Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Prośba o porady

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o porady

Post autor: regon » 22 maja 2018, o 17:13

Południowy wschód Polski.
W najbliższe wakacje wybieram się na samo południe Polski (od Beskidu Zachodniego, Dukla, Rymanów, aż po Przemyśl). Będziemy się przemieszczać co kilka dni. Nigdy jeszcze tych stron nie widziałam, dlatego proszę piszcie propozycje co warto i trzeba w okolicy zobaczyć. Najchętniej mało znane perełki, o których nie piszą wszystkie przewodniki. I także coś co byłoby atrakcja dla dzieci. Będę wdzięczna za podpowiedzi, pozdrawiam

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o porady

Post autor: gar » 22 maja 2018, o 17:48

Matko - toż to ogromny teren. Gdzie dokładnie noclegi ? Jaki rodzaj transportu ? W jakim wieku dzieci ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Prośba o porady

Post autor: Comen » 22 maja 2018, o 18:10

Jeśli chodzi o Przemyśl i okolice to na pewno warto wstąpić do kilku fortów twierdzy przemyskiej np. Salis Soglio, San Rideau, Łętownia, Żurawica czy Duńkowiczki. Przy okazji zwiedzić można arboretum w Bolestraszycach czy wioskę fantasy w Kuńkowcach. Wart polecenia jest zamek w Krasiczynie. Z moich "przemyskich planów" zaproponowałbym jeszcze Kalwarię Pacławską, Połoninki Arłamowskie i Suchy Obycz oraz cerkiew obronną w Posadzie Rybotyckiej. Inna trasa piesza z Rybotycz do Przemyśla przez Kopystańkę.
W samym Przemyślu Stare Miasto z trzema katedrami, zamek, wieża widokowa i muzeum fajek, Kopiec Tatarski. Podobno interesujące jest też nowe Muzeum Ziemi Przemyskiej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o porady

Post autor: regon » 22 maja 2018, o 18:44

:) :) :)

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o porady

Post autor: regon » 22 maja 2018, o 18:45

gar pisze:
22 maja 2018, o 17:48
Matko - toż to ogromny teren. Gdzie dokładnie noclegi ? Jaki rodzaj transportu ? W jakim wieku dzieci ?
Teren nie taki ogromny, do dyspozycji mamy samochód i jedziemy na dwa tygodnie. Coś w tym czasie trzeba robić. Noclegi jeden w okolicy Krempnej (tydzień) drugi blisko Przemyśla te tydzień. Poza tym nie musimy zwiedzać wszystkiego co się da dlatego Was proszę o pomoc w wybraniu tego co najciekawsze. Dzieci 13 i 8

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o porady

Post autor: gar » 22 maja 2018, o 19:53

Krempna ośrodek Magurskiego Parku Narodowego z ciekawą prezentacją (wejścia o pełnej godzinie)
Zaśpit - związany ze św. Janem z Dukli
Dukla z ruinami synagogi i kościołem farnym (obowiązkowo z wejściem do środka)
Konieczna i przełęcz Małastowska - cmentarze z I wojny światowej
Kotań i Świątkowa Wielka - cerkwie
Owczary - cerkiew z listy UNESCO
Sękowa - kościół z listy UNESCO
Folusz - "Diabli Kamień"
Krosno - Centrum Dziedzictwa Szkła
Żarnowiec - muzeum Marii Konopnickiej
Kopytowa - dwór
Bóbrka - sknsen naftowy
Miejsce Piastowe - michalici
Rymanów i Iwonicz - część zdrojowa
Jaśliska - centrum miejscowości (zabudowa)
Królik Wołoski - ruiny murowanej cerkwi
i tak można jeszcze długo

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Prośba o porady

Post autor: dinksiarz » 22 maja 2018, o 20:10

Oj zwiedzania dużo czasu mało i gar ma racje to ogromy teren.
Ale co można zobaczyć:
jak będziesz w Dukli to oczywiście pasowało by wejść na górę Cergową (obowiązkowo), poza tym w Dukli oprócz koścółków jest fajny kirkut po prawej stronie w zagajniku przy drodze na Lipowice (kierunek Barwinek). W najbliższej okolicy masz mini skansen Łemkowski w Zyndranowej i drewnianą cerkiewkę w stylu wschodnio-łemkowskim w Zawadce Rymanowskiej. A jak lubisz miejsca związane ze świętymi to zahaczyć można o pustelnie lokalnego świętego, Jana z Dukli.
Cóż w okolicy jest jeszcze skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce , parę kilometrów dalej w Wietrznie zobaczyć można drewniany kościółek z 1752 r. i drugi nieco starszy we wsi Rogi.
O Rymanowie i Iwoniczu Zdroju nie muszę wspominać ale jak będziesz w tych okolicach warto odwiedzić okolice zapory w Sieniawie, bardzo malowniczy przełom Wisłoka a w Rudawce Rymanowskiej skałę OLzę (wymarzone miejsce na piknik).

Następnie możesz pozwiedzać miasto Krosno, każdy turysta pomija drewniany kościołek św. Ducha, a moim zdaniem warto go odwiedzić, można też wejść na wierzę Farną a przy okazji zwiedzić |Muzeum Podkarpackie. W okolicy Krosna polecam Rezerwat Skalny Prządki w Czarnorzekach i pobliski Zamek Kamieniec (w tym zamku Aleksander Fredro napisał "Zemstę" bazując na sporze dawnych mieszkańców zamku).
A jak już będziesz w Krośnie należy podjechać do Jasła i odwiedzić skansen archeologiczny Karpacka Troja.

Atrakcje okolic Przemyśla podał Comen to nie będę się rozpisywał aczkolwiek dodam fajna atrakcję czyli przejazd koleją wąskotorową "Pogórzanin" z Dynowa (atrakcja trasy jest tunel kolejowy).
W okolicach Przemyśla można odwiedzić miasto Jarosław, tu odsyłam do mojej relacji zamieszczonej na forum.

Nie wiem jaka trasę wybierzesz kierując się na Przemyśl ale pewnie przez Sanok. Więc warto zrobić postój w samym Sanoku bo to ładne miasto i dużo atrakcji turystycznych bo i jeden z najfajniejszych skansenów jakie widziałem, galeria prac Beksińskiego (raczej nie dla dzieci) no i sam zamek. W okolicy polecam ruiny zamku Sobień w Załużu i ruiny klasztoru i kościoła Karmelitów Bosych w Zagórzu. Po drodze z Sanoka na Przemyśl przez serpentyny punkt widokowy Gór Słonnych.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o porady

Post autor: regon » 23 maja 2018, o 06:29

No i fajnie, dzięki

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Prośba o porady

Post autor: tango » 24 maja 2018, o 06:40

Ja to bym zwiedzał generalnie starą drewnianą architekturę sakralną, typu "kościół w dawnej cerkwi".
Wydawnictwo "Rewasz" wydało odpowiednie przewodniki.

Tylko sztuka cała polega na tym żeby takie obiekty oglądać też w środku, a z tym w dni powszednie może być duży problem.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Prośba o porady

Post autor: dinksiarz » 6 cze 2018, o 22:04

tango pisze:
24 maja 2018, o 06:40
Ja to bym zwiedzał generalnie starą drewnianą architekturę sakralną, typu "kościół w dawnej cerkwi".
Wydawnictwo "Rewasz" wydało odpowiednie przewodniki.
Ja polecam też pozycję „Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego” wydany przez Stowarzyszenie Pro-Carpathia. Szerokie opracowanie drewnianych kościołów i cerkwi w oj. podkarpackim, twarda oprawa, kolorowe zdjęcia i sporo informacji. Może wydanie nie jest kieszonkowe jak Rewasza ale pozycja warta zapoznania się.

Trotta
User
Posty: 2
Rejestracja: 7 cze 2018, o 08:36
Lokalizacja: Kraków

Prośba o porady

Post autor: Trotta » 8 cze 2018, o 10:54

Podkarpackie cerkwie mogą niestety być zamknięte, ale te w Małopolsce w wakacje powinny być przez kilka dni w tygodniu dostępne, przynajmniej część. Należy wyguglać "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej 2018" i będą bliższe informacje.

Jeśli będziesz w Krempnej, to polecam przejazd stamtąd w stronę Koniecznej, Magury Małastowskiej przez Słowację. Warto zwiedzić Bardejov.

ODPOWIEDZ