Opole i okolice

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca oraz relacje w wyjazdów.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Jeśli dodajesz fotorelację, w tytule nowego wątku koniecznie dodaj prefiks: "Relacja:" i datę wycieczki.
Awatar użytkownika
gar
Szycha/Forumowicz 2016
Szycha/Forumowicz 2016

Opole i okolice

Post autor: gar » 28 mar 2017, o 12:05

Nikt się nie chwalił wizytą w Muzeum Polskiej Piosenki, więc sam pojechałem sprawdzić. Muzeum opiera się w jakiś 90 % na multimediach (głównie nagrania, których jest około 170 godzin). Dla miłośników polskiej muzyki rewelacja. Są oczywiście rzeczy co do których można się przyczepić (nierówne potraktowanie pewnych zespołów czy tematów), ale ogrom materiału muzycznego jest taki, że dla każdego znajdzie się sporo interesującego. Ceny: 15 zł/normalny, 10 zł/ulgowy. Zdecydowanie warto.

Awatar użytkownika
gar
Szycha/Forumowicz 2016
Szycha/Forumowicz 2016

Opole i okolice

Post autor: gar » 31 lip 2017, o 12:31

Jest szansa, że coś dobrego zacznie się dziać w Kopicach:

Z inicjatywy Parafii, sympatyków i miłośników historii Kopic oraz rodu Schaffgotschów powstała inicjatywa remontu grobowca Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla "Odrestaurujmy razem Mauzoleum rodizny Schaffgotsch".
Ich szczątki oraz ich bliskich po profanacji po II Wojnie Światowej spoczęły w ziemi przed grobowcem.
Po remoncie grobowca planowana jest ekshumacja i przeniesienie ich szczątków do sarkofagów w grobowcu gdzie było pierwotne miejsce ich spoczynku.

Darczyńców którzy pragną wspomóc remont proszę o wpłaty ofiar na specjalne konto.
KONTO: Remont kaplicy Schaffgotschów nr. 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013, Swift: POLUPLPR
Tytuł: Remont kaplicy Schaffgotschów.

Może ktoś zechce dołączyć się do akcji lub puścić wiadomość w plener.

Palac-Romantyczny
Bywalec
Bywalec

Opole i okolice

Post autor: Palac-Romantyczny » 3 sie 2017, o 14:45

Jeżeli chodzi o Opole oraz okolice to nie można pominąć Otmuchowa- jak dla mnie jest to ładniejszy region na czele z tamtejszym jeziorem, miałem co prawda okazję być tam tylko raz, ale zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie :) Na czele tak czy inaczej pozostanie zamek w Mosznej.

Awatar użytkownika
salewiak
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Opole i okolice

Post autor: salewiak » 18 sie 2017, o 15:21

Jadąc samochodem z Nysy przez Korfantów do Mosznej, a potem do Krapkowic bardzo często można spotkać dwujęzyczne nazwy miejscowości na tablicach (np. Moszna/Moschen, Dobra/Dobrau, Zielina/Zellin, Kujawy/Kujau, Strzeleczki/Klein Strehlitz, itd.). Pełny wykaz owych miejscowości znajdziemy na stronie mniejszości niemieckiej w Polsce: http://www.vdg.pl/pl/article/39-dwujezy ... ejscowosci

Ochorowiczowka
Początkujący
Początkujący

Opole i okolice

Post autor: Ochorowiczowka » 8 lis 2017, o 10:24

Jeżeli chodzi o okolice Opola to pierwsze co przychodzi mi na myśl to zamek w Mosznej co generalnie wydaje mi się być chyba największa atrakcją tego regionu.

Awatar użytkownika
gar
Szycha/Forumowicz 2016
Szycha/Forumowicz 2016

Opole i okolice

Post autor: gar » 21 maja 2018, o 21:12

W Mosznej posadzono kilkanaście nowych krzewów rododendronów. Pomysł dobry - piękny efekt będzie widoczny zapewne za kilka lat.

Awatar użytkownika
salewiak
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Opole i okolice

Post autor: salewiak » 3 wrz 2018, o 23:09

Słyszeliście o tragicznym wypadku na drewnianym tarasie ścieżki widokowej Bramy Nyskiej w Paczkowie?
Wczoraj 37-letnia kobieta zginęła w wyniku zawalenia się części tergo tarasu. 2 inne osoby trafiły do szpitala. Słyszałem, że przyczyną wypadku mogło być przeciążenie drewnianej konstrukcji. :(

Awatar użytkownika
gar
Szycha/Forumowicz 2016
Szycha/Forumowicz 2016

Opole i okolice

Post autor: gar » 4 wrz 2018, o 20:30

Słyszałem - fatalna sprawa i dla rodziny i dla Paczkowa.

Odpowiedz