Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dolnośląskie: Świeradów-Zdrój (sierpień 2012)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Dolnośląskie: Świeradów-Zdrój (sierpień 2012)

Post autor: Adler » 24 wrz 2012, o 19:33

Krótka wizyta w Świeradowie Zdroju.

Uzdrowisko odwiedzane przez liczne grupy turystów z Niemiec (w restauracjach/kafejkach menu w j. niemieckim). <mysli>
Przy okazji próba koncertu pewnej grupy młodzieżowej w pijalni wody.

Zwracam uwagę na tablicę pamiątkową.
To tutaj ma początek Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza.
Podczas sierpniowej wyprawy, wspólnie z Yoaną udało nam się przejść kilka odcinków wspomnianego, czerwonego szlaku. <tak>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Świeradów-Zdrój (sierpień 2012)

Post autor: gar » 12 mar 2018, o 19:34

Rusza rewitalizacja dworca w Świeradowie - Zdroju

Blisko rok temu Świeradów-Zdrój pozyskał niemal 3 miliony na rewitalizację dworca kolejowego. Dziś formalności są niemal dopięte, a dworzec ma zyskać nowe oblicze do końca tego roku.
Niemal rok temu pisaliśmy o pomyśle świeradowskiego magistratu na rewitalizację, nieczynnego już zresztą, dworca kolejowego. Pomysł na stworzenie tam Muzeum Kolei Izerskiej i małego domu kultury był na tyle atrakcyjny i realny, że Marszałek Województwa Dolnośląskiego wsparł tę inicjatywę blisko trzymilionową dotacją. Jak się okazuje, dotacja nie pokryje pełnych kosztów inwestycji, a miasto musi znaleźć w swoim budżecie jeszcze dwa miliony złotych.
Musimy znaleźć przynajmniej dwa miliony, aby zrealizować tę inwestycję, ale ten dworzec jest kluczowy, jest pierwszym etapem. Rewitalizacja jest tak zaplanowana, że budynek nie straci dotychczasowych funkcji, a jednocześnie powstanie tam bardzo ciekawe i aktywne miejsce. Obok Muzeum Kolei Izerskiej i małego domu kultury chcemy uruchomić na trzyipółkilometrowym odcinku naszych torów kolejkę retro w stronę Szklarskiej Poręby. Jest też w planach muzeum w wagonach. Oczywiście realizacja całego zamierzenia potrwa, przed nami pierwszy etap - dworzec - mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.
W listopadzie ubiegłego roku lokalni samorządowcy wraz z władzami województwa i przedstawicielami kolei podpisali list intencyjny w sprawie odbudowy i uruchomienia pasażerskich przewozów kolejowych na trasie Gryfów Śl. - Mirsk - Świeradów-Zdrój.
Jeżeli uda się odtworzyć połączenie kolejowe z Gryfowem to tylko uatrakcyjni i wzmocni cały projekt – mówi Roland Marciniak.
Rzeczywiście w świetle planów przywrócenia Kolei Izerskiej idea muzeum i kolejki retro wygląda jeszcze atrakcyjniej.
W ostatnim czasie jedna z wyszukiwarek turystycznych opublikowała informacje, że tej zimy 6 spośród 10 najchętniej odwiedzanych kurortów znajduje się na Dolnym Śląsku, w gronie tym jest również Świeradów–Zdrój. Jednym z czynników, który się do tego przyczynił jest właśnie rozwój kolei. Dlatego rewitalizacja popadającego dziś ruinę dworca może być bardzo ważnym krokiem w rozwoju turystyki w naszym regionie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świeradów-Zdrój (sierpień 2012)

Post autor: Adler » 17 mar 2018, o 23:23

gar pisze:
12 mar 2018, o 19:34
W ostatnim czasie jedna z wyszukiwarek turystycznych opublikowała informacje, że tej zimy 6 spośród 10 najchętniej odwiedzanych kurortów znajduje się na Dolnym Śląsku, w gronie tym jest również Świeradów–Zdrój. Jednym z czynników, który się do tego przyczynił jest właśnie rozwój kolei.
Nie jestem pewien, czy dla licznych niemieckich turystów spędzających tam czas wolny jest to cenna informacja. ;P

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świeradów-Zdrój (sierpień 2012)

Post autor: gar » 4 lip 2023, o 22:44

Odwiedziłem Sky Walk (czyli w miarę nową wieżę widokową w Świeradowie) i wrażenia mam mieszane. Kolejna wieża z serii molochów, widoki ładne, ale z innych miejsc nie są gorsze. Cena jak dla mnie astronomiczna (bilety normalne po 69 zł), ale mimo to chętnych nie brakuje. Języka niemieckiego praktycznie nie słychać, a czeski nader często.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dolnośląskie: Świeradów-Zdrój (sierpień 2012)

Post autor: sleepwalker » 5 lip 2023, o 17:00

gar pisze:
4 lip 2023, o 22:44
Odwiedziłem Sky Walk (czyli w miarę nową wieżę widokową w Świeradowie) i wrażenia mam mieszane. Kolejna wieża z serii molochów, widoki ładne, ale z innych miejsc nie są gorsze. Cena jak dla mnie astronomiczna (bilety normalne po 69 zł), ale mimo to chętnych nie brakuje. Języka niemieckiego praktycznie nie słychać, a czeski nader często.
I właśnie dlatego te ceny są jakie są. Niestety.

ODPOWIEDZ