Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Muzea dla niepełnosprawnych

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Yoana » 22 kwie 2015, o 21:29

Słyszy się, że w Polsce jest coraz więcej muzeów, które bez obaw mogą zwiedzać osoby niepełnosprawne (niesłyszące, niewidome). Jeśli wiecie o takich miejscach, to warto o tym napisać. :) Obecnie odbywam kolejny stopień kursu j. migowego i byłabym wdzięczna za wszelkie informacje dotyczącę obsługi osób niesłyszących (szczególnie w mniejszych miejscowościach). :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Comen » 23 kwie 2015, o 18:56

Muzea 3 generacji z definicji są już przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pewnie że pewne wrażenia wzrokowe czy słuchowe umykają osobom upośledzonym, ale dzięki temu że wrażenia dotyczą kilku zmysłów (wiele eksponatów można dotknąć, powąchać a nawet od bidy skosztować) wizyta w takim miejscu może być ciekawa dla tego typu osób. Niewidomi mogliby np. wiele skorzystać z wizyty w Muzeum Chopina w Warszawie, gdzie można wędrować w otoczeniu muzyki naszego najsłynniejszego kompozytora. Jest pewne ale... ten stary pałacyk na stoku skarpy wiślanej ma dość strome schody. Nie jestem pewny czy oprócz schodów jest też winda - z poziomu 0, czyli tam gdzie znajduje się kasa biletowa i recepcja. No trochę przeszkód i w samym muzeum pewnie też można znaleźć, np. wąskie podesty wizualnie atrakcyjne, ale dla niewidomego raczej niepraktyczne. Jeśli chodzi o osoby głuchonieme, zwiedzanie muzeów za pomocą zmysłu wzroku jest chyba najbardziej rozpowszechnioną formą prezentacji, więc sądzę że większość ekspozycji muzealnych, także tych starszych nie ma jakichś wielkich barier dla osób dotkniętych brakiem słuchu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Gollum » 18 cze 2015, o 17:16

Yoana, a co byś powiedziała na połączenie sił i przygotowanie porządnego przewodnika po Polsce dla niepełnosprawnych? Marzy mi się takowy po Europie, już powoli zbieram ekipę. Jestem specem od niepełnosprawnych intelektualnie, ale surdopedagogiki trochę liznąłem, mam wszak w grupie dziewczynę posługującą się gestami znakami PCS

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: yaretzky » 18 cze 2015, o 19:56

Gollum pisze:przygotowanie porządnego przewodnika po Polsce dla niepełnosprawnych?
Super pomysł... <okok>
Gollum pisze:Marzy mi się takowy po Europie, już powoli zbieram ekipę.
Gigant przedsięwzięcie... <okok> Szacun... <brawo>
Gollum pisze:Jestem specem od niepełnosprawnych intelektualnie,
Witam "w rodzinie"... ( choć ja od kilkunastu lat już poza tym zawodem...) :>

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: tadeks » 18 cze 2015, o 20:34

Do przemyślenia:
-może w tradycyjnych przewodnikach turystycznych umieszczać dodatkowe rozdziały lub aneksy skierowane do niepełnosprawnych.
-albo po każdym rozdziale krótką informację skierowaną do niepełnosprawnych.
-albo po każdym opisie drogi, szlaku, wycieczki takąż info.
Coś na wzór przewodników taternickich, w których przy opisie niektórych dróg umieszcza się : droga dostępna dla doświadczonych turystów.
Z tym, że dla niepełnosprawnych wskazane byłoby umieszczać trochę szersze info, bardziej ukierunkowane.

>witaj yaretzky.
Długo Ciebie tu nie było. Chodziłeś, czy siedziałeś?

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Gollum » 18 cze 2015, o 20:54

za dużo by tego było. Ewentualnie dla niesłyszących. Niewidomi potrzebują całkiem czego innego (dotyk, zapach, dźwięk, wibracje), uposledzeni tego co niewidomi i jeszcze czego innego.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: yaretzky » 18 cze 2015, o 21:04

tadeks pisze:Do przemyślenia:
-może w tradycyjnych przewodnikach turystycznych umieszczać dodatkowe rozdziały lub aneksy skierowane do niepełnosprawnych.
-albo po każdym rozdziale krótką informację skierowaną do niepełnosprawnych.
-albo po każdym opisie drogi, szlaku, wycieczki takąż info.
Pomysł dobry, boję się tylko czy autorzy przewodników (a raczej w większym stopniu ich wydawcy) "na to pójdą"... - podnosi to w znacznym stopniu koszty wydawnictwa... <mysli> O ile oczywiście przedtem w ogóle ma się wiedzę dotyczącą możliwości pokonania danego szlaku (czy jego odcinka) przez osobę z jakimiś dysfunkcjami - a tych przecież (rodzajów dysfunkcji) jest multum... Myślę, że to jednak raczej zadanie dla pasjonatów i wszelkich tzw. ludzi dobrej woli... <mysli>
tadeks pisze:>witaj yaretzky.
Długo Ciebie tu nie było. Chodziłeś, czy siedziałeś?
Miałem "szlaban na internet..." <lol>

A wracając do meritum...
Yoana, być może znasz te miejsca (choć nie są "raczej" w mniejszych miejscowościach... :> ):

Kod: Zaznacz cały

http://www.mhk.pl/oddzialy/fabryka-schindlera

Kod: Zaznacz cały

http://www.mhk.pl/aktualnosci/zobacz-i-uslysz-krakow-czyli-muzeum-naprawde-dla-wszystkich

Kod: Zaznacz cały

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/muzeum-bez-barier-teraz-takze-dla-niewidomych-i-nieslyszacych_3827.html

Kod: Zaznacz cały

http://www.1944.pl/o_muzeum/zaplanuj_wizyte/audiodeskrypcja_dla_niewidzacych_niedowidzacych_i_nieslyszacych

Kod: Zaznacz cały

http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/edukacja/program-dla-gosci-niepelnosprawnych

Kod: Zaznacz cały

http://www.swiatciszy.pl/?id=15&lang=1
Jest sporo takich miejsc w kraju... Warto rozejrzeć się także po SOSzW (Spec. Ośrodkach Szkolno-Wych.) - w wielu z nich powstało (i funkcjonują do dziś) podobne mini-muzea stworzone przez wychowanków wspólnie z opiekunami-wychowawcami którym "się chciało..." <tak>

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Gollum » 18 cze 2015, o 22:24

yaretzky pisze:Myślę, że to jednak raczej zadanie dla pasjonatów i wszelkich tzw. ludzi dobrej woli
Pasjonatów tak, ale tylko na dostarczanie informacji. Reszta to robota dla zawodowców, zimnych drani, którzy to zweryfikują. Osobiście poznałem ludzi, którzy twierdzili, że weszli ze swoimi małymi, czteroletnimi dziećmi na Krywań. Wierzę w to, bo jest to do zrobienia. Ale ja też wszedłem tam osobiście i uważam, że takim rodzicom należy może nie zabrać prawa rodzicielskie, ale przynajmniej postraszyć kuratorem sądowym. Pasjonat może twierdzić, że ze swoją grupą autystów wszedł na tenże Krywań, i ja mu uwierzę. Bo są tacy, co wejdą. Ba, sądzę, że mój podopieczny, autysta, też wejdzie. Ale ja znam i autystów, i uposledzonych w inny sposób, znam tych na wózkach i wiem, że dwie pierwsze kategorie nagle mogą wpaść w szał (choćby z powodu wspaniałych widoków) i wtedy nieszczęście jest pewne. Nieszczęście, czyli śmierć całej grupy. A ten na wózku, gdy gdzieś wjedzie, może już nie mieć siły na powrót. I smigłowiec, jeśli w porę się zatrzyma.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: yaretzky » 19 cze 2015, o 06:28

Gollum pisze:Pasjonatów tak, ale tylko na dostarczanie informacji. Reszta to robota dla zawodowców, zimnych drani, którzy to zweryfikują.
Dokładnie to miałem na myśli...
Nie myślałem o "pasjonatach" którzy dla potwierdzenia swoich racji pociągną nieświadomych (często, a w przypadku niektórych zawsze) niebezpieczeństwa ludzi na zbyt trudne (dla tychże) szlaki... Zawsze niezbędna jest weryfikacja...
Trochę to tak jak z kupowaniem pierwszego "nowego" samochodu - niezbędny jest ewentualny "kubeł zimnej wody" w postaci "asysty" kogoś zaprzyjaźnionego a znającego się na rzeczy...
Tyle, że w przypadku auta stracić można tylko kasę... <tak>

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Yoana » 19 cze 2015, o 21:52

Gollum pisze:Yoana, a co byś powiedziała na połączenie sił i przygotowanie porządnego przewodnika po Polsce dla niepełnosprawnych? Marzy mi się takowy po Europie, już powoli zbieram ekipę. Jestem specem od niepełnosprawnych intelektualnie, ale surdopedagogiki trochę liznąłem, mam wszak w grupie dziewczynę posługującą się gestami znakami PCS
Co masz na myśli? Chodzi Ci o przewodnik po Polsce z opisami dostosowanymi do osób niepełnosprawnych (np. filmiki z opisem danego regionu w wypadku osób niesłyszących), czy raczej przewodnik po miejscach, które mogą zwiedzać takie osoby?
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Gollum » 20 cze 2015, o 07:59

Dobre jest i jedno i drugie. Filmików wszakże chyba jest sporo, a przewodnika nie ma. Wiem, że niektóre samorzządy takowe wydają. Mam gdzieś przewodnik po podlaskich atrakcjach z opisem dostępności. Ja myslę o opisie konkretnym, skierowanym bezpośrednio do niepełnosprwnych. Np. katedra w Oliwie:
Uważaj przy wejściu. Wjedziesz tam wózkiem ale posadzka jest metr pod ziemią, więc zejście czy zjazd są dość skomplikowane, a wyjazd jeszcze trudniejszy. Jesli nie lubisz głosnych dźwięków, to przed wejściem upewnij się, czy będzie cicho i jak długo. Potem uciekaj. Ale jeśli lubisz głośne źwięki, to to miejsce jest dla ciebie! Jak organy rykną Bachem, aż zadrżą mury, a wszstko zacznie wibrować, to będzie właśnie to, co lubisz najbardziej. Wnętrze jest bardzo długie, będzie cię korciło, żeby dać w długą. Ale nie rób tego, tu nie wypada biegać.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Yoana » 25 cze 2015, o 19:01

Jeszcze przemyślę temat, ale warto chyba każdy opis danego muzeum podzielić na działy skierowane do danych grup. Inne sugestie będą dla niesłyszących a inne dla niewidomych np. Oczywiście do każdego miejsca należałoby w takim wypadku podjechać i sprawdzić wg ustalonych kryteriów. Pomysł dobry- w następnym tygodniu będę miała więcej czasu, to się zastanowię nad tematem i możliwościami. :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Gollum » 26 cze 2015, o 18:58

Moja koncepcja jest nieco inna. Jeden przewodnik dla niewidomych, drugi dla niesłyszących, trzeci dla wózkowiczów, czwarty dla uposledzonych umysłowo.
Jeśli upchniemy wszystkich w jednym, to stanie się nieczytelne; ktoś kogo interesuje np. dostępność dla wózków, nie będzie czytał o dostepności dla niewidomych. No i kwestia alfabetu; dla niewidomych będzie brail, dla uposledzonych PCS czy Mówik.
Ale wszsytko jest do przedyskutowania. Zapowiada się gigantyczna robota. Trzeba zebrać sporą grupę ludzi z kilku różnych branż, zachęcić ich do roboty, za którą nie dostaną ani grosza (no, chyba że uda się skądś wydobyć pieniądze na przygotowanie). Dobrze też mieć w zespole bezpośrednio zainteresowanych. Przecież niewidomy czy niesłyszący najlepiej wie, co go interesuje, na co trzeba zwrócić uwagę, a co jest nieistotne.
Moim zdaniem nie warto od razu się zabierać za wszystko, bo się zaplączemy, pogubimy i nic z tego nie wyjdzie. Proponuję najpierw przygotować jeden. Skoro Toana zna się na niesłyszących, to może dla nich? Tym bardziej, że będzie to dosyć nieskomplikowane, bo - przynajmniej tak mi się wydaje - niesłyszący mogą korzsystać prawie ze wszstkich atrakcji, z wyjątkiem filharmonii (choć nie wiem, czy wibracje nie są dla nich ważne)

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Yoana » 28 cze 2015, o 19:38

Ok. W takim razie temat jest otwarty. Jeśli chodzi o jakieś dofinansowanie, to można spróbować w PEFRONIE, ale nie wiem, czy oni nie dofinansowują samych instytucji, firm czy stowarzyszeń a nie prywatne osoby...
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Muzea dla niepełnosprawnych

Post autor: Gollum » 1 lip 2015, o 16:24

Jak będzie szansa, to założymy stowarzyszenie, albo sie pod jakies podepniemy

ODPOWIEDZ