Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Park Śląski w Chorzowie

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: regon » 9 paź 2017, o 07:49

To jeden z największych parków miejskich Europy. Zajmuje powierzchnię około 600 hektarów. Do roku 1992 nosił nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka. Jest miejscem wypoczynku dla tysięcy ludzi przyjeżdżających zwłaszcza w ciepłe dni. Odbywające się w parku liczne imprezy masowe przyciągają zwolenników bardzo różnych atrakcji.
Znajduje się dokładnie pomiędzy trzema dużymi miastami Górnego Śląska - Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi.
Najważniejszym inicjatorem powstania tego największego w Polsce kompleksu parkowego był Jerzy Ziętek w latach 50- tych ubiegłego stulecia. Na cele inwestycji zaadaptowano tereny poprzemysłowe - hałdy, biedaszyby, nieużytki rolne. Duża część prac przy budowie parku była wykonana przez mieszkańców okolicy w ramach czynu społecznego. Park podzielony jest na kilka części. Są miejsca - strefy ciszy, gdzie można pospacerować alejami wśród wysokich, gęsto posadzonych drzew (jak w lesie), a także część typowo rozrywkowa jak Wesołe Miasteczko czy okolice "Kapelusza" czyli hali wystaw (niestety od dłuższego czasu nieczynnej), gdzie często urządzana jest scena z występami różnego rodzaju artystów.
Do największych atrakcji parku (prócz wspomnianego wyżej Wesołego Miasteczka) należą też Ogród Zoologiczny, skansen, planetarium, Stadion Śląski. Na niewielkim akwenie można popływać łódką lub rowerem wodnym.
Pomiędzy Wesołym Miasteczkiem, a stadionem kursuje niedawno zmodernizowana kolejka linowa "Elka".
Na terenie parku jest mnóstwo lokali, gdzie można coś zjeść - kawiarnie, restauracje, kioski gastronomiczne.
foto: własne

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: Adler » 9 paź 2017, o 13:51

Wieki tam nie byłem.
Trzeba będzie zaglądnąć. :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: Comen » 9 paź 2017, o 22:29

Kiedyś w młodych latach wydawał mi się nieprzebyty. Dziś mam już trochę inne zapatrywanie na tą sprawę. Ale sentyment pozostał.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: regon » 10 paź 2017, o 08:18

Mnie osobiście bardzo podoba się tutejszy skansen, a w skansenie drewniany kościół św. Józefa.
Więcej na te tematy, także więcej zdjęć
tutaj:
http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... zowie.html
i tutaj:
https://propozycjenadzis.blogspot.com/2 ... nie_6.html

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: gar » 10 paź 2017, o 14:19

Wzdłuż granic parku jeździła również kolejka wąskotorowa. Ciekawe czy jeszcze kursuje ?

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: regon » 10 paź 2017, o 14:33

Od dawna nie kursuje

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: gar » 11 paź 2017, o 15:12

Skoro ELKA wróciła to może wróci i wąskotorówka. Inna sprawa, że mam tam tak blisko a nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem w Wesołym Miasteczku na terenie Parku Śląskiego. Trzeba będzie zabrać dzieci oraz gotówkę i to nadrobić.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: regon » 11 paź 2017, o 16:05

Strasznie drogo. Pamiętam czasy (dawno ale prawda), że za bajtla byliśmy w tym lunaparku kilka razy w tygodniu (mieszkałam o rzut beretem, dało się chodzić bez rodziców). Wystarczyło zwykłe, wcale nie wygórowane kieszonkowe. Obecnie wejściówka to 79 zł (chyba) na osobę. Dodając wszystkie inne atrakcje typu loda, gofra czy co tam jeszcze 300 na rodzinę to mało.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: gar » 11 paź 2017, o 16:52

Ale w cenie są chyba wszystkie atrakcje w sensie karuzel itp. Jeśli tak to cena (o ile będzie się sporo korzystać z tych atrakcji) wydaje się być całkiem znośna. Pytanie - ile tych atrakcji jest w cenie i jakiej są jakości/wartości.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: regon » 11 paź 2017, o 17:04

Są dwa duże rollercostery no i sporo też innych bardzo nowoczesnych urządzeń.

Z parków rozrywki, które do tej pory zwiedzałam najbardziej rewelacyjnie jeśli chodzi o proporcje ceny biletu do atrakcji przedstawia się Rabkoland. Ceny bardzo umiarkowane, a atrakcji bardzo dużo i wszystkie można używać do woli przez cały dzień.

Ofelia91
User
Posty: 3
Rejestracja: 2 lis 2017, o 16:27
Lokalizacja: slask

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: Ofelia91 » 2 lis 2017, o 16:29

Polecam, nie dość, że sam park jest piękny, to obok dość fajne wesołe miasteczko, oraz zoo, a wcale nie tak daleko planetarium

Ochorowiczowka
User
Posty: 10
Rejestracja: 8 lis 2017, o 10:08
Lokalizacja: Wisła

Park Śląski w Chorzowie

Post autor: Ochorowiczowka » 8 lis 2017, o 10:22

Trzeba przyznać, że sam Park Śląski jak i tamtejsze wesołe miasteczko zmieniło się na duży plus w porównaniu do lat ubiegłych, teraz króluje tutaj przestrzeń i nowoczesne urządzenia, dla wielu dzieci będzie to raj na ziemi :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Park Śląski w Chorzowie

Post autor: gar » 22 lut 2021, o 14:01

Zima trwa, a ELKA w lutowe weekendy (sobota - niedziela) kursuje w godzinach 10-18. Bilety po 13 zł (w 1 stronę) i 20 zł (w 2 strony). Na weekend walentynkowy było drożej o 50 % drożej. Do kolejki w niedzielę tworzyły się bardzo solidne kolejki, ale pogoda sprzyja, a atrakcja jest jedyna w swoim rodzaju (bo to jedyna linowa kolej nizinna w Polsce).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Park Śląski w Chorzowie

Post autor: Comen » 22 lut 2021, o 14:11

Ona jest dalej krzesełkowa czy coś się zmieniło? Nizinną gondolą jest też Polinka we Wrocławiu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Park Śląski w Chorzowie

Post autor: gar » 22 lut 2021, o 15:21

Polinka jest liczona jako komunikacja miejska :)
ELKA jest pół na pół - co druga gondolka i co drugie krzesło (chyba 4-osobowe).

ODPOWIEDZ