Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Sanktuarium w Rudach

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Sanktuarium w Rudach

Post autor: regon » 10 gru 2017, o 20:18

Niektórzy mówią Rudy Raciborskie, jednak oficjalnie na mapach ta niewielka miejscowość pomiędzy Rybnikiem i Gliwicami nazywa się po prostu Rudy.
Cała tutejsza okolica, a dokładniej jej rozwój wiąże się z działalnością zakonu cystersów, którzy zostali tu sprowadzeni z Jędrzejowa w XIII wieku, a kościół konsekrowano w roku 1303.
Zadziwiające jest, że pod typowo barokową fasadą kryje się niesamowite, surowe, gotyckie wnętrze. Barokowa kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej ozdobionym w 2000 roku papieskimi koronami została wybudowana czterysta lat później. Również wtedy zmieniona została wspomniana wcześniej fasada. Największe zniszczenie kościoła dokonało się w roku 1945, kiedy to przechodząca tędy Armia Czerwona celowo zabytek podpaliła. Prace rekonstrukcyjne i renowacyjne trwają tu do dziś.
Od 1995 roku Rudy są najważniejszym sanktuarium diecezji gliwickiej, a kościół w 2009 roku został uznany jako bazylika mniejsza.
Trójnawowa świątynia zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego. Początkowo bez wieży. Oprócz wspomnianej wyżej kaplicy z cudownym obrazem Matki Bożej obok prezbiterium znajdują się jeszcze dwie - kaplica świętego Krzyża i świętego Jana Nepomucena. We wszystkich kaplicach warto zwrócić uwagę na liczne piękne rzeźby aniołów i świętych. Nad głównym ołtarzem uwagę przyciąga też wspaniały witraż.
Warto wiedzieć, że w tutejszej bazylice znajdują się relikwie świętego Walentego i świętego Krzyża.

Z początkiem powstania tutejszego opactwa, zakonnicy przywieźli ze sobą obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem podarowany przez księcia raciborskiego Kazimierza i jego syna Władysława. Niestety obraz ów zaginął w piętnastym lub szesnastym wieku, a ten obecny jest jego kopią. Ma on wymiary 114 x 73 centymetry. Namalowany został temperą na lipowej desce. Wizerunek był w ciągu wieków kilkakrotnie przemalowywany, choć ten obecny jest podobno najbardziej zbliżony do pierwowzoru.
Od samego początku umieszczenia obrazu datuje się w Rudach istnienie kultu Maryjnego. Przybywały tu pielgrzymi nawet z Małopolski i Czech. Jak podają źródła w czasie wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), kiedy wojska protestanckie zbliżały się do klasztoru cystersi wyszli z obrazem przed kościół na procesję. Nad kościołem i klasztorem pojawiła się mgła gęsta, która uniemożliwiła zdobycie opactwa. Kiedy w czasie panowania Prus w XIX wieku nastąpiła sekularyzacja, cysterski klasztor zamieniono w świecką rezydencję ruch pielgrzymkowy osłabł ale nie zaniknął. Kolejnym "znakiem z nieba" był fakt, że w wielkim pożarze w 1945 roku kaplica Maryjna i obraz ocalały mimo spłonięcia kościoła i klasztoru. Lokalne władze kościelne uznały, że miejsce to jest szczególnie przez Maryję wybrane dlatego podniesiono je do rangi sanktuarium.
Wokół kościoła roztacza się piękny park - ulubione miejsce spacerów mieszkańców całej okolicy.

Foto: własne

Więcej zdjęć kościoła, także więcej informacji o pięknym parku krajobrazowym tutaj, zapraszam:
http://propozycjenadzis.blogspot.com/20 ... nej-w.html
https://atrakcjeturystycznewpolce.blogs ... udach.html

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Sanktuarium w Rudach

Post autor: gar » 11 gru 2017, o 11:03

Jest jeszcze jedna (czasami choć stosunkowo rzadko) używana nazwa - Rudy Wielkie.
Miejsce warte polecenia.
Dawny klasztor i pałac opacki częściowo udostępnione do zwiedzania w wyznaczonych terminach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Sanktuarium w Rudach

Post autor: Comen » 11 gru 2017, o 11:53

W parku jest też ścieżka dydaktyczna - zresztą założenie jest fragmentem parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Sanktuarium w Rudach

Post autor: regon » 13 gru 2017, o 19:25

Jest tez w Rudach skansen kolejki wąskotorowej. Zdjęcia mam, ale jeszcze nie zdążyłam opracować. Jak policzyłam ile mamy napstrykanych zdjęć to przy moim tempie pracy (3-4 tematy tygodniowo) starczy mi materiału na jakieś 7 lat.

ODPOWIEDZ