Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu.
tikus
User
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2017, o 11:22
Lokalizacja: Katowice

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: tikus » 30 sty 2017, o 11:28

W Rzeszowie jest bardzo fajny pomnik :D. Kto widział ten wie o co chodzi :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Comen » 30 sty 2017, o 11:47

Trudno przeoczyć <lol>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

tikus
User
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2017, o 11:22
Lokalizacja: Katowice

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: tikus » 14 lut 2017, o 13:39

Comen pisze:
30 sty 2017, o 11:47
Trudno przeoczyć <lol>
Hehehehe <lol>

kalina
User
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2017, o 11:20
Lokalizacja: gorlice

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: kalina » 21 kwie 2017, o 11:21

genialna pomoc:) dziekuje

Michu432
User
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2017, o 10:59
Lokalizacja: Polska

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Michu432 » 27 wrz 2017, o 11:01

Ja bym jeszcze dorzucił Karpacką Troję w Trzcinicy koło Jasła :)

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: pułkownik » 30 lis 2017, o 14:29

Ciekawostki turystyczne z województwa podkarpackiego:
1. Kapliczka Podkudłacz w Brzózie Królewskiej (gm. Leżajsk) - zagubiona w lasach ciekawa kaplica wystawiona przez Potockich ku upamiętnieniu tragicznej śmierci szlachcianki,
2. Kamieniołom w Hucie Różanieckiej (gm. Narol) - odkrywka na skraju Roztocza i Puszczy Solskiej z ciekawymi znaleziskami prehistorycznych bezkręgowców,
3. Świątynia Słońca - ukryty w roztoczańskich lasach użytek przyrody nieożywionej, krąg z kilku głazów który rzekomo służył do celów rytualnych dla pradawnych ludów, obiekt położony nieopodal Nowin Horynieckich (gm. Horyniec-Zdrój),
4. Mostek kolejowy na rzece Szkło koło Młynów (gm. Radymno) - ciekawostka techniczna, fragment linii kolejowej wąskotorowej budowanej przez wojsko radzieckiej podczas II wojny która nigdy nie została oddana do użytku, dziś mostek rdzewieje, ale pieszo da się przejść po przęsłach, dojście po wale kolejowym zachowane stare rampy kolejowe i przepusty
5. Kapliczka na Płomieniu przy tzw. Sośnie o Pięciu Pniach - miejsce objawienia położone w lasach pomiędzy Cetynią a Wólką Żmijowską przy granicy z Ukrainą, jest malutka kapliczka, obok której rośnie ciekawostka dendrologiczna w postaci sosny z której wyrasta piec osobnych pni, niestety ostatnio została przypalona ogniem, łatwo zlokalizować po przebiegu szlaku Green Velo,
6.Fragmenty filarów kolejowych na Sanie pomiędzy Jarosławiem a Szówskiem - zachowane fragmenty filarów mostowych na Sanie, najłatwiej dojechać z jarosławia przez dzielnice Stawki, nie znam dokłądnej ich historii, od miejscowych słyszałem, że był budowane przez Niemców w czasie wojny, ale nigdzie tego nie potwierdziłem,
7.Święte Jezioro w Rogóżnie k. Łańcuta - naturalny zbiornik wodny o nie do końca zbadanej genezie (prawdopodobnie deflacyjnej, zagłebienie po wywianiu przez wiatr), z którym wiąże sie legenda o zatopionej karczmie w wyniku obrazy boskiej
8. Kopiec/kurhan w Sólcy - na skraju Pogórza Przemyskiego znajduje się ciekawe stanowisko archeologiczne, kopiec ma wyraźne znaki pochodzenia historycznego, miejsce szczególnie polecane ze wzgledu na widok pogranicza Pogórza i Płaskowyżu Chyrowskiego,
9. Przydrożny krzyż w Łopuszce Wielkiej - niby nic ciekawego, ale na krzyzu powieszone jest smigło od samolotu z powodu wypadku lotniczego z okresu międzywojnia,
10. Kapliczka w Borownicy (gm. Bircza) - przy drodze z cerkwi w Uluczu do Borownicy znajduje się kapliczka z Matka Boską otoczona wilkami, bieszczadzki klimat,

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: gar » 30 lis 2017, o 15:47

Ciekawe miejsca - dla mnie kompletnie nieznane. Tłumów zapewne w podanych przez Ciebie okolicach nie ma, ale to mi tym bardziej pasuje.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Comen » 30 lis 2017, o 20:33

Właśnie takie małe, nieoczywiste "atrakcyjki" to cała przyjemność szwendania się po bocznych trasach z daleka od wielkiej turystyki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: pułkownik » 30 lis 2017, o 23:40

Kolejna garść mniej znanych atrakcji turystycznych Podkarpacia.
1. Zamek w Dąbrówce Starzeńskiej (gm. Dynów) - dość już zrujnowane pozostałości zamku Kmitów i Stadnickich, dziś zachowały się mury i lochy, budowla wysadzona przez UPA, co ciekawe dziś w podziemiach znajduje się największe miejsce noclegowe zimowe nietoperzy w woewództwie
2. Uroczysko Borusz pomiędzy Tuligłowami a Wolą Węgierską - zwane Górą Czarownic, wzgórze będące stanowiskiem archeologicznym, ponadto ukryte w lesie wzgórze było kiedyś funkcjonującym grodem, a dziś miejscowa ludność uznaje to miejsce za przeklęte,
3. Opuszczony młyn nad Wisłokiem we wsi Mymoń - bardzo klimatyczne opuszczone miejsce, w dość dobrym stanie zachowane, częste sesje ślubne,
4. Trzcianiec k. Ustrzyk Dolnych lub Wysoczany k. Bukowska - chyba najbardziej opanowane tereny przez barszcz Sosnowskiego, widok z drogi przypomina Jurassic Park, są to tereny bezleśne wykorzystywane na potrzeby wypasu w okresie słusznie minionym, ciekawe widok najbardziej polecam z okna samochodu,
5. Źródlisko w okolicach Werchraty na Roztoczu Południowym - jest takie miejsce nieopodal drogi wojewódzkiej 867 pomiędzy Dziewięcierzem a Werchratą, gdzie na linii przebiegu europejskiego działu wodnego dzielącego zlewiska Morza Bałtyckiego i Czarnego z jednego zbocza wypływa kilka małych cieków z czego połowa płynie w kierunku Morza Czarne reszta Bałtyckiego, miejsce niczym nie imponuje z wybitne hydrologicznie,
6.okolice wsi Grodzisko Dolne - ciekawy krajobraz przypominający trochę Wyżynę Lubelską (gleby lessowe, teren pofałdowany wykorzystywany rolniczo), niby nic specjalnego, ale okolica usiana jest sporą ilością naturalnych zbiorników wodnych, dosłownie oczek wodnych, których geneza nie jest do końca zbadana, wiem że UMCS robił badania i pradop. są to zbiorniki deflacyjne, ale takie nagromadzenie jest ewenementem, zresztą pokrywy lessowe też są niezbyt wyjaśnionego pochodzenia, bo wszędzie są naokoło gleby bielicowe piaszczyste, ew. mady w dolinie Sanu,
7. prom w Nielepkowicach na Sanie - do niedawna jest czynny prom, co stanowi o jego wyjątkowości to fakt, że jest drewniany, ostatnio został wyciągnięty na brzeg i stał w Nielepkoicach po wschodniej stronie rzeki (takie promy widziałem jeszcze tylko na starych zdjęciach z Niemirowa/Gnojna na Bugu czy na Narwii w okolicach Wizny),
8. stok narciarski w Krzeszowie na wysokiej skarpie nad Sanem, raczej ośla łąka, ale wyciąg na nizinie jest

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: gar » 1 gru 2017, o 09:01

Tu już przynajmniej w 2 miejscach byłem.
Dawaj dalej ...

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: pułkownik » 1 gru 2017, o 23:58

Następna pula ciekawostek turystycznych Podkarpacia:
1. Kaplica w Nowinach Horynieckich (gm. Horyniec-Zdrój) - miejsce objawienia, bardzo ciekawie położona kaplica w głębokim roztoczańskim wąwozie, wewnątrz kaplicy bije źródełko, obok inne miejsca źródliskowe, z których bijąca woda ponoć działa zdrowotnie na choroby oczu, obok usytuowany ołtarz polowy, blisko linia kolejowa Lubaczów-Bełżec
2. Tunelik w Szklarach - najdłuższy w Europie tunel kolei wąskotorowej, przebiega pod jednym ze wzgórz Pogórza Dynowskiego, w zimie zdarzają się bardzo ciekawe formy naciekowe w postaci sopli
3. góra Rzepedka obok miejscowości Szczawne (gm. Komańcza) - wspaniały widok na Bieszczady i Beskid Niski, głównie widok na dolinę Osławy, polecam to wzniesienie ze względu na łatwą dostępność, autem 4x4 dojazd bezproblemowy i osobowe też da radę, na szczycie bardzo stara i ciekawa wieża triangulacyjna, chyba z czasów austryjackich katastrów,
4. Stubno - miejscowość gminna w powiecie przemyskim, nosi zaszczytne jedno z mianów Polskiej Stolicy Bocianiej )na przemian z podlaskim Pentowem), poza tym pozostałości zespołu dworskiego
5. Dąb Poganin - wiekowe drzewo w miejscowości Węglówka na Pogórzu Dynowskim obok Krosna, przy kościele parafialnym rośnie okazały dąb drugi co do wielkości obwodu na Podkarpaciu, co ciekawe okolice Węglówki zamieszkiwała ciekawa ludność etniczna zwana Zamieszańcami
Polecam objazd podkarpackimi Szlakami Architektury Drewnianej, szlakiem Green Velo oraz szakiem I wojny światowej.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: gar » 6 gru 2017, o 20:43

Kilka zdjęć z mniej znanego miejsca - ruch turystyczny jest tam raczej znikomy. Dwór z Kopytowej z około 1750 roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam też kilka zdjęć z wnętrza.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Adler » 6 gru 2017, o 20:50

Działacze PTTK Rzeszów wydali właśnie "Kanon Krajoznawczy Województwa Podkarpackiego".

Publikacja ma 320 stron (twarda okładka). Przedstawia atrakcje i zabytki województwa w układzie powiatowym (21 powiatów ziemskich i 4 grodzkie). Zawiera także informacje o Parkach Narodowych i Krajobrazowych
z terenu województwa; opis niektórych szlaków turystycznych i krajoznawczych oraz podkarpackich odznak krajoznawczych. Wartym uwagi jest również aktualny spis podkarpackich Muzeów i Izb Regionalnych - opracowany przez RPK PTTK Rzeszów.

Koszt wydawnictwa - 40 zł + 10 zł koszty wysyłki
Kontakt: tel. 17 85 367 55
kanon@pttk.rzeszow.pl

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Yoana » 9 gru 2017, o 17:23

Przydałoby mi się to wydawnictwo. (D)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: gar » 10 gru 2017, o 16:10

Yoana pisze:
9 gru 2017, o 17:23
Przydałoby mi się to wydawnictwo. (D)
Święta tuż, tuż więc trzeba taką wiadmość przedstawić komu trzeba.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Adler » 28 lip 2018, o 23:57

amber pisze:
24 sty 2016, o 20:50
Kolejna atrakcja to Ursa Maior - regionalny bieszcadzki browar
Siedziba znajduje się w Uhercach Mineralnych i również można tam zwiedzac browar jak i skosztowac tego trunku.
Co do smaku opinie są podzielone. Mi na jakieś 17 rodzai smakuje 4 :)
Ale o gustach się nie dyskutuje. Niewątpliwie jednak warto odwiedzić to miejsce i spróbować Bieszczadzkiego Piwa:)
Byłem tam dzisiaj trzecim klientem, bo ustąpiłem miejsce dwóm kobietom, a była to godzina 10.01. W sklepie, jakby wyszli spod ziemi, momentalnie jakieś 14 osób. 8-)
Kupiłem 3 losowo wybrane produkcje z tamtejszego browaru na zasadzie: "Proszę wybrać dla mnie 3 najpopularniejsze gatunki".

"Dwa Misie"
- skosztowałem i niestety zawiodłem się. Czuć drożdże czy coś, a końcowy posmak ostatecznie "nie spowodował u mnie wzrostu samoakceptacji oraz przyjaznego nastawienia do świata". (W)
Cena: 10 zł/0,5 l

Ale jako, że to atrakcja turystyczna sama w sobie postanowiłem zobrazować to miejsce:

IMG_1271.jpg
IMG_1273.jpg
IMG_1274.jpg
IMG_1276.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Yoana » 8 paź 2018, o 08:42

s_spa pisze:
25 maja 2016, o 09:42
Polecam Rymanów Zdrój, bardzo przyjazne miasteczko dla turystów.
Cóż, Krynica to to nie jest. Ale chociaż jest gdzie pospacerować. Bardzo mała ilość restauracji, czas oczekiwania na obiad ok 1h. Nowy obiekt na wodzie z kaczkami gromadzi turystów, zwłaszcza tych najmłodszych. :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: dinksiarz » 30 gru 2019, o 09:54


Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Comen » 30 gru 2019, o 10:07

Bardzo uniwersalny ten quiz. Z Podkarpacia nie jestem a zaliczyłem 12 na 13.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Adler » 30 gru 2019, o 10:42

Jakieś 80% określeń jest mi znana. Używa się ich również w Małopolsce. (D)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Adler » 4 lip 2022, o 23:47

Może nie jest to typowo turystyczna atrakcja, ale pod względem rekreacyjnym strzał w dziesiątkę. Jezioro Tarnobrzeskie (Machów). Dziś odwiedzone. Czysta woda, popływałem solidnie. Wiele atrakcji dla dzieci, punkty gastronomiczne, sklepy, itp. Wzdłuż brzegu bardzo dużo miejsc parkingowych, opłata 10zł. Ratownicy pilnują do godz. 18.00, po tym czasie niech się topią. :-D

Będę polecać to miejsce, bo dawno nie spędziłem nad wodą tak dobrego czasu. Przybywajcie, ale nie w weekendy. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Comen » 5 lip 2022, o 09:36

Teraz jest moda na ośrodki wodne. Pod Krakowem też kilka powstało. Ceny generalnie trochę zwalają z nóg. Wycieczka w weekend dla rodziny to wydatek rzędu 100 zł nie licząc jedzenia. Fakt, że przy ostatnich upałach takie miejsca są popularne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Adler » 5 lip 2022, o 12:37

Zaletą Jeziora Tarnobrzeskiego jest też niska opłata za świetne warunki do pływania. Tylko 10zł za parking. Nic więcej. Przyjeżdżają ludzie z Sandomierza, Kielc, Rzeszowa.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: petruss1990 » 5 lip 2022, o 20:00

Ponoć fajną tyrolke nad wodą mają. Kumpel polecał.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Post autor: Adler » 15 lip 2022, o 10:24

Wyszukiwarka atrakcji turystycznych Podkarpacia: https://podkarpackie.travel/odkrywaj?ut ... oyx9VOkXHI

ODPOWIEDZ