Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Comen » 4 lut 2015, o 23:05

Rekomendujcie takie niewielkie miasteczka a nawet wsie które utraciły prawa miejskie ale mim o to wyglądają "miasteczkowo". W tej grupie wymienić można np. Lanckoronę czy Szydłów. W samej Małopolsce jest kilka ciekawych małych miasteczek takich jak Czchów, Zakliczyn albo Lipnica Murowana. Znacznie więcej jest takich niewielkich osad na Śląsku czy w Wielkopolsce.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: gar » 4 lut 2015, o 23:47

Tradycyjnie rekomenduję Chełmsko Śląskie (jest poświęcony mu temat na forum)
Dodam do tego, te w których również byłem i mam miłe wspomnienia, a jeśli tylko mogę to przynajmniej na kilka minut się w nich zatrzymuję:
Babice (z rozpadającą się drewnianą cerkwią)
Baligród (kirkut, cerkiew, rynek)
Dobromierz (brama do Sudetów)
Inowłódz (perełka z romańskim kościołem na wzgórzu nad Pilicą, synagogą i odrestaurowanymi ruinami zamku)
Jaśliska (klimat Beskidu Niskiego)
Kalwaria Pacławska (Pogórze Przemyskie pełną gębą)
Krasiczyn (pałac)
Książ Wielki (z potężnym pałacem - w nim schronisko PTSM)
Lewin Kłodzki (za wspomnienia)
Lutowiska (choć klimatu z dawnych lat już brak, ale usytuowanie pierwszorzędne)
Łagów (lubuska perełka)
Nowy Korczyn (2 przepiękne kościoły, duży rynek i zabezpieczone ruiny synagogi nad Nidą)
Rybotycze (coś w sobie mają i ten kirkut na wzgórzu)
Srebrna Góra (twierdza, wiadukty kolejki, ciekawy rynek)
Szymbark (skansen, dwór, 2 drewniane świątynie)
Tarłów (piękny kościół i niezapomniana knajpa z adapterem)
Wielkie Oczy (za klimat)
Wiślica (świętokrzyska rewelacja)
Wola Michowa (to samo co w Lutowiskach)

Do tej listy mógłbym dodać jeszcze z kilkanaście podobnych miejscowości ...

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: tadeks » 9 lut 2015, o 10:42

Odnosząc się do tego, co napisał gar:Chełmsko Śląskie- z tej listy, to najbardziej popieram.
Niektóre nawet nie słyszałem, że takie są, np. Wielkie Oczy. Teraz już wiem.
Brakuje mi w tym zestawieniu Biecza, jednego z najpiękniejszych galicyjskich.

Comen, może zmienić w tytule: zamiast miasteczka wstawić miejscowości, bo jak sam zauważyłeś wiele jest w tym zestawieniu, i nie tylko, ślicznych wiosek.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Comen » 9 lut 2015, o 11:01

Do Biecza dodałbym jeszcze Stary Sącz
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Adler » 9 lut 2015, o 12:11

Comen pisze:Do Biecza dodałbym jeszcze Stary Sącz
Dodatkowo: Ciężkowice, Chotowa, Porąbka Uszewska/Dębno, Krościenko, Nowy Wiśnicz.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: gar » 10 lut 2015, o 13:21

Ze swej strony podałem tylko miejscowości, które kiedyś miastami były, a obecnie praw miejskich nie posiadają. I rzeczywiście są niewielkie (od kilkudziesięciu mieszkańców do ok. 2 tys.). Przy nich miasto Stary Sącz to potęga (ok. 9 tys.) a i Biecz niemały (prawie 5 tys.), co nie umniejsza ich walorów estetycznych.

Romi81

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Romi81 » 11 lut 2015, o 12:36

Ja żałuję, że nie prowadziłem nigdy jakiegoś dziennika podróży, byłem w tylu pięknych miejscowościach, a nie pamiętam nazw:)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Comen » 11 lut 2015, o 22:34

Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to bodaj najmniejszym miastem w Polsce są Wyśmierzyce nad Pilicą (o ile się coś ostatnio nie zmieniło) gdzie jest niespełna 900 stałych obywateli. Nie byłem, ale z tego co wiem jest tam kościół o dość rzadkim w Polsce wezwaniu św. Teresy z Avila a poza tym miasteczko słynie z kiszonych ogórków. Natomiast swego czasu w Świętokrzyskim byliśmy w mieścinie (dziś oczywiście wsi) o dość pospolitej nazwie Dębno (koło Rakowa), gdzie jest może kilkadziesiąt domów, natomiast zachował się całkiem spory dziś po części zadrzewiony plac, czyli dawny rynek.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: gar » 13 lut 2015, o 11:17

Comen pisze:Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to bodaj najmniejszym miastem w Polsce są Wyśmierzyce nad Pilicą (o ile się coś ostatnio nie zmieniło) gdzie jest niespełna 900 stałych obywateli.
W tym temacie nic się nie zmieniło. Kolejne miejsca zajmują miasteczka o około 100 osób większe. Teraz to chyba Suraż i Działoszyce. Te ostatnie są całkiem ciekawe (ruiny synagogi i rewelacyjne freski w kościele).

tomek20

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: tomek20 » 2 mar 2015, o 17:06

polecam Czarną Górę w okolicach Nowego Targu. Przecudowna panorama na Tatry, lepszego widoku w Polsce nie widziałem.

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: pułkownik » 24 lis 2017, o 12:54

W Polsce jest wiele ładnych i zadbanych mniejszych miejscowości. Ja szczególnie lubię klimat malutkich galicyjskich miejscowości, również te podlaskie mają swój swoisty mikroklimat. Niektóre nie mają do zaoferowania niczego szczególnego pod kątem zwiedzania, ale warto zatrzymać się na lokalnym ryneczku i poobserwować toczące się życie.
Ja lubie zwłaszcza takie ryneczki podczas odpoczynku przy wycieczce rowerowej, kiedy najlepiej w upalny dzień na ochłodę wpływają lody z budki.
W mojej klasyfikacji wysoko cenie niniejsze miejscowości:
Dukla (podkarpackie) - ładne widoki na Beskidy (zwł. góra Cergowa), klimat pogranicza słowackiego, kilka cennych obiektów,
Radymno (podkarpackie) - ryneczek z klimatem, boczne drogi z trelinką i drewnianymi domami, zabytków brak
Rymanów (podkarpackie) - nie mylić z Rymanów-Zdrój, typowe żydowskie galicyjskie miasteczko, ryneczek jest w najwyższym punkcie miejscowości, na okolicznych wzgórzach ciekawe kapliczki
Narol (podkarpackie) - klimatyczna miejscowość na Roztoczu, odrestaurowany ratusz i okolice rynku, ładny pałac Łosiów
Zaklików (podkarpackie) - za klimat rodem z "Rancza"
Dorohusk (lubelskie) - klimat pogranicza, ładny pałac, widok ze skarpy na rozlewiska Bugu i Ukrainę
Mielnik (podlaskie) - świetny klimat ryneczku, góra zamkowa z widokiem na Szwajcarię Nadbużańską, kopalnia kredy, w okolicy klimatyczne promy na Bugu, nieopodal Grabarka - miejsce pielgrzymkowe prawosławnych
Kleszczele (podlaskie) - klimat podlaski, drewniane domki, wielowyznaniowość odczuwalna na ulicach
Tykocin (podlaskie) - dość mocno rozreklamowane miejsce, ale rzeczywiście czuć klimat dawnej historii, a zachód słońca z widokiem na Narew i zamek to bajka
Supraśl (podlaskie) - kolejna znana miejscowość (też z seriali telewizyjnych), jest co oglądać, drewniane domki, super bulwary nad rzeką Supraśl, czuć oddech Puszczy Knyszyńskiej
Szydłów (świętokrzyskie) - sporo zabytków historycznych
Czchów (małopolskie) - zamek, widoki na zalew i wzgórza
Iłża (mazowieckie) - klimatyczne miasteczko, zamek, całość psuje krajówka przez centrum
Jak widac po zestawieniu generalnie najlepiej czuję się na południu i wschodzie Polski. Mimo wszystko miasteczka dolnośląskie czy pomorskie, mimo że są wiele bogatsze w zabytki historii, to niestety brak im gospodarnej ręki i nie widać odnawiania zabytków (przykłady np. w Ornecie, Karlinie, Chełmsku Śląskim).
Zawiodłem się na takich miejscowościach jak Krynki, Goniądz, Kazimierz Dolny n. Wisłą, Reszel, Frombork, Chęciny, Pacanów, ale jest to moja subiektywna opinia (po prostu czego innego oczekiwałem po czytaniu wczesniej przewodników).

Na mojej liscie małych miejscowości reklamowanych jako klimatyczne,w których nie byłem są: Drohiczyn, Liw, Czerwińsk n. Wisłą, Jeruzal, Paczków, Bardo, Kożuchów, Łagów, Kruszwica, Chełmno, Gniew, Golub-Dobrzyń, Lanckorona, Otwock, Konstancin-Jeziorna.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Comen » 24 lis 2017, o 19:13

Sporo miejscowości wymieniłeś. W Dukli, Tykocinie, Supraślu i Iłży byłem nawet w tym roku, z miejsc gdzie mnie nie było zainteresowało mnie Radymno.
Jeśli chodzi o potencjał to wymienię jeszcze kilka miejscowości moim zdaniem wartych odwiedzenia a raczej pomijanych przez typowe przewodniki:
Nowe Warpno - prawie na granicy niemieckiej z ciekawym położeniem na brzegu Zalewu Szczecińskiego.
Nowy Staw - miasteczko w centrum Żuław Wiślanych, przynajmniej z daleka prezentowało ciekawy skyline.
Łobżenica - małe miasteczko z dwoma rynkami a co ciekawe obecny ratusz nie stoi przy żadnym z nich.
Jutrosin - jedno z kilku całkiem schludnych miasteczek rolniczych w południowej Wielkopolsce (w tej okolicy warte "grzechu" są z pewnością jeszcze Rydzyna i Poniec). Rynek z kwadratowym ratuszem i piękny kościół parafialny
Wilamowice - bardziej jeśli chodzi o miejscowych "holendrów" niż samą architekturę
Głogówek - widziany od strony Prudnika wygląda całkiem zacnie
Brzozów - z nowo odrestaurowanym rynkiem i ratuszem. Ciekawe okolice (dwa obiekty na liście UNESCO)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: gar » 24 lis 2017, o 20:21

Rydzyna - super
Głogówek - rewelacja (dla mnie najciekawsze miasteczko Opolszczyzny)
Wilamowice - warto zerknąć do tamtejszego kościoła (niezwykłe wyposażenie)

pułkownik
User
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2017, o 12:22

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: pułkownik » 24 lis 2017, o 21:37

Niestety słabo znam miasteczka Wielkopolski. Ale z pewnością jest to ciekawy region.
Przypomniałem sobie jeszcze kilka innych ciekawych małych miejscowości:
Sieniawa (podkarpackie) - odrestaurowane okolice rynku, pałac Czartoryskich, fajny klimat
Krasnobród (lubelskie) - roztoczańskie wakacyjne klimaty, klasztor, zalew
Sulejów (łódzkie) - ładny kompleks klasztorny, bliskość zalewu
Jordanów (małopolskie) - fajny małomiasteczkowy klimat, widoki na Beskidy i Tatry
Dubiecko (podkarpackie) - ciekawy ryneczek, zamek z wspaniałym parkiem i widokiem na dolinę Sanu, muzeum skamieniałości, ogólny klimat
Medyka (podkarpackie) - świątynie różnych wyznań, klimat granicy ukraińskiej

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: dinksiarz » 2 lut 2018, o 23:17

Boguchwała - Zakład Porcelany Zapel.jpg[/attachment]Ja napisze o małej miejscowości tuż przed Rzeszowem, czyli Boguchwale.
Jest to o dziwo bardzo ciekawa miejscowość (pomijam fakt systematycznych co tygodniowych wypadków samochodowych w tej miejscowości oraz wspominanej przeze mnie jednej z najlepszych pizzerni na Podkarpaciu).
Nieco historii za wikipedią:
"...do 1728 Piotraszówka... Miejscowość została założona w XIV w. przez M. Piotraszewskiego. Wieś przeszła na własność M. S. Ligęzy w 1561. Wieś szlachecka Piotraschowka, własność Ligęzów, położona była w 1589 roku w ziemi przemyskiej województwa ruskiego[3]. W czerwcu 1624 Tatarzy spalili znaczną jej cz. W poł. XVII w. wieś przejęli Ustrzyccy, po nich Urbańscy, a w 1724 klucz, którego była siedzibą, został zakupiony przez Teodora Lubomirskiego (1683-1745). Staraniem nowego suwerena w 1728 August II Mocny nadał prawa miejskie wsi, zmieniając jej nazwę na Boguchwała. W 1763 nowym właścicielem miasta został generał wojsk koronnych P. Starzyński. W 1772 Boguchwała utraciła prawa miejskie. W 1805 r. cały majątek nabył ziemianin Florian Straszewski. W 2. poł. XIX w. podupadły klucz boguchwalski zakupił Z. Suszycki. Doprowadził on do rozwinięcia jego gospodarki i utworzył Naukowy Zakład Gospodarczy, który stał się zapleczem dla badań i wprowadzania innowacji w zakresie gospodarowania w rolnictwie. Udane inwestycje gospodarcze w kluczu doprowadziły do wzrostu produkcyjnego. Działalność ta pozwoliła na utworzenie przez W. Suszycką 1 maja 1926 we Lwowie fundacji wspierającej chłopów we wprowadzaniu ulepszeń w rolnictwie.
1 stycznia 2008 Boguchwała odzyskała prawa miejskie..." (pl.wikipedia.org/wiki/Boguchwa%C5%82a)
Boguchwała - krajobraz.jpg[/attachment} [attachment=8]Boguchwała - kościół.jpg
Boguchwała - Zakład Porcelany Zapel.jpg
Dziś Boguchwała jest niewielkim miasteczkiem robiącym wszystko by nie zostać wchłoniętym przez Rzeszów.
Ma niewiele zabytków, są to niewielki kościółek z XVIII w. wraz z plebanią, schowany za nowym kościołem przy drodze, kapitalny zespół pałacowy Lubomirskich oraz ciekawą kaplicę cmentarną (wzniesiony przez Henryka Straszewskiego w 1867 roku, w stylu neogotyckim, jako kaplica rodowa. W podziemiach, pod częścią ołtarzową znajduje się krypta grobowa właścicieli Boguchwały, do której prowadzi osobne wejście zlokalizowane w tylnej części Kaplicy) oraz niewielki ryneczek ze starym dworskim spichlerzem.
DSCF6097.JPG
DSCF6103.JPG
DSCF6110.JPG
DSC05190.JPG
W kaplicy cmentarnej ciekawą rzeczą jest rozeta w kształcie heksagramu czy jak kto woli gwiazdy Dawida vel pieczęci Salomona. Dziwi fakt, ze w budowli sakralnej zamieszczono suma summarum symbol używany w okultyzmie
DSC05193.JPG
Nie wiem może się czepiam, może to być symbol zamieszczony z nieświadomości lub pod porządkujący kult chrześcijański ku mniejszym braciom w wierze, ale ciekawi mnie dodatkowo herb miasta:
DSC05193.JPG
niby wszechwidzące oko jest znanym symbolem religijnym ale...... mimo wszystko kojarzącym się z iluminatami. Może się czepiam, jednak ten fakt trochu daje do myślenia.

A skoro jesteśmy w Boguchwale to warto udać się do pobliskiego Niechobrza na całkiem ciekawy punkt widokowy, tj. krzyż milenijny:
DSC05084.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Comen » 3 lut 2018, o 09:21

Jak na takie małe miasteczko to całkiem sporo tam zabytków, chociaż zapewne nie najwyższej klasy. Miejscowość kojarzyła mi się kiedyś z klubem piłkarskim Izolator - ciekawe jakie są tam jego losy, kiedyś grał w III lidze.
Gdzieś w okolicach Boguchwały przy wiejskiej szkole działa prywatne muzeum strachów polnych - dość interesująca tematyka, może warto je kiedyś odwiedzić.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Zoobek
User
Posty: 16
Rejestracja: 27 sty 2018, o 07:01

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Zoobek » 3 lut 2018, o 18:18

Miejscowość kojarzyła mi się kiedyś z klubem piłkarskim Izolator - ciekawe jakie są tam jego losy, kiedyś grał w III lidze.
Obecnie gra w IV lidze (grupa podkarpacka) m.in. ze znanym z występów w ekstraklasie Igloopolem Dębica (H)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Comen » 4 lut 2018, o 00:18

A nazwę zachował?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: dinksiarz » 4 lut 2018, o 16:10

Tak, nadal mają nazwę ZKS Izolator, choć z tego co słyszałem firma Zapal nie jest już ich właścicielem tylko głównym sponsorem a sam klub jest własnością miasta i gminy Boguchwała. Takie oto plotki słyszałem.

A co do klubu Izolator to heheszki ze starego serialu "Miodowe lata"

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Palac-Romantyczny » 1 mar 2018, o 10:06

Akurat jeżeli chodzi o te małe i zarazem piękne miejscowości w Polsce, to jest ich naprawdę wiele, To co wymieniamy w wątku to tylko jedne z nielicznych. Polecam zrobić sobie wycieczkę objazdową i samemu uaktualniać mapkę na bieżąco właśnie z małymi miasteczkami które warte są odwiedzin.

fabianno
User
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2018, o 14:11

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: fabianno » 12 mar 2018, o 14:21

W Polsce jest bardzo dużo jeszcze nieodkrytych małych miejscowości, które skrywają w sobie piękno i ciekawą historię.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Adler » 12 mar 2018, o 14:22

Podaj przykłady.
O tym, że są to już wiemy. :]

viewtopic.php?f=271&p=39171#p39171

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Comen » 12 wrz 2021, o 07:56

Kilka miejscowości odwiedzonych niedawno których nie ma jeszcze w tym zestawieniu:
Lubomierz - jedno z mniejszych śląskich miasteczek z ciekawym kościołem, odrestaurowanymi kamieniczkami i muzeum filmowym
Sejny - litewska "metropolia" w Polsce ale to małe kresowe miasteczko z dużym klasztorem i ładną synagogą
Skalbmierz - ciekawa historyczna kolegiata i małomiasteczkowy rynek
Chojna - głównie za spektakularne zabytki, olbrzymi kościół, piękny ratusz, bramy miejskie
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: Adler » 12 wrz 2021, o 23:42

W niemal każdym województwie są takie perełki. Przydałby się tu jakiś podział regionalny. (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Najpiękniejsze małe miejscowości w Polsce

Post autor: gar » 5 sie 2022, o 01:19

Puńsk - nieformalna stolica polskich Litwinów (coś w sobie to miejsce ma)
Wleń - pięknie położony i z cennymi zabytkami, niestety przez lata niedoinwestowany, po zmianach prezentuje się całkiem ładnie, pojawiła się też przyjemna kawiarenka na rynku, czekam na kolejne zmiany na lepsze

ODPOWIEDZ