Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Adler » 21 sie 2014, o 13:16

Króciutko, z uzasadnieniem (na podstawie własnych doświadczeń), poproszę. ;)
Co ma ta stolica, a czego nie ma tamta?
Mile widziane porównania oraz ciekawostki.
Kto pierwszy?

Awatar użytkownika
Fromena
User
Posty: 384
Rejestracja: 7 mar 2011, o 18:48
Lokalizacja: Roztocze;)

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Fromena » 21 sie 2014, o 14:00

No to ja pierwsza ;p
Najpiękniejsza stolica dla mnie w Europie to Budapeszt. Lubię miasta które są zbudowane nad rzekami, gdzie rzeka odgrywa główną rolę. Budapeszt właśnie to ma. Do tego miasto wybudowane na wzgórzach, z których roztaczają się piękne widoki. Jak dla mnie to miasto bardzo estetyczne, piękna architektura parlamentu, który jest wizytówką całego miasta.
Wiedeń nie spełnił moich oczekiwań. Miałam lepsze wyobrażenie od tego co zobaczyłam. Dla mnie to takie miasto funkcjonalne, w którym łatwo żyć i poruszać się, ale nie zaspokaja moich potrzeb estetycznych. Za to wielkim plusem jest duża ilość terenów zielonych idealnie przystosowanych do rekreacji.
Z Berlinem bardzo podobne odczucia jak z Wiedniem.
Warszawa- praktycznie jej nie znam. Coraz więcej nowoczesności :)

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: petruss1990 » 21 sie 2014, o 16:17

Za dużo tych stolic nie widziałem, ale... stawiałbym na Rzym (zastanawiałem się nad Pragą, ale...). W sumie to 2 stolice w jednym. Zabytki świeckie i duchowa stolica Europy. Zawsze można znaleźć jakiś ciekawy kątek. Miasto żyjące 24h... Ogólnie dobrze się tam czułem..

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Comen » 25 sie 2014, o 23:46

Podobnoż najpiękniejszą stolicą Europy jest Paryż. Nie byłem jeszcze więc się mądrzyć nie będę. Zapewne są ku temu przesłanki architektoniczne - zainteresowanych odsyłam do starej pracy Stefana Kurowskiego Warszawa na tle stolic Europy gdzie autor udowadnia w systemie punktowym wg poszczególnych kryteriów dlaczego ta a nie inna stolica jest najpiękniejsza, najfunkcjonalniejsza i najlepsza do życia.
Paryż, Londyn, Moskwa, Berlin, Madryt (byłem w tych dwóch ostatnich) wszystko to jednak miasta molochy. Poza znanymi zabytkami i landmarkami są tam niezliczone dzielnice blokowisk, suburbii, anonimowych budynków a odległości między jedną a drugą częścią miasta są nie do przebycia bez szybkich środków komunikacji miejskiej. Zastanawiam się jak orientują się w plątaninie ulic berlińscy taksówkarze. Jeśli każę mu się zawieść np. na Kastanien Allee w dzielnicy Charlottenburg to czy będzie wiedział gdzie to dokładnie jest? A w takim Budapeszcie ulic Petofiego jest pewnie z kilkanaście w różnych dzielnicach miasta.
Więc tak dla odmiany zaproponuję stolicę niewielką skrojoną na ludzki wymiar, możliwą do przebycia nawet na piechotę. Waham się tutaj ponieważ mam 3 kandydatki... ale nad śródziemnomorski koloryt Ljubljany i północną surowość Tallinna przedłożę jednak wileński barok. Wilno to miasto w którym czułem się trochę jak w alternatywnym Krakowie, czyli jak u siebie, chociaż nie u siebie. Podobna w charakterze starówka i także wielka liczba kościołów - w tym sensie taki litewski Rzym. Jest wiele pamiątek polskości w tym miejscu choćby cmentarz na Rossie, pomnik Mickiewicza i cela Konrada czy Matka Boska Ostrobramska, ale genius loci tego miasta polega chyba na odpowiedniej mieszance zachodu i wschodu. Przepiękne złocone cerkwie sąsiadują tutaj z bielonymi wieżami kościołów często niestety ograbionych we wnętrzu. Ale i tu są pewne wyjątki jak choćby niesamowity kościół św Piotra i Pawła na Antokolu, który z zewnątrz wygląda dość niepozornie jak jeszcze jedna wileńska świątynia, ale wewnątrz to po prostu istna kakofonia białej rzeźby: stiuki, stiuki, stiuki. Oprócz tego jest w Wilnie wiele pięknych terenów zielonych: parki na Zwierzyńcu czy na Górze Giedymina. No i jest nawet namiastka Paryża w postaci miejscowego Montmartre'u czyli dzielnicy Zarzecze (Uzupio) pełnej artystów, ciekawych kafejek i stanowiącej wręcz oddzielną "wolną republikę". Warto tam zajrzeć na mały cmentarz założony na skarpie nad Wilejką z ciekawymi nagrobkami w kształcie starych pni drzewnych. Są też ciekawe w kształcie pomniki - choćby ten przedstawiający Żelaznego Wilka z litewskiej legendy, wielkanocną pisankę czy anioła dmącego w trąbę. Sowieci nie zniszczyli krajobrazu Wilna. Blokowiska zlokalizowano raczej na dalekich przedmieściach, nie psują zatem panoramy i raczej się nie rzucają w oczy. Tam gdzie są np. na Śnipiszkach często można zaobserwować ciekawe kontrasty: stare drewniane chatynki, nad nimi dość zaniedbane bloki z wielkiej płyty, nad nimi nowoczesne szklane domy. Nawet sowiecki w kształcie most nad Wilią z monumentalnymi posągami robotnika, kołchoźnicy, górnika, hutnika i kogo tam jeszcze jakoś współgra z tym zabytkowym otoczeniem. No więc tak trochę przekornie stawiam na Wilno w imię hasła "małe jest piękne".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Adler » 26 sie 2014, o 11:08

A miało być krótko. ;)
Kto następny?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: gar » 29 sie 2014, o 22:43

Dwie stolice cisną mi się na ... klawiaturę:
Rzym - bo wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, za zabytki, których ilości i różnorodności nie sposób policzyć oraz za witalność miasta
Tallin - średniowieczne piękno w całej krasie

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Adler » 21 wrz 2014, o 19:46

Temat pokrył się już lekką warstwą kurzu... :(

Szukamy daleko, a koło nas są piękne: Praga i Wiedeń.
Bardzo podobne pod względem architektury, w równym stopniu obfitujące w zabytki.
Zarówno w jednej, jak i w drugiej stolicy wyczuwam specyficzną atmosferę, której nie zaznamy niestety w Berlinie, czy Bratysławie (nie wspominając o Warszawie).
Porównując obydwie stolice większe ukłony jednak w stronę Wiednia.
Za co? Za Grinzing i Kahlenberg. <okok>
Cofa mnie troszkę "wielkomiejskość" i megalomania mieszkańców Paryża i Londynu. Za Rzymem przemawiają jeszcze te ciasne uliczki. Uwielbiam je. Warte odnotowania w tej klasyfikacji są jeszcze moim zdaniem: Amsterdam i Kopenhaga.

Praga i Wiedeń - to moje kandydatki do miana najpiękniejszej stolicy Europy.

ZawadaKasia

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: ZawadaKasia » 14 lis 2014, o 14:43

Mnie się podoba Sztokholm, cos niesamowitego. Ogólnie całe miasto jest sliczne nawet slumsy-wszedzie ich obiega woda, zielen a samo centrum...przepiekne

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Adler » 2 sty 2015, o 12:37

Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami.

podroznikking

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: podroznikking » 4 sie 2015, o 22:37

ja całkiem sporo o europejskich miastach dowiedziałam się poprzez Regulamin Forum (pkt.6), znalazłam tam wszystkie informacje o miastach, które mnie interesowały kiedy wybierałam się w podróż po Europie

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Gollum » 5 sie 2015, o 19:30

Postawiłbym na Pragę, ale nie byłem tam bardzo dawno i obawiam się, że zatraciła znaczną część swojej atmosfery. No to będzie Amsterdam. Miasto dla każdego. Możesz do woli jarać, nie przeszkadzając innym, możesz zanurzyć się w rui, porubstwie, zboczeniach i normalnym seksie i nie przeszkadzać nikomu, możesz udać się na nocną milczącą procesję, przy której chowają się nasze pielgrzymki i procesje (oprócz tych tradycyjnych), możesz zobaczyć ogromne bogactwo, z którym nikt się nie afiszuje, możesz zobaczyć, jak można zmienić mieszkańców dzielnicy na całkiem innych, nie naruszając zupełnie jej charakteru.

podroznikking

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: podroznikking » 10 sie 2015, o 13:29

ZDECYDOWANIE RZYM!
Byłam tam rok temu we wrześniu - głównie dlatego, że jest już po sezonie i nie ma takich zabójczych temperatur :) W tym roku też planuję pojechać, jestem na etapie szukania najlepszej oferty :)))
Rzymie, nadchodzę! :D


Admin: zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www!
Upomnienie słowne.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Adler » 29 lip 2016, o 16:23

Do listy dopisuję Kopenhagę.
Po moich dwóch ostatnich pobytach w tym mieście jestem nim zauroczony.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Yoana » 31 lip 2016, o 00:43

Zdecydowanie Wiedeń. :)

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: eDom » 9 wrz 2016, o 13:46

Też stawiam na Wiedeń ze względu na bogactwo dobrze zachowanych zabytków, niesamowity klimat, spacerując wewnątrz Ringu można odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie ( może gdyby nie liczne pizzerie ;) ) , minusem tu są jednak dość wysokie ceny więc waham się lekko między Pragą, gdzie nawet przy niezbyt bogatym portfelu można się czuć dość swobodnie, a również jest co pozwiedzać i nie da się nie zauważyć uroku tego miasta.

Martens8
User
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2015, o 16:09

Najpiękniejsza stolica w Europie?

Post autor: Martens8 » 27 gru 2016, o 12:55

Wiedeń, Praga - to mój top. No żadne nasze miasto nie może się z nimi mierzyć jako całość ;)

ODPOWIEDZ