Strona 1 z 2

Turystyka piwna w Polsce

: 18 lis 2014, o 19:18
autor: Andy
Jak myślicie, czy ten typ turystyki jest/będzie popularny w naszym kraju?
Myślę, że warto połączyć zwiedzanie poszczególnych regionów/zabytków z krótką wizytą w lokalnych browarach.
Na przykładzie mojego zwiedzania Wrocławia i degustacji miejscowego piwa w "Spiżu" przyznam, że jest to pewnego rodzaju urozmaicenie, alternatywa podczas wyjazdów krajowych. <tak>

Ciekawe zastawienie wartych do zwiedzenia browarów opracował jeden z portali turystycznych:

Pomorze:
Browar Amber w Bielkówku, Brovarnia w Gańsku, Browar Gościszewo SC w Gościszewie, Browary Grudziądz w Grudziądzu, Minibrowar Kowal w Koszalinie, Brewer Polska w Połczynie Zdrój, Browar Bosman w Szczecinie, Browar Krajan Trzeciewnicy.

Wielkopolska:
Browar Czarnków w Czarnkowie, Browar Bartek w Gołuchowie, Browar Kaliski – Złoty Róg w Kaliszu, Browar Zodiak w Kłodawie, Browar Fortuna w Miłosławiu, Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Brovaria w Poznaniu, Browar Boss w Witnicy, Browar Edi we Wschowie, Haust Minibrowar Restauracja Pub w Zielonej Górze.

Śląsk:
Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie, Browar Głubczyce w Głubczycach, Minibrowar i Klub Muzyczny „Spiż” w Katowicach, Bierhallle Silesia City Center w stolicy Górnego Śląska, Browar Namysłów w Namysłowie, Browar Racibórz w Raciborze, Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Spiż we Wrocławiu, Van Pur Zabrze w Zabrzu, Browar Na Jurze w Zawierciu, Browar Żywiec S.A. w Żywcu.

Małopolska, Podkarpacie, Lubelszczyzna:
Browar Okocim w Brzesku, Browar Janów Lubelski w Janowie Lubelskim, Browaru Jędrzejów w Jędrzejowie, Browaru Kielce w Kielcach-Dyminach, C.K. Browar w Krakowie, Browar w Leżajsku, Browary Lubelskie S.A. w Lublinie, Browar Jagiełło w Chełmie-Pokrówku, Van Pur w Rakszawie oraz Browar w Zwierzyńcu.

Mazur, Podlasie:
Browar Dojlidy, Browar w Elblągu, Browar Łomżam, Browar Kormoran w Olsztynie.

Mazowsze:
Browar Ciechan w Ciechanowie, Browar Konstancin, Browar Koreb w Łasku, Browary Łódzkie S.A. w Łodzi, Browary w Piotrkowie Trybunalskim, Browar Tumski w Płocku, Pivovaria w Radomiu, Browar Kasztelan w Sierpcu, Browary Warka w Warce, BrowArmia Królewska i Bierhalle w Warszawie, Browar Jabłonowo w Wólce Kosowskiej.

Turystyka piwna w Polsce

: 18 lis 2014, o 22:46
autor: yaretzky
Brakuje mi w tym zestawieniu browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>

Turystyka piwna w Polsce

: 18 lis 2014, o 23:06
autor: Comen
W sumie w Szczyrzycu mimo różnych perypetii miejscowego browaru chyba też jest jakaś niewielka produkcja piwa
http://www.szczyrzyc.info/index.php/szczyrzycki-browar

Turystyka piwna w Polsce

: 19 lis 2014, o 11:36
autor: gar
yaretzky pisze:Brakuje mi w tym zestawieniu browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>
Domyślam się że go brakuje, bo browar nie jest udostępniony do zwiedzania i nie ma ogólnodostępnej knajpki przyzakładowej w której można by spróbować lokalnego złocistego trunku. Ale to tylko moje domysły.

Turystyka piwna w Polsce

: 19 lis 2014, o 11:58
autor: yaretzky
gar pisze: Domyślam się że go brakuje, bo browar nie jest udostępniony do zwiedzania
No, nie do końca tak jest... <tak>

Kod: Zaznacz cały

http://www.browarlwowek.pl/browar/muzeum-browarnictwa.html

Turystyka piwna w Polsce

: 19 lis 2014, o 14:47
autor: gar
Czyli już udostępnili. Gdy byłem tak spory kawałek czasu temu nie było takiej możliwości.
I jest kolejny powód aby wrócić w tamte strony.

Turystyka piwna w Polsce

: 7 gru 2014, o 01:57
autor: Comen
yaretzky pisze:Brakuje mi w tym zestawieniu browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>
Nawet go sobie kupiłem ostatnio i muszę przyznać że faktycznie całkiem niezłe, choć dosyć mocne.

Turystyka piwna w Polsce

: 7 gru 2014, o 09:26
autor: yaretzky
Comen pisze:browaru lwóweckiego (Lwówek Śląski) z jednymi z najlepszych piw które zdarzyło mi się pić, a trochę się ich "zdarzyło"... :>
Comen pisze:Nawet go sobie kupiłem ostatnio i muszę przyznać że faktycznie całkiem niezłe, choć dosyć mocne.
A który "browarek" konkretnie...? <mysli>

Turystyka piwna w Polsce

: 7 gru 2014, o 12:32
autor: Comen
Ratuszowy

Turystyka piwna w Polsce

: 19 sty 2015, o 16:38
autor: gwiazdeczka
Nie pomyslalam nigdy zeby podejmowac taki rodzaj turystyki :) Ale to moze byc calkiem ciekawe!

Turystyka piwna w Polsce

: 3 lut 2015, o 11:41
autor: Mark
to byłoby świetne! ;) jak przedstawiałem się przed chwilą w odpowiednim temacie był wymóg żeby napisać jaki rodzaj turystyki się lubi miałem trochę problemy z określeniem, ale właśnie mnie oświeciło .. ;-)

Turystyka piwna w Polsce

: 3 lip 2015, o 01:54
autor: Gollum
Jest jeszcze trochę do zrobienia
Do odtworzenia jest grodzisz, zlikwidowany przez wyrób piwopodobny lech. Piwa a'la grodziskie robi się w Lublinie, Zawierciu, Czechach, Skandynawii, reszcie Europy i USA, tylko nie w Grodzisku Wielkopolskim. A jeszcze przed wojną Polska słynęła na rynku piwnym właśnie z piwa grodziskiego. Podobny doń był baran ze Świdnicy. Też do odtworzenia. W Grodkowie można przywrócić do życia piwo grodkowskie (browar zrujnowany, ale da się odbudować), uważane w czasach, gdy Śląsk był niemiecki, za najgorsze na świecie. No i piwo jopejskie z Gdańska. Prawdopodobnie najmocniejsze piwo świata, przy którym aktualnie najmocniejszy kulminator to popłuczyny. Odtwarzają je z trudem Niemcy, Belgowie i Holendrzy, tylko nie Polacy, bo wyrób piwopodobny żywiec zabrania.

Turystyka piwna w Polsce

: 3 lip 2015, o 22:48
autor: petruss1990
Także w moim małym Hrubieszowie funkcjonuje mały, lokalny browar...

Turystyka piwna w Polsce

: 5 lip 2015, o 15:07
autor: tadeks
W moim Słupsku w XVII wieku w Słupsku istniało ok. 200 browarów! W 1815 już tylko 25. Ostatni zakończył działalność w 1999 roku. Cała infrastruktura po nim wciąż stoi i jest zagospodarowywana w różnych kierunkach, tylko nie piwnym. Może ktoś chętny?
W niedalekiej Ustce piwo od 2014 roku produkuje browar restauracyjny w Hotelu Promenada. Jeszcze nie próbowałem.
Nie uwzględnia go zestaw browarów restauracyjnych zamieszczony na stronie:
http://polskieminibrowary.pl/
Jak turystyka piwna, to pasuje tu mapa browarów:
http://nachmieleni.pl/mapa-browarow/

Turystyka piwna w Polsce

: 9 gru 2015, o 21:51
autor: gar
Dla miłośników piwnej turystyki pojawiła się ciekawa ściąga w postaci mapy Polski z zaznaczonymi działającymi browarami (są namiary na nie - adresy i telefony oraz krótkie notki, czego można się spodziewać, czyli co i jaką metodą produkują). Na mapie jest chyba 116 tego rodzaju przybytków. Mapę wydało wydawnictwo galileos.

Turystyka piwna w Polsce

: 1 lut 2016, o 04:38
autor: eDom
Mam wrażenie, że u nas taka turystyka nie istnieje. Wiele browarów broni wejścia do środka jak twierdzy, ciekawe dlaczego. Wydaje mi się, że otwarcie się na turystów spowodowałoby wzrost sprzedaży danego piwa.

Turystyka piwna w Polsce

: 6 lut 2016, o 14:27
autor: Andy
eDom pisze:Mam wrażenie, że u nas taka turystyka nie istnieje.
Jesteś trochę w błędzie.
Widziałeś może blog "Piwne podróże"?
Podam namiary: Blog/Fanpage
eDom pisze:Wiele browarów broni wejścia do środka jak twierdzy, ciekawe dlaczego.
Jak pokazuje przykład powyższego bloga, nie do końca masz rację.

Przeglądam zawartość tego bloga i podziwiam motywację autora - człowieka z pasją. <okok>

Turystyka piwna w Polsce

: 6 lut 2016, o 14:51
autor: Piwny Podróżnik
Dzięki za zaproszenie na forum.

Oczywiście w temacie piwnej turystyki zapraszam do mnie na blog. Nie wiem, czy można się tu reklamować w ten sposób, ale znalezienie go to nie problem - Piwne Podróże.

Poza tym polecam jeszcze kilka blogów w tym temacie - odnośniki są na głównej u mnie - Beervault i Piwny Turysta.

Poza tym polecam mapy browarów i lokali Piwnego Informatora - bardzo przydatna i łatwa do znalezienia rzecz. Lista browarów jest tam aktualna.

Temat wbrew pozorom jest całkiem popularny w Polsce. Zwykle nie ma problemów z wejściem do browarów, nie wiem skąd pomysł, że jest inaczej. Jestem ciekaw.

No i dzięki za miłe słowo.

Turystyka piwna w Polsce

: 9 lut 2016, o 21:18
autor: gar
Dziś odwiedziłem mini browar Majer w Gliwicach. Dobre piwo, przyjemna restauracja z bardzo dobrym jedzeniem, konkretny i przyjazny piwowar. Ceny piwa oscylują w okolicach 9 zł/0,5 l.

Turystyka piwna w Polsce

: 15 sie 2016, o 23:01
autor: Gollum
eDom pisze:Mam wrażenie, że u nas taka turystyka nie istnieje. Wiele browarów broni wejścia do środka jak twierdzy, ciekawe dlaczego. Wydaje mi się, że otwarcie się na turystów spowodowałoby wzrost sprzedaży danego piwa.
Swego czasu odpowiedział na to Robert Makłowicz. Odpowiedź ta szybko została usunięta i już jej nie znajdziecie (chyba że ktoś zdążył nagrać i puścić w necie). Otóż gość powiedział, że duże browary, oprócz jedynych trzech (woda, słód, chmiel) dopuszczalnych składników według Bawarskiego Prawa Czystości z 1516 roku, dodają czwarty składnik, enzymy przyspieszające dojrzewanie.
Gdzieniegdzie pojawiają się też kretyńskie informacje o dodawaniu zamiast chmielu odpadu rzeźnego, żółci bydlęcej. Wystarczy logicznie pomyśleć, bu uznać to za idiotyzm

Turystyka piwna w Polsce

: 16 sie 2016, o 22:05
autor: Comen
Coś jest na rzeczy. Obecnie wszystkie piwa z dużych browarów smakują tak samo, a w zasadzie to w ogóle nie smakują.

Turystyka piwna w Polsce

: 14 paź 2016, o 18:24
autor: Gollum
A właśnie; coś się stało. Jeszcze nie tak dawno w marketach, czy to hiper czy to super, czy to zwykłych, można było kupić jedynie korporacyjne popłuczyny typu żywiec, ewentualnie własne tanie marki, nie zasługujące nawet na miano popłuczyn. A tu parę dni temu zajrzałem po coś do Tesco i oczom nie wierzę. Półki z piwem zajmują butelki chyba wszystkich małych browarów! Zaglądam na piwne stoisko do mojego marketu osiedlowego, gdzie do niedawna były same popłuczyny. I to samo! Może nie wszystkie lokalne browary, może nie połowa, ale kilka. Coś przegapiłem?

Turystyka piwna w Polsce

: 16 paź 2016, o 20:16
autor: gar
Małe browary mają ciekawe piwa i jest na to moda. Mi to pasuje. Na Hali Lipowskiej w schronisku bardzo dobre piwa (6 rodzajów) z browaru cieszyńskiego. Jeśli w górach można kupić taki trunek to pełna radość. Tak trzymać.

Turystyka piwna w Polsce

: 6 lis 2016, o 22:13
autor: Andy
Jest duża szansa, że w drugiej połowie listopada zaglądnę do Siołkowej koło Grybowa. W miejscowym browarze jest produkowane bardzo smaczne piwo. Na miejscu można zakupić, nalać do własnych pojemników, delektować się. Na wspólne zwiedzanie obiektu z właścicielem (Słowak, przyp. admin) to może już przy okazji kolejnej, zapowiedzianej wcześniej wizyty. ;)

Turystyka piwna w Polsce

: 7 lis 2016, o 10:29
autor: gar
Odwiedziłem w weekend Sławice, gdzie produkowane są piwa Słociak. Pub bardzo przyjemny, jedzenie bardzo dobre (ceny bardzo różne od bardzo niskich do bardzo wysokich), piwa - niestety poniżej moich oczekiwań, tzn. nie są złe, ale spodziewałem się jednak czegoś lepszego (lager - w normie, pszeniczne - niezłe, koźlak - najlepszy z próbowanej czwórki, stout - przyzwoity). Ceny piwa: 0,5 l - 8 zł. Bardzo fajną formą próbowania tamtejszego piwa jest tzw. tester tzn. 4 piwa o pojemności 0,12 l w cenie 10 zł. Człowiek spróbuje 4 rodzajów i już ma wyrobiony pogląd.