Strona 1 z 1

Katowice

: 7 sty 2018, o 08:53
autor: regon
Stolica województwa śląskiego, jedno z największych miast w Polsce ma niezbyt odległą historię. Od XVI wieku była to wieś, której mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i kowalstwem.
Rola Katowic wzrosła kiedy w połowie dziewiętnastego stulecia nastąpił rozwój przemysłu na Górnym Śląsku i doprowadzono tu linię kolejową. Prawa miejskie otrzymały w roku 1865. Największy rozkwit miasta nastąpił po przyłączeniu tego terenu do Polski. Kiedy po Powstaniach Śląskich dotychczasowa stolica Górnego Śląska - Opole została w granicach państwa niemieckiego potrzeba było stworzyć nowy ośrodek dla władz regionu. W Katowicach powstał sejm autonomicznego województwa śląskiego, a ze strony kościelnej katowicka diecezja. W latach 1953 - 56 miasto miało niechlubną nazwę Stalinogród.

Obecnie żyje tu niespełna 300 tysięcy stałych mieszkańców. Katowice są na 10 miejscu w Polsce pod względem liczby ludności i na 12 pod względem powierzchni - 165 kilometrów kwadratowych.
Poza centrum do miasta włączono 22 dzielnice. Najbardziej znane to Bogucice, Ligota, Giszowiec, Załęże, Koszutka. Większość z nich była kiedyś osobnymi miejscowościami.
Jako stolica województwa miasto jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i gospodarczym. Jest tu wiele uczelni zarówno państwowych jak też prywatnych. Do najbardziej znanych należy Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Wychowania Fizycznego. Są ważne instytucje kulturalne - teatry, muzea, filharmonia, a także siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji.

Do ciekawszych turystycznie miejsc należą z pewnością Szlak Moderny prezentujący zabudowę z lat 20-tych i 30- tych ubiegłego stulecia, piękny Park Kościuszki, na terenie którego znajdują się między innymi słynna wieża spadochronowa i drewniany kościółek św. Michała.
Warto zobaczyć katedrę, piękny neogotycki kościół Mariacki, muzea, zwłaszcza Muzeum Śląskie. Poza centrum można się wybrać do Panewnik, gdzie w bazylice franciszkańskiej w styczniu prezentowane są najpiękniejsze bożonarodzeniowe szopki. W Bogucicach znajdziemy sanktuarium Maryjne, a w Nikiszowcu dzielnicę starych familoków i ciekawy architektonicznie kościół św. Anny. W bezpośrednim sąsiedztwie Katowic (choć oficjalnie w Chorzowie) znajduje się słynny na całą Polskę Park Śląski.
Najbardziej znanym symbolem Katowic jest oczywiście hala widowiskowo - sportowa "Spodek", gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy.

Na zdjęciach kościół Mariacki, budynek akademii muzycznej i pomnik Powstańców Śląskich
Foto: własne

Więcej zdjęć Katowic - zapraszam
https://atrakcjeturystycznewpolce.blogs ... owice.html

Katowice

: 8 lut 2018, o 23:48
autor: Comen
W Katowicach pojawiło się ostatnimi czasy sporo nowych inwestycji. Np. nowy kompleks Muzeum Śląskiego na terenie byłej kopalni "Katowice" czy gmach Biblioteki UŚ. Kusi odbyć jakiś spacerek.

Katowice

: 9 lut 2018, o 00:16
autor: gar
Można dogadać termin i spacer zakończyć wspólnym, dobrym piwem - a multitapów w centrum Katowic nie brakuje (część z nich ma również świetną kuchnię).

Katowice

: 10 lut 2018, o 20:07
autor: regon
Właśnie dzisiaj byłam w Muzeum Śląskim. Wystawa historyczna super, galeria malarstwa dobra, wystawa sztuki sakralnej może być. Natomiast reszta mnie rozczarowała. Za tę cenę w tej rangi muzeum można byłoby spodziewać się więcej.
Inna sprawa, że muzeum działa od niedawna i mają jeszcze sporo powierzchni do zagospodarowania, więc może będzie ciekawiej za jakieś kilkanaście lat.
Najbardziej denerwujące było sprawdzanie biletów (pięciokrotnie) dosłownie co chwilę. Niewiele brakowało, a musiałabym zapłacić drugi raz i to po przekroczeniu bramek.

Katowice

: 10 lut 2018, o 20:50
autor: Beskid
Średnio mnie zachęciłaś do odwiedzenia tego miejsca. (T)

Katowice

: 10 lut 2018, o 22:18
autor: Comen
We wtorek ma być za darmo, więc problem opłaty za bilety odpada. Dobrze by było jednak je zarezerwować na stronie.

Katowice

: 11 lut 2018, o 13:56
autor: regon
germ@n pisze:
10 lut 2018, o 20:50
Średnio mnie zachęciłaś do odwiedzenia tego miejsca. (T)
Jeśli istnieje możliwość we wtorek bezpłatnie zwiedzić to tę część historyczną warto przejść. Bardzo pomysłowo urządzona i bogata.
Mnie osobiście najbardziej w tym muzeum zabrakło tego wszystkiego co dla ziemi śląskiej jest najbardziej charakterystyczne - a więc coś o śląskich tradycjach i zwyczajach, stroje ludowe, wystawa o górnictwie i hutnictwie, jakaś wystawa o śląskich miastach i miejscowościach, wystawa o sławnych Ślązakach. Można by wymieniać mnóstwo tematów, które z tytułem "Muzeum Śląskie" mogłoby się kojarzyć, a których na tej wystawie dla mnie ewidentnie zabrakło.
Ale biorę poprawkę, że to dopiero początki placówki mam nadzieję, że z biegiem czasu będzie coraz lepiej

Katowice

: 21 lut 2018, o 16:46
autor: Comen
W części historycznej masz trochę i o tradycjach (wnętrze domu) i o przemyśle (np. jest piec hutniczy z kolorowym "linkiem" do mapy) i o sławnych ludziach (pierwsi przemysłowcy). Tylko tam jest taki natłok scenografii, dźwięków i rozmaitych wrażeń, że trudno to ogarnąć w ciągu pół godziny. Trochę brak mi na tej trasie własnej interaktywności, żeby można było coś przełożyć, wyciągnąć, uruchomić itp.

Katowice

: 12 mar 2018, o 18:42
autor: regon
Dopiero dziś opracowałam Muzeum Śląskie.
Jakby ktoś chciał poczytać i zobaczyć zdjęcia zapraszam
http://atrakcjeturystycznewpolce.blogsp ... icach.html

Katowice

: 24 sie 2018, o 09:41
autor: Comen
W jaki sposób można się najtaniej dostać z Katowic na lotnisku w Pyrzowicach. Czy poza specjalną linią transferową ze "specjalną" ceną kursują tam jeszcze jakieś zwykłe autobusy miejskie?

Katowice

: 24 sie 2018, o 10:44
autor: Beskid
Przez Bytom. Do Bytomia sporo połączeń z Katowic, a stamtąd autobusem linią 85 na lotnisko w Pyrzowicach. Po 4,40zł za te dwa odcinki.

Katowice

: 24 sie 2018, o 11:05
autor: Comen
No właśnie. Ale to jednak straszna kombinacja. Poszukam jeszcze czy nie ma bezpośrednich połączeń Kraków Bytom

Katowice

: 24 sie 2018, o 12:06
autor: Beskid
Pytałeś o dojazd z Katowic, nie z Krakowa.
Z Krakowa do Bytomia jest teraz niedrogie połączenie Flixbusem.
Ważne, aby rezerwować z wyprzedzeniem, nie w ostatniej chwili.

Katowice

: 24 sie 2018, o 13:10
autor: Comen
Połaczenie Flixbusem z Krakowa to jest nawet i do Pyrzowic tylko niestety albo wcześnie rano a potem w takim czasie "na styk". Ja jednak wolę być na lotnisku trochę wcześniej a nie martwić się czy zdąże przed zamknięciem bramki.

Katowice

: 24 sie 2018, o 13:28
autor: Beskid
Z Katowic, potem przesiadka do wyboru:
Kamień-Pyrzowice
Bytom-Pyrzowice
Dobieszowice-Pyrzowice
Linia 85.
Niewygodna, ale za to najtańsza opcja.
Z Krakowa tylko "specjalne ceny".