Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

szopki w Panewnikach

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

szopki w Panewnikach

Post autor: regon » 22 gru 2017, o 20:23

Będąc w okresie Bożego Narodzenia koniecznie trzeba wspomnieć o największej w tym temacie atrakcji na Górnym Śląsku- szopka (a raczej szopki, bo jest ich kilka) w Panewnikach

Za twórcę pierwszej na świecie szopki bożonarodzeniowej uchodzi święty Franciszek, który w grocie Greccio we Włoszech podczas Pasterki w 1226 roku spróbował odtworzyć scenę Narodzenia Pańskiego. Nieprzypadkowo więc po dziś dzień franciszkańskie szopki uchodzą za najpiękniejsze na świecie.

Do bazyliki w Katowicach - Panewnikach w okresie świąt Bożego Narodzenia przyjeżdżają bardzo licznie turyści, zwłaszcza z dziećmi. Tutejsza szopka uznawana jest za jedną z największych i najpiękniejszych w Europie. Budowana jest w centralnej części kościoła za ołtarzem od 1949 roku. (Wcześniej w tym kościele instalowano mniejsze, w bocznych kaplicach.). Rozmiary są imponujące - szeroka na 30, a wysoka na 18 metrów). Figurka dzieciątka Jezus sprowadzona została z Betlejem. Niektóre elementy szopki są ruchome.

Od 1994 roku z boku kościoła funkcjonuje w czasie od końca grudnia do 2 lutego każdego roku jeszcze jedna szopka ruchoma. Charakterystycznymi jej elementami są (oprócz tradycyjnych postaci występujących we wszystkich tego typu obiektach) figury świętych i polskich postaci historycznych. Jest więc św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Paweł II, św. Jadwiga i wiele innych.
W tym samym pomieszczeniu znajduje się ekspozycja kilkunastu szopek z różnych stron świata - włoskie, niemieckie, afrykańskie i inne.
Natomiast w ogrodzie klasztornym jeszcze jedna szopka - z żywymi zwierzętami. A więc jest co zwiedzać i podziwiać.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

szopki w Panewnikach

Post autor: regon » 22 gru 2017, o 20:24

I jeszcze afrykańska

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

szopki w Panewnikach

Post autor: Comen » 22 gru 2017, o 22:10

Ciekawe. Do kiedy można tam te szopki oglądać?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

szopki w Panewnikach

Post autor: regon » 22 gru 2017, o 22:32

do 2 lutego

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

szopki w Panewnikach

Post autor: gar » 28 gru 2017, o 11:05

A obok tego wszystkiego franciszkańskie herbarium, gdzie można się ogrzać, skorzystać z toalety, napić się czegoś ciepłego, zjeść coś słodkiego i zrobić małe zakupy (zioła, herbaty, miody, maści itp.)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: szopki w Panewnikach

Post autor: Comen » 29 gru 2019, o 11:03

Kilka fotek z wizyty w Panewnikach. Niestety ze względu na mszę św nie fotografowałem największej szopki za ołtarzem.
Bazylika.jpg
Ruchoma szopka.jpg
Małe szopki.jpg
Szopka włoska.jpg
Szopka afrykańska.jpg
Staw ogrodowy.jpg
Osiołek w żywej szopce.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ