Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dolnośląskie: Kłodzko (starówka, twierdza i Minieuroland) 10 sierpnia 2017

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dolnośląskie: Kłodzko (starówka, twierdza i Minieuroland) 10 sierpnia 2017

Post autor: Comen » 20 sie 2017, o 09:53

Cały czwartek spędziliśmy w Kłodzku przystając na moment "po drodze" koło wieży rycerskiej w Żelaźnie. Niestety sam obiekt jest niedostępny - miejscowy poinformował nas, że niedawno był tu remont, ale o dalszych planach i pomysłach na wykorzystanie zabytku nic nie wiadomo.
1 Żelazno wieża.jpg
2 Żelazno kościół.jpg
Kłodzka starówka trochę podobnie jak ta w Bystrzycy zajmuje skraj wzgórza na którego szczycie rozlokowała się twierdza. Jej dolna część leży natomiast pomiędzy ramionami Nysy Kłodzkiej.
4a Kanał Nysy.jpg
W kilku uliczkach znajdują się tutaj kamieniczki z charakterystycznymi szyldami na portalach.
3 Wilk.jpg
Stoją też dwa odnowione domki o nazwie "Jaś i Małgosia" - podobnie jak te we Wrocławiu.
4 Jaś i Małgosia.jpg
Do rynku idziemy słynnym mostem św. Jana ozdobionym kilkoma kamiennymi figurami.
5 Most.jpg
6 Most 2.jpg
Ulica wspina się na pochyły plac pod ratuszem.
7 Ratusz.jpg
8 Zegar przy ratuszu.jpg
Oprócz fontanny ustawiono tam rodzaj przezroczystej maty wodnej pozwalającej w upalny dzień przejść i się orzeźwić. Jest oczywiście nieodłączna dla miasteczek tego regionu kolumna maryjna oraz dawny pręgierz - obecnie pomniczek z postacią chłopa pańszczyźnianego.
9 Dawny pręgierz.jpg
10 Ulica na starówce.jpg
Od rynku spacerujemy jeszcze uliczkami na skarpie, trafiamy do kościoła farnego z pięknymi malowidłami na sklepieniu i średniowiecznym epitafium biskupa Arnosta z Pardubic w posadzce.
11 Prezbiterium.jpg
12 Krypta.jpg
Przy okazji spaceru wymieniamy korony na wycieczkę do Czech. Usiłuję podjąć gotówkę z karty i okazuje się że wcale nie jest to takie łatwe. Mój macierzysty bank ma w Kłodzku oddział bez bankomatu a dwa istniejące automaty sieci Euronet akurat nie działają. Pieniądze uda mi się wyciągnąć dopiero kilka dni później w Polanicy. Po przerwie na lody wstępujemy na twierdzę w Kłodzku.
13 Twierdza wejście.jpg
Z dzieckiem dozwolona jest tylko przechadzka po górnej części obiektu. Pani przewodnik ubrana w strój markietanki ciekawie opowiada o losach fortecy. Mimo wszystko Krystian trochę przysypia - to jego pora na południową drzemkę. Ożywia się dopiero na tarasie z widokiem na miasto.
15 Panorama Kłodzka.jpg
Zagląda też do głębokiej studni, która okazuje się być... wyciągiem amunicyjnym. Wędrujemy przez kolejne części fortyfikacji, obserwujemy rozmaite pułapki zgotowane napastnikom, przechodzimy przez sale pokazujące codzienne życie żołnierzy.
14 W korytarzu.jpg
16 Tzw Gruba baba.jpg
16 Życie w twierdzy.jpg
Jest też makieta obiektu. Na koniec przy zejściu do fosy sesja fotograficzna przy radzieckim czołgu. W twierdzy kręcono m.in. ostatni odcinek serialu wszech czasów "Czterej pancerni i pies".
Po wyjściu z muzeum udajemy się na obiad do pobliskiego baru. Ostatnia zaplanowana na ten dzień atrakcja znajduje się na północnych peryferiach miasta przy ulicy Noworudzkiej.
17 Minieuroland.jpg
19 Kamienice Kłodzkie.jpg
W ogrodzie ustawiono kilkadziesiąt modeli rozmaitych obiektów z Kotliny Kłodzkiej, Dolnego Śląska a także innych miejsc w Europie. Jest m.in. drezdeński Zwinger, Campo Santo w Pizie, wieża Eiffla czy Łuk Triumfalny. Katedra Berlińska w budowie.
21 Katedra berlińska.jpg
23 Fontanna di Trevi.jpg
Z polskich atrakcji m.in. ratusz we Wrocławiu, zamek Książ, pałac w Bożkowie czy nie taka mała znowu kopia twierdzy kłodzkiej.
18 Ratusz wrocławski.jpg
Niektóre miniatury nie przedstawiają jakichś sztandarowych atrakcji turystycznych. Są kominy elektrociepłowni, stacja kolejowa w Kłodzku, czy willa znanej piosenkarki w Lewinie Kłodzkim.
20 Elektrownia.jpg
Wszystko to zostało wspaniale zaaranżowane nasadzeniami rozmaitych kwiatów (w lecie trwa tutaj festiwal kwiatowy).
22 Kwiaty.jpg
Na łączce ustawiono klatkę z małymi kotkami, które cieszą się oczywiście zainteresowaniem głównie dzieci. Fajnym pomysłem są też fotele bujane w altance nad wodą. W najdalszym kącie parku duży ogródek zabaw z zapleczem gastronomicznym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Dolnośląskie: Kłodzko (starówka, twierdza i Minieuroland) 10 sierpnia 2017

Post autor: Adler » 20 sie 2017, o 13:04

Comen pisze:
20 sie 2017, o 09:53
przystając na moment "po drodze" koło wieży rycerskiej w Żelaźnie. Niestety sam obiekt jest niedostępny - miejscowy poinformował nas, że niedawno był tu remont, ale o dalszych planach i pomysłach na wykorzystanie zabytku nic nie wiadomo.
W quizie krajoznawczym dodałem kilka zdjęć z tego miejsca, ale uzupełnię też i w tym temacie (będzie czytelnie). Obok okien budynku mieszkalnego podszedłem nieco bliżej pod wspomnianą wieżę. Zrobiłem kilka innych ujęć. Miało to miejsce kilka dni wcześniej.

Na parkingu pod kościołem jest jeszcze ciekawa tablica o roli kwiatów w życiu mieszkańców tej wsi. Musiało ich tam też ostatnio podtopić, bo widziałem worki z piaskiem przy kilku budynkach.

DSC09573.JPG
DSC09574.JPG
DSC09577.JPG
DSC09579.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dolnośląskie: Kłodzko (starówka, twierdza i Minieuroland) 10 sierpnia 2017

Post autor: gar » 20 sty 2023, o 16:45

Źle się dzieje w Kłodzku w styczniu 2023. Oba bary z tanim i dobrym jedzeniem zamknięte do końca stycznia. Podobnie z jedną z restauracji. Kolejne dwie zamknięte na głucho. A wszystko to w samym sercu miasta.

ODPOWIEDZ