Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląska Fatima - Turza Śl.

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Śląska Fatima - Turza Śl.

Post autor: regon » 20 mar 2017, o 10:06

Znana powszechnie jest historia objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie. Pani z nieba ukazała się tam w 1917 roku trójce dzieci - Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi przekazując ważne dla świata orędzie, wzywając do pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej. Sanktuarium fatimskie jest jednym z największych na świecie miejsc pielgrzymkowych.
Niestety nie wszyscy mają możliwość udać się z pielgrzymką do prawdziwej Fatimy. Dlatego w wielu miejscach powstają sanktuaria, w których pamięć o tamtych wydarzeniach jest kultywowana, a wierni mogą przeżyć przynajmniej namiastkę tamtejszych uroczystości i nabożeństw.
Najstarszym na ziemiach polskich sanktuarium fatimskie znajduje się w Turzy Śląskiej. Niedaleko granicy polsko - czeskiej, w sąsiedztwie Wodzisławia Śląskiego. Po II wojnie światowej mieszkańcy tutejszej miejscowości postanowili wybudować kościół parafialny. Wybrano miejsce na niewielkim wzgórzu, skąd przy sprzyjającej pogodzie pięknie widać wspaniałe krajobrazy z górami w tle. Długo zastanawiano się nad wyborem patrona kościoła.
Ponieważ 12 maja 1947 roku miało się tu odbyć pierwsze majowe nabożeństwo ks Edward Kasperczyk zaproponował Matkę Bożą Fatimską dla uczczenia trzydziestej rocznicy objawień.
W 1959 roku przybyła do Turzy Śląskiej figura Matki Bożej Fatimskiej, która niedługo potem pielgrzymowała po okolicznych parafiach gromadząc rzesze wiernych. Owocem owego pielgrzymowania były liczne łaski, błogosławieństwa i nawrócenia. Liczba udzielanych spowiedzi i Komunii Świętych przekraczała te jakie udzielano w czasie rekolekcji i misji parafialnych. Miejsce stawało się coraz bardziej sławne.
W każdą niedzielę po 13 dniu miesiąca do Turzy przybywają chorzy, a co miesiąc z 29 na 30 odbywają się Noce Pokuty i Wynagrodzenia z procesją i Pasterką Maryjną.



Być może rozczarują się wszyscy, którzy szukać tu będą wspaniałej, okazałej świątyni. Kościół jest mały, raczej skromny, choć bardzo zadbany. Nad głównym ołtarzem znajduje się koronowany obraz Matki Fatimskiej, ukryty pod innym Jej wizerunkiem, a odsłaniany w czasie nabożeństw.
Poza wspomnianymi wyżej dniami które przyciągają liczne rzesze wiernych na co dzień panuje tu cisza i spokój, co sprzyja osobistej modlitwie i refleksji.

Zapraszam na moją stronę. Sporo nowości pozdrawiam serdecznie


https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Śląska Fatima - Turza Śl.

Post autor: regon » 20 mar 2017, o 10:07

Problem ze wstawieniem zdjęć. Wszystkie które chcę wysłać są "za duże pliki"

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13435
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Śląska Fatima - Turza Śl.

Post autor: Adler » 20 mar 2017, o 11:46

regon pisze:
20 mar 2017, o 10:07
Problem ze wstawieniem zdjęć. Wszystkie które chcę wysłać są "za duże pliki"
W dowolnym programie do obróbki zdjęć zmniejsz ich rozmiar/wagę (max. 3MB).

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Śląska Fatima - Turza Śl.

Post autor: regon » 20 mar 2017, o 17:45

Turza śl.
SDC13879.jpg

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Śląska Fatima - Turza Śl.

Post autor: Comen » 20 mar 2017, o 21:17

Ja wiem czy taki mały ten kościółek. Na zdjęciu wygląda na całkiem spory
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Śląska Fatima - Turza Śl.

Post autor: regon » 21 mar 2017, o 17:24

Mały w porównaniu z innymi, bardziej znanymi sanktuariami.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Śląska Fatima - Turza Śl.

Post autor: gar » 21 mar 2017, o 18:45

Kilka autokarów ludzi się tam mieści. Mały/duży - kwestia względna. Przy Licheniu czy Miłosierdziu Bożym (Kraków) - mały, przy sanktuarium MB od Wykupu Niewolników w Krakowie - duży.

ODPOWIEDZ