Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Turystyka zimą

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Turystyka zimą

Post autor: Norden » 28 paź 2010, o 19:43

Czy uważacie, że zima jest martwym sezonem dla turystyki w Polsce? (poza wyjazdami na narty i sylwestrem w górach)
Dla mnie to najpiękniejsza pora roku jeśli chodzi o chodzenie po górach.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 28 paź 2010, o 19:45

Osobiście wolę lato oraz późną jesień w górach.
Aby rozkoszować się górami w zimie, potrzebne są: doświadczenie i odpowiedni sprzęt turystyczny.

Awatar użytkownika
ziuba
User
Posty: 154
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 18:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: ziuba » 28 paź 2010, o 20:35

Ja również czuje się bezpieczniej w górach latem czy jesienią, nigdy mnie nie ciagneło na chodzenie zimą po górskich szlakach, zdarzają się sytuacje że w upalne dni jest cięzko a co dopiero byłoby w zimie:)
"Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę"

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 28 paź 2010, o 22:17

Sądzę, że nie jest do końca martwy, lecz - pozostając przy metaforyce umierania - podłączony do respiratora, ponieważ zakładam, że maksymalnie 10% turystów górskich preferuje tę porę roku na swoje wesołe wspinaczki.

Na przykład mój najlepszy przyjaciel uważa, że Wisła (w której ma mieszkanie) najpiękniejsza jest właśnie zimą. Ponadto, lubi o tej porze roku wejść na Równicę w Ustroniu, by po - jakkolwiek to zabrzmi - osiągnięciu szczytu rozkoszować się grzanym piwem w Kolibie pod Czarcim Kopytem.

Reasumując, miłośnicy zimowych wspinaczek górskich są wśród nas, jednak z tych, których znamy osobiście, na ogół nie stworzylibyśmy ekipy do brydża. Może ewentualnie dałoby się jakiś trójkącik (Ju noł, łot aj min), ale też nie na pewno.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 29 paź 2010, o 20:52

Chodziło mi o uprawianie turystyki zimą w całej Polsce, nie tylko w górach.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 29 paź 2010, o 23:37

Niezależnie, czy chodzi o turystykę górską czy "gdziekolwiekinną", moja odpowiedź na Pańskie pytanie pozostaje niezmienna.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 31 paź 2010, o 15:43

Ja osobiście uważam, że turystyka zimą jest także popularna ( choć pewnie w mniejszym stopniu niż latem). I tak... w moim przekonaniu mamy do czynienia ze specyficznym okresem, kiedy to są święta, sylwester, karnawał oraz dla co niektórych dłuże przerwy świąteczne, to zazwyczaj czas, który wykorzystuje się na jakieś wyjazdy- nie tylko krajoznawcze. Oprócz gór jeździ się przecież nad morze ( coraz bardziej popularne zimą) oraz do większych aglomeracji miejskich- pozwiedzać, jak też pobawić się (tzw. turystyka clubbingowa). Warto też wspomnieć o źródłach termalnych, na które jak wiemy najlepiej wybrać się zimą :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

George

Post autor: George » 1 lis 2010, o 08:59

Szczerze... ja osobiście w góry najchętniej chodzę właśnie zimą... góry są zdecydowanie mniej zaludnione przez "stonkę" nie ma rozjeżdżających turystów i dewastujących piesze szlaki quadów (za to są na szlakach niestety skutery śnieżne).

Generalnie od lat nudzi mnie stanie w "kolejce do kolejki" i wolę w tym czasie wędrować po wreszcie pustych np Połoninach, Babich Górach czy rozkoszować się wschodami słońca np na Turbaczu gdzie o tej porze roku nie muszę się zwalać z "wyra" o 4 nad ranem ;-)

Zasadniczo uważam podobnie jak śp. Władysław Krygowski, że "góry powinny być dostępne dla wszystkich, ale niekoniecznie kążdy musi się w nich znaleźć", a to mi w miarę gwarantuje zima w górach.

Oczywiście potrzebny jest rozsądek i trzeźwe myślenie i nie mówię tu o wspinaczkach tatrzańskich bez specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Ale Beskidy, czy Sudety są zimą wg mnie fantastyczne.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 7 lis 2010, o 11:27

Co to jest "stonka"? Zabrzmiało trochę ekskluzywnie (w pierwotnym znaczeniu tego słowa).
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
ziuba
User
Posty: 154
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 18:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: ziuba » 7 lis 2010, o 12:29

Stonka, to wycieczka szkolna:)
"Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę"

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 18 lis 2010, o 12:36

Dziękuję za odpowiedź.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 23 lis 2010, o 21:07

Mam takie pytanie.... dla wszystkich maniaków białego szaleństwa..... które wg Was stoki narciarskie w Pieninach są godne polecenia? Chodzi mi o także o dogodny dojazd oraz rozbudowana infrastrukturę turystyczną.


Liczę na ciekawe porady :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 25 lis 2010, o 23:13

ziuba pisze:Stonka, to wycieczka szkolna:)
Stonka turystyczna to znacznie szersze pojęcie i niekoniecznie jest to każda wycieczka szkolna.

Osoby zainteresowane tym tematem odsyłam na forum e-beskidy: http://www.beskidzkie.fora.pl/ogolne-dy ... ,1302.html

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 25 lis 2010, o 23:16

Selene pisze:Mam takie pytanie.... dla wszystkich maniaków białego szaleństwa..... które wg Was stoki narciarskie w Pieninach są godne polecenia?
W Pieninach po polskiej stronie są trzy stacje narciarskie.

Najbardziej znana i godna polecenia jest stacja narciarska "Palenica" w Szczawnicy. Jest tam kilka tras do wyboru o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. Minusem może być duży tłok w weekendy oraz podczas świąt i ferii.
Strona www: http://www.szczawnica.nrs.pl/narty.html

Bardzo dobrą opinią cieszy się stacja "Polana Sosny" w Niedzicy. Geograficznie położona jest na polskim Spiszu, ale pod względem turystycznym można ją zaliczyć do Pienin. Nie miałem tam jeszcze okazji jeździć, więc nie mogę nic napisać od siebie na jej temat.
Strona www: http://www.niedzica.pl/wy...agi-narciarskie

Najmniejszą i najnowszą stacją narciarską jest "Arena Narciarska Homole" w Jaworkach. Podobnie jak w przypadku Niedzicy, wszystkich zainteresowanych odsyłam na ich stronę internetową.
Strona www: http://www.skionline.pl/s...ejscowosci=1724

Bardzo blisko z Pienin jest do stacji narciarskiej "Czorsztyn-Ski" w Kluszkowcach, położonej na stokach "wulkanicznej" góry Wdżar.
Strona www: http://www.czorsztyn-ski.com.pl/pl/2076

Pojedynczy wyciąg narciarski znajduje się ponadto w Krościenku - geograficznie w Beskidzie Sądeckim, ale turystycznie również w Pieninach. Nie polecam go jednak początkującym narciarzom. Stok jest położony na zachodnim stoku góry, co sprawia że po południu, w przypadku słonecznej pogody i temperatury oscylującej około zera, śnieg zmienia się w mokrą breję, a po zachodzie słońca zamarza i zmienia się w lodoszreń.
Strona www: http://www.stajkowa.pieniny.net/

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 26 lis 2010, o 19:44

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam. :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Gniewko
User
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2011, o 18:04
Lokalizacja: Po południu

Post autor: Gniewko » 12 kwie 2011, o 18:36

Nie jeżdżę na nartach, ale mam piękne wspomnienia z wyjazdu w Tatry zimą. Wszedłem wtedy na Wołowiec. Była piękna słoneczna pogoda, mimo że zima w pełni.

Pozdrowka

maciejka250

Re: Turystyka zimą

Post autor: maciejka250 » 4 sie 2011, o 23:39

Szczerze mówiąc należę do tego typu osób, które lubią sobie utrudniać życie i lubię zimę.
W zimie nie podoba mi się tylko jedna rzecz.
W styczniu myślałem, że lód na jeziorze wytrzyma, ale wpadłem i utopiłem komórkę :lol:
Na szczęście mam jeszcze 3 zapasówki.

Justyś

Re: Turystyka zimą

Post autor: Justyś » 28 wrz 2011, o 23:45

Tej zimy czeka mnie obóz zimowy z uczelni i podejrzewam, że bedę musiała wybrać pomiędzy snowboardem a nartami. Niestety ani z jednym ani z drugim nie miałam nigdy styczności więc trudno mi podjąć decyzję. Moze mielibyście jakieś rady dla mnie? :). Co jest lepsze czy może łatwiejsze na sam początek przygody ze stokami? :). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turystyka zimą

Post autor: Adler » 28 wrz 2011, o 23:51

Justyś pisze:Co jest lepsze czy może łatwiejsze na sam początek przygody ze stokami?
Zdecydowanie na początek narty.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Turystyka zimą

Post autor: Yoana » 28 wrz 2011, o 23:53

Z własnego doświadczenia powiem, że na początek wybierz narty ;-) ale oczywiście, jeśli masz taką możliwość, to koniecznie spróbuj obu dyscyplin, tak, żebyś miała porównanie... :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Turystyka zimą

Post autor: petruss1990 » 6 paź 2011, o 01:19

A ja postawiłem na narty, ale biegowe. Trochę ludzie się dziwnie patrzą jak idę do lasu, na łąkę, poligon. Ale jazda sprawia większą frajdę niż się spodziewałem.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
KobietawGórach
User
Posty: 12
Rejestracja: 4 paź 2011, o 11:49
Lokalizacja: Gliwice

Re: Turystyka zimą

Post autor: KobietawGórach » 6 paź 2011, o 14:15

Krótkie spacery z Hrebienka
Wodospady Zimnej Wody
Do najbardziej znanych i najlepiej dostępnych tatrzańskich wodospadów dojdziecie z Hrebienka zaledwie w 30 minut. Na przyjemny spacer bez żadnych problemów mogą iść seniorzy i rodziny z małymi dziećmi.
Schronisko Rainera
W Schronisku Rainera, oddalonym 30 min. od Hrebienka znajduje się Minimuzeum Tatrzańskich Tragarzy. W czasie wizyty polecamy spróbować "domowej herbaty" gospodarza schroniska.
Schronisko Bilíka
Zaledwie 5 minut trwa droga z Hrebienka do Schroniska Bilíka, w którym można się odświeżyć lub zjeść smaczny obiad.

Turystyka zimowa w terenie wysokogórskim wiąże się nie tylko z koniecznością nabycia pewnych dodatkowych umiejętności, ale też z koniecznością umiejętnej oceny i radzenia sobie z zagrożeniami typowymi dla warunków zimowych.

Aktywność zimową to także takie sporty jak narciarstwo alpejskie i klasyczne, snowboard, skoki narciarskie, saneczkarstwo, skeleton, hokej na lodzie, jazda figurowa na lodzie, biatlon, curling, skibob.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turystyka zimą

Post autor: Adler » 8 paź 2011, o 15:07

Aktualne zdjęcia w Internecie:

Pierwszy atak zimy

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Turystyka zimą

Post autor: Norden » 18 paź 2011, o 23:18

Zdjęcia "od środka" :)

https://picasaweb.google.com/nordenmb/T ... rwszySnieg" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turystyka zimą

Post autor: Adler » 19 paź 2011, o 12:17

Zdjęcia, jak zawsze, super. :-)
Jaki sprzęt zabrałeś tym razem na wędrówkę w tych trudnych warunkach?

ODPOWIEDZ