Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Comen » 7 sie 2015, o 16:21

Co lepiej sprawdza się na wycieczce? Klasyczna mapa papierowa czy aplikacja na smartfona? Prawdę mówiąc jestem w tym względzie tradycjonalistą i nigdy jakoś nie przemawiały do mnie mapy w wersji cyfrowej. Te zwykłe mają chyba więcej szczegółów i jest możliwy szerszy ogląd obszaru po którym wędrujemy. Z drugiej strony przy złych warunkach atmosferycznych szybko się niszczą...
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Adler » 7 sie 2015, o 17:49

Jak dla mnie to papierowa - w wersji laminowanej rzecz jasna. <tak>
W domu przed biurkiem cyfrowe uzupełniają wiedzę i są ogólnie ok.
Jednak w terenie cyfrowe nie sprawdzają się, bo często korzystają z transmisji danych, czy GPS (połączenie potrzebne do ustalenia aktualnego położenia lub dalszej nawigacji). W dzikim terenie wszelkie nowinki techniczne, o czym już kilka razy przekonałem się na własnej skórze, zawodzą.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: gar » 7 sie 2015, o 18:17

Przychylam się do zdania turysty. Papierowa u mnie rządzi, a nowoczesna technika jest fajna, przyjemna i ... zawodna.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: tango » 19 sie 2015, o 17:41

Ja jestem za mapami papierowymi, ewentualnie z uzupełniającym kompasem. Obejmują większy teren, zawierają więcej szczegółów i dużo mniej kosztują (tj. w porównaniu z odbiornikiem GPS). To, że mapa papierowa w wyniku użytkowania się niszczy nie ma dla mnie znaczenia, bo w dzisiejszych czasach mapy się szybko deaktualizują. Co po mapie niezniszczonej, jeśli jest już nieaktualna?

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1016
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: petruss1990 » 19 sie 2015, o 18:43

Dla mnie też TYLKO papierowa. Nigdy się nie rozładuje, a jak się zgubi to mniej szkoda...

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: PermanentTravel » 22 kwie 2016, o 12:52

Ja również jestem zwolennikiem map drukowanych w wersji laminowanej. Oczywiście może być też zwykła papierowa, ale kiedy chodzi o miejsca, o których wiem, że będę do nich wracał, wybieram raczej mapę laminowaną. Nie chodzi wcale o to, żeby była ona wieczna, tylko żeby nie przecierała się na zgięciach i nie rozmokła przy kontakcie z wilgocią.

Tak czy inaczej, papierowa czy laminowana, mapa drukowana niepodważalnie rządzi! Jak już powiedziano wyżej - posiada więcej szczegółów, łatwiej się w niej zorientować, jest dużo bardziej czytelna, no i przede wszystkim nie rozładowuje się.

Niemniej jednak, czasami warto zaopatrzyć się także w cyfrową wersję mapy... jako backup... i nie mówię tutaj wcale o wersjach płatnych. Korzystając z urządzenia mobilnego, które weźmiemy ze sobą na szlak, jeszcze przed wyjazdem warto wejść na stronę mapa-turystyczna.pl i wyszukać tam interesującą nas trasę. Następnie wystarczy odnaleźć właściwą opcję i zapisać trasę w pamięci urządzenia. Mapa-turystyczna.pl ma, co prawda, płatny dostęp do swoich map offline, jednak, moim zdaniem, rzadko kiedy wykupowanie do nich dostępu jest konieczne i opłacalne. Dużo lepszym, wg mnie, rozwiązaniem, jest właśnie zapisanie sobie w pamięci telefonu interesujących nas tras. Różnica polega na tym, że płacąc otrzymujemy dostęp do mapy całego pasma, np Tatr, a zapisując trasę w pamięci, widzimy później tylko fragment mapy - ten, który obejmuje naszą trasę. Będąc już w terenie, po wczytaniu takiej trasy z pamięci telefonu, tak czy inaczej, widoczne będą inne, okoliczne szlaki, nie tylko te, które sobie zaznaczyliśmy. A rzadko kiedy zdarza się, żeby ktoś potrzebował mapę całych Tatr podczas jednego wyjazdu. A nawet jeśli, to jaki problem w zapisaniu kilku tras? :)

Polecam wypróbować sobie tę metodę. Warto, ponieważ: 1. jest darmowa, 2. jest offline, 3. może się przydać jeśli w jakiś sposób zgubicie swoją mapę drukowaną ;)

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: eDom » 2 maja 2016, o 02:42

Najlepiej mieć i jedno, i drugie. Faktem jest, że mapy w smartfonie są wygodniejsze, bo same wszędzie poprowadzą i jeszcze robią to głosowo, dzięki czemu już wcale nie trzeba się wysilać. Ale właśnie papierowe są niezbędne, gdy padnie bateria, zawiesi się system lub po prostu ten telefon zgubimy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Adler » 2 maja 2016, o 10:34

eDom pisze:Ale właśnie papierowe są niezbędne, gdy padnie bateria, zawiesi się system lub po prostu ten telefon zgubimy.
...tudzież nie ma zasięgu sieci komórkowej, a GPS odmawia posłuszeństwa (np. w trybie offline).

seeulen
User
Posty: 12
Rejestracja: 29 lip 2016, o 08:48
Lokalizacja: Bochnia

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: seeulen » 2 sie 2016, o 21:38

A jeśli chodzi o samą organizację podróży. Z jakiego rodzaju map korzystacie ?

Osobiście, kiedy planuje wyjazd, chociażby taki weekendowy, praktycznie zawsze korzystam z map Google. Głównie ze względu na szybki dostęp do informacji o hotelu, restauracji czy jakiejś atrakcji turystycznej. Położenie na mapie, informacje kontaktowe, zdjęcia i opinie innych turystów dostępne w jednym miejscu to chyba wszystko, czego potrzebuje.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Adler » 4 sie 2016, o 10:36

seeulen pisze:A jeśli chodzi o samą organizację podróży. Z jakiego rodzaju map korzystacie ?
Zależy od kierunku i specyfiki wyjazdu.
seeulen pisze:Osobiście, kiedy planuje wyjazd, chociażby taki weekendowy, praktycznie zawsze korzystam z map Google.
Jadąc w Beskid Niski, by pochodzić po krzakach - również? <mysli>

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: gar » 4 sie 2016, o 14:15

Maps google złe nie jest w ramach wstępnych przygotowań do wyjazdu, ale w trakcie jego realizacji wygrywają zdecydowanie mapy papierowe.

seeulen
User
Posty: 12
Rejestracja: 29 lip 2016, o 08:48
Lokalizacja: Bochnia

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: seeulen » 4 sie 2016, o 18:56

as pisze:Jadąc w Beskid Niski, by pochodzić po krzakach - również? <mysli>
Chodziło mi bardziej o miasta. Mieszkając na wsi krzaków mam aż nadto :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Adler » 4 sie 2016, o 19:02

No tak, ale niektórych "miastowych" ciągnie ewidentnie na wieś, w chaszcze. :)
Do tego jest potrzebna porządna mapa, najlepiej papierowa lub laminowana.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Comen » 5 sie 2016, o 17:49

Atutem Maps Google jest interaktywność i dodatek Street View. Jednak posiada ona zdecydowanie mniej szczegółów niż papierowa mapa topograficzna. Zwłaszcza na wycieczki górskie póki co lepiej sprawdzają się mapy tradycyjne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Marishka
User
Posty: 7
Rejestracja: 21 maja 2017, o 18:46

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Marishka » 21 maja 2017, o 18:50

Sama zdecydowanie wolę mapy tradycyjne:)

Ochorowiczowka
User
Posty: 10
Rejestracja: 8 lis 2017, o 10:08
Lokalizacja: Wisła

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Ochorowiczowka » 8 lis 2017, o 10:19

A ja z kolei wybieram cyfrowe, jestem zdania że trzeba iść z duchem czasu i tez często te cyfrowe są aktualizowane na bieżąco, z kolei aktualną wersję tradycyjnej mapy musimy kupować niemal co roku.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Mapa drukowana czy cyfrowa?

Post autor: Adler » 8 lis 2017, o 22:47

Ochorowiczowka pisze:
8 lis 2017, o 10:19
A ja z kolei wybieram cyfrowe, jestem zdania że trzeba iść z duchem czasu i tez często te cyfrowe są aktualizowane na bieżąco
Wszystko dobrze dopóki sprzęt działa poprawnie (jest zasięg, czy też GPS poprawnie odwzorowuje teren) lub bateria/akumulator działają bez zarzutu.
Ochorowiczowka pisze:
8 lis 2017, o 10:19
z kolei aktualną wersję tradycyjnej mapy musimy kupować niemal co roku.
Ktoś z Was tak robi? (T)

ODPOWIEDZ