Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Wyjazdy na własną rękę

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Wyjazdy na własną rękę

Post autor: eDom » 25 mar 2013, o 15:52

Próbowaliście organizować wyjazdy po Europie na własną rękę? Jak szukacie sobie noclegów i transportu?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Wyjazdy na własną rękę

Post autor: Comen » 26 mar 2013, o 11:04

Internet, informacje od znajomych ewentualnie przewodniki+Internet. Niczego więcej nie trzeba
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Wyjazdy na własną rękę

Post autor: Gollum » 26 mar 2013, o 11:21

My od początku jeżdżenia zawsze wszstko robimy sami (jak dotąd z dwoma wyjątkami, kiedy to korystalismy z usług biura podróży).
Najpierw wybieramy miejsce. Nie jestem zielony z geografii, więc z grubsza wiem, co tam ciekawego będzie. Potem szukamy noclegu. Kierujemy się wyłącznie ceną. Na kwaterze przebywamy włącznie nocą i podczas obiadu, więc luksusy są nam absolutnie zbędne. Wystarczają nam cztery łóżka, łazienka, lodówka, kuchenka i tyle.
Szukanie trochę trwa, bo na początku w internecie pojawiają się ogłoszenia najdroższe, a te nas nie interesują. Korzystamy m.in. z Casamundo. Można tam znaleźć ciekawe i niedrogie kwatery. Nam się udało znaleźć na Węgrzech w Keszthely (skorzystaliśmy) i w Czechach niedaleko Gór Stołowych, ale jakoś nie trafiliśmy tam. Firma ta ma jeszcze jeden plus. Przed wyjazdem dostaję od nich kilka maili. W jednym informuja mnie o atrakcjach w pobliżu, w drugim o imprezach w okolicy, w trzecim o pogodzie, jaka będzie podczas pobytu.
Bywa wszakże, że nie musimy szukać miejsca i kwatery, bo je od razu mamy. Znajomi, którzy gdzies byli i im się podobało, polecają innym. Tym sposobem jechaliśmy do Chorwacji. Znajomi byli, podobało im się, no to wzięliśmy od nich namiary.
Gdy już wszstko jest, zaopatruję się w przewodnik i szukam w internecie. Jako że przewodniki są kiepskie i bardzo kiepskie, liczę bardziej na internet i lokalne biura informacyjne niż na książkę. Tak było m.in. na Chorwacji, a na Węgry już nawet przewodnika nie kupowałem, tylko wszstko wyszukałem w internecie.
Jeśli ceny w danym kraju są niższe od naszych, to nie zaopatrujemy się zbytnio. Niestety, teraz takich krajów chyba nie ma. No to przsygotowujemy półprodukty na obiad. Na miejscu wystarczy ugotowac ryż, dorzucić jakieś mijscowe warzywa i gotowe. Idzie toto do bagażnika. Nie jest on duzy, wic po załadowaniu żywności jest w zasadzie pełny. Z kolei ubrania i inne lekkie rzeczy pakujemy do boksa na dachu. I ruszamy. Jeśli trasa daleka, np. Chorwacja, to trzeba po drodze wyszukać i zamówić jakiś nocleg, mniej więcej w połowie drogi, czyli na Węgrzech.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Wyjazdy na własną rękę

Post autor: amber » 27 mar 2013, o 09:14

Powiem tak mimo iż sama posiadam biuro podróży to na wyjazdy zawsze jeżdżę bez zorganizowanej grupy. Nie ukrywam, że jak bym chciała się wybrać gdzieś np do Ameryki Południowej to chyba bym skorzystała z oferty biura lecz na pewno bym nie chciała by cały wyjazd być uzależnioną od nich. Podczas takich wycieczek kolosalne pieniądze płaci się niekiedy za noclegi (chodzi mi tu o oferty all inclusive). Na własną rękę pod tym względem jest taniej. Czasem jednak są pewne atrakcje, gdzie jako grupa łatwiej się dostać i to są na pewno zalety zorganizowanych wyjazdów.
Warto jednak zwrócić uwagę, że są osoby, które jeżdżą tylko na wycieczki z biur, bo nie muszą się martwić o nocleg, transport czy atrakcje. I jest to na pewno w pewien sposób ułatwienie.
Wszystko zależy od człowieka -ja nigdy nie planuje wcześniej noclegów, atrakcji czy dokonuję jakiś rezerwacji - jak podróżują to spontanicznie.
Inaczej jak planuje wyjazd z biura, gdzie wszystko ma być dograne na ostatni guzik, ale to już inna historia :)

Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Re: Wyjazdy na własną rękę

Post autor: Hawajka » 6 maja 2013, o 11:49

zdecydowanie inna sytaucja jest gdy podróżuje się z dziećmi. można wyjechać na własną rękę, ale już z zaplanowanymi noclegami miejscami itd.. freestyle w ograniczonej opcji.
jak dotąd, bo dziewczyny była małe, byłam zna zorganizowanych wyjazdach. ale w tym roku - na własną rękę.
wtedy - porady od znajomych (bo jedziemy tam gdzie już jedna grupa była), internet i przewodniki.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wyjazdy na własną rękę

Post autor: yaretzky » 1 sty 2014, o 19:07

Dom pisze:Próbowaliście organizować wyjazdy po Europie na własną rękę?
Swoje wyjazdy organizujemy tylko i wyłącznie w ten sposób ! Nigdy nie korzystaliśmy (i nie mamy w planie) z pośrednictwa żadnego organizatora.
Dom pisze:Jak szukacie sobie noclegów i transportu?
Transport - zawsze własnym autem. Gdybyśmy go nie mieli pewnie byłoby trudniej ale przecież nie niemożliwe.
Ponieważ poruszamy się autem, którego gabaryty (i budowa) pozwalają na łatwe przystosowanie go do np. wygodnego (wygodnego w warunkach stricte turystycznych oczywiście - "wygoda" jest tu pojęciem bardzo indywidualnym - nam przez dwa - trzy tygodnie wystarcza) spania wewnątrz - szukanie noclegów (w sensie hotele czy pensjonaty) staje się zbędne. Wystarczy camping (to już pełen luksus :> ), pole namiotowe czy parking z "odrobiną" cywilizacji (WC,woda). O bezpieczeństwo jesteśmy spokojni nawet podczas noclegów na parkingach - nocujemy na takich na których, poza nami, "nocuje" jeszcze kilka aut.
Czy planujemy noclegi ? W pewnym stopniu oczywiście tak. Mając plan wyjazdu (trasa, miejsca które chcemy zobaczyć, orientacyjne odległości do pokonania w ciągu dnia - nigdy nie traktujemy tego parametru priorytetowo, sztywno, nie do zmiany) sprawdzam wcześniej w internecie możliwe miejsca na nocleg (campingi, parkingi, stacje benzynowe). Nigdy natomiast nie rezerwujemy z wyprzedzeniem noclegów (mogłoby dotyczyć campingów) - nie wiemy czy gdzieś nie spodoba nam się tak bardzo, że zechcemy zostać dzień czy dwa dłużej (np. w Chamonix Mont-Blanc dwa dni czekaliśmy na poprawę pogody by wjechać na "Igłę". Jeśli mielibyśmy już zarezerwowany i opłacony kolejny nocleg gdzieś dalej musielibyśmy kalkulować co dalej...).
W ten właśnie sposób zwiedziliśmy już spory kawałek Europy i planujemy więcej...
Mamy też w planach wycieczkę rowerową doliną Mozeli i środkowego Renu - miejsce idealne do rekreacyjnego "rowerowania". Biura turystyczne (?) czy inni organizatorzy tego rodzaju wyjazdów liczą sobie za 5 - 7 dni takiej przyjemności ok. 4 - 5 tysięcy złotych (lub więcej, w zależności od lokalizacji). W tej cenie jest zwykle właściwie wszystko - dojazd, noclegi na trasie + wyżywienie, przewóz bagażu asekurującym grupę rowerzystów autem itp. Jest jednak jedno ale... W poniedziałek musicie przejechać rowerem z punktu A do punktu B, we wtorek z B do C itd. (wiem, są biura pozostawiające pewien margines swobody, ale tylko margines...). Organizując taki wyjazd na własną rękę za te same pieniądze będziemy mogli spędzić tam na rowerze nie tydzień a dwa czy trzy i to samemu decydując gdzie i na jak długo chcemy zostać...
Myślę, że gdybyśmy planowali wyjazd na inny kontynent (choćby do wspomnianej przez Amber Ameryki Pd.) na pewno jednak skorzystaliśmy z pośrednictwa profesjonalnego organizatora, ale, póki co, takiego wyjazdu nie planujemy... :)
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ