Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Wycieczki do źródeł

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wycieczki do źródeł

Post autor: Comen » 24 lis 2016, o 16:29

W Polsce będzie z pewnością kilkaset tysięcy rzek, rzeczek, potoków i strumyków a każdy z nich ma jakieś źródło. Odnalezienie pojedynczego wypływu wody na szlaku nie jest z pewnością jakimś wielkim wyczynem, ale ciekawsze mogłoby być z pewnością docieranie do tych ważniejszych źródeł - tych które są początkami większych rzek, np. Wisły czy Odry (w Czechach). Takie z reguły bywają opisane i stanowią obiekt turystyczny. Czasami jest z tym zresztą problem, bo gdzie np. konkretnie są źródła Dunajca? Może to być np. pomysł na wycieczkę górską i to często pozaszlakową. Przyznam się szczerze, że wiele tego typu miejsc nie odwiedziłem, ale zamieszczam charakterystyczne źródło Warty w Kromołowie nad którym zbudowano kapliczkę.
Warta2.jpg
Warta.jpg
a także miejsce na ścieżce dydaktycznej oznaczone jako źródła Strwiąża (dopływ Dniestru). Samo źródło w mocno zarośniętym wąwozie jest trudno dostępne.
Strwiąż.jpg
Jeśli macie swoje czy w Polsce czy za granicą dołączajcie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Wycieczki do źródeł

Post autor: Gollum » 24 lis 2016, o 22:41

No to dołożę źródła Bistricy, znane jako Syri i Kaltër, jedne z największych źródeł Europy, a pewnie i świata, czego nie można powiedzieć o 25-kilimetrowej rzece. Bistrica, nazwa jakoś dziwnie swojska, czego nie można powiedzieć o źródłach. Bo źródło to nazwa albańska, a rzeka - słowiańska. Słowianom zdarzyło się kiedyś w Albanii mieszkać, podobnie jak w połowie Niemiec, kawałkach Danii, Grecji i Włoch. Szczegóły tu: viewtopic.php?f=154&t=2025&start=25

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wycieczki do źródeł

Post autor: Comen » 9 lip 2017, o 13:39

Źródła Wisły nie są w jakiś konkretny sposób oznakowane i aby się do nich dostać trzeba by zdaje się mocno chaszczować po lesie. Na zdjęciach dwa małe strumyczki tworzące gdzieś poniżej Białą Wisełkę.
źródlisko.jpg
studzienka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

PalacBrzezno_pl
User
Posty: 10
Rejestracja: 30 sie 2017, o 15:03

Wycieczki do źródeł

Post autor: PalacBrzezno_pl » 30 sie 2017, o 15:11

Bardzo ciekawa opcja. Na pewno rozważe coś takiego przy planowaniu następnego wyjazdu na wakacje za rok.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wycieczki do źródeł

Post autor: Comen » 30 sie 2017, o 16:39

Z ostatnich wakacji. Źródła rzeki Morawy pod Śnieżnikiem Kłodzkim. Morawa płynie przez Czechy (a w zasadzie Morawy) i wpada do Dunaju u podnóża zamku Devin w zachodniej Słowacji. Największa rzeka Moraw przepływa m.in. przez Ołomuniec, Kromieryż, Uherske Hradiste i Hodonin. Swoją drogą czy ktoś orientuje się co oznacza ten drewniany chodak i garnuszek wiszące na studzience. Czy jest to jakieś czeskie podanie?
Morawa Dor.jpg
Wypływ.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Wycieczki do źródeł

Post autor: Adler » 30 sie 2017, o 21:53

Comen pisze:
30 sie 2017, o 16:39
Swoją drogą czy ktoś orientuje się co oznacza ten drewniany chodak i garnuszek wiszące na studzience. Czy jest to jakieś czeskie podanie?
Na większości zdjęć w Internetach nie widać tego czegoś, co oznacza, że to świeża sprawa i raczej nie podanie, lecz "załącznik" pozostawiony przez pomysłową grupę turystyczną tudzież organizację. Głośno myślę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wycieczki do źródeł

Post autor: Comen » 31 sie 2017, o 06:46

W każdym razie jest w tym jakaś symbolika
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ