kolonie i obozy

Opinie, wskazówki.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
sylcia
Początkujący
Początkujący

kolonie i obozy

Post autor: sylcia » 10 kwie 2012, o 19:54

Może ktoś ma już doświadczenie w tym temacie? Szukam ciekawych miejsc i opinii rodziców i opiekunów. Dokąd warto dziecko wysłać, z kim, kogo unikać?

Awatar użytkownika
germ@n
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Re: kolonie i obozy

Post autor: germ@n » 10 kwie 2012, o 19:55

Bardzo ciekawy temat. :-)
Który region kraju Cię interesuje?

Z zagranicznych polecam obozy językowe (zwiedzanie, zabawa, rekreacja + nauka języka obcego).
Pilotowałem kiedyś grupę młodzieży do Berlina/Poczdamu, która podczas wyjazdu miała zajęcia języka niemieckiego. Niesamowita integracja wśród uczestników oraz motywacja do nauki języka niemieckiego.

sylcia
Początkujący
Początkujący

Post autor: sylcia » 12 kwie 2012, o 13:27

Region żaden konkretny w tej chwili, watek może być dość ogólny, żeby każdy na nim skorzystał. Mnie interesują w tej chwili kolonie dla najmłodszych, bo syn dopiero zaczyna szkołę, więc tak powili zaczynamy się rozglądać.
Na obóz językowy chyba jeszcze za wcześnie, ale z czasem na pewno go na taki wyślę. Moim zdaniem takie obcowanie z językiem na co dzień, nawet w tak krótkim okresie jak wakacyjny wyjazd, to najlepszy rodzaj nauki.
Jeśli ktoś ma ochotę opisać wrażenia z pierwszych koloni (z punku widzenia zarówno rodzica, opiekuna, jak i dziecka) to również zapraszam :)

Awatar użytkownika
amber
Zasłużony
Zasłużony

Post autor: amber » 12 kwie 2012, o 14:57

Ja pracowałam przez jakiś czas jako opiekunka do dzieci i młodzieży.
Jako opiekunka pracowałam z Biurem Almatur i Jaworzyna. Kolonie spędzałam w Bieszczadach.
Polecam obydwa biura bo dzieci miały ciekawe programy. Teraz wysyłając dziecko na kolonie masz do wyboru obozy tematyczne.
Survival, mali traperzy, poszukiwacze, obozy konne, taneczne czy wędrowne. Wszystko zależy co syn lubi robić. Głównie w tych wszystkich programach w Bieszczadach mieszczą się przejazdy quadami, wyjazd na Połoniny, Solina i okolice, przeważnie Skansen w Sanoku a pozostałe atrakcje zależą od tematyki koloni.

sylcia
Początkujący
Początkujący

Post autor: sylcia » 19 kwie 2012, o 13:54

W moim przypadku na początek myślę raczej o czymś na północy Polski, żeby było bliżej (mieszkamy na Kaszubach), później na pewno skusimy się na góry, bo sama bardzo lubię i chciałabym, żeby syn tez je poznał. Rozglądałam się za czymś w naszej okolicy, znalazłam tramp z Trójmiasta, mają kolonie i obozy niedaleko, bo w Wielu na Kaszubach, ale dopiero od 10 roku życia, więc jeszcze trochę poczekamy ;)
A jak tam dzieciaki na takich koloniach sobie radzą? Stają się bardziej samodzielne? Zauważałaś jakąś różnicę na początku i na końcu trwania kolonii?

Awatar użytkownika
germ@n
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Post autor: germ@n » 19 kwie 2012, o 17:24

Jeśli chodzi o nadmorski klimat, polecam (z własnego doświadczenia) ośrodek "Rafa" w Jarosławcu.
Byłem tam kilka lat temu z grupą. Wypoczynek był zorganizowany przez biuro podróży.
Ośrodek zapewnia atrakcje dla dzieci w różnym wieku (basen, boiska, rowery, bilard, piłkarzyki, ognisko, dyskoteka, itp.)
Obiekt jest położony ok. 200 metrów od morza. Organizator tego wyjazdu zapewnił także dodatkowe wycieczki do Ustki i Słowińskiego Parku Narodowego.

Awatar użytkownika
amber
Zasłużony
Zasłużony

Post autor: amber » 20 kwie 2012, o 08:41

Ciężko mi powiedzieć czy zauważyłam jakąś znaczną zmianę. Po 10 dniach niewiele można powiedzieć.
Dzieci jak na początku tęskniły za domem to potem dobrze się bawiły w gronie rówieśników i niekiedy nie bardzo chciały wracać. Pamiętam jedna z dziewczynek nauczyła wiązać się sznurowadła :)
Przeważnie dzieci nie mają problemu z aklimatyzacja i naprawdę dobrze sobie radzą same.
Pojawiają się niekiedy niewielkie zmiany, które tak naprawdę będzie mógł dostrzec tylko rodzic.

sylcia
Początkujący
Początkujący

Post autor: sylcia » 1 maja 2012, o 19:29

Wiązanie sznurowadeł to już duży postęp w przypadku dziecka :) Jeśli chodzi o tęsknotę to się obawiam że to ja bardziej będę przeżywać kolonie mojego syna niż on sam ;)

tibona31

Post autor: tibona31 » 23 mar 2013, o 23:31

Był ktoś na obozie z Felltheflow ? Z tego co czytałem to dość luźna atmosfera, narty, snowboard i hip-hop. W tym roku ma grać Pezet i Tede dlatego też mnie tak zainteresowało. Może ktoś coś powiedzieć na ten temat ?

Awatar użytkownika
Gollum
Najlepsza relacja zagraniczna 2016

Post autor: Gollum » 24 mar 2013, o 16:06

Jak obozy, to ZHR. Druzyna albo dwie jadą w głusz, rozbijaja namioty, sami z gałęzi konstruują łóżka, gotują w kuchni polowej. Na kilku takich obozach była moja starsza córka. Młodszy syn tak wsiąkł w to, że juz obozy współorganizuje jako zastępowy

jumik
Początkujący
Początkujący

Post autor: jumik » 24 mar 2013, o 16:24

[b] Gollum[/b] ma racje to są kolonie uczą charakteru i życia. Szkoda, że harcerstwo w Polsce to już nie to co kiedyś :/

Awatar użytkownika
Gollum

Post autor: Gollum » 24 mar 2013, o 16:59

Właśnie teraz to jest to! Ja też jeżdziłem na obozy. Przyjeżdżaliśmy, wszstko było gotowe, potężne namioty, rozkładało sie tylko kanadyjki i gotowe. Posiłki gotowała kuchnia w pobliskiej szkole. Gdy czytaem książki, gdzie po wojnie na obozy harcerze jeździli autostopem na pace ciężarówki i na miejscu wszswtko robiloi sami, byłwem zdziwiony, że kiedys było tak fajnie, a my tu jak na koloniach. Na szczęście to stare wróciło. Nie wiem jak w ZHP, bo akurat moje dzieci chodziły do szkół, gdzie działało ZHR, ale chyba też mają podobnie, bo władza odarła związek ze wsstkiego

lucyna
Fan turystyki
Fan turystyki

Post autor: lucyna » 25 mar 2013, o 08:47

Wybór jest przeogromny. Z własnego doświadczenia (prowadzę grupy jako przewodnik) wiem, że należy przede wszystkim sprawdzić opiekunów zajmujących się dzieciakami. Czasami płakać się chce, program niezrealizowany, bo opiekunom nic nie chce się. Najchętniej dzieciaki zamknęliby w pokojach. W ub. roku przeżywałam koszmarne chwile z tego powodu. I przykład Z 8 planowanych wycieczek zrealizowane dwie, panie nie chciały chodzić. Przejście 1 km z parkingu do klasztoru nazaretanek w Komańczy tak je zmęczyło, że zrezygnowały z innych atrakcji. Zwróciłabym też uwagę na kondycję opiekunów. W ub. roku prowadziłam grupę, na 9 opiekunów tylko 1 był w stanie zdobyć Połoninę Wetlińską, pozostali musieli zejść ze szlaku, gdyż ich stan zdrowia był fatalny. :( Przykłady mogę mnożyć.
Polecam obozy, kolonie organizowane przez Salezjanów, oni potrafią dostosować program do możliwości grupy, są naprawdę ciekawe. W Bieszczadach w Lutowiskach w szkole będzie ciekawa kolonia organizowana przez Strzelca z Łodzi, na razie jest w fazie organizacji, ciekawy program i taniocha. To ma być 800 zł od osoby za dwa tygodnie plus dojazd.

Awatar użytkownika
amber
Zasłużony
Zasłużony

Post autor: amber » 25 mar 2013, o 11:39

Da się na pewno zauważyć, że kolonia kolonii nie równa.
Wina niekiedy leży po stronie opiekunów jak i czasem samych organizatorów.
Chodzi i o atrakcje jakie dzieci/młodzież mają na obozie. Zdarza się tak, że jest 10 dni koloni a dzieci mają dwie wycieczki a pozostałe dni to "czas wolny". Czyli wtedy kiedy opiekunowie muszą się nieźle nagimnastykować, aby zapewnić darmowe atrakcje i zająć jakoś czas podopiecznym. Wszystko jest ok dopóki chce się tym opiekunom coś robić gorzej jak oni sami już są znudzeni...
Warto zwrócić czasem na opis atrakcji jakie ma być na koloni bo przykładowo podczas jednego dnia wycieczki mogę rozpisać to na 10 punktów a rodzic myśli - kurcze fajny program! Po czym okazuje się,że to co zostało wymienione jest jednym dniem.
Wiadomo, trzeba ciąć koszty, ale w sumie skoro ktoś jest w stanie zapłacić 60-80zł za nocleg to czasem 10zł doliczyć do atrakcji to nie jest dużo, a może wiele zmienić.
Zdarza mi się samej pisać programy na kolonie i staram się by w każdy dzień były jakieś zajęcia z instruktorem lub przewodnikiem.
Nie ma co ukrywać biura chcą zbić naprawdę duże pieniądze na takich koloniach, bo jest to realne i nie zwracają po prostu czasem na jakoś usług.
Wina więc leży po oby stronach, ale jesli kiedykolwiek miałabym wysłać swoje dziecko na kolonie, chciałabym aby jednak ten czas był dobrze zorganizowany :)

Awatar użytkownika
Gollum

Post autor: Gollum » 25 mar 2013, o 11:58

Ja problemu nie mam; wysłałem dzieci raz na kolonie i wystarczyło, wróciły zdegustowane; dwa tygodnie nudy. I odtąd nie było mowy o żadnych koloniach, same protestowały. Jeżdżą więc na wakacje z nami, choć według psychologów nie powinny, bo w tym wieku na wakacje ze starymi to obciach. Nasze wszakże twierdzą, że z nami zawsze coś się dzieje.

Awatar użytkownika
creamcheese
Autorytet
Autorytet

Post autor: creamcheese » 25 mar 2013, o 12:16

Może nie do końca na temat, ale...wiele lat temu, kiedy byłem jeszcze pacholęciem i do szkoły podstawowej chadzałem (a w tamtych zamierzchłych czasach szkoła podstawowa była ośmioletnia)...wyjeżdżałem regularnie na kolonie od Mamy z pracy. Jako, że pracowała w firmie o zasięgu krajowym to i towarzystwo było z całej Polski, a kolonie były albo nad morzem albo...UWAGA!!...w górach a konkretnie w Karkonoszach <tak>
Sądzę, że od tego czasu datuje się moja miłość do gór, po których chodziliśmy z wychowawcami regularnie...a o nudzie nie było mowy.
Faktem jest też to, że kiedyś, kiedy nie było telefonii komórkowej, komputerów, w tv był jeden lub dwa programy, a o necie to tylko Lem myślał, młodzież, dzieci, miały więcej inwencji własnej i pomysłów na zorganizowanie sobie czasu. A i dorośli (organizatorzy) widzieli problem nie tylko poprzez pryzmat kasy.

Pozdrawiam

lucyna
Fan turystyki
Fan turystyki

Post autor: lucyna » 25 mar 2013, o 12:48

Nadal tak jest. Przede wszystkim uważałabym na kolonie organizowane przez zakłady pracy czy parafie. Nie chcę rzucać złego światła na wszystkie tego rodzaju imprezy ale właśnie tutaj najczęściej są problemy z opiekunami. Są nimi nie fachowcy ale ludzie, którzy zostali dani do opieki aby sobie zarobili. Biura podróży zbyt dużo ryzykują więc dają sprawdzonych. Fajne są kolonie organizowane przez szkoły, przeważnie tu nacisk jest na program. Dzieciaki nie nudzą się, mamy warsztaty, zawsze coś dzieje się. W ub. roku zwykła wiejska szkoła, program modyfikowałam na miejscu, dzieciaki za niewielkie pieniądze miały wszystko. Dyrektorka szkoły wyszła z założenia, że być może jest to jedyna okazja na to, aby zakosztowały aktywnego życia. M.in. żeglowaliśmy po Jeziorze Solińskim, były kajaki, jazda konna, bryczki. W pewnym momencie wpadłam na pomysł aby dzieciaki posłać w przestworze. Piotrek Bobula pilot szybowca, organizuje u nas przeloty szybowcem i samolotem, złapał się za głowę, gdy usłyszał do czego go namawiam. To były osoby niepełnoletnie, nie było pozwoleń. Ale udało nam się, od czego są telefony i meile. Część dzieci latała szybowcem, a część samolocikiem.

Awatar użytkownika
amber
Zasłużony
Zasłużony

Post autor: amber » 25 mar 2013, o 14:21

Ja sama staram się w swoich koloniach umieszczać Team Bulding. Koszty tej "zabawy" i atrakcji są niewielkie a frajda kilka dni :)

StaraBabcia

Post autor: StaraBabcia » 27 mar 2013, o 07:39

To prawda, że trzeba uważać z kim wysyła się swoje dzieci na takie wyjazdy. Ze swojego starego doświadczenia powiem Wam, że tęskni mi się trochę za tymi starymi koloniami. Były inne, bardzo inne. Jednak czasy się zmieniają i programy realizowane na koloniach również. Na kolonie wysyłałam swoje dzieci, a teraz wysyłam od kilku lat swojego wnuczka. Przewertowałam różne oferty i różne biura i wyrobiłam sobie jakieś tam swoje zdanie. Jest kilka biur, którym zależy na tym, aby dzieci nie tylko się nudziły, ale żeby czegoś się nauczyły. Wysyłając swojego wnuczka zazwyczaj korzystam z programów sportowych lub przygodowych. Raz kopał piłkę, innym razem tarzał się w błocie i nigdy nie było takiej sytuacji, żeby wrócił niezadowolony.

Awatar użytkownika
creamcheese
Autorytet
Autorytet

Post autor: creamcheese » 27 mar 2013, o 08:11

Więcej czujności Adminie!! ;)
Pozdrawia stary dziadek <lol>choć bez wnuków

lucyna
Fan turystyki
Fan turystyki

Post autor: lucyna » 27 mar 2013, o 08:43

Ewidentna reklama ale warto na nią zajrzeć. Jaworzyna miała?ma? kolonie w Bieszczadach. Program mają atrakcyjny, swego czasu dla nich poprowadziłam kilka wycieczek. Jaworzynę wyróżnia jeden pakiet, akademia szkrabusiów, kolonie przeznaczone dla małych dzieci. Moje jedno z najlepszych doświadczeń zawodowych jest z nią związanych, przeważnie świetnie bawię się w towarzystwie grup, tu było trochę inaczej. Gdy zobaczyłam te maleństwa to wpadłam bez mała w panikę, program górski, opiekunowie chcieli Małą Rawkę. Pierwsza myśl: uciekaj stąd, nie poradzisz sobie z maluchami, szlak za trudny, a ty specjalizujesz się w imprezach dla "wykształciuchów", integracyjnych. Dzieciaczki jakoś mnie oswoiły i zaczęło się. To była wspaniała przygoda, nie tylko Mała ale i Duża Rawka zdobyta "bez czymanki", maluchy w górach zachowywały się cudnie, pięknie szły, wszystko je interesowało. Muszę przyznać, że takich opiekunów jakie miały te dzieciaki to szukać ze świecą w ręku. Pełny profesjonalizm, otwartość na drugiego człowieka, na przyrodę, wiedza i uczucia, nacisk na bezpieczeństwo.

StaraBabcia

Post autor: StaraBabcia » 27 mar 2013, o 09:06

Z całym szacunkiem, ale Sylcia zadała pytanie, a ja sensownie starałam się pomóc. Na moim karku już siedemdziesiątka i nie zależy mi na tym, aby kogoś reklamować. Dzieci to nasz największy skarb i nie można tego tematu sobie lekceważyć. Jeżeli uważacie, że to reklama, to proszę wykasować.

Awatar użytkownika
germ@n
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Post autor: germ@n » 27 mar 2013, o 09:14

lucyna beata pisze:Ewidentna reklama ale warto na nią zajrzeć.
Nie warto. Link został usunięty.

creamcheese pisze:Więcej czujności Adminie!! ;)
Opcja "Zgłoś post" pomogłaby nam w takiej sytuacji.

StaraBabcia pisze:Z całym szacunkiem, ale Sylcia zadała pytanie, a ja sensownie starałam się pomóc. Na moim karku już siedemdziesiątka i nie zależy mi na tym, aby kogoś reklamować.
To jeszcze zanim zacznie Pani udzielać odpowiedzi, proszę się zapoznać z zasadami obowiązującymi na tym forum. Mam na myśli Regulamin Forum (pkt. 6), przedstawienie się w odpowiednim wątku, udział w pozostałych dyskusjach (bez podawania konkretnych linków, czy nazw firm/przedsiębiorstw).

lotnik77

Post autor: lotnik77 » 27 mar 2013, o 20:27

Witam.
Chciałbym wybrać się na obozy serwowane od Regulamin Forum (pkt.6), jednakże jestem troszkę zielony w temacie (niczym layout forum :P ) więc zanim cokolwiek zrobię chciałbym zaczerpnąć opinii kogoś kto już był na czymś takim.
Pozdrawiam

[uwagiadm]Sven: Po czym w profilu umieszczasz adres, o który pytasz...
Rewelacja!

Ręce opadają...[/uwagiadm]

edziak

Post autor: edziak » 30 cze 2013, o 12:36

Rejon zależy od upodobania. A codo biura to ja sprawdziłam Biuro Podróży Regulamin Forum. Moje dzieci jeżdżą z nimi na obozy letnie i są zachwycone. Opiekunów mają doskonałych więc wiem że moje dzieci są bezpieczne. W tym roku wysyłam ich na Sycylię.

Odpowiedz