Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląskie: Bielsko-Biała (2014...do teraz)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 12 sty 2016, o 13:05

Raczej nie stołuję się w Sferze, więc mogę się mylić, ale wydaje mi się, że to nie jest restauracja wiedeńska, tylko kawiarnia (Mozart), Sfera I parter, natomiast obiad (czy coś na kształt :) ) można zjeść w obu Sferach na drugich piętrach.
Raz, czy dwa zdarzyło mi się zjeść pyszne naleśniki obok księgarni Matras.
Ale ze schabowszczakiem faktycznie może być problem... <bezradny>

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: Adler » 12 sty 2016, o 16:45

Faktycznie. Chodziło mi o "Mozarta" (w pamięci utkwiło mi hasło "Wiedeńska"). :)
Ale spokojnie.
Comen, nie byłeś czujny.
Na II piętrze jest "Deka Smak" i Twoje kotlety. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: Comen » 12 sty 2016, o 20:42

Po piętrach faktycznie nie łaziłem, bo jestem przyzwyczajony, że gastronomia jest tam gdzie zwykło być piano nobile ;)
W Krakowie czy Warszawie zawsze jednak znajdywałem coś takiego na parterze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 13 sty 2016, o 09:13

Comen pisze:Po piętrach faktycznie nie łaziłem, bo jestem przyzwyczajony, że gastronomia jest tam gdzie zwykło być piano nobile ;)
W Krakowie czy Warszawie zawsze jednak znajdywałem coś takiego na parterze.
Widocznie teraz jest nowy "trynd". W otwartej galerii na dworcu kolejowym w Katowicach dział lokali gastronomicznych jest na ostatnim, najwyższym piętrze. Podobnie jest w galerii w Bytomiu.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 15 maja 2016, o 12:52

Fajnie czasem poszwendać się nocą po mieście.
Pozdrawiam z B-B :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 15 maja 2016, o 20:42

Też jutro tam będę - tym razem jednak za dnia. Co prawda prognozy nie wyglądają rewelacyjnie, ale mam nadzieję, że będzie dobrze.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 15 paź 2017, o 19:38

W końcu nastała przysłowiowa złota polska jesień. Nie wiadomo, jak długo będzie można się nią cieszyć, dlatego dziś wybrałam się na 16-to kilometrową wycieczkę rowerową "po mieście", do moich ulubionych miejsc

Lipnik

zbiorniki retencyjne
Obrazek

Obrazek

kamienny amfiteatr z 1938 r.
Obrazek

Obrazek

Straconka
Obrazek

Obrazek

głowa lwa zainstalowana w 1961 r. przed budynkiem OSP. Głowa stanowi część rzeźby zamówionej w 1917 r. dla cmentarza austriackiego w Kraśniku, była kuta przez włoskich jeńców pod kierunkiem swego przełożonego, artysty rzeźbiarza mjr Eliso Gotti w 8 blokach skalnych. Dzieła nie zdążono zakończyć do momentu upadku Austro-Węgier.
Obrazek

https://photos.app.goo.gl/e1iCerG4ySPHpPsV2
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: Comen » 16 paź 2017, o 06:36

Nawet i najbliższa okolica pozwala na odrobinę relaksu zwłaszcza w tak pięknych okolicznościach przyrody. Kraśnik nie upominał się o swojego lwa?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 16 paź 2017, o 07:35

Comen pisze:
16 paź 2017, o 06:36
Kraśnik nie upominał się o swojego lwa?
Zamówienie złożyli Austriacy, więc po upadku Monarchii chyba nie miał kto się upomnieć o rzeźbę - tak mi się wydaje.
Dodam jeszcze, że głowa lwa wykonana jest z piaskowca średnioziarnistego (godulskiego).
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 16 gru 2017, o 20:00

W Bielsku-Białej od wczoraj trwa impreza pt. Święta na Starówce. Mnóstwo różnorakich straganów jest na Starym Rynku i na Pigalaku, tj. na Pl. Chrobrego.
Ogólnie centrum miasta prezentuje się dość ładnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze na koniec dwie nowe bielskie iluminacje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://photos.app.goo.gl/0LnUIhN94oHVeYbb2
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 17 gru 2017, o 11:31

Reksio rewelacja.
Ogólnie Bielsko-Biała bardzo ładnie się prezentuje w około świąteczny czas.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: Adler » 17 gru 2017, o 22:20

gar pisze:
17 gru 2017, o 11:31
Ogólnie Bielsko-Biała bardzo ładnie się prezentuje w około świąteczny czas.
Dodałbym, że nie tylko w tym czasie. Miasto jest samo w sobie atrakcyjne turystycznie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 18 gru 2017, o 11:45

germ@n pisze:
17 gru 2017, o 22:20
gar pisze:
17 gru 2017, o 11:31
Ogólnie Bielsko-Biała bardzo ładnie się prezentuje w około świąteczny czas.
Dodałbym, że nie tylko w tym czasie. Miasto jest samo w sobie atrakcyjne turystycznie.
Potwierdzam. Zabytków jest tam od groma i trochę - tylko parkingu dla autokarów turystycznych w rozsądnej odległości od centrum brak (jak w wielu polskich miastach).

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 18 gru 2017, o 12:23

gar pisze:
18 gru 2017, o 11:45
tylko parkingu dla autokarów turystycznych w rozsądnej odległości od centrum brak (jak w wielu polskich miastach).
To fakt, krucho z tym. Jedynie na parkingu przy Bielskim Centrum Kultury (róg Słowackiego i Piastowskiej) są miejsca dla 2 (chyba) autokarów, a na rogu PCK i Broniewskiego dla 5-ciu. Obie lokalizacje są blisko centrum.
Poza tym włodarze miasta obiecali budowę nowych parkingów przy ul Lwowskiej i Krakowskiej, tak więc może kiedyś będzie lepiej... :)
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 18 gru 2017, o 15:31

evil pisze:
18 gru 2017, o 12:23
gar pisze:
18 gru 2017, o 11:45
tylko parkingu dla autokarów turystycznych w rozsądnej odległości od centrum brak (jak w wielu polskich miastach).
To fakt, krucho z tym. Jedynie na parkingu przy Bielskim Centrum Kultury (róg Słowackiego i Piastowskiej) są miejsca dla 2 (chyba) autokarów, a na rogu PCK i Broniewskiego dla 5-ciu. Obie lokalizacje są blisko centrum.
Poza tym włodarze miasta obiecali budowę nowych parkingów przy ul Lwowskiej i Krakowskiej, tak więc może kiedyś będzie lepiej... :)
Krucho tym bardziej, że przy BCK miejsca są tylko dla gości tejże instytucji i Teatru Banialuka. Zostaje 5 miejsc na rogu PCK które przy zwiedzaniu Białej są niezłe, ale przy zwiedzaniu Bielska szału nie robią. Znając życie na tych 5 miejscach pewnie zdarza się parkować osobówkom. Oby powstały nowe parkingi i ktoś w urzędzie miejskim pomyślał o grupach turystów zorganizowanych.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 1 mar 2018, o 12:52

Dzisiaj na bielski portal wrzucili taki filmik - Bielsko-Biała w pigułce ;)

"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 19 cze 2018, o 20:06

Moje miasto nie przestaje mnie zaskakiwać :)

mozaika na ścianie Zakładów Sprzętu Sportowego Polsport, które zostały zbudowane w latach 60-tych w miejscu zlikwidowanego cmentarza żydowskiego

Obrazek

Obrazek

kopia rzeźby pt. Thsuki-no-hikari" światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja, który uczył się w bielskim Plastyku

Obrazek
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 26 cze 2018, o 19:46

Dzisiaj tj.26.06.18 r. w Bielsku-Białej został odsłonięty pomnik-ławeczka poetki, powieściopisarki, przyjaciółki Witkacego - Kazimiery Alberti.

Obrazek

Kazimiera Alberti i jej mąż, który był starostą bialskim mieszkali w tym budynku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 27 cze 2018, o 20:51

Ławeczka jest przy budynku w którym mieszkali ?

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 28 cze 2018, o 07:16

gar pisze:
27 cze 2018, o 20:51
Ławeczka jest przy budynku w którym mieszkali ?
Nie, jest na terenie ATH na Błoniach.
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: Comen » 21 mar 2019, o 07:10

Jak wygląda komunikacja miejska w Bielsku-Białej? Pytam o ceny biletów jednorazowych, ewentualnie biletów dziennych lub czasowych jeśli są takie. Interesuje mnie też połączenie z okolic dworca autobusowego w rejon wyjścia szlaków na Magurkę Wilkowicką np. Straconka, Mikuszowice, a także w rejon zapory w Wapienicy oraz na tzw. Błonia. W miarę możliwości bez przesiadek po drodze. Jaka jest średnia częstotliwość kursów na tych trasach?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: evil » 21 mar 2019, o 16:34

Prawie nie jeżdżę autobusami, więc nie wiem, czy są dzienne, czasowe, czy inne, cena normalnego biletu chyba 3 zł, u kierowcy 4 zł.
Podaję Ci link do strony, z której wyczytasz wszystko, co Cię interesuje, w zakładce Informacje dla pasażerów:
http://www.mzk.bielsko.pl/8,artykul.html
https://mzd.bielsko.pl/tabelaryczny-roz ... ku-bialej/
Do Straconki dojedziesz nr 11, wysiadasz koło kościoła, stamtąd masz szlaki na Magurkę bądź na Hrobaczą Łąkę.
Do Mikuszowic Krakowskich nr 2, wysiadasz na ostatnim przystanku i idziesz czarnym szlakiem obok ruin szpitala Stalownik przez tzw. Siodło (Przełęcz pod Łysą Górą) na Magurkę, bądź idziesz wzdłuż głównej drogi przez Wilkowice i za kilkanaście minut skręcasz w lewo na czerwony szlak na Magurkę przez Rogacz.
W Mikuszowicach polecam odwiedzić zabytkowy kościół Św. Barbary - wtedy trzeba wysiąść 2 przystanki wcześniej, niż na Magurkę i zapytać o drogę, lub wysiąść na przedostatnim przystanku, ale stamtąd prowadzą tylko ścieżki lub wąskie dróżki pomiędzy domami, trochę skomplikowane, ale - koniec języka za przewodnika :-)
Do Mikuszowic Śląskich, czyli na Błonia nr 24, 10 lub 1, ale najlepiej 24, bo podjeżdża najbliżej.
Do Wapienicy nr 16. Akurat w tę sobotę z okazji Dnia Wody jest możliwość darmowego wejścia na koronę zapory w Wapienicy w godz. 10-16.
Gdybyś chciał iść na Dębowiec, Szyndzielnię lub Klimczok - jedziesz autobusem nr 8 do samego końca.
A kiedy się wybierasz do B-B?
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 21 mar 2019, o 23:20

Bielsko - Biała ma niczego sobie komunikację. Dociera ona również poza granice miasta (np. Bystra itp.). Ja korzystam od czasu do czasu i sobie chwalę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: Comen » 22 mar 2019, o 17:27

Terminu jeszcze nie znam. Po prostu sonduję możliwości. Może w tym roku, może nawet w przyszłym. Najbliższa okazja 12 kwietnia, ale mam też kilka wcześniejszych pomysłów na ten dzień. W każdym razie dzięki za informacje. Widzę, że obie trasy (tzn. Bielsko-Magurka-Czupel-Bielsko i Bielsko-Błatnia-Klimczok-Bielsko) są realizowalne w trakcie jednodniówki, aczkolwiek raczej w okresie gdy dzień jest długi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Bielsko-Biała

Post autor: gar » 22 mar 2019, o 23:13

Obie trasy nie są przesadnie długie, więc kwietniowy dzień w zupełności wystarczy. Ważniejsze, żeby warunki w górach były dobre o wędrowania.

ODPOWIEDZ