Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Opole i okolice

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 26 lis 2010, o 11:07

Fakt, że nikt tu się nie wpisał może, acz nie musi, dowodzić, że w tym regionie nie ma nic ciekawego do oglądania.

Czepiam się, ponieważ uważam istnienie tego województwa za największe administracyjne nieporozumienie w Polsce. Być może wychodzi ze mnie górnośląski szowinizm, ale nie akceptuję , gdy władza ulega silnemu lobby wbrew zdrowemu rozsądkowi, a tak stało się przy okazji reformy administracyjnej z 1998 r., gdy pan premier Buzek nie potrafił przeciwstawić się głośno krzyczącej mniejszości niemieckiej.

Proszę tych, którzy znają ten kuriozalny region, by spróbowali mnie przekonać, że przynajmniej z punktu widzenia turystyki nie znajduje się on na poziomie Quagadougou.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

gazal

Post autor: gazal » 20 lut 2011, o 20:55

Abderyta pisze:Fakt, że nikt tu się nie wpisał może, acz nie musi, dowodzić, że w tym regionie nie ma nic ciekawego do oglądania.
Niekoniecznie, być może fakt, że nikt tu się wpisal oznacza po prostu, że nikt z forumowiczów tam jeszcze nie był.
Opolskie obfituje w miejsca warte zobaczenia, poczynając od pałacu w Kopicach, Naroku, Szczytach, Dobrej, Wysokiej, Branicach, Mosznej, poprzez zamki w Niemodlinie, Chrzelicach (ruiny), Łące Prudnickiej, Strzelcach Opolskich, a na twierdzy w Nysie kończąc (pomijając inne ciekawe miejsca).

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 22 lut 2011, o 00:32

Przecież napisałem "może, acz nie musi", więc sporządzanie wyjaśnień takich jak w Pani pierwszym zdaniu jest mnożeniem retorycznych bytów ponad potrzebę. Co nie jest oczywiście zabronione, ale średnio rozwija dyskusję.

Co do meritum Pani wpisu, to po obejrzeniu powyższych zdjęć zgadzam się, że w województwie opolskim znajdują się rzeczy ładne, warte zobaczenia. Zresztą, na to przecież czekałem, co wyraziłem w ostatnim zdaniu mojego poprzedniego wpisu.



admin: :lol:
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

ouestlaboom

Post autor: ouestlaboom » 27 lut 2011, o 18:22

Wracając do Opolskiego osobiście polecam Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Zoo na Wyspie Bolko, oraz wspomniany wyżej, przepiękny zamek w Mosznej:
Obrazek

Muzeum Wsi Opolskiej
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 27 lut 2011, o 18:25

Tak patrząc po wpisach forumowiczów: gazal i ouestlaboom można wywnioskować, że Opolskie naprawdę ma sporo do zaoferowania i może się turystom podobać.

ouestlaboom

Post autor: ouestlaboom » 27 lut 2011, o 18:42

Hmm... tak naprawdę wydaje mi się, że nie ma w Polsce województwa, które nie mogłoby niczego turystom zaproponować. Problem polega na tym, by te najlepsze miejsca wydobyć, bo często nie są one dobrze wypromowane, a przez to mniej znane i popularne.

Awatar użytkownika
Gniewko
User
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2011, o 18:04
Lokalizacja: Po południu

Post autor: Gniewko » 22 mar 2011, o 20:01

Jako rodowity opolanin całkowicie popieram gazal!!!
Poza tym, Abderyto, mieszkańcy województwa opolskiego zmobilizowali się jak żadne inne województwo i obroniło ten byt administracyjny. Słynne było hasło: "Brońmy swego- opolskiego". Pewnie jakiś tam udział miała mniejszość niemiecka, ale z pewnością nie był to wpływ decydujący.
Poza tym odbywają się tam coroczne Opolskie Konfrontacje Teatralne, które maja ponad trzydziestoletnią tradycję. Umiejscowione w teatrze im. Jana Kochanowskiego. Prezentowali tam swoją twórczość najwięksi np. Wajda, Lupa.

Pozdrowka

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Comen » 21 lip 2011, o 13:52

Z miejscowości województwa opolskiego polecam także Paczków, który odkąd pamiętam nazywano "polskim Carcassonne" ze względu na zachowane mury obronne. Jest w takim porównaniu jak zwykle trochę przesady, aczkolwiek mury otaczają całe stare miasto, zachowały się też niewielkie "łupinowe" baszty i bodaj dwie bramy miejskie, a z jednej z nich pooglądać sobie można widoczek. Największe wrażenie zrobił jednak na mnie potężny kościół obronny, przypominający nieco warowne świątynie w Siedmiogrodzie. Stoi na wzgórzu przy miejskim murze i sprawia wrażenie za dużego jak na tak małe miasto. A wewnątrz znajduje się studnia "tatarska", która mogła służyć jako kryjówka w czasie oblężenia miasta. Są też podobnie jak w Krakowie rzeźby Wita Stwosza przy ołtarzu.
W Paczkowie interesujące jest jeszcze muzeum gazownictwa znajdujące się już poza murami miasta, w dawnej, jakkolwiek by to banalnie zabrzmiało.... gazowni. Po wystawie oprowadza miły przewodnik, dawny pracownik zakładów. Przy okazji można tam całkiem tanio przenocować a nawet urządzić niewielką konferencję, bo w muzeum jest i hotelik i sala konferencyjna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Opolskie

Post autor: Adler » 27 lis 2011, o 11:38

Comen,
masz może inne zdjęcia z Paczkowa?
Ciekawi mnie to stwierdzenie, że to "polskie Carcassonne".
Kilka razy spotkałem się już z tym porównaniem.
W przyszłym roku mam w planach odwiedzenie tamtych stron.

Awatar użytkownika
awteam
User
Posty: 42
Rejestracja: 11 sty 2011, o 20:02
Lokalizacja: Kraków

Re: Opolskie

Post autor: awteam » 14 lut 2012, o 22:07

Lubimy tamte rejony naszego kraju są bardzo ciekawe. Przesyłamy filmik - Muzeum Wsi Opolskiej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aSQjpFCf ... e=youtu.be[/youtube]

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Opolskie

Post autor: Comen » 15 lut 2012, o 10:13

Comen,
masz może inne zdjęcia z Paczkowa?
Ciekawi mnie to stwierdzenie, że to "polskie Carcassonne".
Kilka zdjęć paczkowskich baszt. Niestety nie znalazłem fotografii baszty łupinowej. Carcassonne chyba jednak jest zdecydowanie większe, potężniejsze i lepiej wyeksponowane. Mury Paczkowa nie są też specjalnie wysokie, w kilku miejscach na pewno zostały obniżone w wyniku rozbiórek. I są mimo wszystko nieco zaniedbane. Większe wrażenie zrobił na mnie olbrzymi kościół, jest też ładny ratusz. Będąc w Paczkowie warto też odwiedzić kilka okolicznych miejscowości – w Złotym Stoku są ciekawe kopalnie, w Otmuchowie nazywanym „miastem kwiatów” zamek, ratusz i ogródki kwiatowe, interesujące zabytki chociaż stojące wśród bloków ma również Nysa. Grodków widziałem tylko z autobusu, ale wróciłbym tam przy jakiejś okazji. Klimatem przypomina Paczków – podobne zabytki, chociaż niestety bardziej zaniedbane.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Opolskie

Post autor: Adler » 15 lut 2012, o 13:14

Dzięki, informacje bardzo przydatne.
Na przełomie lipca i sierpnia wyruszam w tamte strony.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Opolskie

Post autor: Comen » 15 lut 2012, o 20:20

W lecie na pewno będzie ładniej. Ja byłem w listopadzie. Miłych wrażeń
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Faco
User
Posty: 29
Rejestracja: 7 sty 2011, o 13:50
Lokalizacja: Śląsk

Obrowiec - tempelberg

Post autor: Faco » 18 lut 2012, o 13:00

Informacje w materiale...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7HmZu6B9X9M[/youtube]

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Faco
User
Posty: 29
Rejestracja: 7 sty 2011, o 13:50
Lokalizacja: Śląsk

Wapienniki z Gogolina

Post autor: Faco » 18 lut 2012, o 13:04

Informacje w materiale...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bw1MEqTyCNs[/youtube]

Pozdrawiam.

jumik
User
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 21:57

Re: Opole i okolice

Post autor: jumik » 14 mar 2013, o 09:44

Góra Świętej Anny to perełka Opolszczyzny pod względem duchownym i geologicznym. Rozciąga się z niej piękny widok na Opolszczyznę :)

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Opole i okolice

Post autor: petruss1990 » 8 sie 2014, o 21:44

Co może turysta głównie pieszy robić w Opolu, ew bliskich okolicach? Dostałem pracę, chwilowo nie mam dostępu do samochodu i roweru. Chciałbym coś porobić żeby się sobotnio nie nudzić.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Opole i okolice

Post autor: Adler » 8 sie 2014, o 21:48

Masz 35km do zamku w Mosznej (komunikacja podmiejska).
Relacji na forum w sumie jeszcze nie ma. <mysli>

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Opole i okolice

Post autor: petruss1990 » 8 sie 2014, o 21:52

Podjechać z rana i wracać z buta, czemu nie :-)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Opole i okolice

Post autor: Comen » 8 sie 2014, o 22:25

Na północ od Opola jest jezioro Turawskie. To raczej do kąpieli, ale wokoło są lasy do spacerów. Grzybów stamtąd nie polecam bo w tym rejonie był najwyższy w Polsce opad pyłów radioaktywnych z Czarnobyla. Ale w okolicy za Ozimkiem jest słynny już park dinozaurowy w Krasiejowie.
No i Góra św. Anny. Tam sobie można trochę podreptać. Tutaj relacja. Kilka stacji pociągiem w kierunku Górnego Śląska, np. do Zdzieszowic, Jasiony albo Gogolina
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Opole i okolice

Post autor: Adler » 24 sie 2014, o 14:22

Turysta (nie tylko pieszy) może wybrać się do Krasiejowa.
To tylko 25 km z Opola.
Znajduje się tam Park Nauki i Rozrywki.
4 hektarowy kompleks składa się z dwóch części:
- JuraParku (największego tematycznego Parku w Europie)
- Parku Nauki i Ewolucji Człowieka (najnowsza technologia podczas zwiedzania)

Ceny biletów:

JuraPark

Normalny: 39zł/os.
Ulgowy: 32zł/os.

W cenie biletu:
Tunel Czasu,
Kino Emocji 5D,
Ścieżka Dydaktyczna (Zwiedzanie Parku Dinozaurów),
Prehistoryczne Oceanarium,
Plac Zabaw,
Pawilon Paleontologiczny,
Jurajska Plaża,
Park Rozrywki

Park Nauki i Ewolucji Człowieka

Normalny: 36zł/os.
Ulgowy: 30zł/os.

Jak podają na ich stronie www:
Ostatni prom odlatuje na godzinę przed zamknięciem PNiEC. <lol>


W najbliższą sobotę (30.08) dodatkowa atrakcja.
Krasiejów odwiedzi bowiem Radio Zet z programem "ZET Cafe" (Agnieszka Kołodziejska).
Można się napić kawy i porozmawiać z prowadzącą audycję. ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Opole i okolice

Post autor: gar » 11 mar 2015, o 10:03

Można kupić bilet łączony na Jura Park i PNiEC za "jedyne" 70 zł. Są też bilety rodzinne (2+1, 2+2, 2+3 - większych rodzin nie przewidzieli zakładając chyba, że takich rodzina na wejście nie stać ?), ale niestety nie jest to najtańszy rodzaj spędzania wolnego czasu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Opole i okolice

Post autor: Comen » 27 maja 2015, o 18:07

Ostatnio wpadł mi w ręce niewielki przewodnik Anny Będkowskiej-Karmelity po ziemi opolskiej. Bogato ilustrowany fotografiami prezentuje wiele miejsc praktycznie nieznanych przeciętnemu turyście. Choćby szereg efektownych pałaców lub ruin, w tym jeden we wsi Jędrzejów, który mijałem jadąc autobusem z Nysy do Brzegu. W przewodniku jest też wiele o zabytkowych miastach i miasteczkach Opolszczyzny, wiejskich kościółkach drewnianych oraz atrakcjach przyrodniczych
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Opole i okolice

Post autor: gar » 28 maja 2015, o 09:44

Mam tą pozycję. Jest niezła, ale prezentuje tylko wybrane (nie ma pojęcia wg jakiego klucza) miejsca. Brak w nim wielu naprawdę ważnych i wartych zobaczenia miejsc. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Opole i okolice

Post autor: gar » 7 lis 2016, o 18:58

W Opolu otwarto Muzeum Polskiej Piosenki. Był może już ktoś ? Jakie wrażenia ?

ODPOWIEDZ