Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Post autor: Donna » 23 mar 2011, o 16:30

Mam taki przewodnik w twardej oprawie. (jego wadą może być jedynie to, że jest ogólnikowo napisany, ma tylko te najważniejsze info)

POZNAJEMY REGIONY POLSKI wydawnictwo Demart

Obrazek

Są tam informacje o Wielkopolsce, Pomorzu, Warmii, Mazurach, Mazowszu i Podlasiu, Małopolsce i Lubelszczyźnie, Górnym śląsku, Dolnym śląsku,
Scharakteryzowano pejzaże i parki narodowe, miejsca chronione, najważniejsze odkrycia archeologiczne w regionach, zabytki takie jak zamki, pałace i kościoły
Przepiękne ilustracje pokazujące to wszystko co wyżej jest opisane :-)
Książkę zamyka przegląd legend nawiązujących do historii regionów.

Z początku wydawał mi się taki nijaki (bo dostałam go na prezent) ale po przeczytaniu okazał się pomocny nawet w pytaniach na egzamin pilota... pomogły mi ilustracje i opisy kościołów, zamków przy stylach architektonicznych.. zdjęcia w nim naprawdę robią wrażenia...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 23 mar 2011, o 18:09

Ja już kiedyś polecałam wydawnictwo Bezdroża.
Jak dla mnie bardzo dobrze przewodniki, oprócz tradycyjnego opisu, autorzy przedstawiają np.restauracje godne polecenia, schematy, plany np. rynku wraz z opisem.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 12 lip 2011, o 00:25

Obecnie w księgarniach Matras można kupić w atrakcyjnej (promocyjnej) cenie różnego typu przewodniki ;-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Tuśka

Post autor: Tuśka » 13 lip 2011, o 10:48

Mi przypadło do gustu wydawnictwo ExpressMap - bardzo przystępnie i fajnie podzielone trasy po miastach.

lucyna
User
Posty: 123
Rejestracja: 23 cze 2011, o 08:02
Lokalizacja: Bieszczady

Odp.: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: lucyna » 1 wrz 2011, o 10:36

Bieszczady no cóż, przewodników multum, mam niezła kolekcję ale z czystym sumieniem mogę polecić tylko jeden lub dwa. Za najlepszy i moim zdaniem słusznie uchodzi przewodnik Rewasza "Bieszczady dla prawdziwego turysty". Jest klasą sam dla siebie, napisany przez znawców terenu. Beskid Niski - podobnie przewodnik Rewasza "Beskid Niski dla prawdziwego turysty". Pogórze Przemyskie - oczywiście, że Rewasz "Pogórze Przemyskie" Stanisława Kryycińskiego. Niestety, przewodnik "Beskid Sądecki" tego wydawnictwa już nie jest na takim poziomie merytorycznym. Polecam też przewodniki Roberta Bańkosza znawcy regionu, przewodnika zafascynowanego architekturą regionu, świątyniami, autora większości tras/szlaków kulturowych w Bieszczadach i okolicy "Cerkwie szlaku ikon", "Cerkwie bieszczadzkich Bojków", "Sanok". Bardzo fajne są wydawnictwa, w tym kieszonkowe przewodniki wydane przez Urząd Miasta w Przemyślu "Przemyśl", "Twierdza Przemyśl", "Rowerem po Ziemi Przemyskiej", "Szlaki turystyczne Ziemi Przemyskiej". Interesujących wydawnictw jest więcej. Od kilku lat promuję je na forach internetowych, zapraszam też do "swego kącika" i tu. Czego nie polecam? Przede wszystkim przewodników Pascala i krośnieńskiego wydawnictwa Roksana.
Mapy - temat rzeka. Bieszczady - tu królują mapy Ruthenusa autorstwa Wojtka Krukara - najlepszy podkład, ciągłe aktualizacje, ale są to mapy dla wytrawnych turystów, bardzo dobre dla chaszczaków (chodzących pozaszlakowo). Potem długo nic i mapy Compassa. Ja zawsze mam w plecaku dwie: Ruthenusa i Compassa. Dobre są wigówki ale to już wyższa szkoła jazdy. Dla przeciętnego turysty, który chodzi tylko po szlakach polecam Compassa, dla tych co to na mapie ledwie się znają ExpressMap - plus tej mapy to ten, ze jest ona laminowana i mi nie raz służyła jako siedzisko.
W sumie mam kilkaset map regionu, jest w czym wybierać. Nie ma chyba map turystycznych, które byłyby wyjątkowo kiepskie jeżeli chodzi o standardowe użytkowanie czyli oznakowanie szlaków, najważniejszych dróg itd.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Yoana » 22 sty 2012, o 13:18

Polecam wydane przez Małopolski System Informacji Turystycznej przewodniki po Małopolsce. Dostepne są przewodniki w tradycyjnej formie papierowej, jak też w formie multimedialnej (na płytach CD). Znajdziemy w nich plany miast, najciekawsze budowle i zabytki, ciekawe miejsca oraz informację o cyklicznie odbywających się imprezach, jarmarkach oraz festiwalach. Przewodniki takie można nabyć w punktach informacji turystycznej. Podczas ostatniego wyjazdu do Zakopanego wzbogaciłam się o kilka takich pozycji :-) bardzo ciekawie opracowane i wizualnie atrakcyjne.


http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/kr ... omosc.html" onclick="window.open(this.href);return false;

źródło: onet.pl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Adler » 4 lut 2012, o 11:15

Polecam nowy przewodnik turystyczny "Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto" wydany ostatnio przez Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach.

P.S:
Podziękowania dla Skiwopina za powyższe wydawnictwo. :-)

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Yoana » 18 lut 2012, o 11:52

Polecam pzrewodniki wydawnictawa Bezdroża. Atrakcyjne graficznie i merytorycznie :-)

Podaję link do strony głównej, gdzie można zamówić sobie przewodnik: http://bezdroza.pl/kategorie/przewodniki/europa/polska" onclick="window.open(this.href);return false;
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: figamaga » 23 lut 2012, o 17:41

Bezdroża, jak dla mnie, są rewelacyjne. Póki co, nie znalazłam wydawnictwa, które byłoby lepsze niż własnie Bezdroża.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Yoana » 12 kwie 2012, o 11:41

Niedawno ukazały się w ksiegarniach nowe przewodniki powstałe przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego woj. lubelskiego oraz poralu http://www.polskaturystyczna.pl" onclick="window.open(this.href);return false;, które zarówno dla pasjonatów kajakarstwa, jak też miłośników odkrywania zapomnianych smaków stanowią nie lada gratkę :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Adler » 4 lis 2012, o 10:52

Tuśka pisze:Mi przypadło do gustu wydawnictwo ExpressMap - bardzo przystępnie i fajnie podzielone trasy po miastach.
Ostatnio kupuję mapy tylko tego wydawnictwa.
Laminowane, bardzo ciekawe i precyzyjne mapy turystyczne (np. cała seria o Tatrach, Beskidach, Sudetach i Bieszczadach). Polecam na wycieczki w teren. <okok>

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Yoana » 1 sty 2013, o 23:15

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak tanio podróżować polecam przewodnik z którego się wszystkiego dowiedzą :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Ossama
User
Posty: 101
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 06:22
Lokalizacja: Tarnów

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Ossama » 3 sty 2013, o 17:22

Ja ze swej strony polecam wydawnictwo ExpressMap świetne przewodniki a zwłaszcza laminowane mapy w wersji kieszonkowej i duże naprawdę warto <okok>
http://www.e-map.pl/index.php?opcode=re ... h7dof4uk31
Sklep internetowy działa oki szybka wysyłka .

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: mariusz77 » 10 lut 2013, o 15:37

Ossama pisze:Ja ze swej strony polecam wydawnictwo ExpressMap świetne przewodniki a zwłaszcza laminowane mapy w wersji kieszonkowej i duże naprawdę warto <okok>
http://www.e-map.pl/index.php?opcode=re ... h7dof4uk31
Sklep internetowy działa oki szybka wysyłka .
Podpisuję się pod tym-mam z Karkonoszy i Pienin-są świetne-małe;dobrze wchodzą do zewnętrznej kieszeni plecaka;dobrze opisane;karki lekko lakierowane i do tego składana laminowana mapa-na włóczegę ideał.

jumik
User
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 21:57

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: jumik » 21 lut 2013, o 22:14

Ogólnie to mało korzystam z przewodników bardziej z informatorów już na miejscu. Wcześniej zbieram info w internecie, a potem punkty informacji turystycznej.

Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Hawajka » 6 maja 2013, o 11:54

ja jak dotąd zawsze jeździłam z Pascalem, ale już sie trochę zawiodłam.. 'wysłał' mnie na bardzo długą wycieczkę, która skończyła się porażką.. może czas na zmiany. czy Bezdroża są też zagraniczne?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Comen » 6 maja 2013, o 12:42

Różnie to bywa. Z przewodników które mm niektóre są kooperacjami Polak+tubylec, niektóre pisali sami Polacy, niektóre autorzy zagraniczni (np. przewodnik po Tajlandii). Ale wydawnictwo raczej starało się jakoś weryfikować autorów. Każdy z tomów serii Przewodniki Bezdroży miał krótką informację o autorze. Np. Peter Zralek autor przewodnika po Skandynawii ma polskie pochodzenie, chociaż na stałe mieszka w Szwecji. Tekst był pisany po polsku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Hawajka » 6 maja 2013, o 21:45

no to może czas się przerzucić.. choć przyzwyczajenie robi swoje. i to co chyba najważniejsze, żeby przewodnik był często edytowany, bo te papierowe niestety szybko się dezaktualizują.

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: mariusz77 » 20 maja 2013, o 15:24

A ja się podpisuję pod Ossamą-Express Map faktycznie ma doskonałe przewodniki;poręczne;do tego dobrze opracowane mapy-jak dla mnie ideał.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Adler » 23 maja 2013, o 16:49

Mapy krakowskiego wydawnictwa Compass też są bardzo dokładne i czytelne.
Szkoda jednak, że nie są laminowane (w kilku już mam spore przedarcia i dziury)... :(
Z drugiej strony ostatnio na Magurze wbiłem sobie na mapę pieczątkę Bacówki PTTK w Bartnem (na laminowanej nie byłoby to możliwe).

Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Hawajka » 23 maja 2013, o 20:50

i te dziury i przedarcia można traktować jak pamiątki z podróży :)

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: mariusz77 » 23 maja 2013, o 21:20

...Taaaa u mnie rolę pamiątek pełnił piach z Ustki którego przez kilka miesięcy nie mogłem pozbyć się z plecaka. Co zaś do map-mnie w Express Mapie przekonuje poręczny format i niezłe opracowanie pod względem merytorycznym, no i na swój sposób-mam osobisty sentyment do tych map.Niewiele nadużywając-właśnie z przewodnika tej firmy wybrałem miejsce na oświadczenie się swojej Żonie ;-).

Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Hawajka » 19 maja 2014, o 15:03

czyli gdzie? :)
chciałam zapytać o jakiś przewodnik po Toskanii? coś godnego polecenia?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Adler » 19 maja 2014, o 16:46

Hawajka pisze:chciałam zapytać o jakiś przewodnik po Toskanii? coś godnego polecenia?
Witaj Hawajka,
coś dawno nie zaglądałaś na forum. <mysli>
Polecam Ci wydawnictwo Pascal. Mam kilka przewodników z różnych miejsc w Europie i są naprawdę dobre.
Nie wiem, jak te nowsze wydania, ale starsze były bardzo dokładne i praktyczne.
Ostatnio pojawiły się na rynku:
"Toskania i Umbria" (współpraca z MasterCard),
"Toskania. Przewodnik dookoła świata" (niebieski),
"Toskania. Pascal Lajt" (wersja kieszonkowa, bardziej ogólna).

Kiedyś był również dostępny bardzo dobry przewodnik "Włochy Środkowe", a tam Toskania na pierwszym planie.
Wszystkie pozycje wydawnictwa Pascal.
Przed zakupem podejdź do księgarni i przeglądnij je sobie jeszcze.

Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Szczególnie polecane przewodniki/mapy turystyczne

Post autor: Hawajka » 19 maja 2014, o 20:49

no fakt, dawno mnie nie było, chociaż byłam tu i tam ;)
ja też zawsze stawiam na Pascala, ale myślałam, że może jest coś wypróbowanego, że nowe i super.
ten 'dookoła świata' najbardziej przypomina mi te z których korzystałam, jest wydanie z 2011.. to chyba nie aż tak dawno?

ODPOWIEDZ