Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Pierwsza wyprawa

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Karpiu141
User
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2018, o 10:15

Pierwsza wyprawa

Post autor: Karpiu141 » 15 mar 2018, o 10:28

Witam was serdecznie

Jest to mój pierwszy post tutaj ale mam nadzieję że nie nagnę żadnych reguł.
Z pewnych względów życiowych postanowiłem zmienić swoje życie, chce podróżować. Moja praca pozwala mi na wyjechanie nawet w środku tygodnia, także to nie jest problemem. Natomiast to że nie robiłem tego nigdy już jest.
Ogólnie planuje co miesiąc być w innym kraju (póki co Europa) na kilka dni do tygodnia, ale chce to zrobić bez żadnego noclegu w hotelu czy transportu. Zwykłe jechanie stopem spanie pod gołym niebem czy gdzieś indziej. Nie jadę jutro, wpierw chcę się do tego dobrze przygotować aby moja pierwsza wyprawa nie była ostatnią. Na pierwszy rzut Grecja. I tutaj pojawia się moje pytanie, czy można rozbić swoje obozowisko wszędzie czy potrzebne są pola campingowe, jakie są obowiązkowe koszta, może jakieś wypożyczalnie rowerów, jak tam stoją z angielskim? Coś co mogło by ułatwić mi tam pobyt, chce się przejechać brzegiem morza i wrócić na lotnisko po kilku dniach. Może jest to głupie,szalone ale raz się żyje, nie młodnieje (mam 25 lat) i myślę że to ostatnia szansa na podjęcie takiej decyzji. Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Pierwsza wyprawa

Post autor: Comen » 15 mar 2018, o 16:26

Kiedyś czytałem książkę H. Atemborskiego Rowerem dookoła Europy. Gość miał namiot ale po przygodzie w Skandynawii nie był zbyt szczelny. Czasem wykorzystywał do noclegu naturalne lub sztuczne schroniska, nisze skalne na morskim brzegu, czasem korzystał ze schronisk i przytułków. Nie pamiętam jak to robił w Grecji ale bez wątpienia Grecja ma duże fragmenty dzikiego wybrzeża gdzie znależć jakieś schronienie nie trudno.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Karpiu141
User
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2018, o 10:15

Pierwsza wyprawa

Post autor: Karpiu141 » 16 mar 2018, o 08:03

Dzięki bardzo za radę, zobaczę może uda mi się znaleźć tą książkę i jakoś mnie zainspiruje. Chodzi mi o to czy takie biwakowanie nie jest nie legalne, nie chce na pierwszej wyprawie trafić do aresztu :D

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Pierwsza wyprawa

Post autor: Wiolcia » 16 mar 2018, o 12:15

Karpiu, musisz sprawdzić przepisy dotyczące biwakowania w każdym kraju i może poczytać trochę, jak to wygląda w praktyce. W takiej Szwajcarii będą problemy, ale w innych krajach, mimo przepisów, może być bardziej liberalnie. O obowiązkowych kosztach też nikt Ci nie napisze, bo nie wiadomo, jak będziesz podróżował - jak tylko stopem/rowerem, to będzie taniej. Gotować możesz sam - też będzie taniej niż stołowanie się w restauracjach. Jak lubisz zabytki, trochę pieniędzy wydasz na wstępy, jak wolisz naturę i miejsca niekomercyjne, na tym zaoszczędzisz. Nie da się tu stworzyć jednej recepty na wyjazd. Poczytaj trochę i po prostu spróbuj - szybko nabierzesz wprawy.
A, i wybacz, ale rozbawiło mnie Twe stwierdzenie, że wiek 25 lat to ostatnia szansa na podjęcie takiej decyzji. Europa to przecież nie koniec świata, nie wyjeżdżasz na zawsze, jak coś nie wypali na początku, to możesz potem wrócić. Kilkumiesięczna przerwa w Twoim wieku i w tych czasach to nie jest już taki problem, jaki był kiedyś. W krajach zachodnich bardzo popularny jest taki "gap year", u nas też coraz więcej ludzi decyduje się na zmianę życia.
Ja przed czterdziestką rzuciłam wszystko i pojechałam rowerem na prawie półtora roku do Azji. Kwestia, jak sobie życie poukładasz.
Powodzenia życzę!

Karpiu141
User
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2018, o 10:15

Pierwsza wyprawa

Post autor: Karpiu141 » 18 mar 2018, o 07:52

Wiolcia dziękuję za rady, a to co zrobiłaś z rowerem to szanuje.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Pierwsza wyprawa

Post autor: Comen » 18 mar 2018, o 09:06

Jeśli interesuje Cię Grecja i wypad typu ucieczka od cywilizacji rozważ górę Athos. Wstęp tam nie jest wprawdzie taki łatwy - trzeba najpierw uzyskać wizę turystyczną w biurze w Salonikach - chętnych jest zapewne niemało a obowiązują dość drakońskie limity. Ale spróbować pewnie warto, bo wycieczka niebanalna. Nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, klasztory przycupnięte do skał i rozległe nieprzebyte lasy kasztanowe oraz wierzchołek góry będący jednym z lepszych punktów widokowych na Bałkanach. Teren półwyspu jest praktycznie pozbawiony dróg kołowych i możliwy do przejścia jedynie na własnych nogach. To autonomiczna republika mnichów prawosławnych do której wpuszczani są tylko i wyłącznie mężczyźni. Nocuje się w klasztornych celach, więc na tych kilka-kilkanaście godzin można się poczuć jak zakonnik. Athos jak wszystko teraz trochę się już skomercjalizowało, ale zapewne im dalej od stolicy tego terenu Karies dotrzeć można do miejsc, gdzie mnisi żyją jak 200 lat temu w pustelniczej regule. Może to oznaczać znacznie tańszy nocleg a nawet całkiem darmowy przy zachowaniu wszelkich zasad współżycia. Pobyt na Athos to na pewno przeżycie nie tylko turystyczne, ale i duchowe. Pozwolenia wydaje się bodaj na 3 dni, lecz można próbować je przedłużyć, aby móc wybrać się dalej w głąb półwyspu. Podejrzewam, że jego dokładne zwiedzenie musi zająć przynajmniej tydzień. Informacje w sieci są dość skąpe i ograniczają się do danych o charakterze encyklopedycznym, raczej nie jest to miejsce figurujące w katalogach booking.com czy trivago. Z pewnością pewne wyzwanie dla turysty poszukującego czegoś więcej niż wakacyjnego wypadu na plażę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Karpiu141
User
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2018, o 10:15

Pierwsza wyprawa

Post autor: Karpiu141 » 18 mar 2018, o 14:58

Faktycznie piękne miejsce, nawet na zdjęciach. Rozważę to na pewno. Póki co zaczynam się trochę bać jeśli mam być szczery, to moja pierwsza tego typu wyprawa.

ODPOWIEDZ