Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Comen » 22 lut 2018, o 20:37

Pogoda tego dnia się bez wątpienia udała, chociaż podobno smog wisiał nad miastami GOP-u. W zasadzie jako klub dyskusyjny to odbyliśmy 2 oddzielne wycieczki zakończone podsumowującą wizytą w jednym z katowickich pubów serwujących piwa rzemieślnicze.
Ja wybrałem Chorzów i Muzeum Śląskie w Katowicach.
Slask.jpg
Chorzów
Miasto leży w samym centrum konurbacji śląskiej, czego konsekwencją jest to, że nie da rady się już powiększać o okoliczne otwarte tereny, bo otoczone jest przez inne ośrodki miejskie, może więc tylko racjonalnie wykorzystywać obszar w obrębie własnych granic. Chorzów kojarzy się głównie ze Stadionem Śląskim i wielkim parkiem w centrum aglomeracji w którym jest planetarium, ZOO, baseny kąpielowe, skansen i kilka innych atrakcji. Tym razem jednak Chorzów zwiedzałem z innej strony, przez park przedostałem się przy końcu szlaku i stwierdzam że nie to co dawniej, sprawia wrażenie mocno zaniedbanego. Wrażenie to pewnie potęguje pora roku. Stadion obejrzałem tylko z daleka spod Carrefoura na Górze Redena.
Staw w PKIW.jpg
Stadion Sląski.jpg
Sprawny dojazd z centrum Katowic do Chorzowa zapewniają autobusy linii 820 i 830 jadące do Bytomia i Tarnowskich Gór. Wystarczy kupić bilet za 3.80 zł umożliwiający przejazd w obrębie 2 sąsiadujących miast. Spacer zaczynam od emblematycznego kamiennego krzyża na rogu ulicy Krzyżowej i Kalidego wystawionego przez braci zakonnych. Podobno jego symbol znajduje się na herbie miasta, choć tamten jest dwuramienny. Kiedyś stał w szczerym polu na granicy wsi, dziś w środku zabudowy północnej dzielnicy zwanej Chorzów II.
1 Krzyż na Krzyzowej.jpg
Jak większość ośrodków miejskich GOP Chorzów to konglomerat kilku mniejszych osad połączonych w jeden obszar administracyjny. Centrum miasta to dawna Królewska Huta - osada przemysłowa przy zlikwidowanej stalowni, jeszcze niedawno noszącej imię Kościuszki. Chorzów II to także Królewska Huta tylko za torami kolejowymi. Jest jeszcze Stary Chorzów - dawna wieś ulicówka kiedyś przynależna zakonowi Bożogrobców i południowa dzielnica Wielkie Hajduki dziś zwana Batory, gdzie znajduje się siedziba Ruchu Chorzów. Tam nie dotarłem, aczkolwiek świadectwa miłości do klubu bez problemu zauważalne są na murach kamienic w całym prawie mieście.
2 Ruch.jpg
W Chorzowie II jest klimacik dawnego śląskiego osiedla z typowymi ceglanymi czynszówkami. Centrum osady to pochyły skwer noszący imię Mickiewicza.
3 Plac Mickiewicza.jpg
Są tu także dwa kościoły "neo-romańsko-gotyckie" św. Józefa na peryferiach i św. Barbary bardziej w centrum. Podobno proboszcz pierwszego z nich miał marzenie aby kiedyś zaśpiewał tam sam Pavarotti. Nie wiem czy się mu udało sprowadzić Włocha, ale kilka koncertów z lokalnymi gwiazdami już się tam odbyło. U św. Barbary jest z kolei ciekawy cmentarz z nagrobkami wmurowywanymi w ścianę.
4 Kosciół św Barbary.jpg
5 Cmentarz.jpg
Bliżej centrum miasta jest plac z pomnikiem Powstańców Śląskich a obok niszczejący niestety zabytek przemysłowy - dawna miejska rzeźnia.
6 Rzeźnia.jpg

Chyba najładniejszym budynkiem miasta jest neogotycka Poczta Główna z ażurową kopułką.
7 Poczta Głowna.jpg
Od niej zaczyna się chorzowska "Wolka" - deptak handlowy podobno najdłuższy na całym obszarze GOP-u. Można iść piechotą, można się też przejechać tramwajem.
8 Wolka.jpg
Dość ciekawa zabudowa głównie z przełomu wieków, ale jest też nieco późniejszy chorzowski "drapacz chmur" trochę niższy niż jego katowicki odpowiednik.
10 Drapacz Chmur.jpg
Przy sąsiedniej ulicy w bardziej nowoczesnym klimacie restauracja "Czerwona".
9 Czerwona.jpg
Docieram do kościoła św. Jadwigi. Pierwszy otwarty na trasie. Wnętrze z wizerunkiem twarzy Chrystusa zwanym veraikon.
12 Nawa sw Jadwigi.jpg
Obok ogród biblijny w zimie zamknięty, ale cieplejszą porą roku pewnie bardziej efektowny.
11 Spod sw Jadwigi.jpg
Innym symbolem miasta jest mała statuetka chłopca z łabędziem stojąca w środku Placu Matejki.
13 Chlopiec z labedziem.jpg
Będąc tu warto też zwrócić uwagę na kościół św. Antoniego z przedziwaczną i powiedziałbym dość brzydką wieżą mającą chyba w zamyśle imitować kopalniany wyciąg.
14 Wieża św Antoniego.jpg
Jak to na Śląsku. Podobno jest to teraz świątynia ewangelicka a właściwy zbór zamknięty na cztery spusty stoi kilka ulic dalej. Przez park miejski docieram pod ratusz i graffiti z planetarium. Po drugiej stronie wiaduktu stoi pomnik hrabiego Redena założyciela Królewskiej Huty. Żeby nie zmarzł opatulono go szalikami - mam jednak wrażenie, że w "nieprawych" barwach.
15 Hrabia Reden.jpg
Najwyższym punktem Chorzowa jest Góra Redena zwana też Górą Wyzwolenia. Jej wierzchołek jest w zasadzie niedostępny, obudowany żelbetonową cytadelą mieszczącą najprawdopodobniej zbiornik wodociągowy. Ale w jej sąsiedztwie są przynajmniej dwa ciekawe miejsca: drewniany kościółek św. Wawrzyńca przeniesiony na to miejsce jeszcze przed wojną z Knurowa oraz duży schron zwany bunkrem dowództwa.
16 Kościol św Wawrzynca.jpg
17 Bunkier dowodzenia.jpg
Wracając obok niego docieram w okolice szybu Prezydent. Stoi na dużym skwerze otoczony przez klomby, ogródek jordanowski i miejsce plenerowych wystaw.
18 Szyb prezydent.jpg
Podobno można wejść na platformę widokową, mam wrażenie, że w zimie jednak była zamknięta. To już granica dzielnicy Stary Chorzów.
19 Kopalnia Moscicki.jpg
W ratuszu dawnej osady na placu Piastowskim mieści się obecnie instytucja zwana w całej Polsce pod nazwą ZUS. Obok jest urocza mała kapliczka. Ale pełen wdzięk Starego Chorzowa to osada w okolicach potężnego kościoła św. Marii Magdaleny stojącego na wysokim wzgórzu.
20 Kosciol Marii Magdaleny.jpg
22 Nawa.jpg
21 Cud na posadzce.jpg
U jego podnóża jest wydłużony plac św. Jana z kapliczką tegoż świętego Nepomucena sportretowanego na tle praskiego mostu Karola.
23 Jan Nepomucen.jpg
Przy placu są stare wiejskie domy do spółki z nowszymi kamieniczkami czynszowymi.
24 Plac św Jana.jpg
Nawet szyldy upadłych sklepów i warsztatów usługowych utrzymują staroświecki klimat osiedla. Przydało by się temu miejscu więcej reklamy - jest trochę na uboczu. Ostatni punkt trasy w Chorzowie to neogotycki szyb Elżbieta w którym obecnie mieści się Centrum Imprez Okolicznościowych.
25 Szyb sw Elzbiety.jpg
CDN
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Comen » 23 lut 2018, o 09:20

Katowice
Północna nowoczesna część śródmieścia Katowic.
Pomnik Powstańców Śląskich.
1 Pomnik Powstańcow Sląskich.jpg
Spodek.
2 Spodek.jpg
Międzynarodowe Centrum Kongresowe czyli "hałda".
3 Schody na hałde.jpg
4 MCK.jpg
Na górze jest taras widokowy z panoramą miasta.
5 Panorama z hałdy.jpg
6 Krzywe lustra.jpg
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.
7 Orkiestra Symfoniczna.jpg
Strefa Kultury czyli Muzeum Śląskie.
8 Strefa Kultury.jpg
9 Muzeum Ślaskie.jpg
Fragment wystawy sztuki.
10 Sztuka.jpg
Fragment wystawy historycznej.
11 Plebiscyt.jpg
Kładka i biurowce Getin Banku.
12 GetIn.jpg
Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego.
13 Biblioteka UŚ.jpg
Rzeka Rawa - w zasadzie potoczek.
14 Rawa.jpg
Kościół Mariacki.
15 Kościół Mariacki.jpg
W Absurdalnej. Admin wie o co chodzi.
16 Absurdalna.jpg
Dzięki za miłe towarzystwo i napitek. Myślimy o Wierchomli.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Adler » 23 lut 2018, o 11:39

Comen pisze:
22 lut 2018, o 20:37
Pogoda tego dnia się bez wątpienia udała, chociaż podobno smog wisiał nad miastami GOP-u. W zasadzie jako klub dyskusyjny to odbyliśmy 2 oddzielne wycieczki zakończone podsumowującą wizytą w jednym z katowickich pubów serwujących piwa rzemieślnicze.
Ja wybrałem Chorzów i Muzeum Śląskie w Katowicach.
Slask.jpg
My z garem ruszyliśmy do Gliwic, a potem na chwilę odwiedziłem też Świętochłowice.
Dwa zdjęcia poglądowe, zanim dodam więcej zdjęć.

Gliwice

28504249_1631618166926505_1054686309_o.jpg

Świętochłowice

28342726_1631617826926539_1390818411_o.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: gar » 23 lut 2018, o 14:38

Comen pisze:
22 lut 2018, o 20:37
Sprawny dojazd z centrum Katowic do Chorzowa zapewniają autobusy linii 820 i 830 jadące do Bytomia i Tarnowskich Gór. Wystarczy kupić bilet za 3.80 zł umożliwiający przejazd w obrębie 2 sąsiadujących miast.
Przepłaciłeś - wystarczył bilet za 3,20 zł, bo czas przejazdu mieści się w 20 minutach.
Comen pisze: Przy sąsiedniej ulicy w bardziej nowoczesnym klimacie restauracja "Czerwona".
Bardzo dobra knajpa - wystrój zgodny z nazwą, czyli czerwień dominuje.
Ceny wyższe pułapy stanów średnich, ale jedzenie znakomite.
Comen pisze: Jak to na Śląsku. Podobno jest to teraz świątynia ewangelicka a właściwy zbór zamknięty na cztery spusty stoi kilka ulic dalej.
Niedaleko jest kolejny kościół ewangelicki - z rzadka otwierany, ale zawsze coś.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Comen » 23 lut 2018, o 14:56

gar pisze:
23 lut 2018, o 14:38
Przepłaciłeś - wystarczył bilet za 3,20 zł, bo czas przejazdu mieści się w 20 minutach.
Całe 60 groszy. Ale nie jestem pewny czy taki bilet pozwala na podróż pomiędzy dwoma miastami. I stojąc przy automacie trudno przewidzieć ile potrwa takie połączenie. Tramwaj jechał by zdecydowanie dłużej. A autobus grzał jak szalony zwłaszcza za rynkiem w Chorzowie. W tym tempie to do Tarnowskich Gór dociera za pół godziny, ale pewnie nie zawsze są takie warunki na drodze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Adler » 23 lut 2018, o 15:09

gar pisze:
23 lut 2018, o 14:38
Przepłaciłeś - wystarczył bilet za 3,20 zł, bo czas przejazdu mieści się w 20 minutach.
Ty też przepłaciłeś. ;P
Tego dnia była darmowa komunikacja miejska i Koleje Śląskie (smog).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: gar » 23 lut 2018, o 15:57

Comen pisze:
23 lut 2018, o 14:56
gar pisze:
23 lut 2018, o 14:38
Przepłaciłeś - wystarczył bilet za 3,20 zł, bo czas przejazdu mieści się w 20 minutach.
Całe 60 groszy. Ale nie jestem pewny czy taki bilet pozwala na podróż pomiędzy dwoma miastami. I stojąc przy automacie trudno przewidzieć ile potrwa takie połączenie. Tramwaj jechał by zdecydowanie dłużej. A autobus grzał jak szalony zwłaszcza za rynkiem w Chorzowie. W tym tempie to do Tarnowskich Gór dociera za pół godziny, ale pewnie nie zawsze są takie warunki na drodze.
Ja jestem pewny. Tak działa bilet czasowy. Masz 20 minut i możesz jechać nawet przez 3 miasta a nawet przez 4 miasta (jest taka opcja np. z Rudy Śląskiej Chebzia przez Świętochłowice i Chorzów do Katowic przyspieszonym autobusem nr 870). Co ważne dla kontrolera liczy się czas rozkładowy a nie rzeczywisty, więc ewentualnymi korkami nie trzeba się martwić.
Tramwaj jest niewątpliwie wolniejszy, ale z centrum Katowic do Stadionu Śląskiego jedzie 19 minut :) Do centrum Chorzowa jednak by czasu zabrakło.
Przy automacie nie przewidzisz czasu przejazdu, ale obecnie na rozkładach jazdy na przystankach podane są czasy przejazdu pomiędzy kolejnymi przystankami jak również odległości między nimi (bo jest i w KZK GOP taryfa odległościowa dla właścicieli kart ŚKUP).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Comen » 23 lut 2018, o 17:24

Warto wiedzieć. Przydałyby się na każdym przystanku ściągi opisujące możliwość dojazdu z określonego punktu w czasie 20 minut. Chyba dałoby się to wykonać dysponując pełnym rozkładem
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: gar » 23 lut 2018, o 17:28

Mało realne. Te 20 minut obejmuje również przesiadki. Jeśli spojrzysz na przystankowe rozkłady jazdy to wyczytasz gdzie dany autobus czy tramwaj w 20 minut dojedzie, ale przy możliwościach przesiadek ilość kombinacji jest taka, że nikt się na taki opis nie odważy.
Poza tym są jeszcze bilety na 40 minut (ten za 3,80 zł na którym jechałeś) i na 90 minut za 4,80 zł.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Comen » 23 lut 2018, o 17:54

Wykreśla się takie mapy z izochroną. Wiadomo że pewne miejsca blisko zasięgu izochrony będą dostępne w takim czasie tylko teoretycznie, t.j. "przy dobrym układzie" połączeń. Ale generalnie istnienie takiej informacji ułatwiłoby planowanie podróży.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: gar » 26 lut 2018, o 12:14

Comen pisze:
23 lut 2018, o 17:54
Wykreśla się takie mapy z izochroną. Wiadomo że pewne miejsca blisko zasięgu izochrony będą dostępne w takim czasie tylko teoretycznie, t.j. "przy dobrym układzie" połączeń. Ale generalnie istnienie takiej informacji ułatwiłoby planowanie podróży.
Ja prosty chłop jestem - dla mnie trochę przekombinowane. Co mi daje teoretyczny zasięg, który do praktycznego ma się jak wół do karety. Na Śląsku komunikacja miejska niestety przy krakowskiej nawet nie stała, więc optymistyczne założenia zazwyczaj kończą się marnie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Comen » 26 lut 2018, o 13:06

Bo generalnie te bilety kupuje się "na wyczucie". W Krakowie też tak robię.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Adler » 24 mar 2018, o 21:36

Nadrabiam zaległości zdjęciowe. Z miesięcznym opóźnieniem moje zdjęcia z tej wycieczki.

Gliwice

IMG_0222.JPG
IMG_0228.JPG
IMG_0230.JPG
IMG_0233.JPG
IMG_0236.JPG
IMG_0238.JPG
IMG_0239.JPG
IMG_0240.JPG
IMG_0243.JPG
IMG_0245.JPG
IMG_0249.JPG
IMG_0252.JPG
IMG_0253.JPG
IMG_0254.JPG
IMG_0257.JPG
IMG_0261.JPG
IMG_0263.JPG
IMG_0264.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: gar » 27 mar 2018, o 13:53

Trochę żeśmy powędrowali :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Ferie na Górnym Śląsku - 20 luty 2018

Post autor: Adler » 27 mar 2018, o 23:28

Świętochłowice

IMG_0279.JPG
IMG_0283.JPG
IMG_0278.JPG
IMG_0276.JPG
IMG_0273.JPG
IMG_0265.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ