Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Małopolskie: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: evil » 28 mar 2018, o 10:05

Głównym celem naszego wyjazdu były palmy w Lipnicy Murowanej, ale studiując mapę tego rejonu natrafiłam na kilka ciekawych miejsc, które również postanowiliśmy zobaczyć.

Rano przyjechaliśmy na Przełęcz Widomą, która jest doskonałym punktem widokowym m.in. na dolinę Sanki, Pasmo Łososińskie, Beskid Wyspowy, a przy odpowiedniej pogodzie – Tatry, które tym razem były ledwo widoczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z przełęczy podjechaliśmy tak daleko, jak można było i rozpoczęliśmy naszą najbardziej ekstremalną wyprawę w tym roku – na jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego, Kamionną (802 m npm) – trwała ona ok. 20 minut i było to AŻ 200 m przewyższenia.
Mam nadzieję, że wyczuliście sarkazm... :]
Widoków z Kamionnej nie ma żadnych, trochę widać poniżej, znad ośrodka narciarskiego. W sumie było mi żal, że nie przyjechałam na narty, bo warunki były super.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak więc po powrocie do auta, totalnie wycieńczeni, ale szczęśliwi kontynuowaliśmy naszą wycieczkę :) :) :)
Na pierwszy ogień poszły Kamienie Brodzińskiego, które znajdują się na północno-wschodnim wierzchołku Paprotnej. Jest to grupa 9 ostańców w kształcie grzybów, baszt itp. Największy – Wielki Kamień – ma 10 m wysokości i 16 m długości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie podjechaliśmy kilkanaście kilometrów do Rezerwatu Kamień Grzyb, położony na północnym stoku wzgórza Bukowiec. Jest to skała z piaskowca istebniańskiego o kształcie grzyba, wysokości 7 m, obwodzie czapy 26 m i obwodzie trzonu 17 m.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny przystanek – Lipnica Murowana. W tym roku był Jubileuszowy 60 Konkurs Lipnickich Palm. Wokół ciasnego rynku były różne stoiska z pysznościami i ozdobami wielkanocnymi, a pośrodku, przy pomniku Św. Szymona z Lipnicy ustawiono konkursowe palmy. Najdłuższa miała ponad 32 m.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tej małej wsi są aż 3 kościoły.

Sanktuarium Św. Szymona, XVII w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kościół Św. Andrzeja Apostoła, XVI/XVII w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wpisany na listę UNESCO kościół Św. Leonarda, XV w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Lipnicy jedziemy do wsi Chronów i stamtąd w ciągu kilkunastu minut przychodzimy do pomnika przyrody, znajdującego się na grzbiecie Kobylej Góry – do Skałek Chronowskich. To są ostańce zbudowane z piaskowców istebniańskich, tworzące skalną grzędę o długości około 75 m i wysokości do 2,5 m .
Na tym kończymy nasz wyjazd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://photos.app.goo.gl/4FOEEwrgVQLDp87S2

https://photos.app.goo.gl/p6Xn7dRbccNqvdwt1
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: gar » 28 mar 2018, o 11:49

Przyjemne tereny. Lipnicę wolę w czasie bezpalmowym - cisza, spokój, pustka, czas płynie inaczej. W Niedzielę Palmową tłumy i gwar.
Do pałacu Ledóchowskich dotarłaś ?

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: evil » 28 mar 2018, o 13:15

gar pisze:
28 mar 2018, o 11:49
Do pałacu Ledóchowskich dotarłaś ?
Nie, bo ... nie wiedziałam o jego istnieniu (W)
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: Comen » 28 mar 2018, o 13:18

Evil się rozdwoiła. To w Krakowie to w Lipnicy. Nadążyć nie można ;) . W Lipnicy nigdy nie byłem w Niedzielę Palmową. Na odmianę bym kiedyś pojechał dla samego wydarzenia - bo te palmy faktycznie fotogeniczne. Ze skałek byłem tylko przy Kamieniach Brodzińskiego, dwa inne pomniki przyrody nie powiem wzbudziły moją ciekawość.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: evil » 29 mar 2018, o 13:37

Comen pisze:
28 mar 2018, o 13:18
Evil się rozdwoiła. To w Krakowie to w Lipnicy. Nadążyć nie można ;)
:-D
Comen pisze:
28 mar 2018, o 13:18
dwa inne pomniki przyrody nie powiem wzbudziły moją ciekawość.
Kamień Grzyb jest zdecydowanie bardziej efektowny.
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
mazeno
User
Posty: 40
Rejestracja: 23 gru 2014, o 12:36
Lokalizacja: nosi mnie

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: mazeno » 29 mar 2018, o 15:39

> nie wiedziałam o jego istnieniu
taaa...
wspolczesny turysta.
nawet nie wie, co go omija.
byle fotek napstrykac, na fejsa zapodac.

w kosciele sw. andrzeja znajduje sie jedna z najstarszych (po 1363 r.) w polsce rzezbionych madonn - starsza od slawnej madonny z kruzlowej o ok. 40 lat. a u sw. leonarda slup podtrzymujacy oltarz od tylu to ex-swietowit.
no i takie tam.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: tadeks » 19 lip 2018, o 15:45

W kwietniu też pokręciłem się po Pogórzu Wiśnickim i okalających je górkach i pagórkach.
evil pisze:
28 mar 2018, o 10:05
Głównym celem naszego wyjazdu były palmy w Lipnicy Murowanej, ale studiując mapę tego rejonu natrafiłam na kilka ciekawych miejsc, które również postanowiliśmy zobaczyć.
U mnie głównym celem były cmentarze z I w.św. , a przy okazji inne ciekawe miejsca.
Były więc też: Lipnica Murowana (rynek, kościół św. Leonarda), Kamionna, przełęcz Widoma...
Żeby nie zanudzać, esencja wyprawy, czyli, cmentarze wojenne odwiedzone w ciągu tych kilku dni:
314 - Bochnia,
299 - Lipnica Murowana (za kościołem),
303 - Rajbrot,
300 - Rajbrot Kobyła,
357 - Kamionka Mała (Jastrząbka),
368 - Jabłoniec,
369 - Golców,
359 - Jaworzyna,
358 - Laskowa,
301 -Żegocina,
302 - Żegocina,
307 - Łąkta Dolna,
307 - Łąkta Dolna,
305 - Łąkta Dolna,
308 -Królówka,
304 - Łąkta Górna,
342 - Łapanów,
340 - Zonie,
341 - Wichraż (Wola Nieszkowska),
309 - Trzciana,
366 - Limanowa,
365 - Tymbark,
381 - Wieliczka (to przerwa w drodze do Krakowa i do Słupska).
Razem 23 cmentarze wojenne. Został niedosyt: z kilku powodów nie byłem, a chciałem, na cm.w. 310 w Leszczynie, choć byłem blisko. Jest więc po co tam wracać.

Pięć noclegów miałem w schronisku młodzieżowym w Rozdzielu. Super miejscówka warunkami i logistycznie. Gospodarz, to przewodnik turystyczny, bardzo otwarty.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: gar » 19 lip 2018, o 16:54

Piękny zestaw jak na jeden wyjazd.
Napisz coś więcej o schronisku jeśli możesz.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: tadeks » 24 lip 2018, o 09:34

gar pisze:
19 lip 2018, o 16:54
Napisz coś więcej o schronisku jeśli możesz.
Młodzieżowe schronisko w Rozdzielu jest czynne cały rok.
Dla dorosłych bez ulg: cena 25 z pierwszą noc , 20 za następne , pościel jednorazowo 7. Pokoje od zbiorówek (12 os.?) do trójek. Kuchnia obszerna, jadalnie i świetlica również. Na piętrze dwa obszerne sanitariaty na wszystkie pokoje i tu mogą tworzyć się zatory. Podczas naszego pobytu tylko przez dwie doby były dwie inne osoby, zaś przez pozostałe dni nikogo innego.
Gospodarz bardzo sympatyczny, recepcjonistki też. Na zewnątrz bogata infrastruktura: pod ognisko, do poprawy tężyzny itp.
Do przystanku ok. 10 minut. Przez Rozdziele głównie jeżdżą busy MAXBUS-a linii Kraków- Limanowa. Na przystankach brak aktualnych rozkładów. Pomocny internet lub, jak my, w pierwszym kursie od kierowcy pobrać ściągę z rozkładem. Kursy innych przewoźników i inne kierunki rzadsze.
Mają własną, ciekawą stronę:
http://www.schronisko.rozdziele.pl/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: Comen » 24 lip 2018, o 10:57

Rozumiem że cmentarze które wymieniłeś są rozmieszczone "strategicznie" mniej więcej wzdłuż trasy busa do Limanowej, więc z dojazdem nie było problemu?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Pogórze Wiśnickie, 25.03.18 r.

Post autor: gar » 25 lip 2018, o 08:33

tadeks pisze:
24 lip 2018, o 09:34
...
Mają własną, ciekawą stronę:
http://www.schronisko.rozdziele.pl/
Dzięki. Bardzo przyjemnie wyglądająca i bardzo atrakcyjna cenowo miejscówka.

ODPOWIEDZ