Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Wielkopolska moim zdaniem...

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
kuba_osw
User
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2011, o 13:54
Lokalizacja: Osw / Megeve

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: kuba_osw » 4 lut 2011, o 11:18

Polecam loty szybowcowe w leszczyńskim i ostrowskim aeroklubie, zamki w Kórniku ("biała dama") i Gołuchowie (żubry), wypoczynek nad wodą nad jeziorem Powidz i Niedzięgiel (np. w Skorzęcinie) czy choćby starą parowozownie-muzeum w Wolsztynie... to oczywiście oprócz atrakcji jakie oferuje stolica regionu (czyli np. Cytadela, jezioro Maltańskie, Targi Poznańskie, Zamek Cesarski)... :]

Reisebus
User
Posty: 10
Rejestracja: 3 maja 2012, o 16:57

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Reisebus » 5 maja 2012, o 10:18

Wielkopolska to świetne województwo w, którym można naprawdę dużo zobaczyć. Jest bardzo dużo muzeów, architektury nowoczesnej oraz antycznej. Można także wypocząć nad jeziorem. Region jest bardzo atrakcyjny.

Pozdrawiam

Lukrecja
User
Posty: 14
Rejestracja: 6 lis 2013, o 15:23
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Lukrecja » 6 lis 2013, o 15:34

Słyszałam ze mieszkańcy Wielkopolski to już nie POLACY hahaha ponoć tak o nich mówią mieszkańcy Z okolic Lublina i Podlasia, ze niby " zniemczeni "są do granic To oczywiście nie prawda, ale ciekawa jest ta opinia . Tak w ogóle to w Poznaniu jest dużo oszczędnych ludzi ale nie skąpych. Ja lubię w Wielkopolsce takie poczucie porządku.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: creamcheese » 6 lis 2013, o 20:03

Lukrecja pisze:... mieszkańcy Wielkopolski to już nie POLACY hahaha ponoć tak o nich mówią mieszkańcy Z okolic Lublina i Podlasia, ze niby " zniemczeni "są do granic
Jakieś herezje głosisz!! Mieszkam od urodzenia (dawnego już bardzo) w Lublinie i nie słyszałem takich opinii.
O Poznaniakach mówi się, że są skąpi, to fakt, mówi sie o nich "pyry"...ale żeby Niepolacy???...Pierwsze słyszę i jako rodowity Lubelak zaprzeczam!!
Pozdrawiam
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: yaretzky » 6 lis 2013, o 22:57

To ja a'propos tego poczucia porządku i skąpstwa !?!??? "Yaretzkowa" jest z Wielkopolski (dokładnie z Kalisza) - na temat poczucia porządku "delikatnie" się z Tobą nie zgodzę ("delikatnie" bo żona też tu zagląda, a chcę jeszcze pożyć... <lol> ), natomiast jeśli chodzi o skąpstwo (??) - to ona jest w takim razie tym jedynym wyjątkiem (wyjątkowo rozrzutnym <tak>) potwierdzającym regułę !!!

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Comen » 6 lis 2013, o 23:06

Kalisz to już prawie Mazowsze, to się pewnie udzieliło sąsiedztwo ;)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adamski
User
Posty: 12
Rejestracja: 6 lis 2013, o 15:40

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Adamski » 7 lis 2013, o 09:18

Z tym poczuciem porządku bywa różnie. Nie można generalizować. Są w Polsce bardzo zadbane i 'porządne' gminy, są też takie z drugiego bieguna ('nawet' w Wielkopolsce). Fakt faktem, że wszyscy musimy się jeszcze sporo nauczyć jeśli chodzi o porządek.

dominikaC
User
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 12:55

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: dominikaC » 30 lis 2013, o 01:00

Do fajnych miejsc w Wielkopolsce trzeba, koniecznie!, zaliczyć Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, który jest świetną mini wioską, odwzorowaną w taki sposób, że człowiek czuje się jakby się przeniósł w przeszłość :-)

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: yaretzky » 30 lis 2013, o 10:08

dominikaC pisze:Do fajnych miejsc w Wielkopolsce trzeba, koniecznie!, zaliczyć Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Domyślam się, że można by w te okolice pojechać np. na weekendowy wypad i potraktować WPE w Dziekanowicach jako jedną z atrakcji tego wyjazdu. Możesz polecić coś jeszcze w okolicach wokół tego skansenu ? Najchętniej traski po których można by pojeździć na rowerze... A jakieś, sprawdzone przez Ciebie, miejsca na nocleg ?
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Lukrecja
User
Posty: 14
Rejestracja: 6 lis 2013, o 15:23
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Lukrecja » 30 lis 2013, o 17:00

Taką gminą niezadbaną w Wielkopolsce jest Rogoźno... ale generalnie Poznaniaków B. Lubię a oszczędność przydała by się wielu gminom nie z wielkopolski.
Cremacheese- nie głoszę herezji słyszałam opinię że "Poznań? a to jeszcze Polska jest? a kto nie spotkał się ze twierdzeniem że poznaniacy mają swoją stolicę... w Berlinie? wielokrotnie to słyszałam od ludzi pochodzących ze wschodu Polski.

Z tym parkiem Etnograficznym- potwierdzam wycieczka na cały dzien jak jeszcze ktoś chce na wyspę się dostać na wyspie nieopodal parku - przeprawa promowa jest stanowisko archeologiczne gdzie wykopali jakiś gród chyba Mieszka i muzeum

dominikaC
User
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 12:55

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: dominikaC » 14 gru 2013, o 20:58

yaretzky, w tym rejonie dużo fajnych miejsc znajdziesz. Jeśli chodzi o noclegi to mam szwagierkę pod Poznaniem i u niej się zatrzymuję.
Na rowerkowanie w okolicy masz np. Piastowski Trakt Rowerowy z Poznania do Wydartowa, ok. 100 km. I po drodze masz Pobiedziska z maszynami oblężniczymi i skansenem miniatur, do tego jest Muzeum Pierwszych Piatsów na Lednicy - rewelacyjne miejsce, do zwiedzenia razem z parkiem etnograficznym w Dziekanowicach, potem już samo Gniezno i koniecznie katedrę zobaczyć musisz, wracając warto pojechac na południe i jest Grzybowo, jedna z najbogatszych osad piastowskich i Giecz, w którym też są ślady osad piastowskich. To wszytsko to generalnie miejsca na Szlaku Piastowskim, który w całości jest arcyciekawy.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: yaretzky » 16 gru 2013, o 13:34

Dzięki, myślę że skorzystamy w weekend kwietniowy lub majowy - "jak już śniegi obeschną"... <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

dominikaC
User
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 12:55

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: dominikaC » 29 gru 2013, o 21:02

Dziekanowice i Lednicę polecam odwiedzić latem, bo wtedy jest tam najfajniej. Czyli śniegi zdążą już dobrze obeschnąć :-)

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Yoana » 3 sty 2014, o 18:36

dominikaC pisze:Lednicę polecam odwiedzić latem, bo wtedy jest tam najfajniej. Czyli śniegi zdążą już dobrze obeschnąć :-)
Ja dwukrotnie byłam w Lednicy i również polecam to miejsce osobom lubiącym przyrodę, jak również tym pielgrzymującym. :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Koala

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Koala » 9 sty 2014, o 19:55

Wlkp jest bardzo fajna, choć teoretycznie miejsc tu do zwiedzania jest bardzo mało. Pod tym względem chyba bardziej lubię lubuskie, które graniczy z wlkp.

sidor

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: sidor » 26 lut 2015, o 17:16

Boszkowo i okolice. Piękne tereny , wiele jezior z najczystszą wodą w Polsce , wiele atrakcji na wakacje. Nie wiem czemu tak mało się tu pisze o tych cudnych okolicach.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: yaretzky » 26 lut 2015, o 18:24

sidor pisze:Boszkowo i okolice.Nie wiem czemu tak mało się tu pisze o tych cudnych okolicach.
"Czekaliśmy" na Ciebie sidor... ;)
Ale, póki co, też nie zalałeś nas potokiem informacji o tych - jak piszesz - pięknych terenach... <mysli> ;p

sidor

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: sidor » 6 mar 2015, o 10:47

Bo trzeba przyjechać i zobaczyć. Jak mówię jedne z najczystszych wód w polsce , idealne miejsca dla wędkarzy , brak na akwenie pojazdów silnikowych , mnóstwo zielonych terenów , lasy , grzybki. Dla dzieci jazdy konne i wiele atrakcji.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: gar » 12 gru 2016, o 15:07

Po ostatniej wizycie w Wielkopolsce mam mieszane uczucia. Do tej pory wielkopolskie miejscowości robiły na mnie bardzo dobre lub przynajmniej dobre wrażenie. Tym razem były miejscowości bardzo ładne, zadbane i z pomysłem na siebie, które potwierdzały moje wcześniejsze spostrzeżenia, ale tym razem były i takie które mógłby zaliczyć do kategorii POLSKA B.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Comen » 12 gru 2016, o 16:39

A coś bardziej konkretnie? Wielkopolska jest trochę niejednolita. Wschodnia część województwa to dawny zabór rosyjski.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: gar » 12 gru 2016, o 17:57

Tam (tzn. we wschodniej części) bym się mógł tego spodziewać, ale np. Buk to na zachód od Poznania, a miasto wywarło na mnie wrażenie jakby z innego (niestety gorszego) świata.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: gar » 17 sie 2018, o 17:53

Kilka dni temu wróciłem na pogranicze śląsko - wielkopolskie, które przez turystów odwiedzane jest stosunkowo rzadko. Podróżowałem na trasie: Kępno - Syców - Bralin (kościół sanktuaryjny "na Pólku").
Kępno wygląda coraz ładniej (są nawet deptaki - szkoda, że akutrat na nich nie ma żadnych lokali gastronomicznych) - na odrestaurowanym Rynku parasole, więc jest gdzie pójść na kawę i coś słodkiego (lub na piwo). Kilka knajp działa. Synagoga wciąż czeka na lepsze czasy.
Syców - bez zmian - dzieje się niewiele. Kościół katolicki i park wciąż ładnie zadbane (z wyjątkiem mauzoleum Bironów), kościół ewangelicki mimo remontu sprzed 15 lat chyba będzie domagał się niedługo nowego.
Bralin - kościół na Pólku - kto nie był powinien koniecznie zobaczyć ze względu na położenie i architekturę. Wejście do środka możliwe w sezonie w niedzielę i święta przed i po Mszy św. o godzinie 15.00 (sporo ludzi na nią przyjeżdża - poza naszym autokarem było kilkadziesiąt samochodów). W środku oryginalny ołtarz główny z nie mniej oryginalnym obrazem MB Pólkowskiej (koronowany koronami papieskimi w 2013). Poza tym: można zrobić małe zakupy w niewielkiej "księgarence". Jest i otwarta toaleta (tylko w czasie "okołomszalnym").

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: gar » 24 wrz 2019, o 21:21

Dwie miejscowości w Wielkopolsce, które mnie zaskoczyły na plus:
Ślesin - ładnie odrestaurowany i zrewitalizowany - szczególnie rynek z nowym pomnikiem oraz deptak wzdłuż jeziora obok mariny (całkiem ciekawe jachty tam stacjonują); miło, że nie wstydzą się swojej gwary i można ją zobaczyć na niektórych drogowskazach
Wyszyna - piękny drewniany kościół na rzadko spotykanym planie z nadzwyczaj oryginalnym dachem i pięknym oraz niespodziewanym obrazem maryjnym

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: Comen » 25 wrz 2019, o 12:18

Ciekawe miejsca. W Ślesinie jest jeszcze łuk triumfalny wzniesiony ku czci Napoleona Bonapartego. Szkoda, że te nieoczywiste atrakcje trochę w próżni, daleko od głównych turystycznych tras.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wielkopolska moim zdaniem...

Post autor: gar » 25 wrz 2019, o 19:48

Łuk jest w stanie niezłym. Znak wskazuje, że mogą pod nim przejechać pojazdy do 3,1 m wysokości. Ja się bez problemu mieszczę autokarem 3,75 m. Takie polskie znaki ...

ODPOWIEDZ