Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Nysa - Śląski Rzym

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: regon » 24 kwie 2017, o 21:44

środa, 19 kwietnia 2017
NYSA - ŚLĄSKI RZYM

Jest średniej wielkości miastem powiatowym na Opolszczyźnie. Nazwa miejscowości pochodzi od przepływającej przezeń rzeki - Nysy Kłodzkiej. W pobliżu znajduje się też sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Nyskie. Nysa nazywana jest Śląskim Rzymem, gdyż pod koniec XIII wieku była tu stolica księstwa biskupiego. Obecnie liczy około 40 tysięcy mieszkańców.
To jedno z najstarszych miast na Śląsku, którego początki (jako osady) sięgają ponoć X wieku, choć dokumentach pierwsze wzmianki pojawiły się dopiero dwieście lat później. Już w średniowieczu miasto było znanym ośrodkiem edukacyjnym - istniały tu szkoła parafialna, a później gimnazjum. Silne były tu także handel i rzemiosło.




Podobnie jak cały Śląsk Nysa wielokrotnie na przestrzeni wieków zmieniała przynależność państwową. Zarówno w historii jak też w architekturze można zauważyć wpływy czeskie, niemieckie, polskie, a nawet francuskie (w czasach Napoleona). Była też synagoga i spora część ludności pochodzenia żydowskiego. Po przejęciu władzy przez państwo pruskie nastąpiła sekularyzacja Nysy, a dobra kościelne przeszły na własność państwa. Miasto było bardzo zniszczone w 1945 roku podczas przejścia tędy Armii Czerwonej.

W Nysie jest mnóstwo pięknych zabytków. Chociaż niektóre z nich wciąż wołają o restaurację, warto tu przyjechać. Rzuca się w oczy wielka liczba kościołów, z których najbardziej warto wymienić dwunastowieczną bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki uznawaną za jeden z najpiękniejszych kościołów Opolszczyzny, prócz tego dwa niemal bliźniaczo podobne barokowe kościoły - Wniebowzięcia N.M.P. i św. Piotra i Pawła.

W pobliżu Rynku można zobaczyć sporo zabytkowych kamienic, okazały dom Wagi Miejskiej, pozostałości po dawnych murach obronnych z wieżami - Ziębicką i Wrocławską. Jest też coś dla miłośników dawnych fortyfikacji - bastion świętej Jadwigi.

Jedną z najbardziej znanych mieszkanek Nysy była błogosławiona Maria Luiza Merkert nazywana śląską samarytanką. Opiekowała się ona chorymi i ubogimi zakładając zgromadzenie sióstr elżbietanek. W mieście jest wiele tablic pamiątkowych jej poświęconych.

Na temat sióstr elżbietanek, kościołów św. Jakuba oraz Piotra i Pawła pisałam u siebie. Jak kogoś interesuje zapraszam

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: regon » 24 kwie 2017, o 21:52

Kościół Wniebowzięcia N.M.P.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: regon » 24 kwie 2017, o 21:53

Dom Wagi

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: regon » 24 kwie 2017, o 21:53

Zabytkowe kamienice
SDC13908.jpg

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: regon » 24 kwie 2017, o 21:54

Kościół św. Piotra i Pawła

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: regon » 24 kwie 2017, o 21:55

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: gar » 24 kwie 2017, o 22:29

Nysa to rzeczywiście niezwykle ciekawe miejsce. Dzwonnica przy bazylice kryje nyski skarb. Warto zerknąć na Piękną Studnię lub wjechać windą na odbudowaną wieżę ratuszową.
W centrum miasta zamiast pięknych kamienic w większości straszą brzydkie blokowiska. Niestety nie jest to sprawka Armii Czerwonej, a Polaków którzy pojawili się tuż za nią (zarówno w sensie budowy paskudztw jak i zniszczenia zabytkowej zabudowy miasta).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Nysa - Śląski Rzym

Post autor: Comen » 24 kwie 2017, o 22:59

W Nysie też już ani widu ani słychu jeżeli chodzi o kultowy samochód z tutejszych zakładów. A nyski podobnie jak i żuki były popularne na polskich drogach. Po Starze w Starachowicach pozostały jednak jakieś ślady.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: gar » 1 wrz 2019, o 21:14

Zmiany w Nysie - chwilowo niestety na gorsze.
Duża część miasta rozkopana - podobno prace mają trwać nawet 4 lata.
Nowy pomnik Piłsudskiego na Kasztance o urodzie nienachalnej.
Obok pięknego budynku Wagi Miejskiej stawiają nowoczesnego potworka architektonicznego.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: gar » 20 lut 2022, o 21:22

Znalazłem fajną knajpkę w Nysie, ale sporo poza centrum. Nazywa się Smaki Armenii i specjalizuje się w kuchni ormiańskiej. Znają się tam na rzeczy. Żarełko świetne. Niedziela, więc ludzi multum - na szczęście przezornie miałem zamówiony stolik, bo inaczej trzeba by było swoje odczekać w oczekiwaniu na wolne miejsca.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13424
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: Adler » 20 lut 2022, o 22:39

Coś się zmieniło w Nysie od Twojego wcześniejszego posta?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: gar » 20 lut 2022, o 23:04

Centrum miasta nadal rozkopane. Dodatkowo rozkopany plac dworcowy - może to nadzieja na jakieś zmiany, ale póki co wygląda to słabo i dojście do stacji jest niewyględne. Co zrobili z dworcem autobusowym nie wiem - widziałem tylko przystanek dla PKS-ów blisko Wieży Bramy Ziębickiej.
Potworek architektoniczny na rynku już stoi (niestety).
Z dobrych rzeczy: jest dość fajna trasa spacerowa po fortach nyskich. I wieża wodna wyremontowana (niestety teraz zamknięta, ale może w sezonie da się wejść na górę, bo taras widokowy z lunetą widać z dołu).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: Comen » 22 lut 2022, o 22:38

A na słynnym pentagramie na Placu Paderewskiego byłeś?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: gar » 23 lut 2022, o 15:02

Nie. Podobno jest po przebudowie, ale darowałem sobie spacer w tamtą stronę, bo bardziej interesowała mnie nowa ścieżka po fortach.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: tadeks » 23 lut 2022, o 16:41

Nysę zwiedzałem chyba 30 lat temu. Odwiedziłem też w ub. wieku wiele miejsc/miejscowości na zachód i południe od Nysy.
Na północ od Nysy nic, a tam jest miejsce, do którego bez efektu przymierzam się od kilkudziesięciu lat.
Bywało nie po drodze, albo brak czasu, albo fatalna pogoda...
To zamek (czy to pałac) w Kopicach.
Był ktoś?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nysa - Śląski Rzym

Post autor: gar » 23 lut 2022, o 18:18

Byłem. Pałac w Kopicach jest niedostępny do zwiedzania.

ODPOWIEDZ