Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Adler » 9 cze 2013, o 13:02

W drodze z południa do przejścia granicznego w Świecku/w Słubicach (trasa: Legnica-Lubin-Nowa Sól-Świebodzin-Świecko) nie sposób pominąć pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie (woj. lubuskie).

Pomnik został poświęcony niespełna 3 lata temu, także na pewno nie wszyscy mieli okazję zobaczyć pomnik "na żywo" (wysokość: 36 metrów+kopiec). Na placu przy pomniku sklepik z pamiątkami religijnymi, olbrzymi parking oraz w trakcie budowy prawdopodobnie (tutaj nie mam pewności) obiekt noclegowy typu 'dom pielgrzyma'.

Co ciekawe zatrzymują się tutaj turyści z Europy zmierzający w stronę granicy (osobiście widziałem autokar z Holandii i z Rosji), a wspomniana droga w stronę granicy przebiega dokładnie za pomnikiem (także trzeba zjechać w stronę centrum Świebodzina).

Muszę przyznać, że pod względem architektonicznym, duchowym pomnik naprawdę robi wrażenie. <okok>

Zdjęcia nie najlepszej jakości (z komórki):
20130501007.png
20130501005.png
20130501003.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Comen » 9 cze 2013, o 14:28

Jeśli chodzi o architektoniczną wartość zdania są podzielone. Na pewno jest duży i trudno go przeoczyć <mysli> . Sądzę że można by wokół pomnika stworzyć znacznie bogatszy program dla zwiedzających. Tak ze zdjęć widzę, że wszystko jest na razie w stanie surowym - ten prowizoryczny parking i jakieś niezbyt urocze budy.
W ogóle zrobiła się moda na tego typu pomniki. Taki trochę mniejszy Chrystus stoi w Małej na Podkarpaciu. A w Częstochowie niedawno ustawiono podobną gigantyczną figurę papieża Jana Pawła II razem z ogrodem miniatur rozmaitych światowych kościołów i sanktuariów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Adler » 9 cze 2013, o 14:47

Przemek pisze:pod względem architektonicznym, duchowym pomnik naprawdę robi wrażenie.
Comen pisze:Jeśli chodzi o architektoniczną wartość zdania są podzielone.
Jasne, to moja prywatna opinia.

Comen pisze:Tak ze zdjęć widzę, że wszystko jest na razie w stanie surowym - ten prowizoryczny parking i jakieś niezbyt urocze budy.
Prace nadal trwają. Takie odniosłem tam wrażenie (parking+niewidoczny na zdjęciach, w budowie obiekt po lewej).

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Abderyta » 9 cze 2013, o 22:13

Przemek pisze: Muszę przyznać, że pod względem architektonicznym, duchowym pomnik naprawdę robi wrażenie.
Czy mógłbyś wyjaśnić, dlaczego uważasz, że pomnik robi wrażenie pod względem duchowym?

Nie twierdzę, że tak nie jest. Niemniej, wydaje mi się, że dopóki pomnikowi nie towarzyszy instytucja kultury lub instytucja religijna, której misją jest krzewienie nauki Chrystusa z Nazaretu (w szczególności faktu sprzeciwiania się obowiązującym wówczas dogmatom), dopóty mamy do czynienia z kolejną odsłoną "kremówkowania", a więc postrzegania wybitnej postaci przez pryzmat tego jak wygląda lub co je, a nie tego, jakie przesłanie niosą jej słowa.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Adler » 9 cze 2013, o 22:33

Abderyta pisze:Czy mógłbyś wyjaśnić, dlaczego uważasz, że pomnik robi wrażenie pod względem duchowym?
Pojedź tam (może kiedyś, po drodze), zobacz "na żywo", a być może znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
Czego Ci życzę.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Yoana » 9 cze 2013, o 23:00

Abderyta pisze:
Przemek pisze: Muszę przyznać, że pod względem architektonicznym, duchowym pomnik naprawdę robi wrażenie.
Czy mógłbyś wyjaśnić, dlaczego uważasz, że pomnik robi wrażenie pod względem duchowym?
Ja myślę, że pomnik robi wrażenie, jako symbol, tak, jak przydrożny krzyż, obraz Matki Bożej w domu nad drzwiami, czy różaniec w kieszeni...
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Abderyta » 10 cze 2013, o 21:47

Przemek pisze:
Abderyta pisze:Czy mógłbyś wyjaśnić, dlaczego uważasz, że pomnik robi wrażenie pod względem duchowym?
Pojedź tam (może kiedyś, po drodze), zobacz "na żywo", a być może znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
Czego Ci życzę.
Ale mnie nie chodzi o to, co ja poczuję, gdy zobaczę pomnik. Mnie chodzi o to, dlaczego Ty uważasz, że pomnik robi wrażenie pod względem duchowym, tzn jakie, Twoim zdaniem, przesłanie duchowe niesie.

Przypuszczam, że wiem, co sam poczuję. Będzie to żal do rzeźbiarza, że zamiast podejść do sprawy ambitnie i przedstawić Chrystusa jako np. walczącego z aniołem (alegoria buntu przeciwko skostniałym dogmatom) lub podnoszącego z kolan żebraka (alegoria troski o najbardziej pokrzywdzonych), poszedł na łatwiznę i - wzorem wieży Babel - zapragnął zrobić jak największego.


[uwagiadm]Przemek: Patrz wyżej (wypowiedź Yoany).[/uwagiadm]
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Abderyta » 10 cze 2013, o 21:55

Yoana pisze:Ja myślę, że pomnik robi wrażenie, jako symbol, tak, jak przydrożny krzyż, obraz Matki Bożej w domu nad drzwiami, czy różaniec w kieszeni...
Nie neguję tego, że przydrożny krzyż, obraz Matki Bożej w domu nad drzwiami czy różaniec w kieszeni posiadają wartość duchową. Niemniej, nie widzę podobieństwa pomiędzy tymi przedmiotami, których zadaniem jest przypominać o wartościach, które propaguje chrześcijaństwo (krzyż jako symbol drogowskazu na drodze do prawdy, obraz Matki Bożej jako symbol wspólnoty, różaniec jako symbol prywatnej więzi z wiarą) a quasi-totemem, którego jedynym zadaniem jest, wzorem pogaństwa, wywoływanie zdumienia z powodu rozmiarów.

Polecam tekst na ten temat: http://natemat.pl/40927,polska-religijn ... iebodzinie" onclick="window.open(this.href);return false;

Nie twierdzę, że pomnik jest całkowicie złym pomysłem (pisałem wczoraj, co powinno mu towarzyszyć), ale sam w sobie, bez osnowy duchowej, wydaje się li tylko kaprysem lokalnego księcia, który zapragnął udowodnić zepsutemu światu, że to na jego podwórku stać będzie największy. I nie potrzebuje do tego jakiegoś tam miłosierdzia względem bliźnich.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Adler » 10 cze 2013, o 22:23

Na temat istoty wiary na przykładzie pomnika nie zabiorę głosu, bo jak wiemy to bardzo "grząski teren" (w dodatku to nie to forum). Skupiłbym się bardziej na fakcie odwiedzenia tego miejsca (tak czystej ciekawości) w drodze do Zachodniopomorskiego, tudzież w stronę granicy.

Uważam, że warto się tam na chwilę zatrzymać, a opieram swoją opinię na podstawie własnych obserwacji, nie "wycinka prasowego". ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Comen » 10 cze 2013, o 23:16

Trudno orzec czy jest to quasi-totem, w końcu pomnik ma treść religijną. Religia rzymsko-katolicka zawsze operowała rozmaitymi chwytami pod publiczkę. Te wszystkie obrazy w kościołach, witraże, rozmaite szopki, iluminacje. Cały barok pełen jest tanich efektów. Tego nie ma np. w zborach protestanckich powszechnych na terenie Niemiec. Figura szokuje wielkością zgoda, ale czy bardziej niż dzisiejsze filmy szokują efektami specjalnymi. Takie czasy. Podobnych figur jest przecież na świecie sporo. Chrystus w Rio stał się symbolem, w Portugalii gigantyczna statua strzeże wjazdu do Lizbony, w Hiszpanii figura Cristo del Otero góruje nad Palencią, Amerykanie mają swoich prezydentów na górze Rushmore a gigantyczne figury Buddy też pojawiają się w wielu azjatyckich miejscach sakralnych. Dodatkowo statua jakoś tam rozkręciła lokalną inicjatywę, pojawiły się pożądane efekty mnożnikowe w sumie więc przedsięwzięcie raczej pozytywne i zbożne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: creamcheese » 11 cze 2013, o 08:58

W Świebodzinie nie byłem (tytułem wstępu)
W części zgadzam się Abderytą, w sprawie gigantomanii.
Kiedyś ludzie stawiali krzyże czy wieszali święte relikwie w chatach z potrzeby ducha, czy bojaźni przed gniewem bożym.
Teraz (przecież nie wszyscy) robią to, bo Jezusek przez górala wydłubany, albo przez jakiegoś artystę uznanego obrazek namalowany. Krzyże dziś ustawiane są na szczytach gór i górek, coraz wyższe, większe, bardziej oświetlone. Nie potrafię znaleźć wartości duchowej w sobie przy zardzewiałym kolosie na Hrobaczej Łące, choćby dlatego, że przypomina mi stertę złomu a nie Boga.
Nie wiem co kierowało budowniczymi ze Świebodzina, ale jeśli nie zadbają o wizerunek samego pomnika i otoczenia jego, to będzie on straszył a nie tchną wiarę.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: Comen » 30 kwie 2018, o 09:20

Nowy pomysł na wykorzystanie wielkiego posągu?
31350199_2283738665001477_2419889397538226176_o.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

rabit
User
Posty: 212
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 19:47
Lokalizacja: Tarnów

Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: rabit » 1 maja 2018, o 04:07

Przynajmniej mają dobry zasięg.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla

Post autor: gar » 7 paź 2022, o 17:50

Chrystus miejscami lekko zagrzybiony. Widać, że czas i warunki atmosferyczne robią swoje.

ODPOWIEDZ