Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: gar » 22 sty 2015, o 10:34

Wczoraj odwiedziłem otwarte niedawno w Świętochłowicach Muzeum Powstań Śląskich.
Wg mnie dla osób spoza Śląska obowiązkowe do zobaczenia. Okazja poznania ciekawego fragmentu historii Górnego Śląska.
Dla osób związanych ze Śląskiem również obowiązkowe, choć spojrzenie na nie będzie trochę inne - bardziej kwestia przypomnienia sobie pewnych wiadomości i poznania nowych ciekawostek.
Zapoznanie się z muzeum zabrało mi 2 godziny, a wszystkiego dokładnie nie zobaczyłem, więc pewnie wrócę zabierając ze sobą rodzinę.
Co zobaczymy: filmy (w tym jeden, wprowadzający, 17-minutowy rzekłbym w gwiazdorskiej obsadzie - Pieczka, Dziendziel, Respondek i in.), prezentacje multimedialne (sporo), eksponaty (jakby mniej), plansze, mapy, zdjęcia, zagramy w gry itd.
Samo muzeum mieści się w pięknym, odrestaurowanym ok. 100-letnim budynku.
Bilety: 10 zł normalne, 6 zł ulgowe
Polecam !

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: Adler » 22 sty 2015, o 14:41

Ciekawa tematyka muzeum.
Zaglądnę przy najbliższej okazji.
Dzięki. <okok>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: Comen » 22 sty 2015, o 23:42

Tak w ogóle oferta muzealna GOP robi się co raz ciekawsza, w sumie mam ochotę zrobić sobie tour po tamtejszych muzeach np. przy okazji nocy muzeów, tyle że jednak są to spore odległości do przebycia w porównaniu z Krakowem.
Poza typowymi dla Śląska zabytkowymi kopalniami mamy np. Muzeum Chleba w Radzionkowie, Browarium w Tychach, Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej, nie wiem czy jeszcze istnieje Muzeum Hansa Klossa w Katowicach, ale na pewno zbiory Muzeum Śląskiego choć tradycyjne mogą być ciekawe, Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach itp.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: gar » 23 sty 2015, o 00:15

W lutym w Radzionkowie ma powstać Muzeum Deportacji (choć z tego co wiem nie ma być multimedialne). Podobno udało się sprowadzić 1 z wagonów którymi Ślązacy wywożeni byli na wschód.
Górnośląska oferta turystyczna jest potężna (nie tylko dotycząca muzeów) - tylko reklamy brakuje.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: gar » 29 wrz 2015, o 20:45

Moje dzieci wizytę w Muzeum Powstań Śląskich mają za sobą i już się domagają ponownej wizyty. Wydaje się to być dobra rekomendacja dla takiej placówki.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: Comen » 30 paź 2015, o 19:47

Odwiedziłem dzisiaj Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Bardzo miła obsługa, wiele multimedialnych atrakcji, sporo pomysłów jak uatrakcyjnić przekaz, program nieprzeładowany, zawsze można sobie wybrać kilka możliwości - czy oglądać fabularyzowane filmy o kolejnych etapach walki o Śląsk, czy podziwiać eksponaty, czy korzystać z prezentacji elektronicznych. A i fotografia w mundurze pruskim dotarła na moją pocztę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: gar » 30 paź 2015, o 21:59

Cieszę się, że się podobało. Zapraszamy kolejnych ciekawych do wizyty w muzeum.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: Adler » 22 lut 2018, o 22:50

Kilka zdjęć poglądowych z muzeum, które odwiedziłem w miniony wtorek.
Wrażenia pozytywne, film ciekawy. Mogłem nawet zagłosować w plebiscycie z roku 1921. (D)
Multimedialne tablice robią wrażenie (opowieści świadków wydarzeń, ekwipunek powstańca, nazwiska uczestników powstań, itp.). Muzeum kierowane głównie do młodzieży, ale starsi też znajdą tam coś dla siebie. Kawiarenka niestety nieczynna. W kasie można też nabyć okolicznościowe pamiątki. Cena biletu: 10zł (normalny).

IMG_0267.jpg
IMG_0268.jpg
IMG_0269.jpg
IMG_0271.jpg
IMG_0272.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: gar » 23 lut 2018, o 15:58

Super, że kolejnej osobie z naszego forum muzeum przypadło do gustu. Czekamy na kolejne odwiedziny tego miejsca przez forumowiczów i podzielenie się wrażeniami.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Post autor: Adler » 17 lip 2018, o 13:38

Zainteresowanym tematem polecam obejrzenie polskiego serialu z lat 80-tych „Blisko, coraz bliżej” ukazującego losy pewnej śląskiej rodziny na tle ważnych wydarzeń historycznych, w tym obszernie w czasie Powstań Śląskich. Aktualnie są powtórki tego serialu w TVP Historia.

ODPOWIEDZ