Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ciekawe miejsca w Albanii

Ciekawe miejsca w Europie.
oli

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: oli » 20 cze 2013, o 11:32

Witam :-)

Przeszukałam forum i widzę, że jeszcze nikt nie pokusił się o napisanie kilku słów o Albanii. A więc zaczynam :-) Chciałabym co nieco wspomnieć o ciekawych miejscach w Albanii, które miałam okazję zobaczyć. Zachęcam do dodawania swoich albańskich "miejscówek". Może ułoży nam się fajna trasa:

1. Jezioro Koman -jezioro zaporowe utworzone na rzece Drinie. Rejs po tym jeziorze jest jedną z największych atrakcji Albanii. Mówi się, że to fiordy Albanii i coś w tym jest. Jezioro otaczają wysokie góry, ono samo rozgałęzia się, tworząc liczne odnogi. Świetne miejsce.

2. Góry Przeklęte (Prokeltije) - to ciągle jedne z najdzikszych gór w Europie, wieki izolacji sprawiły, że występująca tam przyroda jest niemal dziewicza. Jeśli chodzi o możliwości trekkingu, to jest ich sporo, tylko szlaki bywają słabo albo w ogóle nieoznaczone, trzeba więc uważać.

3. Valbone - miejscowość w Górach Przeklętych, świetna baza wypadowa w wyższe partie gór.

4. Wąwóż rzeki Osum - jedno z ciekawszych, moim zdaniem, miejsc w Albanii. Ma 15 km długości, około 100 metrów głębokości, należy go szukać na wschód od Beratu.

5. Ksamil - tutaj już jedziemy na Riwierę Albańską, która staje się coraz bardziej popularna, a przez to również tłoczna. Mimo to Ksamil jest bardzo przyjemnym miejscem, u jego wybrzeży leżą cztery wyspy, które można opłynąć łodzią. Idealne miejsce na chillout :-)

Jak jeszcze coś przyjdzie mi do głowy, będę pisać :) Które miejsce w Albanii byście polecili? Wszelkie sugestie mile widziane.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Adler » 20 cze 2013, o 14:26

oli pisze:Chciałabym co nieco wspomnieć o ciekawych miejscach w Albanii, które miałam okazję zobaczyć.
Fajnie, że poruszasz ten temat.
Czekamy na Twoją fotorelację z tego kraju.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: amber » 22 cze 2013, o 19:36

Albania to piękny i dziki kraj. Podróżując tam przez kilka dni sama kultura, ludzie i krajobraz jest atrakcją.

Jak dla mnie jednym z piękniejszych miejsc to :
- SYRI I KÄLTER- czyli tzw. Niebieskie Oko- podwodne źródło. Ciekawostką jest fakt, że za czasów komunistycznego reżimu wstęp na te tereny zarezerwowany był tylko i wyłącznie dla partyjnej elity.
- PRZEŁĘCZ LLOGARAJA- położona ok. 1000 m n.p.m, mająca status parku narodowego.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 22 cze 2013, o 20:36

mam gdzieś przewodnik po Alabanii, bo miałem tam być trzy lata temu (nawet hotel miałem opłacony). Jak go znajdę, to napiszę, co tam ciekawego

Seba
User
Posty: 32
Rejestracja: 8 sie 2013, o 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Seba » 4 paź 2013, o 13:07

Nigdy nie byłem w tym kraju i z chęcią zobaczę fotorelację :)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 12 paź 2013, o 00:49

Na początek ostrzeżenie: czy jesteście gotowi tam jechać? Znajoma była tam godzinę i ta godzina jej w zupełności wystarczyła, gdy po przekroczeniu granicy samochód obsiadło stado dzieci, wieszających się czegokolwiek, z wycieraczkami włącznie. To już inny świat, bliższy Bombajowi niż Paryżowi. Ale jeśli ktoś lubi oryginalną egzotykę, to jak najbardziej.
A to, co w Albanii warto:
Apollonia: ruiny miasta greckiego i rzymskiego
Ardenicë: klasztor prawosławny, gdzie można oglądać życie mnichów (pod warunkiem, że się im nie przeszkadza)
Balldren: w okolicy potężne bunkry dla czołgów
Berat: niesamowicie malownicze stare domki, zbudowane niemal tarasowo na zboczach
Butrinti: ruiny starożytnego miasta, tarasowe jaje oliwne, śródziemnomorska makia
Dardhë: częściowo wymarła, zabudowana kamiennymi domami wioska z leczniczymi źródłami w okolicy
Dukatit: zatoka z mnóstwem wraków do nurkowania, od starożytnych dromon po całkiem współczesne
Durres - wenecka wieża i potężny, częściowo tylko dokopany amfiteatr, na którego szczycie stoją... domy
Elbasan: malownicza starówka z meczetem bez... minaretu
Ersekë: w okolicy liczne wioski, w tym wymarłe, do których nie prowadzi żadna droga. Z jednej z nich do Ameryki wyemigrował ojciec Johna Belushiego (któż nie oglądał "Blues Brothers"...)
Gjipë: malownicza zatoka z jeszcze bardziej malowniczymi wąwozami, kończącymi się w tejże zatoce
Gjirokaster; ruiny rzymskie, greckie, tureckie, dom Envera Hodży i nade wszystko wspaniała starówka na zboczach góry
Himarë: ruiny starogreckiego miasta
Lezha: muzeum Skanderbega, zamek iliryjski, rzymski, bizantyjski, albański i turecki w jednym
Lin: malownicza rybacka wioska o rzymskiej proweniencji nad j. Ochrydzkim
Lugina e Valbones: park narodowy z najwyższym szczytem Albanii, Jezercë
Lurë: park narodowy z 14 górskimi jeziorkami
Korcza: dawne zajazdy dla karawan, stare meczety ze... schronami przeciwatomowymi, oryginalna starówka
Kruja: zamek Skanderbega, łaźnia turecka, liczne muzea, świątynia bektaszytów (albańskich derwiszów)
Mali i Dajtit: park narodowy ze starymi lasami dębowymi i ruinami grodów iliryjskich
Mali i Tomorrit: park narodowy z ruinami starych zamków, na górskich halach odbywają się uroczystości muzułmańskiej sekty bektaszytów
Mirditë: w okolicy mnóstwo kulle, obronnych domów, bo to okolica, gdzie obowiązek gjakmarrji krwawej zemsty) jest do dziś szczególnie respektowany. I żeby nie było: to okolica zamieszkała nie przez muzułmanów, nie prawosławnych, ale katolików
jezioro Ochrydzkie: oryginalne ryby, do skosztowania w miejscowych knajpach
Palermo: wykuta w skałach baza okrętów podwodnych, taka albańska Bałakława, niestety, zrujnowana
Phoinike: ruiny greckiego miasta
Pisha e Divjakës: park narodowy chroniący nadmorską lagunę z mnóstwem ciekawych gatunków ptaków
Prespa: jezioro z klasztorami bizantyjskimi na brzegu i na wyspach, w okolicy ruiny iliryjskie, greckie i rzymskie
Qafë e Shtamës: park narodowy z leczniczym Źródłem Matki Królowej
Saranda: grajdoł to grajdoł, ale z dobrym połączeniem z Korfu
Shëngjin: bunkry stojące w... morzu
Szkodra: Meczet Ołowiany, potężny zamek u zbiegu trzech rzek, tradycyjne domy albańskie (i w ogóle wschodnie), otwarte do środka
jezioro Szkoderskie: mnóstwo ptactwa i jeden... hipopotam
Tamarë: płynąca tu rzeka Cem jest tak niebieska, jakby ktoś w niej rozpuścił farbę a to tylko gatunek glonów nadaje tę oryginalna barwę), w okolicy potężne Źródło Wezyra
Tepelena: stary zamek, w okolicy malownicze wodospady
Theth: mark narodowy z potężnymi masywami skalnymi i wodospadami
Tirana: kolejka gondolowa na górę z widokiem na miasto, monumentalne budowle minionej epoki, piramida, dziś miejsce licznych koncertów, kiedyś muzeum Envera Hodży
Velipojë: dłuuuga plaża z bogatym w minerały piaskiem (ponoć leczniczym), w okolicy rezerwaty ptaków
Vlora: długa aleja palmowa, sanktuarium bektaszytów
Voskopojë: stary zespół architektoniczny (taki albański Trogir)
Vukël: wieś z malowniczo rozrzuconymi po kotlinie starymi domami
Zall Gjocaj: park narodowy z malowniczymi kanionami

I żeby nie było, że to anonimowy naród. Albanką była Matka Teresa z Kalkuty, John Belushi (legendarny Jake Blues) oraz awanturnik, a na stare lata pisarz Cizia Zykë

mountaingirl

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: mountaingirl » 17 paź 2013, o 09:55

Widać, że jest co zwiedzać:D

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Adler » 4 lip 2015, o 15:39

Kraj ciekawy, ale trzeba uważać i rozsądnie planować trasę.

Wiadomość z dzisiaj:
Dwoje czeskich turystów zostało zastrzelonych w Albanii - informuje tamtejsza policja. Ciała mężczyzny i kobiety znaleziono w ich terenowym samochodzie, w pobliżu miejscowości Prekal na północy kraju.

27-letni Michal Svatos i 36-letnia Anna Kosinova byli w drodze do miasta Theth, położonego ponad 50 kilometrów na północ od miejsca, w którym ich zamordowano. Tam mieli dołączyć do pozostałych członków czeskiej wycieczki.
Policja znalazła w samochodzie karabin maszynowy. Nieopodal pojazdu leżało kilka łusek po nabojach. Zdaniem albańskich funkcjonariuszy, motywem zabójstwa była prawdopodobnie kradzież.

W 2001 roku w tym samym regionie Albanii zaginęła trójka czeskich turystów. Dotychczas ich nie znaleziono.
źródło: interia.pl

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 4 lip 2015, o 17:59

Droga do Theth to kompletna dzicz; 70-kilometrowy ostatni odcinek jedzie się 6-7 godzin. A dodatkowo to okolice Mirditë, gdzie do dziś obowiązuje zasada zemsty rodowej. Kto wie, może owi Czesi czymś podpadli miejscowym, choćby pokazaniem jakiegoś znaku, który u nas oznacza coś pozytywnego, a dla południowców jest cieżką obrazą. Albo mają coś do Czechów, skoro to nie pierwszy przypadek; np. jakiś Czech wcielony siłą do Wehrmachtu coś narozrabiał w czasie wojny i starszyzna rodu nakazała rżnąć Czechów, ale tylko Czechów. Czytałem wiele relacji Polaków jadących tą trasą; wszyscy podkreślają, że Albańczycy są bardzo serdeczni

Nicole

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Nicole » 8 lip 2015, o 12:17

Dlatego ja zawsze organizuję wycieczki z biurem podróży. W szczególności te objazdowe ze względu na fachową pomoc i wiedzę tych ludzi, którzy w biurach pracują. Proszę zapoznać się z regulaminem forum

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 8 lip 2015, o 13:50

No, ci co zginęli w Tunezji też pojechali z biurem podróży i fachowa pomoc i wiedza nie pomogła - to tak jako komentarz reklamy powyżej

Kiepskasprawa

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Kiepskasprawa » 10 lip 2015, o 01:37

Gollum pisze:Droga do Theth to kompletna dzicz; 70-kilometrowy ostatni odcinek jedzie się 6-7 godzin
...byłem tam w zeszłym roku. Zwykłą osobówką w tą "kompletną dzicz" dojechałem z Koplik raptem w 3 godziny. Trochę nieaktualne masz dane. Ok... lekko nie było bo ostatnie 15km jedzie się na JEDYNCE (!) ale samo "miasteczko" Theth (6 domów chyba) jest wspaniałym miejscem do robienia wypadów w Gory Przeklęte. Kompletnie dzikie góry niemal bez szlaków ale za to tak piękne że dech zapiera. Kąpałem się też w tym Blue Eye - stawiku w górach. I wierzcie mi. Tak zimnej wody nie zaznałem nigdzie (nawet jak władowałem się do przerębla). Jedzcie tam. Ta tragedia została wyjaśniona. Debike trafiają się wszędzie. Albania to bardzo normalny już dziś kraj.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 22 lip 2015, o 21:40

Kiepskasprawa pisze:Kąpałem się też w tym Blue Eye - stawiku w górach.
To nie stawik, tylko źródło. Tyle, że trochę wyrośnięte, o przepływie całkiem przyzwoitej rzeki. I nie w górach. W dolinie pomiędzy dwoma rzędami niewysokich jak na albańskie warunki masywów górskich na wschód od Delwiny.
Drogi tam budują na potęgę, np. na zachód od Bajkalu odwalili nowiutką drogę asfaltową na oko donikąd. W Palavi, reklamowanym jako wieś opuszczona, właśnie kończą budowę meczetu (została kosmetyka przy minarecie), a centrum wsi, wybrukowane kamieniem, z latarniami, ławkami i śmietnikami (!) jest już gotowe. O równej jak stół (nic to, że zwichrowany) drodze dojazdowej nie wspomnę. Skoro zbudowali tu, to tym bardziej postarali się do Theth. Mam nadzieję, że zrobią też z Corovody na południe

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Adler » 24 lip 2015, o 19:48

Gollum,
jak było w Albanii?
Pochwal się nam. :)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 25 lip 2015, o 10:04

Byłem w Albanii południowej, a to jest insza inszość niż środkowa czy północna, więc o niej mogę się wypowiadać. Albania południowa zwana jest Małą Grecją z racji dużej mniejszości greckiej, w większości prawosławna. Albania środkowa, dosyć nizinna, jest muzułmańska. Najbardziej górzysta północ ma duży procent katolików. Tam też do dziś obowiązuje prawo zemsty rodowej.

Generalne spostrzeżenia

To nie jest miejsce dla plażowiczów. Plaże małe, a że jest ich niewiele, to praktycznie wszystkie są zajęte przez hotele i różnych typów, którzy żądają, by wykupować leżaki. Tych dzikich, z reguły miniaturowych, jest mało i zwykle są dobrze ukryte i znane tylko miejscowym

Tanio! Zgoda, w sklepach produkty są w cenach zbliżonych lub wyższych (mleko i przetwory, napoje niewyskokowe) niż u nas. Ale w restauracjach – hulaj dusza! Na promenadzie w Sarandzie, największym albańskim grajdole, dobry obiad można zjeść za nieco ponad 20 zł. Im dalej od plaży tym taniej. Raz w tawernie, gdzie zaglądają tylko miejscowi, za 27 zł od łebka, zjedliśmy obiad w zasadzie nie do przejedzenia. Oczywiście z piwem i frappą.

Ludzie serdeczni. Gdy pojechaliśmy w interior, by przejść 6 km piechotą do opuszczonej wsi, wszyscy, którzy wysiedli z nami, chcieli nas tam podwieźć. Gdy wracaliśmy, z własnej inicjatywy zatrzymał się wypasiony saab i podrzucił nas do centrum Sarandy.

Gdy ktoś kiwa głową, jak i nas „tak”, to zwykle znaczy to „nie”. I odwrotnie, kręcenie głową, u na na przeczenie, tam jest aprobatą. Parę razy się na tym naciąłem. Pytałem o pozwolenie zrobienia zdjęcia, więc na kręcenie głową zareagowałem schowaniem aparatu.

W grajdołach znajomość angielskiego powszechna. W interiorze – u starszych zerowa, u młodszych spora, wszak uczą się go w szkole. Ale z dogadaniem się na migi nie ma problemu. W Bamalacie Albańczycy bez problemu dowiedzieli się, dlaczego idziemy do Palavi, skoro tam nic nie ma. - Właśnie dlatego tam idziemy, że tam nic nie ma – zobaczyli gestami.

Brudno! Śmietników poza promenadą i centrami miast praktycznie nie ma. Większość śmieci ląduje z reguły w całkiem ładnych dolinkach, nawet w środku miasta.

Alpejską rzeźbę mają tylko najwyższe masywy. Te około 2 tys. metrów wyglądają jak trochę bardziej strome Beskidy i sprawiają wrażenie nietrudnych do zdobycia, tym bardziej, że zwykle porośnięte trawą, z rzadka krzewami. Oczywiście nie wszystkie, w okolicach Butrintu góry są pokryte gęstym lasem.

W grajdołach hotel na hotelu i hotelem pogania, a drugie tyle hoteli się buduje lub jest w planach. Poza nimi, jeśli nie jest to ośrodek turystyczny, jak Gjirokastër, Berat czy Corovoda, jest znacznie gorzej. Ale ci co byli twierdzą, że zawsze się coś znajdzie; patrz duża serdeczność. Dużą wyprawę rowerową do południowej Albanii planuje za dwa lata (wtedy skończy 18 lat) mój syn z kumplami. Oczywiście chcą się włóczyć po interiorze i opierać na noclegach u Albańczyków.

Sławne bunkry są dosłownie na każdym kroku. Propaganda mówiła o milionie, planowano 700 tysięcy, zbudowano 300 tysięcy, czyli jeden średnio na 9,5 ha.

To nieprawda, że Albańczycy jeżdżą wyłącznie mercedesami. Na 10 samochodów merce to około czterech, reszta to inne marki. Są nawet wyjątkowo nietrwałe pojazdy koreańskie.

Na drogach nie panuje wolna amerykanka. A jeśli nawet, to przyjazna. Na jednym z najważniejszych rond (w Albanii jest to plac z latarnią lub drzewem na środku) w Sarandzie ludzie chodzą jak chcą, a wypadków nie ma. To samo w innych miejscach. Jest znacznie bezpieczniej niż w Polsce. Klasa kierowcy nie zależy od posiadanego auta. Właściciel wielkiego, nowiutkiego Audi Q czy BMW X jest równie miły co rozklekotanego merca czy starego golfa.

Gdy droga jest zatarasowana, bo właściciele jadących w przeciwnych kierunkach samochodów stanęli obok siebie i gawędzą, to nie róbcie awantury. Pogadają i pojadą, albo zrobią wam przejazd. Albo zaproszą do dyskusji.

Gdy zobaczycie facetów całujących się w usta, to nie oznacza, że spotkaliście pedałów. Taki jest tu zwyczaj. I mnie, fanatycznemu heteroseksualiście też się zdarzyło tak całować z pasterzami kóz w górach koło Palavi.

Kompensacja. W Albanii doprecyzowałem moje twierdzenie o kompensacji. Jak chcesz coś zobaczyć, a z jakiegoś powodu nie możesz, zawsze znajdziesz coś podobnego. Np. kanion. Chciałem zobaczyć ten Osum koło Corovody. Ale daleko. No to jest drugi, Lengarica koło Permëtu. Ale i tam nie dotarłem. Nic straconego, znalazłem dwa następne, jeden na obrzeżach Sarandy, drugi, z krajobrazami jak z Kolorado, tylko w miniaturze, koło Palavi. Nie dostałem się do wodospadów Ujvara e Sotires w masywie Tomorr ani tych koło Bogovego, to odkryłem jeden na obrzeżach Delviny i drugi koło Palavi.
Nie dotrzecie do Beratu czy Gjirokastry, by zobaczyć tarasowo zbudowane domy, znajdziecie je w innych miejscach. Ja znalazłem w Delvinie.

Konieczne do zobaczenia w południowej Albanii w okolicach Sarandy:

Butrint, ruiny starożytnego i średniowiecznego (iliryjskie, greckie, rzymskie, bizantyjskie, weneckie) miasta notowane na liście UNESCO
Syri i Kalter czyli Błękitne Oko, źródło o wydajności 6- 9 metrów sześciennych wody na sekundę; to przepływ Jasiołki i Kamiennej przy ujściu. Woda o temperaturze 10 stopni, źródło wybija z czeluści nieznanej głębokości (dotąd spenetrowana na nieco ponad 50 metrów w głąb)
Gjirokaster, zabytkowe miasto pełne uroczych uliczek z jeszcze urokliwszymi domami i zamkiem z muzeum broni (spora kolekcja armat, włoski czołg z ostatniej wojny i amerykański odrzutowy samolot treningowy), notowany na liście UNESCO
Porto Palermo z podziemną bazą okrętów podwodnych (jeszcze nie udostępniona) i zamkiem Alego Paszy (w południowej Albanii postać ważniejsza od Skanderbega, głównego bohatera narodowego Albanii)
Bunkry, dosłownie na każdym kroku, od małych, ledwie wystających z ziemi do całkiem sporych

Warte zobaczenia w okolicach Sarandy
Himarë i inne nadbrzeżne wioski
Wioski w górach
Malownicza przełęcz Muzinës na trasie Saranda-Gjirokastër
Mesopotam, bizantyjski klasztor
Labovë, bizantyjski kościół
Borsh, knajpa wśród wodospadów (sztucznych to sztucznych, ale wodospadów)
Park narodowy Butrint, oddzielona porośniętymi i nie porośniętymi lasem górami morska laguna
Labovë, bizantyjski kościół
Ksamil, robi się z tego ekskluzywny grajdoł, ale przybrzeżne wysepki, choć zatłoczone letnikami, wciąż są piękne

A jak macie pytania, pytajcie

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Adler » 28 lip 2015, o 00:39

Niezły przewodnik. <brawo>
Czym tam się dostałeś?
Jakie alternatywne połączenia?
Masz może jakieś zdjęcia z wyjazdu?

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 28 lip 2015, o 11:24

Pojechałem z biura, mając zapewniony przejazd tam i z powrotem i hotel. Wyszło taniej, niz gdybym chciał lecieć samolotem i zamawiać samemu. Ale uwaga; przejazd autobusem jest męczący; gdy pilot jest fujara, to z Warszawy 46 godzin, gdy pilot dobry i pilnuje przerw, to i 35 godzin
Alternatywne połącznie proste, i być może tańsze niż moje; lot na widoczną z Sarandy gołym okiem Kerkyrę (przez cretynów zwaną Corfu) poza sezonem nawet poniżej 400 zł, ale w sezonie poniżej 800 zł raczej nie schodzi. Stamtąd promem lub wodolotem do Sarandy, 23 euro w jedną stronę i jesteś w centrum miasta.
Zdjęć mnóstwo i zaraz trochę puszczę

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 28 lip 2015, o 11:31

Pierwsza partia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 28 lip 2015, o 11:37

i druga część
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 28 lip 2015, o 11:44

i trzecia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 28 lip 2015, o 11:50

no to czwarta
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 28 lip 2015, o 11:55

Gjirokastra
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Comen » 28 lip 2015, o 17:00

Ciekawe miejsca, krajobrazy a przede wszystkim zwyczaje. A dużo takich kapliczek stoi przy albańskich drogach?
Rącznik to surowiec do produkcji popularnego oleju rycynowego. Zastanawia mnie natomiast czy takie nasionka leża tam sobie przy domach i na ulicach, można je gdzieś kupić czy jakoś jeszcze inaczej wejść w posiadanie. Wyglądają dość niepozornie, żeby nie powiedzieć apetycznie - ot jak małe fasolki. Nie mając świadomości można się nieźle naciąć.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Gollum » 28 lip 2015, o 18:20

Kapliczek sporo, choć bez przesady. Stoją na drogach górskich, wąskich i krętych. U nas niejednokrotnie na równym prostym odcinku jest więcej.
Rącznik z kolei jest tam krzewem ruderalnym, rośnie wszędzie. Nasiona się zbiera, jak ja zbierałem, z krzewów. A krzewy rosną dosłownie wszędzie, na każdym nie zagospodarowanym terenie. Przynajmniej w Sarandzie. Olej rycynowy tłoczy się z tychże nasion. Ale potem się go gotuje z wodą. Rycyna jest białkiem, więc rozkłada się w całości w tak wysokiej temperaturze.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciekawe miejsca w Albanii

Post autor: Adler » 28 lip 2015, o 23:07

Świetne zdjęcia!
Kraj dla mnie jeszcze nieznany, dzięki Twoim zdjęciom i przewodnikowi coraz bardziej. <okok>

ODPOWIEDZ