Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zabytki archeologii, architektury i techniki w Polsce.

Ogólne dyskusje o turystyce.
Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Zabytki archeologii, architektury i techniki w Polsce.

Post autor: Donna » 23 maja 2011, o 21:59

Wg. przeprowadzonej inwentaryzacji w Polsce znajduje się ogółem 45 tys. zabytkowych budowli, które w zależności od znaczenia, wartości artystycznej, historycznej i stanu technicznego podzielono na kilka grup.

Do grupy 0 (66 obiektów) zostały zaliczone zabytki architektury i ich zespoły o najwyższej wartości artystycznej, historycznej czy naukowej w skali światowej Nazywa się je często pomnikami historii lub pomnikami kultury.

Do grupy I (1 695 obiektów) zaliczono zabytki architektury i ich zespoły reprezentacyjne dla danego okresu, prekursorskie, unikalne lub o dużych wartościach historycznych.

Grupę II (5 495 obiektów) stanowią zabytki wyrażające cechy tradycyjnej architektury i budownictwa w skali regionu.

Grupę III (14 970 obiektów) znajdują się zabytki o przeciętnej wartości artystycznej i naukowej bądź przebudowane, bądź też występujące na danych terenie w dużej liczbie.

Grupę IV stanowią zabytki znajdujące się w złym stanie technicznym lub takie, których wartość artystyczna, historyczna i naukowa jest minimalna.


Temat będzie przedstawiał wykaz najwybitniejszych zabytków architektury w Polsce należące do grupy '0' Zachęcam wszystkich do uzupełniania informacji.
Ja jako ściągawkę mam książkę - Polska geografia atrakcji turystycznych dzięki której będe przedstawiać w miarę wolnej chwili zabytki architektury :-)

ODPOWIEDZ