Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: amber » 29 mar 2012, o 19:57

Tak się zastanawiam, czy tylko mi się wydaje czy faktycznie coraz więcej Polaków zamiast podróżować po kraju wybiera coraz częściej kraje zagranicą?
Jak myślicie, czy w Polsce nie ma już faktycznie co zwiedzać? A może koszty?
Tak się zastanawiam, bo zdarza się to dość często gdy wspominam o naprawdę fajnych ekscytujących podróżach po Polsce nikt mi nie wierzy:)
Zawsze się pojawia potem zdanie.. " no ale na zachodzie, w Hiszpanii itd.."
Pytanie więc jakie jest Wasze odczucie? Czy warto jeszcze podróżować po kraju?

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: petruss1990 » 30 mar 2012, o 18:29

Myślę, że często decyduje o tym pewniejsza pogoda. W "zachodnich" kurortach raczej na deszczowe lato nie trafimy. Bułgaria kusi cenami i też bardziej stabilną pogodą. Dla ludzi jeżdżących w góry to głównie poznawanie nowych terenów i zdobywanie nowych szczytów. W wiadomo ludzi przyciąga też to co jest nowe, inne, egzotyczne... A ja i tak lubię jeździć po Polsce.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 30 mar 2012, o 21:38

Jako nieuleczalny liberał uważam, że pytanie zostało postawione w sposób nie do końca właściwy, ponieważ jest zbyt ogólne i nie uwzględnia złożoności osobowości podróżników oraz motywów, dla których wybierają daną - jak to się ładnie teraz mówi - destynację.

Najprostsza odpowiedź brzmiałaby: jedni uważają, że warto podróżować po Polsce, a inni, że nie. I najprawdopodobniej nie ma w tym niczego dziwnego ani niczego dającego się wartościować. Ludziska są różne, najpierw trzeba by poznać powody, dla których jedni zachwycają się Polską, a inni przeciwnie. Dopiero wówczas można jako tako ocenić, czy zwiększająca się liczba wojaży zagranicznych jest zjawiskiem pozytywnym czy nie. Podam przykład.

Wyobraźmy sobie osobnika, który podróżuje, z rzadka, wyłącznie po Polsce, ponieważ uważa się za "notorycznego antyturystę", a na dodatek nie lubi porozumiewać się w obcych językach. Zwiedzanie krajów zagranicznych uważa za zajęcie tak fascynujące jak smarowanie chleba pasztetem.

Pytanie do Autorki pierwszego postu brzmi, czy to dobrze, że opisywane dziwadło podróżuje wyłącznie po Polsce czy jednak źle, że nie podróżuje za granicą.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Adler » 30 mar 2012, o 21:39

Abderyta pisze:Jako nieuleczalny liberał uważam, że pytanie zostało postawione w sposób nie do końca właściwy, ponieważ jest zbyt ogólne
E tam, czepiasz się i tyle. :-P
amber pisze:Pytanie więc jakie jest Wasze odczucie? Czy warto jeszcze podróżować po kraju?
Jasne!
Jest tyle jeszcze miejsc w kraju, których nie widziałem, że czasem miewam kompleksy... :-)
Nie mogę się np. doczekać letniego wyjazdu na południowy zachód kraju (Sudety Środkowe i Zachodnie).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Comen » 30 mar 2012, o 21:48

Jedno drugiego nie wyklucza ani nie szkodzi. Swego czasu w lecie jeździłem na wakacje za granicę a w zimie na nieco krótszy urlop gdzieś w Polskę. Wiadomo, że wycieczki w bliższe okolice miejsca stałego zamieszkania odbywa się trochę częściej niż wojaże do zamorskich krajów. A jeśli chodzi o ceny no to wg analizy HRS-u w Polsce są zdecydowanie najtańsze
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 30 mar 2012, o 21:50

German pisze:E tam, czepiasz się i tyle. :-P
A może po prostu staram się - nie twierdzę, że w sposób właściwy - zauważyć drugie dno jakiegoś zjawiska? :-P
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: amber » 31 mar 2012, o 07:44

Nie ukrywam, że pytając w ten a nie inny sposób zależało mi żeby chociaż w najmniejszym stopniu wywołać dyskusję na forum :)

W obecnych czasach tak naprawdę ważna jest reklama i sposób w jaki przedstawia się dany region. Myślę, że w ostatnim roku Mazury dokonały dość skutecznej reklamy, żeby przyciągnąć turystów.
Wydaje mi się, że też Polacy nie bardzo wiedzą, że oprócz Zakopanego i okolic Bałtyku można gdzieś jeszcze odpoczywać.

W zeszłym tygodniu byłam na wycieczce szkoleniowej na Słowacji. Pilot/ Przewodnik opowiadał nam, że w Słowakach panuje taka mentalność, że jak na dłuższe wakacje się wybiera, to ma być jego własny kraj. Po prostu chcą, aby pieniądze zostawić w kraju.

Niejednokrotnie powtarza się, że wiele osób nie stać na wakacje w Polsce. Nie trudno się z tym nie zgodzić. Nawet ja ostatnimi czasy obserwując ceny noclegów w schroniskach turystycznych, łapię się za głowę patrząc na ceny. Niektóre niewiele nie różnią się od tych tańszych pensjonatów.

Co do Polski i atrakcji - myślę, że mimo mieszka się tu już jakiś czas, wiele rzeczy się nie zna i nawet nie wie o istnieniu. Chodzi mi tutaj o każde zachwalanie obiektów za granicą, gór za granicą, morza za granicą itd... a ciężko nam samym znaleźć jakieś pozytywne aspekty na temat turystyki w Polsce.
Mnie w zeszłym roku zachwyciła np, Pustynia Błędowska, o której właściwie wcześniej nie miałam pojęcia :)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 1 kwie 2012, o 12:30

-> Amber

Albo nie zrozumiałem albo nie odpowiedziałaś na moje pytanie.

Pełna zgoda w kwestii istotności reklamy. Przykład: mamy w Polsce, podobno, unikat na skalę wschodnioeuropejską, a mianowicie rzymski akwedukt. Jeśli to prawda, to ciekawe, jaki odsetek Polaków wie, gdzie to to się znajduje.

Co do Słowaków, to dosyć podobna kwestia do zasygnalizowanej w pierwszym wpisie. Otóż trudno rozstrzygnąć, czy zostawianie pieniędzy w swoim kraju jest bezwzględnie dobre, a za granicą złe.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: amber » 4 kwie 2012, o 07:00

Ja nie mówię, że ktoś ma wyłącznie podróżować po Polsce albo tylko po krajach za granicą.

Chodzi mi o to, że wiele osób nie jest w stanie wymienić cennych zabytków z Polski, za to bez problemu opisuje Europę. Ok to może wynikać z zainteresowań itd

Teraz panuje moda na zwiedzanie tropików, jakiś wysp zaliczanie miejsc, bo dla wielu wakacje w Polsce to nie wakacje.
Nikogo tu nie potępiam,że woli podróżować gdzieś w dalekie kraje...
Tylko zastanawia mnie, że chwalimy piękną Wenecję, zachody na Costa del Sol, jedzenie we Włoszech itd... a jakoś wielu z nas o Polsce ciężko tak się wypowiadać.
Zastanawiam się, więc czy u nas faktycznie nie ma nic ciekawego... a może właśnie ludzie nie wiedzą, że można w kraju tez miło spędzić czas.

Może tak naprawdę nie docenia się tego, co jest dostępne, tylko wciąż szuka czegoś co jest lepsze, większe, mocniejsze. Niektórzy wolą gonić, niż złapać.
A może chodzi gdzieś o stereotypy...

Warto może by było się po prostu skupić na "Polsce mniej znanej" i zacząć wskazywać miejsca, które istnieją, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę :)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 5 kwie 2012, o 22:00

Odpowiadając na Twoje rozważanie - sądzę, że w Polsce zarówno znajdują się rzeczy ciekawe jak i nie ma rzeczy ciekawych. Nic nie poradzimy, że jedni potrafią się zachwycać naszym krajem, a inni nie. Wobec powyższego, nie da się odpowiedzieć na pytanie, czy warto skupić się na "Polsce mniej znanej" czy nie. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam, a ci, którzy znajdą się w większości, nie mają żadnych podstaw, by czuć się lepszymi (i vice versa).

I niech ktoś powie, że nie miał racji Protagoras z Abdery twierdząc, że wszystkich rzeczy miarą jest człowiek, a także John N. Gray formułując teorię niewspółmierności wartości.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: amber » 6 kwie 2012, o 10:22

Zainteresowanych odsyłam na stronę :
http://cudzechwalicie-swegonieznacie.eb ... ki=1315956" onclick="window.open(this.href);return false;

mariposa

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: mariposa » 26 kwie 2012, o 21:33

Też się zgadzam ze sformułowaniem, że cudze chwalicie swego nie znacie. My jako Polacy odwiedzamy coraz bardziej egzotyczne i odległe kraje, a nie byliśmy w najważniejszych miastach własnego państwa. Sama się przyznam, że też nie byłam w bardzo wielu z nich, Poznaniu, Warszawie, nie wspominając o pięknych Parkach Narodowych czy górach czy Mazurach. Warto zainwestować w wyjazdy na wakacje. Aczkolwiek jeśli chodzi o kwestię pogody to jest racja, że na pewno stanowi czynnik odstraszający i czasami wolimy nawet trochę więcej zapłacić za [Regulamin Forum] i mieć zagwarantowane słońce i wysoką temperaturę cały czas.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 26 kwie 2012, o 22:09

mariposa pisze:Też się zgadzam ze sformułowaniem, że cudze chwalicie swego nie znacie.
Ponawiam więc pytanie zadane wcześniej, czy to źle, że Polacy spędzają urlopy poza Polską?
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Comen » 27 kwie 2012, o 00:00

Ale to pytanie też jest źle zadane, bo przecież to "złe" nie wynika z tego że ludzie wyjeżdżają za granicę, tylko że jadą tam dlatego ponieważ uważają, że we własnym kraju nie ma nic ciekawego do obejrzenia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 27 kwie 2012, o 08:41

W takim razie muszę przeformułować pytanie, by brzmiało: czy jest coś złego w tym, że ludzie uważają, że we własnym kraju nie ma nic ciekawego do obejrzenia?

Czyje prawa narusza takie przekonanie?
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Comen » 27 kwie 2012, o 11:14

To znaczy to nie jest kwestia sankcji prawnej, nikogo przecież nie aresztują za takie poglądy. To jest co najwyżej trochę smutne i świadczy o jakichś kompleksach. Oczywiście są kraje bardziej atrakcyjne od Polski, z ciepłym morzem, z pięknymi krajobrazami, z niesamowitą ilością zabytków, z lepszą dostępnością i poziomem usług, itp, itd.
Ale twierdzenie, że w dużym kraju europejskim na obszarze ponad 300 tys km kwadratowych nie ma kompletnie nic ciekawego dla turysty jest po prostu nieprawdą.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 27 kwie 2012, o 13:45

Nie pisałem o sankcji prawnej. Naruszeniem czyjegoś prawa może być np. powiedzenie przez babcię do wnuka "cierpię, ponieważ nie chodzisz do kościoła". Babcia nie ma prawa wymagać od wnuka chodzenia do kościoła, a wnuk ma prawo nie chodzić do kościoła, dlatego ten delikatny szantaż emocjonalny stanowi naruszenie praw wnuka.

A co do meritum.
1) To, że komuś jest smutno z powodu faktu, że ktoś inny ma kompleksy, nie ma żadnego znaczenia. Każdy ma prawo mieć takie kompleksy jakie chce, np. takie jak mój kompleks słabej znajomości języków obcych, nad którym, nie wiem czemu, niektórzy ubolewają.
2) Oczywiście, że twierdzenie, że w dużym kraju europejskim na obszarze ponad 300 tys km kwadratowych nie ma kompletnie nic ciekawego dla turysty, jest nieprawdziwe, tylko następne pytanie brzmi czy rozpowszechnianie takiej nieprawdziwej informacji narusza czyjeś prawa? Jeśli tak, to problem istnieje. Jeśli nie, to chyba nie ma powodu, by o tym dyskutować.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Comen » 27 kwie 2012, o 16:56

No cóż babcia też ma prawo cierpieć, że jej najukochańszy wnuk nie chodzi do kościoła. Nie sądzę żeby to było akurat szantażem emocjonalnym, po prostu takie jest jej uczucie, abstrahując od jego większej czy mniejszej sensowności. Naruszeniem prawa (i to pewnie nie karnego, ale tego nazwijmy go przyrodzonego) byłoby co najwyżej zmuszenie wnuka do pójścia do kościoła.
Natomiast mówienie nieprawdy z definicji jest naruszeniem takiego prawa (te słowa są nawet podobne) i chyba może jakoś wpływać na postrzeganie rzeczywistości przez innych. Wydaje się że szerzenie takiej opinii może kształtować postawy innych i dlatego chyba sens ma taka dyskusja.
Zresztą nie każda dyskusja musi mieć na celu obronę czyichś praw, może być po prostu wymianą opinii.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 29 kwie 2012, o 21:29

Owszem, babcia ma prawo cierpieć z tego powodu. Napisałem tylko, że nie ma prawa szantażować tym wnuka.

Dochodzimy do ściany, na której znajduje się napis "co to jest prawda?". Jeśli ktoś naprawdę sądzi, że w Polsce nie ma nic do zobaczenia, to co najwyżej można powiedzieć, że tkwi w błędzie, do czego każdy ma prawo. A jeśli ktoś umyślnie na ten temat kłamie, to pojawia się pytanie, komu to szkodzi? Innym turystom? Ludziom żyjącym z turystyki?

Oczywiście, nie każda dyskusja musi mieć na celu obronę czyichś praw. Tylko że wymiana opinii - jakkolwiek to głupio zabrzmi - jest tylko wymianą opinii. Ty masz swoją, ja swoją, administrator swoją. Nie ma w tym niczego złego. Zło pojawia się wtedy, gdy nasze opinie naruszają czyjekolwiek prawa. I właśnie o to mi w tej dyskusji chodzi.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Comen » 30 kwie 2012, o 09:22

No więc chyba taka opinia zwłaszcza kiedy zaczyna być powtarzana w kółko szkodzi turystyce przyjazdowej. Oczywiście jest kwestia zasięgu takiego przekazu. Chyba nie wolno by było zorganizować telewizyjnej kampanii reklamowej pod hasłem "Polska to dziki kraj, ukradną wam tu samochód, otrują w restauracji, ludzie żyją w slumsach w cieniu dymiących hut, same ruiny i mogiły, no i niedźwiedzie polarne krążą po ulicach". Koloryzuję, ale takie skróty myślowe często się pojawiają w zachodnich mediach - choćby słynne już polskie obozy koncentracyjne.
Twoje twierdzenie opiera się na założeniu, że wszyscy mają jednakowy dostęp do obiektywnej informacji i na tej podstawie mogą sobie wyrobić własne zdanie. Ale tak niestety nie jest. Dlatego jak przestają obowiązywać reguły racjonalności to zaczynają rządzić reguły siłowe (nie koniecznie jako presja fizyczna, ale jako presja medialna). I to jest złe. A problem jest w ogóle historyczny i wynika z uprawianej kiedyś przez zaborców propagandy. Robiono tak zarówno na miejscu jak i na zachodzie, utrwalano tym samym pewne nawyki, które funkcjonują dalej, mimo że sytuacja polityczna dawno się zmieniła.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Adler » 30 kwie 2012, o 10:51

Comen pisze:Chyba nie wolno by było zorganizować telewizyjnej kampanii reklamowej pod hasłem "Polska to dziki kraj, ukradną wam tu samochód, otrują w restauracji, ludzie żyją w slumsach w cieniu dymiących hut, same ruiny i mogiły, no i niedźwiedzie polarne krążą po ulicach". Koloryzuję, ale takie skróty myślowe często się pojawiają w zachodnich mediach - choćby słynne już polskie obozy koncentracyjne.
Jeszcze nie tak dawno w niemieckim ZDF'ie oglądałem reportaż, w którym pokazano (w moim przekonaniu w bardzo negatywnym świetle) polskie, dzisiejsze Mazury.
Zastanawiam się tylko, dlaczego nie pokazano tam piękna tamtejszego terenu (a naprawdę jest sporo do pokazania!), a skupiono się jedynie na codziennym życiu prostych mieszkańców prowincji, bezrobociu oraz biedzie. To takie niesprawiedliwe...

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 2 maja 2012, o 22:04

Comen pisze:No więc chyba taka opinia zwłaszcza kiedy zaczyna być powtarzana w kółko szkodzi turystyce przyjazdowej
.

Przypuśćmy, że większość ludzkości szczerze uważa Polskę za kraj nieatrakcyjny turystycznie, co szkodzi turystyce przyjazdowej. Czy mamy prawo kazać im myśleć inaczej?
Comen pisze:Twoje twierdzenie opiera się na założeniu, że wszyscy mają jednakowy dostęp do obiektywnej informacji i na tej podstawie mogą sobie wyrobić własne zdanie. Ale tak niestety nie jest. Dlatego jak przestają obowiązywać reguły racjonalności to zaczynają rządzić reguły siłowe (nie koniecznie jako presja fizyczna, ale jako presja medialna). I to jest złe.
A co to jest obiektywna informacja? Dla Germana Mazury są piękne, a na jakimś mieszkańcu fińskich pojezierzy nie robią najmniejszego wrażenia. Kto dysponuje informacją obiektywną?

To samo z racjonalnością. Dla jednego racjonalne jest spędzenie urlopu w Polsce, dla innego w Egipcie. Który jest bardziej racjonalny?

Reasumując, tam gdzie istnieją różne, nie naruszające wolności innych ludzi opinie, tam nie występuje zło.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Comen » 3 maja 2012, o 07:25

Przypuśćmy, że większość ludzkości szczerze uważa Polskę za kraj nieatrakcyjny turystycznie, co szkodzi turystyce przyjazdowej. Czy mamy prawo kazać im myśleć inaczej?
Nie tylko prawo, ale nawet obowiązek wyprowadzać ich z błędu.
A co to jest obiektywna informacja? Dla Germana Mazury są piękne, a na jakimś mieszkańcu fińskich pojezierzy nie robią najmniejszego wrażenia. Kto dysponuje informacją obiektywną?
Finów możemy zaprosić w Pieniny, Tatry albo Bieszczady. Tego u siebie nie mają.
Reasumując, tam gdzie istnieją różne, nie naruszające wolności innych ludzi opinie, tam nie występuje zło.
Jak dla mnie takie negatywne irracjonalne opinie właśnie naruszają wolność i prawo do obiektywnej informacji.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Abderyta » 3 maja 2012, o 09:18

Widzę, że dalej nie damy rady. Jestem bezsilny, gdy ktoś uważa, że w każdym przypadku można dysponować prawdą obiektywną i co gorsza narzucać ją innym.

Napiszę po raz ostatni. Jeśli ktoś szczerze, nie ze złej woli, uważa, że Polska jest krajem nieatrakcyjnym turystycznie (bo np. lubi wysoką temperaturę, czyste morze, naprawdę wysokie góry czy drogi, które nie wyglądają jak po wizycie Wehrmachtu), to NIKT NIE MA PRAWA nawracać tego kogoś. Albo sam kiedyś zmieni zdanie, albo nie. Nikt od tego nie ucierpi. Po to jesteśmy ludźmi rozumnymi, by na swój własny, indywidualny użytek weryfikować uzyskiwane informacje nt. atrakcyjności turystycznej poszczególnych krajów, a nie po to, by narzucać swoje opinie na ten temat innym.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Polska - cudze chwalicie, swego nie znacie

Post autor: Comen » 3 maja 2012, o 11:34

Nie no bez urazy. Mnie chodzi o to samo. Aby nie narzucać swojej negatywnej opinii innym. Jest krzywdząca dla Polski i w sumie uderza rykoszetem w nas, bo chyba żaden turysta nie będzie poświęcał swojego urlopu na przekonanie się czy u nas faktycznie jest takie dziadostwo czy to tylko plotki.

P.S. Temperatury u nas są całkiem, całkiem wysokie, np. w porównaniu do Finlandii
Bałtyk jest z pewnością czystszy niż kilkadziesiąt lat temu, i na polskim wybrzeżu jest już sporo plaż z błękitną flagą
Tatry nie są znowu takie niskie, np. w porównaniu do gór Finlandii ;-) :-D
Drogi to prawda bywają wąskie, dziurawe i zakorkowane, ale jakoś nie zniechęca to naszych rodaków do inwestowania w przemysł motoryzacyjny
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ