Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

UNESCO na świecie

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

UNESCO na świecie

Post autor: amber » 26 lut 2016, o 07:37

Podczas swoich podróży wyznaczyłam sobie taki cel - odwiedzić jak najwięcej zabytków UNESCO. Na całym świecie znajduje się ich ponad 1000. Może więc będziemy robić listę zabytków jakie odwiedziliśmy z krótkim opisem.

Ja rozpocznę - WEGRY - TOKAJ
Na liste UNESCO wpisany jest cały region winiarski. Region ten został utworzony w 1737 roku. Ciekawostką jest to, że do Węgierskiego regionu zalicza się także np Nove Mesto na Słowacji czy Mała i Wielka Trna.
Historia uprawy winorośli w tokajskim regionie winiarskim liczy sobie około tysiąca lat. O wspanoałym smaku wina decydują wspaniałe gleby wulkaniczne, naslonecznienie i nachylenie stoków. Wieloletnie receptury, dbałośc o szczegóły przyczyniły się do tego, że w 2002 rku cały region z 27 miejscowościami został wpisany na liste UNESCO.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

UNESCO na świecie

Post autor: amber » 26 lut 2016, o 07:43

WĘGRY- BUDAPESZT
Historyczna zabudowa brzegów Dunaju i Góra Zamkowa
Do najważniejszych zabytków należy Kompleks Zamku Królewskiego z zachowanymi elementami gotyckimi. Pierwsze fortyfikacje i zabudowania mieszkalne wzniesiono w latach 1241- 1242. Podczas II wojny światowej zamek został zniszczony. Niestety odbudowany już nie odzwierciedla pierwotnego oryginału. Obecnie we wnętrzu znajdują się liczne muzea, m.in: historyczne Budapesti Történeti Múzeum

Centrum Budapesztu zostało wpisane na Listę UNESCO w dwóch turach. Najpierw (1987) wciągnięto na nią historyczne centrum miasta z kompleksem Zamku Królewskiego i innymi zabytkami położonymi nad Dunajem, a potem (2002) aleję hr. Gyuli Andrássyego z położonymi przy niej zabytkowymi budynkami, placem Bohaterów, Parkiem Miejskim oraz słynną linię metra (drugą na świecie).

Góra Gellerta - to wzgórze o wysokości 235 metrów. Nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan (według legendy spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce).Na wzgórze można dotrzeć kolejką linową.
Ciekawostką jest specyficzny mikroklimat na Wzgórzu, ponieważ nasłoneczniony południowy stok, swoją klimatem przypomina ciepłe kraje. Możemy odnaleźć tam np. drzewa figowe (zasadzone jeszcze w czasach tureckich).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

UNESCO na świecie

Post autor: Comen » 26 lut 2016, o 19:53

To na początek Segovia.
Na liście UNESCO od 1985 roku jest Stare Miasto położone na ryglu skalnym pomiędzy rzeką Eresma i potokiem Clamores a także rzymski akwedukt z 50 roku p.n.e. Akwedukt to jeden z najlepiej zachowanych zabytków tej epoki w Hiszpanii. Maksymalna wysokość 28,5 m, dwa piętra oparte na kamiennych łukach, 128 wysokich kolumn, 813 metrów długości. Przy tym do dziś jest to obiekt emblematyczny znajdujący się nawet w herbie miasta. Starówka to natomiast doskonały przykład współistnienia kilku kultur: chrześcijańskiej, żydowskiej, arabskiej. Decyduje tu z jednej strony autentyczność zabudowy, z drugiej wartość estetyczna zabytków bo pod względem skali stanowią one rzeczywiście zespół wyjątkowy. Mówi się że miasto przypomina łódź. Akwedukt jest jej sterem a wieże katedry, kościołów i zamku stanowią maszty. Oprócz licznych zabytków cywilnych miasto wyróżnia się ostatnią gotycką katedrą w Hiszpanii doskonale łączącą już w sobie elementy nowego stylu renesansowego. Jest jeszcze alkazar przebudowany i rozbudowany po pożarze w XVIII w. na królewską rezydencję wzniesioną śmiało na skalnym cyplu u zbiegu dwóch dolin.
Akwedukt.jpg
Alkazar.jpg
Z zamku.jpg
Pinakle.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

UNESCO na świecie

Post autor: Gollum » 27 lut 2016, o 11:38

Będzie krótko, same wrażenia, bo jak UNESCO, to wiadomo, co to jest
Albania
Butrint
Wszechogarniający, silny zapach liści laurowych (laur rośnie tam wszędzie), w sadzawkach mnóstwo żółwi błotnych.

Gjirokastra
Szare, łupkowe dachy kontrastujące z bielą ścian, na zamku bogata kolekcja armat, mniej lub bardziej rozklekotane i wybebeszone włoski czołg z czasów wojny i amerykański powojenny samolot treningowy.

Śpiew izopolifoniczny
Jeden śpiewa, drugi mu wtóruje, trzeci komentuje ich śpiew, a reszta śpiewa beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Austria
Wiedeń
Zróżnicowany, od gotyckiej katedry, poprzez monumentalny Hofburg po elementy współczesne powtryniane między stare budowle

Schönbrunn
W samym pałacu nie byłem, jeśli nie liczyć muzeum powozów z potężnym, upiornym wozem pogrzebowym, ale park wokoło – przepiękny

Belgia
Grote Markt (Grand Place)
Wspaniałe miejsce. Zwłaszcza detale gotyckiego ratusza

Białoruś
Nieśwież
Najbardziej mi się podobała oryginalna, nieforemna trumna, w której pochowano jakąś babkę, która była niespełna rozumu, wyszła zimową nocą, zamarzła w dziwnej pozie i w takiej pozie ją pochowano, skonstruowawszy dziwaczną trumnę

Chorwacja
Szybenik
Architekt dokonał niemożliwego; połączył w jedną, logiczną całość pnący się do góry gotyk z poziomym renesansem. Gotyk po prostu przywalił renesansem

Split
Solidna rzymska robota; zwykły pałac stał się twierdzą skutecznie chroniącą przez Węgrami i Słowianami

Plitvice
Wiadomo

Trogir
Jedźcie tam szybko, bo za parę lat (a może już) straci atmosferę i zacznie przypominać okolice głównego rynku w Brukseli czy promenadę Sarandy

Czechy
Trebic
Dopiero po wpisaniu na listę UNESCO tej dzielnicy uświadomiłem sobie, że choć mieszkałem tam miesiąc, to tak naprawdę poza piwiarniami niewiele pamiętam

Praga
wiadomo

Český Krumlov
Połączenie ekstremalnych okoliczności przyrody i średniowiecznej zabudowy robi wrażenie

Szumawa
Jak się idzie w Szumawę, by popić piwa poza oczami nauczycieli, to się nie zwraca uwagi na piękno. Ale gdy nie piliśmy, to zwracaliśmy. Raz w trakcie takiego zwracania uwagi spadłem z kamienia do potoku

Gruzja
Bagrati
W potężnym wnętrzu łażą gołębie, niewiele tam jest do oglądania, bo katedra była dokumentnie odarta ze wszystkiego. Ale z zewnątrz robi wrażenie

Gelati
Wspaniałe miejsce, wewnątrz sporo fresków, grób Dawida Budowniczego, takiego gruzińskiego Kazimierza Wielkiego, i super atmosfera świętego spokoju

Mccheta
Gruzini zrobili ze swej dawnej stolicy grajdoł. Stragany, sklepiki, knajpy, wszystko odpicowane na wysoki połysk

Sweti Cchoweli
Taka gruzińska katedra wawelska, tylko bez hałaśliwych wycieczek (wycieczki są, ale spokojne), ale za to z niespecjalnie nachalnymi przewodnikami

Litwa
Stare Miasto
Jak przewodniczką jest seksbomba, to się niespecjalnie zwraca uwagę na zabytki. Ale po swojskim Lwowie w Wilnie czułem się dziwnie obco

Niemcy
Kolonia
Katedra gigant. Jednak od monumentalnej fasady większe wrażenie robi ascetyczne, szare wnętrze

Wyspa Muzeów
Byłem tam jeszcze za czasów enerdówka, co nie zmienia faktu, że eksponaty wspaniałe. Od sławnych Ołtarza Pergamońskiego i Bramy Isztar większe wrażenie robią mury Mari

Osiedla na palach
Pierwsze wrażenie to sztuczny disneyland na użytek gawiedzi. Refleksja, że to jednak wspaniałe rekonstrukcje, przychodzi później

Portugania
Lasy laurowe Makaronezji
Lasy jak lasy, ale te lewady!

Słowacja
Bardejov
Miasteczko cukierkowe wręcz, co nie zmienia faktu, że czuje się jego atmosferę, daleką od grajdołowatości

Vlkolinec
Żeby przed normalną wsią stawiać kasę i inkasować za wejście? A jak ktoś idzie do mieszkańca na wódkę, to też musi płacić?

Kościół artykularny Svati Krtiz
Tak nienachalnej obsługi nie widziałem nigdzie. Zwiedzajcie, zdjęć nie róbcie, ale jak pstrykniecie bez lampy, to złego słowa nie powiemy

Tatry Słowackie
Może dlatego, że sporo większe od naszych, to takich tłumów nie ma, nawet na Krywaniu

Ukraina
Lwów
Czułem się tam jak u siebie w domu. Były to jednak czasy upadającego Związku Radzieckiego, bo za Ukrainy było już nieco obco.

Czarnomorski rezerwat biosfery
Płytkie, słone laguny i bezkresne płaskie jak stół stepy najlepiej podziwiać wiosną, gdy roi się tam od ptactwa. Latem jest pusto

Węgry
Budapeszt
Niby wielkomiejski grajdoł, ale nie ma tu nachalności kelnerów jak w Brukseli. Chcesz wejść, to wchodzisz, nie chcesz – nie wchodzisz, my nie będziemy cię na siłę zmuszać

Góra Gellerta
Wspaniałe widoki na miasto
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

UNESCO na świecie

Post autor: Comen » 27 lut 2016, o 14:04

Toledo - centrum historyczne
Wrażenie robi przede wszystkim wielkość starówki - zmieściłoby się w niej pewnie z 8 "Krakowów". O ile Segowia jest bardziej poukładana i dominują tam pojedyncze monumentalne budynki to Toledo stanowi wielki labirynt uliczek, zaułków, tuneli i dziedzińców zajmujących dość wysokie wzgórze. Najlepiej ogarnąć można całość z mostu nad rzeką Tag. W Toledo jest oczywiście wielka katedra z pięknym chórem i ołtarzem oraz niemały zamek, ale żeby do nich dotrzeć to trzeba się trochę pobłąkać. Klimat mniejszych kościółków również niesamowity - aż czuje się gdzieś za plecami baczne oko inkwizycji. Do tego prawie wszędzie warsztaty jubilerskie, rozmaite bibeloty metalowe i kastaniety do flamenco. A w klasztorach nawet mimo klauzury kupić można miejscowe słodkości.
Panorama Toledo z wieży kościoła jezuitów.jpg
Puente de San Martin.jpg
Covertizo albo Buzon tunel.jpg
Ceramika.jpg
Sao Tome Ołtarz.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

UNESCO na świecie

Post autor: Comen » 28 lut 2016, o 17:23

Avila - centrum historyczne, mury miejskie i kościoły extra muros
Avila w stosunku do Toledo i Segovii jest trochę uboższa i bardziej ascetyczna. Położona wysoko w górach, dość chłodna i w tym sensie "bliska niebu". Ale to w końcu miejsce gdzie żyli i głosili swoją naukę wielcy mistycy chrześcijańscy św. Teresa czy św. Jan od Krzyża. Z pewnością wrażenie w Avili robią przede wszystkim potężne mury obronne. Można po nich obejść pół miasta, trzeba tylko trafić na dzień kiedy są otwarte a akurat poniedziałki do nich nie należały. Cóż zawsze jakaś trasa wypada w poniedziałek. Katedra tutaj jest prawie gotycka, choć nosi jeszcze piętno stylu romańskiego, kamienne domy i kościoły są trochę mniejsze niż w Toledo czy Segovii, sama starówka leży trochę na uboczu. I chyba tak było zawsze że stok zwrócony ku rzece Adaja był tym gorszym a miasto parło w drugą stronę poza mury tam gdzie jest dziś kilka starych kościołów i główny plac zwany dziś imieniem św. Teresy.
Mury miejskie.jpg
Wieża katedry.jpg
Kapliczka Quatro Postes.jpg
Iglesia San Pedro extra muros.jpg
Ogródek św Teresy.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

UNESCO na świecie

Post autor: Comen » 2 mar 2016, o 09:00

Klasztor San Lorenzo de El Escorial
Bez wątpienia rzecz duża zbudowana z rozmachem i najlepiej ją podziwiać z pewnej perspektywy. Z bliska natomiast, gdyby nie kaplica, przypomina trochę budowle stalinowskie. Pytanie czy sama wielkość ma decydować o miejscu na liście - np. porównywalny z tą budowlą klasztor w portugalskiej Mafrze na liście się nie znalazł. Ale bez wątpienia jest to obiekt ważny dla historii Hiszpanii i wpływ na architekturę hiszpańską tego zamku-klasztoru jest spory. W Madrycie znaleźć można przynajmniej kilka gmachów dawnych frankistowskich ministerstw o podobnej sylwetce z narożnymi kwadratowymi wieżami. Ze zwiedzania wnętrza pamiętam bogatą galerię sztuki, bibliotekę z wielkim malowidłem przedstawiającym bitwę pod Lepanto oraz starymi książkami umiejscowionymi na półkach grzbietami do wewnątrz, wreszcie grobowce hiszpańskich władców z dynastii Habsburgów i ich licznych kuzynów, pociotków, etc.
Klasztor z Calle Floridablanca.jpg
Tarasy klasztoru.jpg
Silla Felipe.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

UNESCO na świecie

Post autor: Comen » 4 mar 2016, o 22:13

Krajobraz kulturowy Aranjuez to pałace i parki położone na południe od Madrytu w średniej wielkości miasteczku. Dojeżdża się tutaj pociągiem przystającym na najstarszej istniejącej stacji w Hiszpanii. Okolice Aranjuez słyną z ogrodów i sadów, dolina Tagu jest zdecydowanie bardziej zielona niż półpustynna wyżyna meseta w okolicach Madrytu. Do Wersalu pałacom tym oczywiście daleko, co do skali porównać można np. z polskim Wilanowem (też blisko rzeki).
Pałac.jpg
Fontanny.jpg
Brama Jardin Principe.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

UNESCO na świecie

Post autor: Comen » 17 mar 2016, o 22:03

Alcala de Henares starówka i krużganki uniwersyteckie
Miasto na pozór bez wyrazu, ot takie podmadryckie przedmieście. Ale wśród nieciekawej zabudowy są i perełki architektoniczne. Klimat miejscu nadają wszechobecne gniazda bocianie: na ratuszu, wieżach kościelnych i dachach kolegiów. Jest dom Cervantesa i główna siedziba uniwersytetu ze słynnym dziedzińcem, który akurat był w remoncie i wielkiego wrażenia nie zrobił. Generalnie jednak miejscowość warta półdniowego wypadu kolejką z Madrytu.
Palacio Laredo.jpg
Pomnik Cervantesa.jpg
Ratusz.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

UNESCO na świecie

Post autor: amber » 18 mar 2016, o 10:59

Turcja - PAMUKKALE

W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek, a kto po raz pierwszy zobaczył z daleka białe wapienne tarasy ten nie będzie już zastanawiać się, skąd takie porównanie przyszło komuś do głowy.
Piękne białe tarasy w Pamukkale powstały z osadów wapiennych nazywanych od czasów rzymskich trawertynem.
W Pamukkale znajduje się 17 źródeł termalnych, z których na powierzchnię ziemi wydobywa się woda o temperaturze od 35 aż do blisko 100 stopni Celsjusza.
Woda spływa w dół pod zboczu góry Cökelez, pozostawiając po sobie wapienne osady i wypełniając powstające w nich niecki. Szacuje się, że ten proces trwa nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. Obecnie, wysoki na 160 metrów obszar pokryty osadami ma długość 2700 metrów, a jego szerokość to 600 metrów.
Wapienne tarasy Pamukkale położone są na terenie parku narodowego i objęte są ochroną przez UNESCO.
W 1997 roku zamknięto dla turystów trasę spacerową prowadzącą przez naturalne tarasy, a zamiast niej przygotowano dla nich trasę alternatywną.

Kąpiel w wodach termalnych Pamukkale ma przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Podobno jest korzystna dla osób cierpiących na nadciśnienie, reumatyzm, choroby oczu i skóry, problemy z krążeniem i niestrawność. Dodatkowo łagodzi objawy wyczerpania fizycznego i nerwowego. Co prawda wiele osób przekonanych jest o odmładzających i upiększających własnościach kąpieli w Pamukkale

Na całym terenie Parku Narodowego spaceruje się na bosaka. Cóż, ja tam trafiłam kiedy spadł śnieg, co jeszcze bardziej potęgowało wrażenia z tego miejsca.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

UNESCO na świecie

Post autor: Gollum » 8 sie 2016, o 10:16

To jeszcze dołożę Berat. Reklamowany jako Miasto Tysiąca Okien. W mieście z pewnością jest ich tyle, nawet więcej, jak w każdym zresztą mieście, ale na tej przedstawianej na zdjęciach części, gdzie dom stoi niemal na domu, tylu ich nie ma. Co nie zmienia faktu, że Berat zachwyca
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

UNESCO na świecie

Post autor: gar » 25 paź 2017, o 10:50

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO są również linie kolejowe i inne obiekty związane z tą formą transportu. Warto przeczytać: https://kolejblog.wordpress.com/2017/10 ... wa-unesco/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

UNESCO na świecie

Post autor: evil » 25 paź 2017, o 11:05

gar pisze:
25 paź 2017, o 10:50
Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO są również linie kolejowe i inne obiekty związane z tą formą transportu. Warto przeczytać: https://kolejblog.wordpress.com/2017/10 ... wa-unesco/
Cytat z listy, do której link podesłał gar:
"Pierwszym „kolejowym” wpisem na listę była linia kolejowa przez przełęcz Semmering w Austrii. "

W ubiegłym roku miałam okazję to oglądać:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

UNESCO na świecie

Post autor: gar » 25 paź 2017, o 13:48

Ja bym chętnie to nie tylko zobaczył, ale się tą trasą przejechał. Wystarczą Twoje 2 zdjęcia żeby się zorientować, że warto.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

UNESCO na świecie

Post autor: Comen » 26 paź 2017, o 11:07

Osobliwym punktem na liście są pierwotne lasy bukowe Karpat i innych części Europy. Obiekt jeśli tak to można nazwać jest reprezentowany przez kilka krajów m.in. Słowację, Niemcy, Albanie, Austrię, Belgię, Włochy i kilka innych ale Polskę akurat nie, chociaż buczyn w naszych Karpatach niemało nie wiadomo tylko czy pozostały jakieś "pierwotne", cokolwioek by to słowo miało znaczyć. Orientujecie się w ogóle jaki jest zasięg terytorialny tego punktu z listy UNESCO?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

UNESCO na świecie

Post autor: Adler » 26 paź 2017, o 15:02

W Bieszczadach mamy takie "pierwotne lasy bukowe", ale gminy Cisna i Lutowiska pokłóciły się z BdPN i Polska wycofała swoją kandydaturę w 2015r. W PN Hainich widziałem mapkę całego obszaru rozciągającego się wzdłuż łuku Karpat. Do tego sukcesywnie dopisywane są inne tereny w Europie, np. w Jasmundzkim Parku Narodowym (Niemcy Północne). Tam też widziałem tę mapkę.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

UNESCO na świecie

Post autor: evil » 30 paź 2017, o 13:06

Poza Europą udało mi się zobaczyć kilka obiektów wpisanych na listę UNESCO.

MAROKO
Marrakesz

Obrazek

ksar Ajt Bin Haddu

Obrazek

GRUZJA

miasto Mccheta

Obrazek

katedra Sweti Cchoweli

Obrazek

Obrazek

na liście oczekujących na nominację są:
twierdza Ananuri

Obrazek

skalne miasto Upliscyche

Obrazek

Tbilisi, Stare Miasto

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

UNESCO na świecie

Post autor: gar » 30 paź 2017, o 13:43

Początek dobry - możliwości wiele, więc nie ostaje nic innego jak wybrać się na kolejny wyjazd.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

UNESCO na świecie

Post autor: gar » 31 paź 2017, o 18:20

Moja lista jest krótka:
Gruzja (1) - Gelati
Izrael (3) - Jerozolima, Tel Awiw, Masada
Turcja (4) - Stambuł, Hierapolis-Pamukkale, Pergamon, Efez
Mam sporo do zobaczenia, ale póki co skupiam się na Polsce i Europie. Świat musi poczekać, choć w 2018 jest szansa zobaczyć co nieco nowego w Gruzji.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: UNESCO na świecie

Post autor: tadeks » 3 sty 2020, o 20:23

W Słowacji tragarze górscy zostali wpisani na
"Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego Słowacji".
Jest to przedsionek do trafienia na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Tatrzańscy nosicze to fenomen w skali światowej. Trwają przy swojej profesji mimo szybkiego rozwoju technik transportowych. Trwają, bo to chcą to robić, bo jest to zgodne z ich filozofią życiową.

ODPOWIEDZ