiarów ma ono 513 metrów n.p.m.

Według mnie jest to jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc na Jurze!!!

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: gar » 26 lut 2018, o 22:31

tango pisze:
26 lut 2018, o 22:28
Kolejną wycieczkę jurajską planuję jak tylko będzie sprzyjająca pogoda, a zarazem nie będę miał w planach nic istotniejszego.
Oby szybko nastąpiła. Będziemy czekali na kolejne relacje.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: Comen » 27 lut 2018, o 12:34

Znane miejsca w zimowej szacie. Mimo syberyjskich mrozów pogoda całkiem, całkiem... Skałka po tym nowym podliczeniu to najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: gar » 27 lut 2018, o 16:54

Comen pisze:
27 lut 2018, o 12:34
Znane miejsca w zimowej szacie. Mimo syberyjskich mrozów pogoda całkiem, całkiem... Skałka po tym nowym podliczeniu to najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Z tymi syberyjskimi mrozami toś lekko przesadził :)

Co do Skałki - chyba jednak nie jest najwyższym wzniesieniem Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, bo Góra Janowskiego w Ogrodzieńcu ma według nowych pomiarów około 515 metrów.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: Comen » 28 lut 2018, o 12:55

Nie wiem bo nie jestem na bieżąco. Parę lat temu była - jeśli w Ogrodzieńcu pomierzyli coś na nowo to możliwe.
Syberyjskie w sensie kierunku a temperatury tylko tak trochę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: Comen » 1 mar 2018, o 06:54

Jak wygląda wnętrze jaskini Łabajowej? Można je zwiedzić? Korytarze są wysokie na tyle aby nie trzeba się było czołgać? Jest tam jeszcze coś ciekawego? -
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Kobylany-Dol.Kobylańska-Dol.Będkowska-Skała 502-Jerzmanowice (25.02.18)

Post autor: tango » 7 kwie 2018, o 04:47

Comen pisze:
1 mar 2018, o 06:54
Jak wygląda wnętrze jaskini Łabajowej? Można je zwiedzić? Korytarze są wysokie na tyle aby nie trzeba się było czołgać? Jest tam jeszcze coś ciekawego? -
Wnętrze Jaskini Łabajowej jest obszerne i można je zwiedzać. Nie ma takiej potrzeby, by się gdzieś czołgać czy nawet bardziej schylać! Jednak spąg sali jest generalnie ukośny, co wymusza pewną ostrożność. Niezbędne jest posiadanie latarki, a najepiej czołówki!!

A inne ciekawe miejsca? Rozumiem że ogólniie w dolinie będkowskiej! No to w lesie powyżej źródła Będkówki są Jaskinie Nad Źródłem. Są one jednak o wiele trudniejsze do zwiedzania od J. Łabajowej.

No i w pobliżu jest Jaskinia Nietoperzowa!!!!
Zwiedza się ją wyłącznie z przewodnikiem, odpłatnie.

ODPOWIEDZ