Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zakopane czy Krynica?

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Adler » 7 sty 2015, o 21:55

Nie mogłem się powstrzymać...
Ale jak to? Jak to możliwe? <mysli>

Tak czy siak...padłem. ;)

P.S:
Rozwiązanie zagadki niebawem.
WP_20150104_004.jpg
WP_20150104_007.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Zakopane czy Krynica?

Post autor: tadeks » 7 sty 2015, o 21:58

Comen pisze:Oj przydałoby się metro w Zakopanem <lol>
To takie niewinne, a trafne spostrzeżenie.
Pomysłów na rozwiązania komunikacyjne dla Zakopanego i Podtatrza było mnóstwo. Z czasów, gdy " głęboko siedziałem" w historii i teraźniejszości Tatr i Zakopanego, przypomniałem sobie pewne rozwiązania, które nie wyszły za etap projektów, a niektóre analiz. Dotyczyły Zakopanego, ale i szerzej- Tatr, Podtatrza, tunelu na pd. stronę Tatr...
O jednym tylko tu chcę wspomnieć, bo ten wydawał mi się bardzo trafionym. Miałem jego opis w kwartalniku Podtatrze (ok. 1980r). Nie mam tego numeru, komuś pożyczyłem, jak wiele innych pozycji z mojej biblioteki i nie wrócił do mnie. Piszę więc z pamięci.
Inż. Zbigniew Schneigert zaprojektował następujące rozwiązanie dla Zakopanego: kolejkę, chyba była gondolowa, chyba podwieszona na szynie, która z okolic dworca kolejowego biegłaby do Kuźnic. Na prawie całej trasie przebiegałaby nad potokiem Bystry. Naprawdę były możliwości wybudowania podpór i potrzebnej otoczki bez zbytniego ingerowania w środowisko oraz istniejącą infrastrukturę. Rozeszło się po kościach, jak wiele innych projektów. Jak zwykle, zaporą w Zakopanem okazały się sprawy własnościowe i dudki.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Adler » 7 sty 2015, o 22:09

Do listy "Opinie o Zakopanem" zaryzykuję dodać kolejny punkt:
- Zakopane to Rosjanie. :|

Rozważania o Zakopanem pozwoliłem sobie przenieść do działu regionalnego.
W poprzednim dziale wymieniamy się opiniami o noclegach tamże.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Zakopane czy Krynica?

Post autor: yaretzky » 7 sty 2015, o 22:12

tadeks pisze:Inż. Zbigniew Schneigert zaprojektował następujące rozwiązanie dla Zakopanego: kolejkę, chyba była gondolowa, chyba podwieszona na szynie, która z okolic dworca kolejowego biegłaby do Kuźnic. Na prawie całej trasie przebiegałaby nad potokiem Bystry. Naprawdę były możliwości wybudowania podpór i potrzebnej otoczki bez zbytniego ingerowania w środowisko oraz istniejącą infrastrukturę.
Coś w rodzaju kolejki gondolowej we Wrocławiu... <mysli>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Comen » 7 sty 2015, o 22:14

admin pisze:Nie mogłem się powstrzymać...
Ale jak to? Jak to możliwe? <mysli>
W Krakowie pod kościołem Mariackim też taki cudak robił ten numer. Tyle że w wersji letniej
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Comen » 7 sty 2015, o 22:19

tadeks pisze: Pomysłów na rozwiązania komunikacyjne dla Zakopanego i Podtatrza było mnóstwo.
Odnośnie metra w Zakopanem to nie jest to znowu taka mrzonka nawet zakładając, że nie jest to wielka metropolia. Choćby w Szwajcarii w kurorcie Saas Fee kursuje coś takiego i to na całkiem sporych wysokościach na stokach Allalin dochodzi do 3500 m npm.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Zakopane czy Krynica?

Post autor: yaretzky » 7 sty 2015, o 22:26

admin pisze:Ale jak to? Jak to możliwe? <mysli>

Tak czy siak...padłem. ;)

P.S:
Rozwiązanie zagadki niebawem.
Comen pisze:W Krakowie pod kościołem Mariackim też taki cudak robił ten numer. Tyle że w wersji letniej
Krok po kroku...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZwvYkRzpq4g[/youtube]

<okok>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zakopane czy Krynica?

Post autor: gar » 8 sty 2015, o 00:21

admin pisze: 1. Zakopane to drożyzna.
2. Zakopane to tłumy.
3. Zakopane to kicz.
4. Zakopane to naciągacze.
5. Zakopane to korki.
6. Zakopane to kontrowersyjne traktowanie zwierząt.
Ad. 1 Nie zgadzam się - noclegi można znaleźć w bardzo przystępnych cenach, jedzenie - podobnie (trzeba tylko znać lub znaleźć takie miejsca - jest ich sporo)
Ad. 2 Przez większość roku - zgadza się, ale są momenty, kiedy jest całkiem znośnie
Ad. 3 Nie mam zdania, duża część architektury jest znakomitej klasy
Ad. 4 Jak w takich miejscach, a czy jest ich więcej niż w innych miejscowościach wypoczynkowych trudno mi stwierdzić
Ad. 5 Zależne od sezonu, ale przez dużą część roku da się przeżyć
Ad. 6 Cóż to jest kontrowersyjne traktowanie zwierząt ? Dla mnie delikatnie to nazwę nadużyciem

Porównanie Zakopanego i Krynicy - ani jedno ani drugie nie jest moim marzeniem urlopowym, wypoczynkowym, górskim itp. choć w obu pojawiam się regularnie ze względów służbowych i komunikacyjnych

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Adler » 8 sty 2015, o 09:07

W pkt. 3 ankietowanym chodziło jak sądzę o kicz w postaci sprzedawanych tam produktów, czyt. na Gubałówce, pod mostem, czy Krupówkach. <mysli>

7 pkt. dokładam ja:
- Zakopane to Rosjanie. :|

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zakopane czy Krynica?

Post autor: gar » 8 sty 2015, o 10:10

admin pisze:W pkt. 3 ankietowanym chodziło jak sądzę o kicz w postaci sprzedawanych tam produktów, czyt. na Gubałówce, pod mostem, czy Krupówkach. <mysli>
Patrząc na to co się sprzedaje na odpustach to muszę nie zgodzić się z punktem 3 i uznać, że to co sprzedają pod Gubałówką jest szczytem smaku i elegancji :)
Co do Rosjan - chyba w tym roku jest ich zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Zakopane czy Krynica?

Post autor: tadeks » 8 sty 2015, o 10:49

Dla mnie obie te miejscowości są obecnie traktowane jako sypialnie i jadłodajnie. Są przedsionkiem do gór.
Większy sentyment czuję do Zakopanego, a to z racji, że przez ponad 20 lat systematycznie tam bywałem. Miałem swoje lokum na Żywczańskiem, w tradycyjnej chałupie góralskiej, u wnuka Bartusia Obrochty. Byłem tam "u siebie". Teraz rzadziej tam bywam.
Wszystkie te punkty przedstawione przez admina, to prawda, chociaż są wyjątki. Można znaleźć tańsze kwatery, raczej na sympatyczniejszych obrzeżach. Można taniej zjeść i to na Krupówkach. Może lokale te nie są extra, ale elegancja-Francja kosztuje wszędzie drożej.
Na Zakopane nie musisz patrzeć przez pryzmat wyżej przedstawionych 7 punktów. Ja to zrobić? Mam i polecam "Zakopane-Przewodnik historyczny", autorzy Lidia Długołęcka i Maciej Pinkwart. Wydanie I z 1988r. Nie wiem, czy były wznowienia. Wspaniale z nim chodziło mi się po Zakopanem.
Komunikacja.
W tym roku Zakopane wprowadziło znany w świecie system "park and ride". Możesz zostawić auto na parkingu pod Nosalem za 20 zł i stamtąd autobusem hybrydowym za darmo pojedziesz na Palenicę Białczańską i tak powrócisz. Cena jak za pozostawienie auta na parkingu na P.B. Masz pewność, że mającą pierwszeństwo taką komunikacją nie zatrzymają Ciebie przed Łysą Polaną z powodu braku miejsc na Palenicy, co grozi jadącym swoim autem.

Zakopane, czy Krynica? Na szczęście na forum nie ma przymusu odpowiadania na takie pytania. Wrzuciłem więc tylko krótką wzmiankę.
Gdybym był zmuszony do odpowiedzi, to odpowiedziałbym: SZCZAWNICA.

Deleted

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Deleted » 8 sty 2015, o 19:14

Zgadzam się z tadeksem w takim zakresie, że dla mnie Z-ne to też obecnie tylko nazwa na peronie i punkt przesiadkowy.
Co do historii Z-ego - to temat został tak wyeksploatowany i przemielony komercyjnie, że w tej chwili już mnie nie interesuje. Może za dawnych czasów, kiedy tam jeździłem w latach 80-tych było trochę inaczej. Cała ta tzw góralszczyzna jest mocno przereklamowana. Stałą się swoja własną karykaturą.
Dużego miasta mam powyżej uszu w tygodniu, kiedy muszę jechać coś załatwić w Poznaniu. (Zresztą w sferze ruchu i parkowania to P-ń wydaje się lepiej zorganizowany...mimo, że 20-krotnie większy).
A tadeksowa Szczawnica to owszem lepsze miejsce wypadowe niż Krynica. :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Adler » 8 sty 2015, o 19:32

Ja lubię Jaworki, Rytro, Międzygórze...tylko co z tego? <mysli>
Ten temat o czymś innym.

Przypomnę, że lista 6 punktów - opinii została tutaj zacytowana z jednego z portali internetowych.
Kto jest tutaj dłużej, to wie, jakie jest moje zdanie o jednej i drugiej miejscówce. <tak>

Jeśli chodzi o korki, polecam dojazd do centrum Z. przez Olczę. Dużo szybciej. Sprawdzone, również w warunkach zimowych. Alternatywną drogą na powrót może być trasa drogą 958 przez Witów do Czarnego Dunajca. Potem w lewo lub prawo, wg. uznania. Trochę dłużej, ale bez korków.

tadeks,
Mamy styczeń, nowy rok.
Pora na polecanie, promowanie, zachęcanie, itp. - rzecz jasna tematycznie/w odpowiednim dziale.

marek35

Zakopane czy Krynica?

Post autor: marek35 » 11 mar 2015, o 14:45

jaa od lat jeźdże do Zakopanego. nigdy nie żałowałem przyjazdu. :)

Paweł73

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Paweł73 » 28 maja 2015, o 13:33

Zdecydowanie Krynica!! Zakopane jest zbytnio zatłoczone i przereklamowane. W zeszłym roku byłem z rodziną i mam bardzo dobre wspomnienia.
Byłem w tym miejscu - Regulamin Forum nie reklamujemy podmiotów gospodarczych!

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Adler » 11 mar 2018, o 15:06

W Zakopanem budują hotel przypominający... Koloseum.
Kontrowersyjny obiekt powstaje w miejscu dawnego pensjonatu "Warszawianka" przy ul. Jagiellońskiej.
Kolejny gargamel? (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zakopane czy Krynica?

Post autor: gar » 11 mar 2018, o 19:32

To blisko dworca kolejowego. Zobaczymy co powstanie, ale szału raczej nie należy się spodziewać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Comen » 11 mar 2018, o 19:40

Jakieś elementy góralszczyzny są przewidziane w tym koloseum, np. wejście na arenę ozdobione ciupagami? :-D
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Adler » 5 lip 2018, o 13:38

Za wejście na Gubałówkę zaczęto pobierać opłaty!
Właściciele gruntów na stoku Gubałówki w Zakopanem zaczęli pobierać opłaty za przejście przez swoje pola. Dotychczas wydeptaną po dawnym stoku narciarskim ścieżką turyści chodzili swobodnie, jednak szlak PTTK na Gubałówkę poprowadzony jest w innym miejscu.

- Pobieramy opłaty za przejście po naszym terenie ponieważ tutaj nie ma wyznaczonego szlaku turystycznego. To jest tylko wydeptany skrót, natomiast czarny szlak na Gubałówkę prowadzi 300 metrów dalej przez ulicę Gładkie i dalej przez las – tłumaczyła Jadwiga Gąsienica-Byrcyn, która w porozumieniu z innymi właścicielami stoku zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rozwoju Gubałówki założyła działalność gospodarczą i sprzedaje bilety za przejście na Gubałówkę. Stowarzyszenie powstało w ubiegłym roku i zrzesza właścicieli stoku na Gubałówce, dążących do porozumienia i uruchomienia tras narciarskich na tej górze. Przejście ścieżką na Gubałówkę kosztuje 3 zł.

Stosowne informacje o opłacie za przejście znajduję się na tablicy pod Gubałówką, aby turyści mogli się dowiedzieć o opłacie i uniknęli zaskoczenia przy punkcie poboru, który usytuowany jest około 200 metrów od dolnej stacji kolejki na szczyt.

Ścieżka przebiega wzdłuż trasy kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę, przez dawną trasę narciarską, która została zamknięta w 2006 r. z uwagi na protesty jednej z rodzin, których grunty przecinają słynną trasę.

Gąsienica-Byrcyn przyznaje, że znakomita większość właścicieli gruntów na stoku Gubałówki chce przywrócenia słynnej trasy narciarskiej i ubolewa, że jedna rodzina nie wyraża na to zgody.

- Bardzo chcielibyśmy, aby w zimie działała tu trasa narciarska. Jako Stowarzyszenie Rozwoju Gubałówki posiadamy 87 proc. gruntów stanowiących tę trasę, jednak z uwagi na brak zgody jednej rodziny nie możemy jej uruchomić i zarabiać na swojej własności – dodała Jadwiga Gąsienica-Byrcyn.
źródło: dziennik.pl

Uwielbiam tę mentalność i ogólnie Zakopane. (L)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Comen » 6 lip 2018, o 08:52

Ciekawe czy ktoś zapłacił skoro obok jest wyznakowany bezpłatny szlak.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zakopane czy Krynica?

Post autor: gar » 6 lip 2018, o 13:20

Posiadanie mapy oraz umiejętność jej czytania nie jest obowiązkowa :) A że cena niewygórowana za przejście (3/2 zł) to pewnie chetnych nie brakowało.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Zakopane czy Krynica?

Post autor: Adler » 8 lip 2018, o 22:20

Z tą mentalnością to miałem na myśli mieszkańców Zakopanego. Jedna rodzina zablokowała stok narciarski i odcinek wzdłuż kolejki. Wszystkie pozostałe zgodziły się. Specyficzni turyści to swoją drogą.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Zakopane czy Krynica?

Post autor: sleepwalker » 3 lis 2018, o 15:30

Wznawiam temat, kierując zapytanie do tych, którzy w Krynicy byli stosunkowo niedawno. Otóż zastanawiam się nad wyjazdem tam na ferie. Dzieci w wieku 2 i 6 lat, dwoje rodziców i być może jeszcze trzy osoby (w tym dwoje całkiem aktywnych emerytów). Chcemy trochę pojeździć na nartach i łyżwach (niekoniecznie każdego dnia), jak również pospacerować i zaliczyć kilka atrakcji. Przede wszystkim zależy nam jednak, żeby "na mieście" coś się działo, zwłaszcza wieczorami (tzn. abyśmy nie byli jedynymi ludźmi w promieniu 300 metrów na głównej ulicy).
W ostatnie ferie po namowie znajomych pojechaliśmy do Ustronia i będąc szczerym rozczarowaliśmy się, bo "życia" (szczególnie wieczorami) to tam nie było. Teraz ci sami znajomi pochlebnie wypowiadali się o Krynicy, stąd mój wpis na forum :-)
Generalnie więc dla nas zgiełk czy kramiki z pierdółkami są OK. Pytanie, czy w Krynicy obecnie jest tego pod dostatkiem. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że więcej tego znajdziemy w Zakopcu, ale tam planujemy jechać najwcześniej za rok.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Zakopane czy Krynica?

Post autor: dinksiarz » 3 lis 2018, o 17:23

Krynica jest uzdrowiskiem i fajnym miasteczkiem turystycznym, więc tam zawsze są jak nie turyści to kuracjusze. Barów od groma, straganików i budek z oscypkami tak samo. Samą Krynice zwiedza się szybko ale trzeba przyznać, że jest bardzo urocza i klimatyczna. W centrum można kolejką wjechać na Górę Parkową (cen biletów nie pamiętam). Wyciąg na Jaworzynę Krynicką działa i stok nawet ok (mówię to okiem dyletanta bo jeśli chodzi o narty jestem abstynentem). W sanatoriach z braku laku można korzystać z basenów. W okolicy sporo atrakcji bo Tylicz, Muszyna Zdrój a po drodze mnóstwo drewnianych zabytkowych cerkiewek.
Myślę że rodzinka będzie zadowolona.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Zakopane czy Krynica?

Post autor: sleepwalker » 3 lis 2018, o 19:17

Dziękuję za odpowiedź. Kolejne pytania :-) Czy tam miejskie życie koncentruje się na deptaku? Ile mniej więcej czasu zajmuje jego przejście spokojnym spacerkiem? Przypomina on Krupówki?

ODPOWIEDZ