Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Częstochowa

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Częstochowa

Post autor: Comen » 19 cze 2012, o 09:54

Kiedy słyszy się Częstochowa wszystkim przychodzi do głowy jedno skojarzenie - klasztor na Jasnej Górze. Klasztor wiadomo warto odwiedzić, ale chciałbym też polecić mniej znaną a całkiem ciekawą atrakcję, mianowicie rezerwat archeologiczny. Znajduje się on w dzielnicy Raków na południe od centrum miasta, nieco w prawo od drogi wjazdowej od strony Katowic, kierować się trzeba na hutę Częstochowa. Z zewnątrz to taki dość niepozorny pawilon w środku zwykłego szarego osiedla, który w zasadzie można by było przeoczyć. A wewnątrz ciekawie zaaranżowane cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej. Obchodzimy je dookoła galerią podziwiając groby i szkielety oraz interesującą wystawę dotyczącą życia i zajęć ludności z tego okresu, jakieś 1200 lat p.n.e. Zwiedzaniu towarzyszy nastrojowa stonowana muzyka. Niestety wewnątrz nie można robić zdjęć, ale szczegóły wystawy można sobie obejrzeć na stronie macierzystej rezerwatu: http://www.rezerwat.muzeumczestochowa.pl/
Atrakcja nie jest specjalnie oblegana przez turystów, polecam ją jako inne spojrzenie na Częstochowę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ciezka-walizka

Re: Częstochowa

Post autor: ciezka-walizka » 19 cze 2012, o 11:35

byłam i tez polecam, naprawde jest swietny! Mozna tam pojechac np z cała rodzina i bardzo przyejmnie spedzic weekend:)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Częstochowa

Post autor: Adler » 19 cze 2012, o 17:16

Zawsze łączę wyjazd do Częstochowy (Jasna Góra) z Olsztynem i jego słynnymi ruinami zamku.
Comen pisze:Atrakcja nie jest specjalnie oblegana przez turystów, polecam ją jako inne spojrzenie na Częstochowę.


Dzięki za namiary, niebawem skorzystam.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Częstochowa

Post autor: Comen » 2 sty 2020, o 18:59

Dworzec kolejowy w Częstochowie to jak ktoś słusznie zauważył taka futurystyka w stylu retro. W każdym razie jeden z oryginalniejszych dworców kolejowych w naszym kraju pochodzący jeszcze z epoki wielkich inwestycji w PKP.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Częstochowa

Post autor: Adler » 1 mar 2020, o 18:18

W marcu wybieramy się rodzinnie na Jasną Górę (2 dni). Motyw religijny. ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Częstochowa

Post autor: gar » 20 kwie 2020, o 15:05

salewiak pisze:
1 mar 2020, o 18:18
W marcu wybieramy się rodzinnie na Jasną Górę (2 dni). Motyw religijny. ;)
Chyba nie zdążyłeś się wybrać przed wiadomymi wydarzeniami. Ale teraz już możesz, bo od dziś (20.04.2020) sanktuarium maryjne na Jasnej Górze znów jest otwarte dla pielgrzymów.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Częstochowa

Post autor: Adler » 20 kwie 2020, o 16:05

Nie zdążyłem i odkładam w czasie.

ODPOWIEDZ