Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Podróże kształcą?

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Podróże kształcą?

Post autor: Adler » 22 paź 2015, o 23:03

Jak w temacie.
Fakt, czy mit?
Mile widziane przemyślenia, spostrzeżenia. :]

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Podróże kształcą?

Post autor: Gollum » 23 paź 2015, o 11:29

Fakt. Zawsze można coś podpatrzeć i potem zastosować w domu. W naszej domowej kuchni pojawiły się krymskie czebureki, gruzińskie chinkali, słowacki wyprażany syr, węgierski prawdziwy gulasz i langosz, myślimy o albańskiej miełoczy (małe ryby smażone w głębokim oleju z głowami i płetwami) i białowieskiej kawie z żołędzi.
Na upały stosuję niemiecki, słowacki, węgierski, chorwacki, rosyjski i w ogóle ogólnopołudniowoeuropejski sposób, woda sodowa z dodatkiem wina.
Żona w terapii dzieci stosuje podpatrzony na południowej Ukrainie sposób, stymulację muszlami małży (muszle osobiście przemyciłem znad Morza Czarnego).
Holenderskim zwyczajem, jeśli w sklepie w kolejce za mną stoi ktoś z minimalną ilością towarów, to zawsze go przepuszczam

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Podróże kształcą?

Post autor: gar » 23 paź 2015, o 20:34

Fakt.
Mnóstwo rzeczy się podpatruje (u mnie głównie w kuchni) i potem jest szansa użyć ich w domowych pieleszach.
A ponadto jak się gdzieś było, to wiedza (nie tylko geograficzna) o danym kraju niepomiernie rośnie (zakładając że wyjazd był świadomy, a nie 7 dni chlania gdziekolwiek bądź).

Awatar użytkownika
inanord
User
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2014, o 20:26
Lokalizacja: Zakopane

Podróże kształcą?

Post autor: inanord » 24 paź 2015, o 02:05

Oczywiście, ze podróże kształcą.
Pamiętam jak będąc na drugim roku studiów (geografia) miałam możliwość wyjazdu w Alpy, ale musiałam mieć zgodę prowadzących zajęcia, ponieważ wyjazd nie był w okresie wolnym od nauki. Jeden z docentów prowadzących zajęcia powiedział mi tak: "Pewnie, niech Pani jedzie. To pani dużo więcej da niż zajęcia ze mną". I częściowo miał rację. Nie dlatego że może źle prowadził zajęcia, o nie. Był świetnym pedagogiem i wykładowcą. Ale po powrocie wiedziałam już co to są lodowce. I to nie z książki czy wykładu ale z praktyki.
Poza tym podróżowanie pozwala poznać innych ludzi, ich kulturę, zwyczaje, uczy tolerancji.
Człowiek może skonfrontować swoją nabytą wiedzę przyrodniczą, geograficzną czy historyczną z rzeczywistością, tym bardziej że żaden film ani zdjęcie nie odzwierciedli w pełni rzeczywistości.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Podróże kształcą?

Post autor: gar » 24 paź 2015, o 20:05

inanord pisze: Jeden z docentów prowadzących zajęcia powiedział mi tak: "Pewnie, niech Pani jedzie. To pani dużo więcej da niż zajęcia ze mną". I częściowo miał rację. Nie dlatego że może źle prowadził zajęcia, o nie. Był świetnym pedagogiem i wykładowcą. Ale po powrocie wiedziałam już co to są lodowce. I to nie z książki czy wykładu ale z praktyki.
Mądry docent.
Ja się tej zasady ciągle trzymam. Jutro zabieram dzieci w góry na 3 dni, więc 2 dni w szkole im przepadają. I o wiele więcej nauczą się na tym wyjeździe niż w szkole. Złota polska jesień trochę inaczej wygląda na żywo w górach, gdy można "poszuszczyć w liściach", dotknąć drzewa i zrobić tamę na strumyku. W szkole nauczyciele mnie znają więc ze zwolnieniem dzieci problemu nie ma.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Podróże kształcą?

Post autor: Adler » 17 cze 2016, o 09:24

Jak myślicie?
Czy kibice, którzy są aktualnie na EURO (przy okazji) zdecydują się na zwiedzanie tego kraju, czy ograniczą się tylko na wizytach stadionowych?

Spora grupa kibiców z naszego kraju decyduje się na przyjazd w dniu meczu reprezentacji. Po meczu powrót do domu.

Z innej beczki...Słyszałem, że ze względów bezpieczeństwa wieża Eiffla (wyjazd na górę) jest zamknięta na czas EURO 2016. Pod wieżą znajduje się obecnie największa we Francji strefa kibica.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Podróże kształcą?

Post autor: Gollum » 17 cze 2016, o 10:20

Niektórzy, którzy przyjechali by w przerwach pomiędzy meczami coś zobaczyć, to zobaczą. Ci, co przyjechali, by pomiędzy meczami chlać, będą chlać i nic ich nie wyciągnie na wycieczkę, chyba że będzie to dawne znaczenie słowa wycieczka (wypad ze swojej twierdzy, by spuścić wp*** oblegającym, tu - kibicom innej, nie lubianej reprezentacji)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Podróże kształcą?

Post autor: gar » 17 cze 2016, o 20:04

Wszystko zależy od człowieka. Tak jak pisze Gollum kto chce coś zobaczyć to zobaczy, a kto nie jest tym zainteresowany to nic go do tego nie zmusi (zachęci).

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Podróże kształcą?

Post autor: Gollum » 17 cze 2016, o 22:59

wiele zależy też od przewodnika. Swego czasu, pracując w Holandii, zabrałem do Amsterdamu trójkę znajomych. Tak ich przegoniłem po mieście, że gdy potem zaproponowałem Hagę, to cała trójka wymyśliła przeróżne preteksty, by nie jechać. No to sam pojechałem i tak sobie dałem w palnik, że w Scheveningen nogi odmówiły mi posłuszeństwa. I to dosłownie; nie byłem w stanie iść

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Podróże kształcą?

Post autor: eDom » 6 lip 2016, o 17:44

Na Euro ludzie jadą w celu zobaczenia meczów. Raczej niewiele osób poświęci cały urlop, żeby spędzić go w zatłoczonych miastach, bo na dłuższą metę nie da to wypoczynku. A jeśli urlopu brak, to i czasu nie ma na zwiedzanie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Podróże kształcą?

Post autor: Comen » 6 lip 2016, o 19:45

Z tych przebitek na Euro co widziałem to jednak trochę osób przy okazji Francję zwiedza: caravaningowcy jeżdżą od stadionu do stadionu, ale przy okazji na pewno coś obejrzą po drodze. Widziałem też w TV rowerzystów w Marsylii, którzy też połączyli "przyjemne z pożytecznym". Nawet moja znajoma z dalekiej Ukrainy sądząc po wpisach na Facebooku oprócz stadionów zwiedziła Paryż, Marsylię, Lille i Lyon i jakieś tam okolice zwłaszcza na prowansalskim wybrzeżu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

rabit
User
Posty: 212
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 19:47
Lokalizacja: Tarnów

Podróże kształcą?

Post autor: rabit » 14 sty 2017, o 19:02


Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Podróże kształcą?

Post autor: Yoana » 14 sty 2017, o 19:38

O tej toalecie moglibyśmy napisać książkę. <lol>

Maruck

Podróże kształcą?

Post autor: Maruck » 21 lut 2017, o 14:20

Według mnie jak najbardziej. Z każdej podróży przywożę coś nowego, coś czego wcześnie nie wiedziałem, nie doświadczyłem. Bardzo lubię przebywać wśród ludzi, szczególnie jeżeli kultura jest bardzo odmienna. Można naprawdę wiele zobaczyć.

Minty
User
Posty: 10
Rejestracja: 27 maja 2016, o 11:43

Podróże kształcą?

Post autor: Minty » 6 mar 2017, o 12:30

Nie mam co do tego wątpliwości - sam wyjechałem na II roku studiów do Azji na dwa miesiące. Oczywiście, nie każdy może sobie na to pozwolić, ale jeśli tak - zachęcam :). Byłem m.in. na Sri Lance, ale odwiedziłem nieoczywiste miejsce...plantacje herbaty. Sri Lanka od zawsze mi się z nią kojarzyła i tylko utwierdziłem się w tym przekonaniu. Uwaga! - najlepiej herbatę ceylon zagryzać ciastem czekoladowym :).

Firedream
User
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2017, o 09:09

Podróże kształcą?

Post autor: Firedream » 10 mar 2017, o 09:16

Oczywiście że tak, świetnym przykładem są tutaj kolonie dla dzieci. Sami wysyłamy z żoną dzieciaki na różnorakie kolonie i za każdym razem wracają wypoczęte, ale jednocześnie widzimy, że czas spędzony w danym miejscu nie był stracony. W poprzednie wakacje pojechały do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oglądając zdjęcia sami byliśmy pod wrażeniem, sporo osób szukając miejsca na wyjazd rozgląda się w okolicach gór lub też morza, a przecież w każdym regionie naszego kraju można spędzić niezapomniany czas. Podsumowując więc, tak - takie wycieczki z pewnością poszerzają nasze horyzonty i pozwalają nam otworzyć umysł.

PalacBrzezno_pl
User
Posty: 10
Rejestracja: 30 sie 2017, o 15:03

Podróże kształcą?

Post autor: PalacBrzezno_pl » 30 sie 2017, o 15:09

Jeżeli się z nich wyciągnie wnioski i słucha przewodników, czyta się o miejscach w których się jest, rozmawia z ludźmi itp. to jak najbardziej. Jednak nie każdego kształcą.

dynamical

Podróże kształcą?

Post autor: dynamical » 19 paź 2017, o 12:03

Oczywiście zgodzę się z tym, że podróże kształcą, w moim przypadku zwłaszcza te odbyte w kamperze ze znajomymi i rodziną. :) Podróże są uzależniające, więc ostatnio poszukiwaliśmy kamper na sprzedaż i już do nas jedzie nowiutki Dethleffs. :D

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Podróże kształcą?

Post autor: regon » 19 paź 2017, o 12:28

Link do firmy został usunięty

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Podróże kształcą?

Post autor: Comen » 19 paź 2017, o 15:19

Zastanawia mnie tylko co do kształcącej roli podróży ma kamper?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Podróże kształcą?

Post autor: regon » 19 paź 2017, o 15:38

Tych spamerów szczerze jest mi żal. Zarobki prawie żadne, narobią się dużo, prawie wszędzie dostają bana, a kasę za reklamę i tak kto inny zgarnia.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Podróże kształcą?

Post autor: gar » 23 kwie 2018, o 23:59

Podróże kształcą. W Łęknicy rozkład jazdy znajduje się na tablicach urzędu miejskiego. Wolałbym, żeby był na przystanku, bo skąd normalny człowiek ma wiedzieć gdzie go szukać.

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Re: Podróże kształcą?

Post autor: Palac-Romantyczny » 26 mar 2019, o 17:11

Według mnie - zdecydowanie tak. Podróżując uczymy się wielu rzeczy, łącznie z językiem obcym i tamtejsza kulturą, tradycjami. Podróże naprawdę kształcą i rozwijają nas jako ludzi.

ODPOWIEDZ