Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: gar » 2 sty 2017, o 13:13

Krzeszów - jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, które aspiruje do Światowej Listy UNESCO.
Sporo informacji znajdziecie na: http://www.opactwo.eu
Ostatnio sporo zmian - między innymi w końcu fasada bazyliki jest świetnie widoczna po wycięciu drzew zasłaniających widok. W tym roku ma się w ich miejsce pojawić roślinność, która mogła się znajdować w tym samym miejscu w czasach największej świetności opactwa, czyli w XVIII wieku.
Są też nowe ceny wstępu:
trasa tradycyjna: 10 zł - kościół klasztorny (bazylika), kościół p.w. św. Józefa, Mauzoleum Piastów Ślaskich, Kaplica Marii Magdaleny. W cenie możliwość robienia zdjęć oraz bezpłatnego korzystania z WC. Dla chętnych możliwość wypożyczenia audioprzewodników.
trasa rozszerzona: 18 zł - trasa podstawowa (z foto i WC) + podziemia kościoła klasztornego + strych i wieża bazyliki + muzeum opactwa + letni pawilon na wodzie
Kto nie był to informuję, iż to obowiązkowe miejsce do zobaczenia na turystycznej mapie Polski.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: gar » 30 paź 2018, o 16:06

W nocy z poniedziałku na wtorek silny wiatr podrywał miedziane pokrycie dachowe kościoła, a o godzinie 6 oderwał się potężny płat blachy. Wiatr stworzył "wybrzuszenie" w dolnej części dachu. Ruch turystyczny w Europejskiej Perle Baroku jest całkowicie wstrzymany. - Nasza fundacja jest w trakcie naprawy dachu bazyliki po zeszłorocznym orkanie "Grzegorz", który zerwał około 200 kw. dachowego pokrycia. To ciąg pogodowych nieszczęść - rozkłada ręce Jacek Trybuła, rzecznik Fundacji Europejska Perła Baroku.

Czytaj więcej: https://gazetawroclawska.pl/wiatr-zrywa ... r/13627674

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: Comen » 10 sie 2020, o 00:13

Miejsce ładne, choć widziałem już ładniejsze kościoły na świecie. Niestety obsługa jest jak z Koziej Wólki, więc po chwili odechciało mi się napawać pięknem barokowych wnętrz. Kościół to nie wsiowa tancbuda a pielgrzymi to nie podchmielona zgraja wyrostków. Prowadzący ten biznes zdają się tego nie rozumieć.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: Yoana » 10 sie 2020, o 22:12

Aż tak źle? 8-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: gar » 12 sie 2020, o 23:02

Comen pisze:
10 sie 2020, o 00:13
Miejsce ładne, choć widziałem już ładniejsze kościoły na świecie. Niestety obsługa jest jak z Koziej Wólki, więc po chwili odechciało mi się napawać pięknem barokowych wnętrz. Kościół to nie wsiowa tancbuda a pielgrzymi to nie podchmielona zgraja wyrostków. Prowadzący ten biznes zdają się tego nie rozumieć.
Ale o co chodzi ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: Comen » 13 sie 2020, o 00:39

Brak informacji a nawet dezinformacja
Nieuprzejme zachowanie porządkowych
Tumiwisizm
Wniosek nie pcham się tam gdzie mnie nie chcą
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: gar » 13 sie 2020, o 19:06

W informacji zawsze siedziała kompetentna babka - może coś się zmieniło (np. jest na urlopie), bo na początku lipca wszystko było w porządku.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: gar » 15 cze 2023, o 11:38

Obsługa w punkcie IT w Krzeszowie rzeczywiście się zmieniła i nie jest to niestety zmiana na lepsze.
Ceny też się zmieniły. Wstęp na trasę podstawową 28 zł.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Post autor: Adler » 15 cze 2023, o 13:21

Trzeba będzie się tam kiedyś wybrać przy okazji odwiedzin u szwagra. Ze Świdnicy raptem 40 km.

ODPOWIEDZ