Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Motywy uprawiania turystyki

Ogólne dyskusje o turystyce.
Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Motywy uprawiania turystyki

Post autor: Abderyta » 28 wrz 2011, o 10:10

Wpisałem tytułową frazę w wyszukiwarce, która nic nie znalazła, więc czuję się uprawniony, by ten temacik rozpocząć. Jeżeli istnieje on gdzieś indziej, proszę Administrację o stosowne pouczenie.

Zakładając, że temacik nie bytuje w naszym forum, uważam, że w miejscu spotkań miłośników turystyki powinno się zadać pytanie o motywy podróżowania.

Zwracam się więc z gorącą prośbą do wszystkich zarejestrowanych Użytkowników o odpowiedź na poniższe:

1) Jakie potrzeby ten rodzaj aktywności homosapiensowej zaspokaja?
2) Ku jakim celom dąży?
3) Jakie rezultaty (wynikające z celów) przynosi?

Moje odpowiedzi brzmią:
1) potrzeby lenistwa, wspólnoty, przyjaźni oraz dyskusji;
2) ku zdrowiu psychicznemu oraz podtrzymaniu więzi z osobami, na których mi zależy;
3) radość z powodu odpoczynku od spraw bieżących (głownie zawodowych), kontaktu z bliskimi oraz (mniejszego lub większego) nadrobienia zaległości związanych z własnymi pasjami.

Z góry dziękuję za Wasze ewentualne odpowiedzi, które są dla mnie istotne w kontekście pewnego ogólnego zjawiska, nad którym ostatnio coraz częściej się zastanawiam. Za ok. miesiąca, jeśli ktoś wyrazi taką chęć, podzielę się z Wami tymże przemyślonkiem.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Motywy uprawiania turystyki

Post autor: Adler » 29 wrz 2011, o 18:17

Biorąc pod uwagę typologię R.Winiarskiego (1988):

1) w moim przypadku głównie poznawcza, społeczna i zdrowotna
2) ku poznawaniu nowych kultur/krajów ("Podróże kształcą"), ku integracji z osobami posiadającymi podobne pasje (pomysł utworzenia niniejszego forum),
3) wiedza/nowe doświadczenia, stan zdrowia/samopoczucie (zakładając zdrowotną funkcję turystyki), radość/zadowolenie, nowe kontakty/utrzymanie dotychczasowych kontaktów

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Motywy uprawiania turystyki

Post autor: figamaga » 29 wrz 2011, o 19:39

1) Jakie potrzeby ten rodzaj aktywności homosapiensowej zaspokaja?
Potrzebę poznawania, zdobywania nowej wiedzy.

2) Ku jakim celom dąży?
Patrz wyżej.

3) Jakie rezultaty (wynikające z celów) przynosi?
Zdobycie nowej wiedzy, poznanie bardzo szeroko rozumiane (ludzi, kuchni, obyczajów, itp.)

Awatar użytkownika
Gniewko
User
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2011, o 18:04
Lokalizacja: Po południu

Re: Motywy uprawiania turystyki

Post autor: Gniewko » 20 lis 2011, o 15:45

Abderyto, zgadzam się z Twoimi odpowiedziami nr 1 i 2.

Pozdrowka

ewakoc

Motywy uprawiania turystyki

Post autor: ewakoc » 9 sty 2015, o 00:07

1) W moim wypadku to ogromna odskocznia od codzienności. Oczywiście funkcja poznawcza też ma duże znaczenie.
2) Dążę do tego, aby podróże nie były odskocznią od codzienności, ale moją przyjemną codziennością.:)
3) Spokój psychiczny na określony czas (później znów muszę wyruszyć w mniejszą lub większą podróż.

ODPOWIEDZ